Dubingiuose perlaidoti LDK didikų Radvilų palaikai

 (18)
Dubingių piliavietėje Molėtų rajone šeštadienį iškilmingai perlaidoti Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų Radvilų giminės atstovų palaikai. Iškilmėse dalyvavo iš Lenkijos atvykę išlikusios Radvilų giminės atšakos palikuonys, premjeras Andrius Kubilius, Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis, evangelikų reformatų bažnyčios dvasininkai bei kitų konfesijų atstovai, kiti svečiai.
Radvilų sarkofagas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Iš Vilniaus, kur Radvilų rūmuose buvo galima atsisveikinti su vienos įtakingiausių Lietuvos giminės atstovais, į Dubingius atvežtas sarkofagas su 8 didikų palaikais buvo nuleistas į kriptą, giminės garbei iššautos trys patrankų salvės.

"Kunigaikščių Radvilų giminė visada kovojo už Lietuvos valstybingumo išsaugojimą ir stiprinimą, prieštaravo Liublino unijos sudarymui, Lietuvos valstybingumui sustiprinti planavo panaudoti netgi bažnytinius santykius, siekdami paversti Lietuvą Kalvino tikėjimą išpažįstančia valstybe, ir tuo siekdami atsispirti katalikiškosios Lenkijos, liuteroniškosios Prūsijos ar stačiatikiškos Maskvos pretenzijoms, kaip žinome, prireikus ir kardu gynė Lietuvos valstybės interesus karo laukuose", - iškilmingoje ceremonijoje kalbėjo premjeras.

Jo žodžiais, "nei viena didikų giminė, nei Lietuvoje, nei Lenkijoje, nėra davusi valstybei tiek žymių ir garsių valstybininkų: Lietuvos kanclerių, Lietuvos etmonų, Vilniaus vaivadų postai, aukščiausios Lietuvos valstybės pareigybės buvo tapę beveik paveldimomis Radvilų giminės atstovams".

Jis priminė, kad iš Radvilų giminės kilo 37 vaivados, 22 kancleriai, maršalkos, etmonai, iždininkai, 3 vyskupai, vienas kardinolas, viena karalienė, ir "daugybė kitų svarbių pareigūnų ir šviesių asmenybių".

Žinomų didikų palaikai Dubingiuose rasti 2004 metais. 2004-2007 metais antropologai, istorikai, menotyrininkai ir archeologai bendromis pastangomis identifikavo 8 Radvilų giminės atstovų palaikus: LDK kanclerio, Vilniaus vaivados bei Livonijos vietininko, Liublino unijos priešininko, faktiškai nevainikuoto Lietuvos karaliaus Mikalojaus Radvilos Juodojo, jo žmonos Elžbietos Šidlovieckos-Radvilienės, LDK kanclerio, Vilniaus vaivados ir didžiojo etmono Mikalojaus Radvilos Rudojo, jo sūnaus Mikalojaus Radvilos, Mikalojaus Radvilos žmonos Elenos Hlebovičaitės, Mikalojaus Radvilos (M.R.Rudojo vaikaičio), Jonušo VI Radvilos ir Anos Sobkovnos (Kristupo Radvilos Perkūno pirmosios žmonos).

Radvilų giminė - viena iš įtakingiausių šeimų Lietuvos istorijoje. Ši giminė turėjo įtakos politiniam ir kultūriniam valstybės vystymosi procesui, o su jų paremta Nesvyžiaus Dievo kūno bažnyčia siejamas baroko atėjimas į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. Mikalojus Radvila Juodasis, perėjęs į kalvinų tikėjimą, tuo siekdamas Lietuvą atriboti nuo katalikiškos Lenkijos ir pravoslaviškos Rusijos įtakos, padėjo šalyje šalia katalikų įsitvirtinti evangelikų reformatų bažnyčiai - evangelikų reformatų parapijos iki šiol išlikę Biržų krašte.

Nuo 2003 m. Dubingių piliavietėje vykdomi archeologiniai tyrinėjimai, jų metu ištirta buvusi bažnyčia, rastos ir atidengtos buvusių Radvilų rūmų liekanos. Radvilos, nors ir valdydami daugybę miestų ir rezidencijų, būtent Dubingius pasirinko kaip vieną iš laidojimo panteonų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

Nemokami filmų seansai – besidomintiems mokslinės tematikos filmais (3)

Ir šiemet „Kino pavasaris“ tęsią draugystę su moksliukais, surengdamas jiems šeštąjį mokslo populiarinimo filmų festivalį „Eureka“. Jo nemokami seansai skirti vyresnių klasių mokiniams, studentams bei visiems besidomintiems mokslinės tematikos filmais.

Pirmą kartą vykusioje šiuolaikinio meno paramos vakarienėje pristatytas „ArtVilnius“ meno klubas (3)

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje įvyko pirmasis Lietuvoje šiuolaikinio meno paramos vakaras „Join the Club“, kurį surengė tarptautinė meno mugė „ArtVilnius“ ir jos mecenatė, advokatų kontora „Cobalt“.

„Kaunas Jazz 2017“ programa: duoklė regionams, pasaulinio garso žvaigždės ir 40 tūkst. gerbėjų (11)

Iki festivalio „Kaunas Jazz 2017“ pirmųjų akordų liko mažiau nei mėnuo. Jau 27 – jį kartą rengiama džiazo šventė Kaune tapo miesto pasididžiavimu, todėl kiekvieno festivalio laukiama su jauduliu ir nekantrumu. Penktadienį visuomenei buvo pristatyta, koks bus šiemetinis festivalis bei kokios garsios pavardės žengs į festivalio scena.

Režisierius O. Koršunovas – apie naują spektaklį, teatrą ir šiandieninius kritikus (17)

Kovo 25 ir 26 dienomis režisierius Oskaras Koršunovas kviečia į premjerą „Šokis Delhi“ pagal kultinio šių dienų rusų dramaturgo Ivano Vyrypajevo pjesę.

Unikaliu koncertu bus prisimintas maestro M. Rostropovičius

Kovo 26 dieną Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje muzikos mylėtojus tradiciškai sukvies nemokamas labdaringas koncertas „Vaikai vaikams. Dedikacija Maestro“. Savo muziką dovanos ir sergantiems Lietuvos vaikams aukoti kvies išskirtiniu talentu apdovanoti M. Rostropovičiaus fondo stipendininkai ir pasaulinę šlovę pelnę atlikėjai.
OKT teatras

ŠOKIS DELHI premjera!
2017 kovo 26 d. 19.00 val.

DIEVAS YRA DJ
2017 kovo 31 d. 19.00 val.
Sėkmingai „Eglės žalčių karalienės“ mitą Italijoje sukūręs Oskaras Koršunovas sugrįžta į savo OKT/Vilniaus miesto teatrą. Jau šį savaitgalį (kovo 25-26 d.) režisierius kviečia į premjerą „Šokis Delhi“ pagal kultinio šių dienų rusų dramaturgo Ivano Vyrypaevo pjesę.
O. Koršunovo premjeroje „Šokis Delhi“ – jautriai komiška istorija apie meilę, mirtį ir šokį
2017 kovo 22 d.