Dubingiuose perlaidoti LDK didikų Radvilų palaikai

 (18)
Dubingių piliavietėje Molėtų rajone šeštadienį iškilmingai perlaidoti Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų Radvilų giminės atstovų palaikai. Iškilmėse dalyvavo iš Lenkijos atvykę išlikusios Radvilų giminės atšakos palikuonys, premjeras Andrius Kubilius, Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis, evangelikų reformatų bažnyčios dvasininkai bei kitų konfesijų atstovai, kiti svečiai.
Radvilų sarkofagas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Iš Vilniaus, kur Radvilų rūmuose buvo galima atsisveikinti su vienos įtakingiausių Lietuvos giminės atstovais, į Dubingius atvežtas sarkofagas su 8 didikų palaikais buvo nuleistas į kriptą, giminės garbei iššautos trys patrankų salvės.

"Kunigaikščių Radvilų giminė visada kovojo už Lietuvos valstybingumo išsaugojimą ir stiprinimą, prieštaravo Liublino unijos sudarymui, Lietuvos valstybingumui sustiprinti planavo panaudoti netgi bažnytinius santykius, siekdami paversti Lietuvą Kalvino tikėjimą išpažįstančia valstybe, ir tuo siekdami atsispirti katalikiškosios Lenkijos, liuteroniškosios Prūsijos ar stačiatikiškos Maskvos pretenzijoms, kaip žinome, prireikus ir kardu gynė Lietuvos valstybės interesus karo laukuose", - iškilmingoje ceremonijoje kalbėjo premjeras.

Jo žodžiais, "nei viena didikų giminė, nei Lietuvoje, nei Lenkijoje, nėra davusi valstybei tiek žymių ir garsių valstybininkų: Lietuvos kanclerių, Lietuvos etmonų, Vilniaus vaivadų postai, aukščiausios Lietuvos valstybės pareigybės buvo tapę beveik paveldimomis Radvilų giminės atstovams".

Jis priminė, kad iš Radvilų giminės kilo 37 vaivados, 22 kancleriai, maršalkos, etmonai, iždininkai, 3 vyskupai, vienas kardinolas, viena karalienė, ir "daugybė kitų svarbių pareigūnų ir šviesių asmenybių".

Žinomų didikų palaikai Dubingiuose rasti 2004 metais. 2004-2007 metais antropologai, istorikai, menotyrininkai ir archeologai bendromis pastangomis identifikavo 8 Radvilų giminės atstovų palaikus: LDK kanclerio, Vilniaus vaivados bei Livonijos vietininko, Liublino unijos priešininko, faktiškai nevainikuoto Lietuvos karaliaus Mikalojaus Radvilos Juodojo, jo žmonos Elžbietos Šidlovieckos-Radvilienės, LDK kanclerio, Vilniaus vaivados ir didžiojo etmono Mikalojaus Radvilos Rudojo, jo sūnaus Mikalojaus Radvilos, Mikalojaus Radvilos žmonos Elenos Hlebovičaitės, Mikalojaus Radvilos (M.R.Rudojo vaikaičio), Jonušo VI Radvilos ir Anos Sobkovnos (Kristupo Radvilos Perkūno pirmosios žmonos).

Radvilų giminė - viena iš įtakingiausių šeimų Lietuvos istorijoje. Ši giminė turėjo įtakos politiniam ir kultūriniam valstybės vystymosi procesui, o su jų paremta Nesvyžiaus Dievo kūno bažnyčia siejamas baroko atėjimas į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. Mikalojus Radvila Juodasis, perėjęs į kalvinų tikėjimą, tuo siekdamas Lietuvą atriboti nuo katalikiškos Lenkijos ir pravoslaviškos Rusijos įtakos, padėjo šalyje šalia katalikų įsitvirtinti evangelikų reformatų bažnyčiai - evangelikų reformatų parapijos iki šiol išlikę Biržų krašte.

Nuo 2003 m. Dubingių piliavietėje vykdomi archeologiniai tyrinėjimai, jų metu ištirta buvusi bažnyčia, rastos ir atidengtos buvusių Radvilų rūmų liekanos. Radvilos, nors ir valdydami daugybę miestų ir rezidencijų, būtent Dubingius pasirinko kaip vieną iš laidojimo panteonų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

Fotografui A. Sutkui Vokietijoje įteikta prestižinė premija (2)

Penktadienį Berlyne fotografui Antanui Sutkui buvo įteiktas garbingas Vokietijos fotografijos asociacijos Dr. Ericho Salomono apdovanojimas. Šis įvertinimas yra suteikiamas kiekvienais metais ir yra laikomas vienu iškiliausiu Vokietijos fotografijos asociacijos prizų.

„Vasaros ritmu“: Rasos šventės paslaptys ir „Skaitymo iššūkis“ aktyviems

Šioje laidoje kviečiame priimti Lietuvos bibliotekininkų skaitytojams metamą „Skaitymo iššūkį“; prisimename, kokia prasmė slypi Rasos šventės tradicijose bei lankomės Vytauto Kasiulio dailės muziejaus parodoje „Viena–Breisgau Freiburgas–Paryžius“.

G. Orwello romanas „1984-ieji“ buvo „pranašiškas“, sako rašytojo sūnus (10)

Brodvėjuje per naujo miuziklo, pastatyto pagal George'o Orwello antiutopinį romaną „1984-ieji“ (Nineteen Eighty-Four), premjeroje tarp žiūrovų buvo ir ypatingas svečias – rašytojo sūnus.

Į parodą įsiveržęs nekviestas svečias ant kojų sukėlė apsaugos tarnybą

Pilies menėje sparnais plakančiam čiurliui atrodė, kad langas, pro kurį galima pasiekti dangų yra štai tame paveiksle. Iš vakaro įsibrovęs į Panemunės pilies erdvę, paukštelis naktį ant kojų sukėlė pilies apsaugos tarnybą ir pirmasis išvydo menininko Justino Vaitiekūno tapybos parodą, kuri čia buvo atidaryta vakar vakare.

Kuo atjos Vytis į Lukiškių aikštę – žirgu ar arkliu? (88)

Lukiškių aikštės skulptūrų konkurso rezultatai ir vėl pribloškė, nors jau esame prie to pripratę. Paprasčiausias pilietinis interesas skatina pasvarstyti, kas darytina, kad kaskart neskanautume karčių vaisių.
OKT teatras
W
HAMLETAS
2017 liepos 29 d. 21.30 val.
Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Vestuvės“, pastatytas atsispiriant nuo vokiečių klasiko Bertoldo Brechto pjesės, tapo vienu sėkmingiausių pastarojo laiko OKT/Vilniaus miesto teatro pastatymų. Jau per pirmąjį sezoną „Vestuvės“ parodytos rekordiškai daug – net 50 kartų. 51-asis kartas aktorių laukė Sankt Peterburge rengiamo festivalio „Raduga“ scenoje.
Oskaro Koršunovo teatro vasara: vestuvės Sankt Peterburge, laidotuvės Madride
2017 birželio 20 d.