© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Dievo Krėslo paslaptys

Vienu prasmingiausių savo gyvenimo darbų Alfredas įvardija Dievo Krėslo miškų paslapties išnarpliojimą. Jis su broliu Romualdu beveik visą pirmąjį Nepriklausomos Lietuvos dešimtmetį paskyrė šventos kalvos paslaptims išaiškinti ir joms įamžinti. Dar sovietmečiu Romualdui, aistringam medžiotojui, užkliūdavo keistos miško patalų įdubos. Jis žiūrėdavo į kulkų suvarpytus medžius, atmintyje stengdamasis atkurti kadaise girdėtus pasakojimus apie čia vykusius mūšius, kurių aidą jiedu su broliu net Telšiuose gyvendami girdėjo.

O kai vietos laikraštis paskelbė, kad nebeliko gyvų tų įvykių liudininkų, ši žinia brolius paskatino dar labiau domėtis Dievo Krėslo paslaptimis. Pirmiausia jie aptiko legendinio partizano Zigmo Tomkaus bunkerį, kitokių partizanų kovos likučių. Alfredas, būdamas garsus tautodailininkas, statė kryžius didvyriams atminti. Kai pastatė aštuntąjį kryžių – tarsi iš ano pasaulio sugrįžo Stasys Mockus, miške Kiaune vadintas. Atsišaukė ir buvęs partizanų ryšininkas eigulys Vladas Bridva. Jų padedami broliai su metalo detektoriumi keletą metų naršė miškus, ieškodami partizanų bunkerių bei jų kapavietės. O kartu vyko ir „atminties kasinėjimai“, kurie šiandien jau leidžia atkurti visą didvyriškos kovos vaizdą. Surankiotos kovų relikvijos šiandien saugomos „Alkos“ muziejuje. Partizanų bunkerio kopiją Alfredas įrengė savo sodyboje, kad jį galėtų parodyti moksleiviams, atvykstantiems čia į ekskursijas. O bene svarbiausia – kad broliai atrado tiek ilgai ieškotą partizanų kapavietę. Po šio įvykio partizanai buvo iškilmingai perlaidoti.

Alfredas neslepia, kad jam skaudu, kai gyvieji, netgi partizanų giminės, negerbia kovų dalyvių atminimo: „Aš, statydamas kryžius, tikėjausi, jog taip padarysiu tik pradžią. Maniau, atsišauks giminės, pasirūpins deramu partizanų įamžinimu. Bet jiems labiau rūpi kompensacijos, privilegijos.“

Tarptautinių parodų dalyvis

A.Jonušas – pasaulinio garso juvelyras. Mudviejų susitikimo dieną jis pasidžiaugė gavęs vardinį kvietimą į tarptautinę juvelyrų parodą Bankoke. „Nevažiuosiu, nes tokiai tolimai kelionei neturiu pinigų.“ A.Jonušas sako į žmones išėjęs kaip gintaro ir metalo apdirbimo meistras. Juvelyras šiandien sunkiai jau suskaičiuotų savo autorines parodas, jo papuošalais padabintos net pačių tolimiausių kraštų pirmosios damos. 1995-aisiais „Kauno lango“ galerijoje surengė parodą, o po metų jo darbai buvo eksponuojami parodoje JAV. Misisipės valstijos Kolumbo mieste buvo eksponuojama 20 jo sukurtų kaklo papuošalų, apyrankių, žiedų. 1997 m. A.Jonušas Lietuvos prezidentūros užsakymu pagamino nepakartojamą sidabro ir gintaro vėrinį Graikijos premjero žmonai. O po keleto mėnesių juvelyro rankų darbas buvo įteiktas ir popiežiui.

Buvo sumanyta iš įvairių Lietuvos institucijų surinkti po vieną karoliuką ir suverti juos į rožinį. Prezidentūra tokį karoliuką užsakė padaryti Vilniaus dailės kombinatui, bet Prezidentas pasirinko A.Jonušo karoliuką, į kurį meistras sugebėjo sutalpinti kone visą Lietuvos istoriją. Jis rankomis padarė tai, ko Dailės kombinato sukurtame variante nesugebėta padaryti net lazeriu. A.Jonušo autorinės parodos vyko ir Strasbūre, Belgijoje, Bangladeše, visur tautodailininką lydėjo didžiulis pripažinimas. Ne kartą menininkas dalyvavo ir svečiose šalyse organizuojamuose folkloro festivaliuose. Vokietijoje vykusioje gintaro papuošalų parodoje A.Jonušo sukurtas papuošalas buvo parduotas už pačią didžiausią kainą. O Alfredas viso labo – tik tautodailininkas, kaip pats sako, „pats iš savęs visko išmokęs.“ Tik kai Nepriklausomybės pradžioje likimas jį nuvedė už poliarinio rato, kur buvo įsidarbinęs privačioje Kautokeino sidabro galerijoje, šios galerijos savininkai, pastebėję neeilinius lietuvio gabumus, pasirūpino, kad jam būtų suteiktas tarptautinio juvelyro vardas.

Žemaičio kiemą atranda japonai

A.Jonušas plačiai žinomas ir kaip japoniškos kultūros puoselėtojas. Kodėl jis taip daro? Nė pats nežino, bet ėmė ir sukūrė savo žemaitiškame kieme japonišką sodą. Pirmiausia įrengė sausą upeliuką, pastatė arbatos gėrimo namelį, prieš jį – vandens šaltinį – būtiną švaros simbolį prieš įeinant į arbatos namus. Čia yra ir japonams švento Fudzijamos kalno simbolis. Prie jo galima prieiti pro šventus Tori vartus, už kurių atsiveria kelias į Rojų. Šalia kalno rymo Buda Amida, rojaus deivė, pilna ir kitokių japoniškų mitologinių būtybių. Visa tai Alfredas padarė pats. Sunkiausia jam buvo stogų skrybėlės kraštus į viršų užraityti. Japoniška dvasia tvyro ir namuose. Nors Japonijoje jis sako niekada nebuvęs ir veikiausiai nebebūsiąs. O ir ko ten trenktis: A.Jonušas pats Telšiuose įkūrė Žemaičių ir japonų draugiją. Tai sužinoję, patys japonai čionai atvažiuoja. „Gal ir nelabai protinga, bet ką daryti, jei dvasiai to reikia“, – tarsi teisinasi Alfredas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Užutrakyje nuskambės tikra muzikos retenybė

Nauja – tai pamiršta sena. Tačiau šis naujumas gali tapti ne tik malonia staigmena, priminimu,...

Žinomi fotomenininkai ir vėl susivienys bendram tikslui (2)

Aštuntus metus iš eilės uostamiestyje pristatomo fotografijos projekto „KITI“ pagrindinis...

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: mažiausiai 13 žuvo sunkvežimiui įsirėžus į minią, praneša apie įkaitų dramą nuolat pildoma (244)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

V. Adamkus: mes buvome matomi, o dabar tos lyderystės nebejaučiu (117)

Tarpusavio ginčai, smulkių, nereikšmingų skirtumų pabrėžimas, vienybės ir lyderystės stoka....

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (24)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (110)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (319)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kelionė po Lenkijos pilis, kuriose buvo rezgami planai prieš Lietuvos kunigaikščius (3)

Kas gali būtų romantiškiau už pilis ? Ir kas gali būti įdomiau už kryžiuočių pilis? Pilis,...

Amerikiečių gydytojai: Kim Jong Uno elgesys rodo jo ligą (34)

Amerikiečių gydytojai, remdamiesi Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong Uno elgesio analize,...

Prezidentas V. Adamkus įveikė vėžį (3)

Netrukus 91 metų sulauksiantis prezidentas Valdas Adamkus įveikė vėžį, sako medikai.

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos (4)

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (102)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...