Penktadienį vakare Jungtinių Tautų (JT) švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO paskelbė į prestižinius JT Pasaulio paveldo sąrašus oficialiai įtraukusi 17 naujų objektų. Pirmą kartą čionai įtrauktos vietovės, esančios Bahreine, Moldovoje bei Bosnijoje ir Hercegovinoje.
Tarp naujai įtrauktų Europos paveldo objektų yra Baltarusijoje, Nesvyžiuje stovinti Radvilų šeimos pilis ir bažnyčia bei istorinis Bosnijos ir Hercegovinos Moštaro miestas, kurio garsusis tiltas buvo sugriautas per praėjusiame dešimtmetyje vykusius karus, o dabar vėl atstatytas.

Sąrašuose taip pat atsidūrė Rusijos Jaroslavlio miesto senamiestis, garsėjantis daugybe XVII amžiuje statytų šventovių ir dalyvavęs 1763 metais Jekaterinos Didžiosios nurodymu pradėtoje Rusijos miestų atnaujinimo programoje.

UNESCO saugomu objektu nuo šiol tapo Belgijos Antverpeno mieste veikiantis Plantino ir Moretuso muziejus, įsteigtas renesanso ir baroko epochose gyvavusioje spaustuvėje bei leidykloje, kurias XVI a. pabaigoje įkūrė prancūzas Christoffelis Plantijnas. Vėliau jo išplėtotą verslą perėmė vaikaitis Balthasaras I Moretusas, kurio vadovaujama spaustuvė XVII a. Europoje garsėjo ne tik aukštos kokybės spaudiniais, bet ir kaip humanizmo bei mokslo centras.

Į sąrašus įtrauktas Prancūzijos Havro uostas per Antrąjį pasaulinį karą buvo smarkiai sugriautas. Miesto centras, 1945-1964 metais atstatytas vadovaujant Augustui Perretui, laikomas pokarinės urbanistinės plėtros pavyzdžiu, visų pirma todėl, kad čia buvo pritaikytos naujos betono panaudojimo formos.

Dar vienas UNESCO saugomas paveldo objektas - Pietų Albanijoje, Drinos slėnyje stovintis Osmanų imperijos Girokastros miestas. Ypač puikiai išsaugotus jo pastatus puošia Balkanų regionui būdingi bokšteliai.

Patenkintas ir Lietuvos bei dar devynių valstybių prašymas kaip mokslinį ir kultūrinį objektą į paveldo sąrašus įtraukti Struvės dienovidinį lanką. 1816-1852 metais astronomo Friedricho Georgo Wilhelmo Struve sudarytas geodezinis lankas buvo vienas iš didžiausių ir įspūdingiausių bandymų ištirti ir nustatyti Žemės dydį ir formą.

Žemės dienovidinio lankas tęsėsi nuo Dunojaus žiočių prie Juodosios jūros iki Norvegijoje, Arkties vandenyno pakrantėje esančio Fugleneso. Tuo laiku tai buvo tiksliausiai išmatuotas ir ilgiausias dienovidinio lankas, jo matavimo rezultatais ištisą šimtmetį naudotasi skaičiuojant ir tikslinant Žemės elipsoido parametrus.

Nuo šiol UNESCO saugomu objektu tapo Sicilijos Sirakūzų miestas bei uolėtas Pantalikos nekropolis, kuriame yra išlikę graikų ir romėnų kultūrų pėdsakų.

Į sąrašus įtraukti ir kai kurie Azijos, Artimųjų Rytų, Afrikos bei Pietų Amerikos paveldo paminklai. Tarp jų yra Makao uostas, nuo XVI amžiaus vidurio iki 1999 metų priklausęs Portugalijai, o paskui perleistas Kinijos administracijos žinion, ir šiaurės vakarų Turkmėnijoje esanti Kunia Urgenčo vietovė, turtinga VI-XVI amžiumi datuojamų paminklų.

Pirmą kartą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašus įtrauktas Bahreine esantis objektas - Kalato al Bahreino archeologinė kapavietė, kurios radiniai liudija, kad žmonės šioje vietoje nuolat gyveno nuo 2300 metų prieš Kristų iki XVI mūsų eros amžiaus.

JT švietimo, mokslo ir kultūros organizacija rūpinsis Šiaurės Vakarų Irane esančiu senoviniu Soltanijės miestu, kuris gali pasigirti vienais nuostabiausių persų architektūros šedevrų.

Į prestižinius sąrašus įtraukti keli Izraelio objektai: biblinės kalvos, kurias sudaro priešistoriniai Megido, Hazoro ir Ber Šebos gyvenviečių pylimai, taip pat keturi nabatėjų miestai - Haluza, Mamšitas, Avdatas ir Šivta bei Negevo dykumoje stovinti tvirtovė, kurie visi kartu sudarė prekybos smilkalais ir mira kelią.

Afrikoje saugotina vietove paskelbta Nigerijos Osun Osogbo šventoji giria - Osogbo miesto pakraštyje plytintis tankus miškas, kuriame pilna šventyklų, šventų vietų ir meno dirbinių, skirtų jorubų genties dievybėms.

Pietų Amerikos žemyne, Čilėje, UNESCO rūpinsis Humberstouno ir Santa Lauros miestais vaiduokliais, kurie XIX amžiuje garsėjo kaip salietrų kasybos centrai. Juose gyveno darbininkai, atvykę iš Čilės, Peru ir Bolivijos, sukūrę savitą vietos kultūrą.

Į Pasaulio paveldo sąrašus taip pat įtrauktas 1819 metais įkurto Sienfuegos miesto, esančio Kubos pietuose, senamiestis, laikomas iškiliu modernizmo ir urbanizmo architektūrinių krypčių, kurios Lotynų Amerikoje pradėjo plėtotis XIX amžiuje, pavyzdžiu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mirė britų mokslinės fantastikos rašytojas B. Aldissas

Vienas produktyviausių ir įtakingiausių XX amžiaus mokslinės fantastikos rašytojų Brianas...

Raudondvario dvaras virto muzikų rezidencija (1)

Visą savaitę Raudondvario dvare reziduos 8 kompozitoriai ir 6 akordeonistai iš Malaizijos, Kinijos,...

„Sostinės dienų" naujovė – renginiai netikėtoje ir vis labiau atrandamoje Vilniaus erdvėje

Didžiausia staigmena, jog šiemet ši erdvė nusidrieks vienoje patraukliausių miesto teritorijų...

Apie lietuvišką teatrą ir jo jaunatį „Sirenose"

Rugsėjo ir spalio sandūroje sostinei tradiciškai pagyvėjus nuo Vilniaus tarptautinio teatro...

„Purpurinis vakaras“ aidėjo netikėtais duetais ir lietumi (3)

Vladas Bagdonas ir Kristina Kazlauskaitė , Gediminas Storpirštis ir Raminta Naujanytė Bjelle,...

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (292)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (110)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (27)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (77)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (62)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (9)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (22)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (8)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....

Paukštelis nepamiršta savo gelbėtojos: kasdien atskrenda jos aplankyti (1)

Dina Theissen vos kelių dienų paukštelį vardu Gracie atrado iškritusį iš medžio priešais...