1999 metais kitokio teatro pasiilgusius žiūrovus pakvietusi Naujosios dramos akcija (NDA) šiemet švenčia dešimties metų jubiliejų. Startavusi kaip naujosios dramaturgijos forumas šiandien NDA yra naujų teatro idėjų platforma, konceptualiai pristatanti „karščiausias“ Europos teatro tendencijas ir provokuojanti apmąstyti šiuolaikinio teatro procesus.
Spektaklis „Platforma“
Šiųmečio festivalio, kuris vyks gegužės 21-25 d. ir birželio 24, 25 d., tema – „Dekalogas“: dabar“. Ją inspiravo šiemet sukankantys dvidešimt metų garsiajai Krzysztofo Kieślowskio filmų serijai „Dekalogas“. Dešimt Kieślowskio filmų, sukurtų pagal dekalogo įsakymus, tapo reikšmingu tuometinio laikmečio kultūros ir visuomenės įvykiu ne vien Lenkijoje, bet daugelyje sovietmetį išgyvenusių Rytų ir Vidurio Europos šalių.

Praėję dvidešimt metų nėra tik filmo jubiliejus – tai visiškai naujos epochos ir modernios visuomenės formavimosi laikotarpis. Ką jai reiškia dekalogo tiesos? Kaip jos aktualios šiandienos meninėje kūryboje?

NDA’08 programoje – dialogas tarp Kieślowskio „Dekalogo” ir skirtingų kartų šiuolaikinės Europos kultūros avangardo asmenybių – režisierių Johano Simonso (Belgija), Armino Petraso (Vokietija) bei rašytojų Michelio Houellebecqo (Prancūzija) ir Dorotos Masłowskos (Lenkija).

NDA’08 pradės unikali paroda „Krzysztofas Kieślowskis. Ženklai ir atmintis“, dokumentiškai perteikianti kūrybinį ir asmeninį vieno iškiliausių XX amžiaus pabaigos kino menininkų gyvenimą. Parodą 2006 metais parengė Lodzės kino muziejus specialiai Berlyno kino festivaliui. Paroda sulaukė didelio pasisekimo ir buvo pristatyta kitose Europos šalyse.

Taip pat bus parodyti Kieślowskio režisuoti „Dekalogo“ filmai ir įvyks edukacinis seminaras, kurį ves į Vilnių atvyksiantis daugelio Kieślowskio filmų bendraautorius scenaristas Krzysztofas Piesiewiczius. Filmai ir paroda taip pat aplankys Kauną ir Palangą. NDA’08 kino programos projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Lenkų institutu.

NDA’08 teatro programą papuoš vieno ryškiausių šiuolaikinių Europos režisierių Johano Simonso spektakliai „Platforma“ pagal kontroversiškiausio mūsų dienų rašytojo Michelio Houellebecqo romaną ir „Dešimt Dievo įsakymų“ pagal Krzysztofo Kieślowskio „Dekalogo“ scenarijus. Abu šie spektakliai pastatyti viename seniausių ir kartu moderniausių Belgijos teatrų NTGent.

Prestižinės „Naujosios Europos teatro realybės“ premijos laureatas Johanas Simonsas teigia, jog „teatras privalo būti pasaulio įvykių centre, kad galėtų pasipriešinti tikrovei“. Gento teatre vaidinama keliomis kalbomis, bendradarbiaujama su skirtingų šalių aktoriais, režisieriais, scenografais, kompozitoriais ir muzikantais. Nuo kito sezono Johanas Simonsas yra pakviestas vadovauti vienam garsiausių Vokietijoje Münchner Kammerspiele teatrui.

Spektakliai „Platforma” ir „Dešimt Dievo įsakymų” yra savotiška dilogija. Joje keliami šiandien aktualūs skirtingų religijų, visuomenių, kartų bendravimo klausimai. Nors „Platformos“ herojai įkūnija Vakarų civilizacijos bankrotą, Simonso spektaklyje jie tragedijos akivaizdoje patiria tikrą meilę. Spektaklyje „Dešimt Dievo įsakymų“ meilės patirtis išgyvenama per akistatą su savo paties sąžine.

NDA’08 vainikuos vieno įdomiausių šiuolaikinių jaunų vokiečių režisierių ir Maksimo Gorkio teatro Berlyne meno vadovo Armino Petraso režisuoto spektaklio pagal jaunosios kartos lenkų literatūros žvaigždės Dorotos Masłowskos pjesę „Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“ premjerą.

Maksimo Gorkio teatras yra mažiausias valstybinis repertuarinis Berlyno teatras, garsėjantis savo istorija ir kūrybiniais skandalais. Šiame teatre prieglobstį rado žymiausi to meto režisieriai. Šiuo metu Armino Petraso vadovaujamo teatro repertuare – šiuolaikinės klasikos ir modernių pjesių interpretacijos, taip pat romanų ir kino filmų adaptacijos. Be to, teatras turi su šiuolaikinės dramaturgijos tekstais dirbančią studiją.

„Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“ – tai makabriškas pasakojimas apie šiuolaikinę Lenkijos realybę, kuri yra panaši ir kitose Rytų Europos šalyse, per trumpą laiką išgyvenusioms dideles permainas. Sostinės ir provincijos atskirtis, nepakantumas „žemesnėms tautoms“, drastiškos socialinės ir moralinės perversijos – visa tai yra jų pasekmė.

Apie dvidešimtmetę rašytoją Dorotą Masłowską Lenkija, o netrukus ir visa Europa išgirdo 2002-aisiais, pasirodžius pirmajam jos romanui „Lenkų ir rusų karas po baltai raudona vėliava“. Daugiausia dėl įvairių vulgarybių ir cinizmo šis literatūrinis debiutas sutiktas nevienareikšmiškai, tačiau ir skaitytojai, ir kritika suskubo įvertinti Masłowskos atrastą autentišką kalbėjimo apie savąją kartą ir šių dienų Lenkiją būdą bei gebėjimą virtuoziškai valdyti kalbą. Už prozą apdovanota prestižinėmis lenkų literatūros premijomis ir sulaukusi daugybės pirmojo romano vertimų į užsienio kalbas, 2006 metais Masłowska debiutavo kaip dramaturgė pjese „Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“.

Spektaklis „Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“ atkeliaus į Vilnių iškart po premjeros prestižiniuose festivaliuose Wiener Festwochen ir Theaterformen. Jo pristatymą Lietuvoje remia Goethes institutas ir programa „Vokietijos kultūros pavasaris“.

NDA’08 renginiai vyks „Menų spaustuvėje“ ir „Skalvijos“ kino centre Vilniuje, Kauno dramos teatre, „Ramybės” kultūros centre ir Antano Mončio muziejuje Palangoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Užutrakyje nuskambės tikra muzikos retenybė

Nauja – tai pamiršta sena. Tačiau šis naujumas gali tapti ne tik malonia staigmena, priminimu,...

Top naujienos

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (168)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (27)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Vilniuje sumaištis – apleistoje statybvietėje įvyko sprogimas (5)

Vilniuje, Šv. Ignoto ir Totorių gatvių sankryžoje policininkai riboja eismą. Šalia esančioje...

„Islamo valstybės“ rėmėjai švenčia: juos žudydami mes darome jų vaikams paslaugą (75)

Naujienų agentūra „Amaq“ išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad teroristinė organizacija...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (11)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

Jauniausia someljė Lietuvoje: senajai kartai alkoholis lygu girtuoklystei (14)

Jauniausia Lietuvos someljė Silvija Umaraitė jaučia, kaip auga konkurentų gretos. „Anksčiau...

Artėja laikas, kai gatvėse situacija pasikeis kardinaliai

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

Ispaniją sudrebinę teroro išpuoliai: aukų skaičius auga ieškomasis septyniolikmetis sunkvežimio vairuotojas (606)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Savo vestuvių šokiui A. Adamovič ir Ž. Gečas pasirinko garsųjį hitą „Despacito“ (9)

Rugpjūčio 9 dieną aukso žiedus sumainę atlikėjai Anžela Adamovič ir Žygimantas Gečas po...

Cukinija – viena vertingiausių daržovių geriausi receptai (6)

Cukinijos – mažai kalorijų turinčios daržovės. Dietologai tvirtina, kad jos pašalina iš...