Fotografijos galerijoje atidaryta Niujorke gyvenančio Arūno Kulikausko ir kauniečio Giedriaus Liago paroda paprastu pavadinimu „Fotografijos“. Parodos pavadinimas neįmantrus, bet paroda išskirtinė.
© "Panevėžio balsas"


Abu autoriai – prieš dvidešimt metų į indėnų žemes anapus Atlanto išvykęs Arūnas Kulikauskas ir Kaune gyvenantis Giedrius Liagas – viduriniosios kartos grupei priklausantys fotomenininkai. Tačiau jie prieš porą dešimtmečių į Lietuvos vizualinio meno sferą įnešė eksperimentinio atvaizdo strategijas ir atsisakė vyravusių reportažinės, dokumentinės fotografijos kanonų. Arūnui ir Giedriui įdomu fiksuoti ne tiek svarbius momentus, bet panirti į kasdienių situacijų ir buitinės rutinos problemas.

Fiksuoja paprastus objektus

Fotomenininkas A. Kulikauskas, šiuo metu gyvenantis Niujorke, parodoje „Fotografijos“ pristato išskirtinai pinhole technika (pinhole technikos pagrindas – nuo Aristotelio bei Euklido laikų žinoma ir analizuojama šviesos savybė, kai pro skylutę įsiskverbianti šviesa ant visiškai tamsios patalpos sienos projektuoja apverstą vaizdą), panaudojant polaroid medžiagas, sukurtus darbus.
Du fotografijų ciklai, sukurti A. Kulikausko, visiškai skiriasi pagal pasirinktą „dėmesio objektą“. Vienose fotografijose autorius fiksuoja didmiesčio kasdienybėje lūkuriuojančius dviračius – visiškai nereprezentatyvūs ir neišskirtiniai objektai. Kitame cikle – Meksikos šventyklos ir sakraliniai pastatai, bylojantys apie čiabuvių gyvenimo epicentrą. Tačiau parodoje pristatytų darbų vientisumą ir nuoseklų pasakojimą garantuoja specifinė technika – autoriaus pamėgtas žemas rakursas, platus žvilgsnio kampas, o autoriaus prisilietimas prie šių objektų toks valingas, kad net iš pažiūros radikaliai skirtingi objektai tampa vienas kito vizualine tąsa.

Verčia žiūrovą šifruoti reikšmę

A. Kulikausko kolegai G. Liagui taip pat nesvetimos pačios artimiausios aplinkos studijos. Tačiau jo darbai išsiskiria gyvybingais koloristiniais elementais, o fotografijos mechaniškai pažeistos. Susidaro toks įspūdis, kad G. Liagas savo kūryboje atsuko laiką atgal į 1963 metus, kai Kauno fotografai savo fotodarbus konstravo pagal dailės kanonus. Bet kartu fotomenininkas sugeba pakylėti tuos pamirštus principus į aukštesnę pakopą, atitinkančią šios dienos postmodernizmo koncepcijas. Jo darbuose vyrauja forma, dažnai iš fotografijos dokumentalumo palikdama tik pėdsaką. Menininkas tarsi užkoduoja darbą ir priverčia žiūrovą užsiimti jo sumanytos minties šifravimu.

Gyvena Niujorke

A. Kulikauskas – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, surengęs keliolika personalinių parodų visame pasaulyje. Prieš 20 metų išvyko gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas, iš ten dabar keliauja po pasaulį. Dešimtmetį dirbo fotografu antologinių filmų archyve Niujorke, kurio vienas įkūrėjų iki dabar ten dirbantis Jonas Mekas. Šiuo metu autorius užsiima laisvai samdomo fotografo ir dizainerio veikla. Penkiasdešimt vienų metų fotomenininkas prisipažįsta nesiruošiąs keisti gyvenamosios vietos, nes iš anapus Atlanto geriau matoma Lietuva ir visas pasaulis.

A. Kulikauskas – itin spalvinga ir stipri asmenybė. Išgyvenęs daug kritinių situacijų, asmeninių dramų, laikosi tvirto žodžio principų. Pats jis sako: „Nieko pasaulyje nekeisk, nes niekas jame per amžius nesikeičia. Vienintelis, ką gali pakeisti, – tai save. Kiek pagerinsi save, tiek pagerės pasaulis. Iš esmės pasaulyje yra labai paprasta. Tik mes lekiame milžinišku greičiu ir neaišku – kur. Kiekvieną rytą atsikėlęs pasijuntu kaip ant plaukiančios lyties. Ji aižėja kaip ir visas pasaulis, tik neaišku, kada ji subyrės.“

Darbus įsigijo užsienio muziejai

G. Liagas yra surengęs daugiau nei dešimtį personalinių parodų. Fotografijos saugomos Lietuvos, Rusijos, JAV ir Japonijos muziejuose. Ilgai dirbo Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakultete mokymo meistru, dėstė fotografiją Kauno Vytauto Didžiojo bei Kauno technikos universitetuose.

Fotomenininko svarbiausi darbai: „Eksperimentas“ (1989), „Muitinės gatvės gyventojai“ (1990), „Albumas“ (1995). Jis yra surengęs ne vieną personalinę parodą. Jos apkeliavo ne tik Lietuvos galerijas, jomis galėjo žavėtis Lenkijos, Latvijos meno mėgėjai. Menininko darbus yra įsigiję Meno muziejus Vladivostoke (Rusija), Lietuvių dailės muziejus Čikagoje (JAV), Metropoliteno muziejus Tokijuje (Japonija).
Postmodernistinis požiūris į fotografiją – tai skiriamasis G. Liago kūrybos bruožas, todėl kiekviena paroda tarsi naujas menininko kūdikis, šiek tiek panašus į savo brolius, bet visiškai individualus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Užutrakyje nuskambės tikra muzikos retenybė

Nauja – tai pamiršta sena. Tačiau šis naujumas gali tapti ne tik malonia staigmena, priminimu,...

Žinomi fotomenininkai ir vėl susivienys bendram tikslui (2)

Aštuntus metus iš eilės uostamiestyje pristatomo fotografijos projekto „KITI“ pagrindinis...

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo, sulaikytas antras įtariamasis nuolat pildoma (563)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (210)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (20)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (28)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (2)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (116)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (3)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (98)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (3)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (7)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...