Kur tiesa, o kur melas? Ko ieškome ir ką randame? Kas pavojingiau: žodis ar vandenilinė bomba? Kas ieško atsakymų į šiuos klausimus, išgirdo juos atėję į susitikimą su intelektualų ir filosofų šeima - Zita ir Arvydu Šliogeriais. Taip pat sužinojo, jog į pasaulį filosofiškai pažvelgti galima ir trečiąja akimi - fotoaparato objektyvu.
Zita ir Arvydas Šliogeriai
© "Panevėžio balsas"
Lapkričio 9-ąją Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje į susitikimą su filosofu, Vilniaus universiteto profesoriumi Arvydu Šliogeriu ir jo žmona Zita - fotografe ir VU knygų restauratore - atėjo gausus panevėžiečių būrys.

Vakarą vedė poetė Elvyra Pažemeckaitė, pristačiusi profesorių kaip pasaulinio masto intelektualą, šviesos ir filosofijos mėgėją. Anot. A.Šliogerio, visa esmė yra šiapus horizonto, o rojus - šalia mūsų. Tiesos ir netiesos ieškojimams, įvairioms religijoms ir kitiems panašiems kliedesiams mąstytojas skyrė vietą, geriausiu atveju, - anapus horizonto. Kad netrukdytų gyventi.

Nors fotografija, atrodytų, gana toli nuo filosofijos, jai skirta pusė vakaro. Ir įrodyta, kad skirtumo tarp jų beveik nėra.

Lietuvos kultūros gėlės jau pražydo

A.Šliogeris paskaitoje iš pradžių sukoncentravo mintį ties lietuviškos kultūros visuma, vėliau plačiau kalbėjo apie žmogaus esmę, tikslus, globalizacijos pavojus.

Anot filosofo, kiekvienos tautos kultūrai lemta pražysti tik kartą per šimtmetį ar tūkstantmetį. Retai į tautos kultūrą ateina žmonės, paliekantys pasaulinio masto darbų. Pavyzdžiui, olandų tapybos viršūnė - 18 amžiaus pradžia. Šio laikotarpio olandų tapytojai žavi iki šiol. Apie vėlesnius mažai žinoma.

Svečio nuomone, lietuviai pagrįstai gali didžiuotis palyginti ankstyvomis XX amžiaus kultūros gėlėmis. Tai sovietmečio aktoriai ir fotografai, žinomi visame pasaulyje. Tarp jų nemažai ir panevėžiečių.

Lietuvos kino istorijos puošmena: aktoriai D.Banionis, B.Babkauskas, A.Masiulis, R.Adomaitis, J.Budraitis ir kt. Pripažinimą pelnė to meto fotografai: A.Kontrimas, A.Sutkus, A.Macijauskas, R.Rakauskas.

„Lietuvos aktorių ir didžiųjų fotografų kohorta įspūdinga. Dairantis analogų Europoje galima paminėti tik olandų tapybos fenomeną“, - tvirtino mąstytojas.

Demoniška kalbos jėga

Vėliau filosofas kalbą nukreipė į kovą... su kalba. Anot jo, tai didžiausia žmogaus būties problema. Nors kalba yra vienintelis dalykas, išskiriantis žmogų kaip mąstančią būtybę, kartu tai pavojingiausias ginklas, galintis sunaikinti patį žmogų ir pasaulį.

„Nemėgstu kalbėti, tačiau iš to užsidirbu duoną, - pasiguodė dvylika knygų parašęs filosofas. Kelias iš jų, pasak autoriaus, nepadoriai storas. - Man rašyti knygas - katorga. Tikiuosi, rašyti daugiau nebereikės.“

Anot filosofo, gyvename katastrofišką kalbos pertekliaus metą: informacijos srautai, kompiuteriai, internetas. Komunikacija ir globalizacija turi demoniškąją pusę.

„Kalbėdami žmonės pridarė daug blogio, - teigė A.Šliogeris. - Fridrichas Nyčė žadėjo išnaikinti silpnuosius, ir jo kalbos virto darbais. Žmones degino tarsi malkas.

Kalba - giljotina, ji gali sunaikinti Žemės rutulį, tačiau gali ir išgelbėti. 1964 m. bolševikai numetė ant Antarktidos vandenilinę bombą, šimtus ar tūkstančius kartų didesnę už tą, kurią amerikiečiai numetė ant Hirosimos.“

Profesorius kalbėjo, kad pasaulio mąstytojai ima bijoti kalbos apskritai. „Paskutinės mano knygos „Niekis ir Esmas“ tema yra karas su kalba.“

„Kai kalba tapo pavojingesnė už tūkstantį vandenilinių bombų, pradedame abejoti, kas ji - žmogaus privalumas ar trūkumas. Adomas buvo rojuje tol, kol nekalbėjo. Kai ištarė pirmą žodį, Dievas jį išspyrė lauk“, - kalbėjo A.Šliogeris.

Svečias pasidalijo ne viena mintimi, prasilenkiančia su Biblijos tiesomis. Anot filosofo, „pradžioje buvo tikrai ne Dievo žodis.“

„Krikščionybė sudievina kalbą. Fotografija man padeda sunaikinti kalbą. Religija yra kalbos reikalas, tik dar viena iliuzija. Ji, kaip ir daugelis filosofų, žiūri anapus horizonto. Filosofijoje man svarbiausia - vietovė šiapus horizonto.“

Apie fotografiją ir meną

A.Šliogeris vienodai skyrė dėmesio filosofijai ir fotografijai, atskleidęs glaudų ryšį tarp jų.

„Didieji filosofai nusigręžia nuo saulės, medžio, daiktų. Bet taip buvo ne visada, - sakė mąstytojas. - Graikų filosofai buvo nepanašūs į dabarties filosofus. Sokratas ir kiti į jį panašūs pirmiausia norėjo išvysti.

2000-aisiais įsivaizduojama, kad aukščiausia žmogaus pareiga yra nusisukti nuo daiktų ir atsigręžti į amžinuosius dalykus. Nusisukti nuo to pasaulio, kuris yra arti. Tai yra graikų filosofijos išdavystė.

Filosofas turi pamatyti daiktą, neapvilktą kalbos drabužiais. Tai įmanoma tik fotografuojant.“

Anot A.Šliogerio, fotografija nėra menas. „Tai gerokai daugiau. Ji leidžia pamatyti daiktus, kokie jie yra. Fotografija leidžia susitikti su daiktais, nenuplėšiant jų nekaltybės plėvelės.

Tai yra fotografijos privalumas ir didžiausias stebuklas. Palikime daiktus ramybėje, nelieskime, nenaikinkime“, - teigė filosofas.

Tiesa - tik dar viena iliuzija

Filosofas negailėjo kritikos tiesos ieškotojams ir tiems laimingiems skelbėjams, kurie neva ją rado.

„Na ir kas, kad tu atradai tiesą? - retoriškai klausė filosofas. - Gal tu tapai šventuoju? Ar žvaigždės kitaip pradėjo šviesti? Gal virškinimas pagerėjo?“

Anot A.Šliogerio, daugelis filosofų skelbėsi atradę tiesą, kuri vėliau buvo paneigta kitų mąstytojų. Vardan tiesos nužudyta milijonai žmonių.

„Tiesa šiuo metu tapo pavojingiausiu dalyku, - konstatavo vakaro svečias. - Reikia atsisakyti kliedesių apie tiesą. Nėra tiesos. Yra tik iliuzija. Ir man reikalinga graži iliuzija. Ji niekada nenusibosta. Grožis yra tūkstantį kartų svarbesnis už tiesą.“

Filosofo minčių perlai

Vakaro metu A.Šliogeris išsakė nemažai įdomių minčių. Jas įvertinti paliekame skaitytojui:

„Žmogus - tai absoliutus nesusipratimas“, „Užtenka giedoti himnus savo ekskrementams“, „Reikia suvokti kalbos pavojų“, „Mes esame beviltiški barbarai“, „Grožis yra paviršiuje, bet ne gelmėje. Prapjaukite „Mis visatos“ pilvą...“, „Fotoaparatas yra nuostabus dalykas - jis man atveria absoliutų, gražų paviršių“, „Fotoaparatas leidžia man pasipriešinti globalizacijai“, „Pažinimas yra naikinimas. Aš - gyvybės pusėje.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (70)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (57)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (15)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1061)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (39)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (82)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (3)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (55)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Pavydėtinos Graikijos princesės gyvenimo akimirkos: 21-erių mergina jau turi viską (18)

Liepą Graikijos princesės Marios-Olympios 21-ojo gimtadienio proga surengtoje ištaigingoje puotoje...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (41)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...