Nuo penktųjų metų tradiciškai skaičiuojamas pirmasis jubiliejus. Dėl to Menų spaustuvė ir Prancūzų kultūros centras iškilmingai skelbia jubiliejinį, penktąjį, Naujojo cirko savaitgalį, kuris šiemet pristato penkis spektaklius. Rugsėjo 9-12 dienomis Vilniaus senamiestyje siautės penki kūrybingumo, laisvės ir vaizduotės viesulai.
© Corbis

Jau nuo 2006 metų Menų spaustuvė kartą per metus, rugsėjį, virsta naujojo cirko ambasadoriumi ir ruporu. Ir pasakoja apie tai, kas naujasis cirkas jokiu būdu nėra ir kas yra. Kartoja chrestomatinę frazę, kad čia jokiu būdu nepamatysite dresuotų ruonių ar pudelių, ūsuotų tetų ar su gyvybe žaidžiančių vikruolių. Kad naujasis cirkas nuo tradicinio iš esmės skiriasi tuo, kad turi visų pirma meninių ambicijų, pramoga jokiu būdu nėra tikslas. Jei žiūrėtume „genetiškai“, šiuolaikinio cirko prigimtyje šalia išgrynintų tradicinio cirko išraiškos priemonių matyti stiprūs šiuolaikinio šokio, fizinio ar postdraminio teatro ir kitų naujausių scenos menų „genai“.

Naujasis cirkas – ko gero jauniausia ir nesustabarėjusi scenos menų rūšis, kuri absoliučia laisve eksperimentuoti „verbuoja“ į savo gretas įdomiausius skirtingų scenos „parapijų“ artistus. Šiemet Vilniuje išvysime, ką naujasis cirkas „pasigavo“ Ispanijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Danijoje ir Švedijoje.

Trupę „Botproject“ (Ispanija) įkūrė du šaunūs katalonai Lucasas ir Angelas. Lucasas studijavo elektroniką, Angelas pradėjo nuo teatro. Vėliau abu gilinosi į akrobatiką, šiuolaikinį šokį, oro akrobatiką ir nusprendė suvienyti savo talentus – dabar kuria šiuolaikinio cirko spektaklius ant tramplino. Naujojo cirko savaitgalis pristato jų spektaklį „Koliažas“.

Prancūzijos trupė „My!Laika“ jau pati savaime yra iškalbingas fenomenas: ją sudaro vokietė Philine, italas Salvatore, olandė Elske ir argentinietė Eva. Į naująjį cirką visi jie ėjo klaidžiais keliais ir iš skirtingų pasaulio šalių. Keliai susikirto Italijoje, paskui nuvedė į Ukrainą, ir toliau – į Ispaniją, Prancūziją ir po visą platųjį pasaulį. Susikirtimo taške – spektakliai, kuriuos patys apibūdina itin gluminančiai. Pavyzdžiui, „žaismingas fanatizmas elektrinės scenografijos peizaže“, „kupinas siurrealistinės žirafos elegancijos“.

Vilniuje – spektaklio „Spragėsių mašina“ eskizas, ženklinantis Menų spaustuvės bendradarbiavimo su organizacija „Jeunes Talents Cirque Europe“ („Jaunieji Europos cirko talentai“) pradžią. „Jeunes Talents Cirque Europe“ rengia žinomiausią europinę naujojo cirko jaunųjų talentų paieškos programą, „Spragėsių mašinos“ eskizas – šiemetinės programos produktas, šiuo metu keliaujantis per pristatymus įvairiose Senojo žemyno vietose.

Danas Samuelis Gustavssonas papuolė į naujojo cirko pinkles visiškai netikėtai. Kažkada Barselonoje laisvas menininkas, užsiiminėjęs grafičių ir kitokia saviraiška, užėjo į namus, kur gyveno du žonglieriai. Ir pasiliko pusmečiui, nes užsispyrė būtinai perimti jų amato paslaptis. Vėliau ragavo gatvės artisto duonos, mokėsi, pakliuvo į naujojo cirko trupę „Circus Circör“, dalyvavo šiuolaikinio šokio, teatro pastatymuose ir galop nusprendė susumuoti savo atradimus. Iš to gimė jo mono spektaklis „Vienas naktį“.

Prancūzų trupė „Les Choses de Rien“ nuo pat įsikūrimo 2004 metais formuojasi kaip tikras skiautinys iš akrobatinio šokio, eksperimentų ore, balansavimo, fizinio teatro, manipuliacijų su daiktais ir šiuolaikinio dizaino. Jų spektaklis „Burbulas“, kurį pamatysite per Naujojo cirko savaitgalį, puikiausiai iliustruoja mišrią šios trupės ir naujojo cirko apskritai prigimtį. Pasakysime tik tiek: veiksmas vyksta burbule. Beje, po Vilniaus „Burbulas“ perskris į Kauną ir Klaipėdą – stebins kauniečius Senojoje prieplaukoje rugsėjo 14 d. ir dalyvaus uostamiesčio festivalyje „PlArTFORMA“ rugsėjo 16-17.

Šiuolaikinio cirko trupė iš Suomijos „Circo Aereo“ ištikimiems Naujojo cirko savaitgalio žiūrovams jau yra puikiai žinoma. Šiemet suomiai, nuo 1996 metų nuosekliai dirbantys ties cirko potencialo auginimu ir šios meno rūšies kalbos reformavimu, atveža į sostinę savo naujausią spektaklį „Ro-pu“. Šie du mįslingi skiemenys japoniškai reiškia „virvė“. Ir tai yra spektaklio raktas – kartu su artistais ore „šoks“ ir 400 metrų virvė.

Kaip ir kasmet, greta spektaklių rodymo Naujojo cirko savaitgalis pristato ir edukacinę programą. Dvi paskaitas-spektaklius pristatys cirko artistė ir lektorė Camilla Damkjaer iš Švedijos, jau antrus metus atvykstanti į Vilnių. Scenos menų daktaro laipsnį turinti lektorė net keliose Švedijos aukštosiose mokyklose dėsto cirko teoriją. Ji šiuo metu tobulina savo pačios atrastą metodiką – cirko teorijos paskaitas atskleisti pasitelkiant judesį ir akrobatiką ant vertikalios virvės. Jos paskaitas anglų kalba apie dramaturgiją cirke ir kūno lytiškumo sampratą galės išgirsti bei pamatyti ir Menų spaustuvėje susirinkę žiūrovai.

Paskaitą apie cirko artisto darbo iššūkius skaitys ir „Circo Aereo“ trupės (Suomija) įkūrėjas ir meno vadovas Maksimas Komaro. Šis žmogus tikrai daug prisideda prie to, kad naujasis cirkas bent jau Europos mastu būtų pripažintas kaip atskira ir kultūros politikų dėmesio verta meno šaka, galima sakyt – tai gyvoji skandinavų naujojo cirko legenda. M. Komaro kalbės apie tai, kad šiuolaikinio cirko artistui yra būtina atsikratyti atlikėjo savimonės ir tapti savarankiškam kūrėjui.

Visi Naujojo cirko savaitgalio edukaciniai užsiėmimai nemokami, tačiau į juos būtina registruotis iš anksto.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Purpurinis vakaras“ aidėjo netikėtais duetais ir lietumi (3)

Vladas Bagdonas ir Kristina Kazlauskaitė , Gediminas Storpirštis ir Raminta Naujanytė Bjelle,...

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...