„Aidija“ koncerte atskleis ritualo galią

 (5)
Spalio 30 d., penktadienį, Vilnius taikomosios dailės muziejuje, įvyks kamerinio choro „Aidija“ koncertas „Ritualo galia“. Choro vadovas Romualdas Gražinis, derindamas koncerto programą prie muziejuje veikiančios parodos „Baltų menas“, su neseniai veiklos dvidešimtmetį atšventusiu choru atliks Broniaus Kutavičiaus oratorijas „Iš jotvingių akmens“ ir „Magiškas sanskrito ratas“. Koncerte taip pat skambės lietuviškos sutartinės.
Romualdas Gražinis ir choras" Aidija"
© Organizatorių archyvas

Kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus oratoriniai opusai Lietuvos muzikos istorijos ir visuomenės raidai turėjo didžiulės įtakos. Mat, tuo metu, kai kompozitorius kūrė „Magišką sanskrito ratą“, visa tauta, pasak muzikologo Edmundo Gedgaudo, alsavo natūralia reikme suvokti savo šaknis, įtvirtinti savo tapatumą – pabudo tautos savisaugos instinktas, žmonės suvokė galimybę ištverti savo kultūros dėka.

Oratorija „Iš jotvingių akmens“ tapo savotiška naujosios lietuvių muzikos vizitine kortele. Kūrinys, skirtas vokaliniam ansambliui ir senoviniams liaudies instrumentams (akmenims, buteliams, skudučiams, lumzdeliui, šiaudo birbynei, kanklėms, smuikui, armonikai), prasideda tarsi kviesdamas jotvingių dvasios jėgą.

„Magiškas sanskrito ratas“ parašytas pagal Sigito Gedos tekstą dainuojantiems ir kanklėmis, skudučiais, birbynėmis, metalofonais bei varpeliais grojantiems atlikėjams. Pasikartojimo, gyvenimo rato simbolį ryškina ištisiniai kai kurių kūrinio dalių kanonai. Keistų kanonų muzika sukelia nerealumo įspūdį ir nuolat sukasi erdvėje, savaip primindama garsų galaktiką. Vizuali, teatrališka, ritualinė, ji užburia savo neįprastu skambėjimu, jos pulsuojantys ritmais įtraukia į muzikinį vyksmą.

Renginio metu įvyks ir naujos choro „Aidija“ kompaktinės plokštelės „Lietuvių chorinė muzika“ pristatymas.

„Aidiją“, kaip rimtą ir drauge žaismingą kamerinį chorą, vilniečiai pažįsta nuo 1989 metų. Dauguma choristų – buvę M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtiniai. Nuo pat choro atsiradimo jam vadovauja įkūrėjas R. Gražinis. Choras kasmet surengia per 40 koncertų, dalyvauja visose didesnėse Lietuvos šventėse ir festivaliuose. Jo repertuarą sudaro įvairių stilių ir kraštų muzika – chorinės miniatiūros, stambūs vokaliniai-instrumentiniai veikalai, kūriniai chorui a cappella ir chorui su instrumentais, ansambliais, orkestrais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

Ukrainietis kuria medinius robotus

Ukrainietis inžinierius, kuriam patinka robotai, ėmėsi įgyvendinti kūrybingą sumanymą – meistrauti medinius robotus. Dmitrijus Balandinas nesimokė drožinėti, nelankė jokių kursų. Jis pasidaro brėžinius, o tada pagal juos dirba. Inžinierius supjausto medieną į reikiamo dydžio gabalėlius, paskui juos susuka.

„Vasaros ritmu“: geriausi kultūriniai pasiūlymai vidurvasariui

Šioje laidoje: Valdovų rūmuose prasideda festivalis „Midsummer Vilnius“, sveiko gyvenimo propaguotojai susiburs Dubingiuose „Masters of calm“ festivalyje, o tapybos mylėtojai kviečiami į A. Jurgilaitės parodą „Čia ir dabar“.

Baltijos jūroje nuskendo garsaus fotografo R. Požerskio žmona V. Požerskienė (78)

Penktadienį mūsų šalies menininkai rinkosi atsisveikinti su Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus darbuotoja Virginija Požerskiene, žinomo fotomenininko Romualdo Požerskio žmona. Moteris nuskendo besimaudydama Baltijos jūroje, atostogų Nidoje (miestelyje Latvijoje) metu.

„Mano istorija“: galerijoje susitiks vizualaus meno kūrėjų ir nuo priklausomybių sveikstančiųjų kūryba

Liepos 26 d., trečiadienį, 18 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma socialinio meno paroda „Mano istorija“. Projektas „Mano istorija“ kuriamas profesionalaus meno kūrėjams bendradarbiaujant kartu su sostinės Dailininkų sąjungos galerija bei VA Caritas priklausomų asmenų bendruomene „Aš esu“ (Vilnius).

Unikalus Lentvario dvaro portretas - iš paukščio skrydžio ir neregio akimis

11 žurnalistikos studentų iš visos Lietuvos kartu su DELFI kolektyvu nusprendė parodyti savo gimtuosius miestus netikėtu kampu – kuris gi iš jų europietiškiausias, o kuriam dar reikėtų pasitempti? Tačiau vos kibus į darbus jaunųjų žurnalistų laukė netikėtumas: pristatyti savo gimtinę jie turi ne tik žiūrovams, bet ir miesto svečiui, kuris regi ne akimis, o širdimi.
OKT teatras
W
HAMLETAS
2017 liepos 29 d. 21.30 val.

ŠOKIS DELHI premjera!
2017 rugsėjo 08 d. 19.00 val.
Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Vestuvės“, pastatytas atsispiriant nuo vokiečių klasiko Bertoldo Brechto pjesės, tapo vienu sėkmingiausių pastarojo laiko OKT/Vilniaus miesto teatro pastatymų. Jau per pirmąjį sezoną „Vestuvės“ parodytos rekordiškai daug – net 50 kartų. 51-asis kartas aktorių laukė Sankt Peterburge rengiamo festivalio „Raduga“ scenoje.
Oskaro Koršunovo teatro vasara: vestuvės Sankt Peterburge, laidotuvės Madride
2017 birželio 20 d.