Po keturių metų pertraukos sugrįžtanti „Dainų šventė“, šiemet simboliškai pavadinta „Būties ratu“, nubrėš naują savo istorijos viją. 2003 m. įgavusi tarptautinį UNESCO pripažinimą ir 2009 m. planuojanti ryškiai sužibėti Europos kontekste, šių metų šventė sieks dar stipriau susieti kartas, išvykusius tautiečius su likusiais, naujai parodytomis tradicijomis įžiebti vienybės jausmą ir pasididžiavimą savo tauta.
© DELFI
„Lyginant su 160 metų Europos tradicija dar sąlyginai jauna, 80-ies metų istoriją skaičiuojanti nacionalinė šventė į savo šokių ir dainų sūkurį sieks įtraukti kuo daugiau moderniai mąstančių žmonių, tapti dar atviresne ir augti su visa Lietuva “, - pranešime spaudai sako „Dainų šventės“ direktorius Saulius Liausa.

Pasak Kultūros ministro Jono Jučo, „Dainų šventės yra ne tik iškilus Lietuvos kultūrinio gyvenimo akcentas, bet ir unikalus pasaulio kultūros reiškinys, ką liudiją jų įtraukimas į UNESCO žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevrų sąrašą. Turime siekti, kad ši mūsų tautai brangi tradicija būtų ne tik išsaugota, bet ir nuolat stiprinama. Šiuo metu Seime yra svarstomas Dainų švenčių įstatymas, kuris užtikrins dar sklandesnį Dainų švenčių organizavimą“.

Liepos 5-8 d. Vilniuje ir Kaune vyksiantys renginiai tradicinę dainos ir šokio kultūrą reprezentuos nauju kampu.

„Dainų šventės“ renginių ciklą pradės paros ratą atspindinti folkloro diena „Saulutė rateliu tekėjo“, kuri visus pažadins netikėtai anksti - 04.51 val. ryto patekant saulei, ir truks visą dieną iki išnaktų.

Ansamblių vakaro programa „Saulės vartai“, atspindinti tradicinių metų švenčių ciklą, išsiskirs šiuolaikinėmis liaudies dainų bei muzikos aranžuotėmis, apšvietimo ir pirotechnikos efektais, scenografija.

Virš 70 pučiamųjų orkestrų pasirodymas „Vario audra“, prisistatys su meninės žygiuotės programa Katedros aikštėje, vėliau – koncertu Vilniaus Rotušės aikštėje. Po jo orkestrai žiūrovus pirmą kartą pakvies į „retro vakaronė“ Sereikiškių parke, kurioje bandys atgaivinti „smetoniškąją“ tradiciją net tik klausytis muzikos, bet ir šokti.

Šiais metais „Dainų šventės“ renginių sulauks ir kauniečiai - „Dariaus ir Girėno stadionas“ šiuo metu vienintelis tinkamas užburiančiam masiniam šokiui. Keturių dalių programoje daugiau nei 8 tūkst. šokėjų seks „Lino sakmę“, kurioje per lino darbų prizmę perteikiami choreografijos kūriniai apjungs ir tradicinius, ir šiuolaikinės kūrybos elementus.

„Dainų šventę“ vainikuos gausiausias šventės renginys - tradiciškai Vingio parke vykstanti „Dainų diena“, kurios idėjos suksis gamtos ir žmogaus gyvenimo ratu. Keturių dalių programą atliks apie 17 tūkst. įvairiausio amžiaus atlikėjų iš visų Lietuvos kampelių. Taip pat šiame renginyje pirmą kartą nuskambės specialiai „Dainų šventei“ sukurtos liaudies dainų interpretacijos, paįvairintos džiazo, pop ir roko elementais, akomponuojant pučiamiesiems, džiazo ir styginių orkestrams.

Siekdami sklandžiai įgyvendinti šiuos planus, organizatoriai susitiks su visomis susijusiomis miesto tarnybomis ir aptars sąlygas, kuriomis visos pusės patirtų mažiausiai nepatogumų. Šiandien „Dainų šventės“ simboliu tapusi Vingio parko estrada dar negali pasigirti sutvarkytomis pagalbinėmis patalpomis, prieigose įrengtu apšvietimu, naujais ir pakankamo galingumo elektros įvadais. Kalnų parke, kurio koncertai taip gausiai lankomi, kad organizatoriai planuoja juos kartoti, kol kas nėra sutvarkyti žiūrovų suolai.

„Suprantame, jog miestas turi daug ir įvairių rūpesčių, tačiau šių metų „Dainų šventė“ – išbandymas mums visiems, kaip sugebėsime priimti dar gausesnį žmonių būrį 2009 m., kuomet Lietuva minės tūkstantmečio jubiliejų ir Vilnius taps Europos kultūros sostine“, - sako S. Liausa.

Šiemet vyriausybė iš miestų savivaldybių perėmė dalyvių gabenimo į Vilnių, Kauną traukiniais ir autobusais, maitinimo bei gyvenimo bendrojo lavinimo mokyklose išlaidas.

Dainų šventės Lietuvoje organizuojamos nuo 1924 m. Praėjusiais metais parengtas Dainų šventės įstatymo projektas, kuris įteisintų valstybės paramą šiai šventei, LR seime bus svarstomas gegužės mėn.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mirė britų mokslinės fantastikos rašytojas B. Aldissas

Vienas produktyviausių ir įtakingiausių XX amžiaus mokslinės fantastikos rašytojų Brianas...

Raudondvario dvaras virto muzikų rezidencija (1)

Visą savaitę Raudondvario dvare reziduos 8 kompozitoriai ir 6 akordeonistai iš Malaizijos, Kinijos,...

„Sostinės dienų" naujovė – renginiai netikėtoje ir vis labiau atrandamoje Vilniaus erdvėje

Didžiausia staigmena, jog šiemet ši erdvė nusidrieks vienoje patraukliausių miesto teritorijų...

Apie lietuvišką teatrą ir jo jaunatį „Sirenose"

Rugsėjo ir spalio sandūroje sostinei tradiciškai pagyvėjus nuo Vilniaus tarptautinio teatro...

„Purpurinis vakaras“ aidėjo netikėtais duetais ir lietumi (3)

Vladas Bagdonas ir Kristina Kazlauskaitė , Gediminas Storpirštis ir Raminta Naujanytė Bjelle,...

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (19)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (75)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (7)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (18)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (53)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (18)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (16)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...