18-metė lietuvaitė stebina pasaulį tapyba iš šaltibarščių, pomidorų padažo ar prieskonių

 (30)
Aštuoniolikmetė lietuvaitė Jolita Vaitkutė pasaulį stebina savo unikaliais piešiniais iš maisto produktų. Lietuvos ir pasaulio žmones lėkštėse tapyti pradėjusi mergina iš pomidorų padažo sukūrė Baracką Obamą, iš šokolado Jimą Morrisoną, iš blynų – Algirdą Butkevičių, o iš šaltibarščių – Dalią Grybauskaitę.
Jolita Vaitkutė ir jos netradicinė tapyba

Prieš pusmetį tokią tapybos rūšį išbandžiusi mergina savo darbus talpino socialiniuose tinkluose. Netrukus lietuvaitę pastebėjo išskirtinius meno kūrinius iš viso pasaulio publikuojantis garsus meno ir dizaino interneto žurnalas. Pasipylė pirmieji užsienio žurnalistų prašymai duoti interviu.

Kaip mandalos

Šiais metais vidurinę mokyklą baigusi J. Vaitkutė nuo rudens darbuojasi vienoje agentūroje ir studijuoja Vilniaus dizaino kolegijoje kūrybines industrijas bei Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje grafinį dizainą.

Netradiciniu menu užsiimančios merginos draugai stebisi, iš kur turi tiek kantrybės dvi ar devynias valandas sėdėti prie lėkštės ir dėlioti prieskonius. Būtent tiek laiko užtrunka nupiešti vieną portretą.

„Tačiau kai įsijaučiu į procesą, laikas ištirpsta“, - naujienų portalui DELFI pasakojo jaunoji menininkė.

Vienintelis šio neįprasto meno trūkumas yra tas, kad jis yra trumpalaikis. „Tai kaip mandalos. Sukuri nuostabius paveikslus, bet netrukus juos turi nuvalyti. Arba suvalgai. Tačiau taip nutinka rečiau, nes ne visada paveikslui panaudotas maistas tinkamas valgyti“, - sako netradiciniu menu užsiimanti mergina.

Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
© Asmeninio archyvo nuotr.

Įkvėpė ištirpęs šokoladas

J. Vaitkutė pasakojo, kad pirmąkart idėja nupiešti portretą iš maisto produktų jai kilo tada, kai dėl ligos teko daug laiko praleisti gulint ir nuobodžiaujant lovoje.

„Man buvo akies uždegimas, todėl negalėjau nieko daryti: nei skaityti knygų, nei įsijungti kompiuterio, nei tapyti. Turėjau tik gulėti. Sukurti piešinį iš maisto mane įkvėpė ant palangės išsilydęs šokolado gabalėlis ir šalia padėtos braškės, - prisimena J. Vaitkutė. - Pradėjau iš šokolado piešti Jimo Morrisono portretą. Taip gimė alternatyva socialiniuose tinkluose plintančiai maisto manijai, kai visi žmonės publikuoja savo pagamintus patiekalus. Savo darbais norėjau pateikti maistą ne taip kasdieniškai ir buitiškai, norėjau, kad jis būtų vizualiai patrauklus.“

Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
© Asmeninio archyvo nuotr.

Jolita sako, kad dažai jai nebuvo naujas dalykas, todėl jai norėjosi išbandyti naujas technikas.

„Žinau, kokio rezultato tikėtis sumaišius vieną ar kitą spalvą. Bet maisto produktų spalvos man buvo visiška nežinomybė ir niekada negalėjai žinoti, kaip galutiniame variante atrodys nutapytas portretas, kaip sureaguos viena medžiaga su kita. Kokias medžiagas parinkti, kad jos susilietų, ar atvirkščiai, išlaikytų savo konsistenciją. Todėl maisto tapyba reikalauja didesnio išradingumo nei dažas“, - apie atrastą pomėgį pasakojo jaunoji menininkė.

Norint išgauti tokius unikalius portretus iš maisto produktų, Jolitai tenka ne tik tapyti teptuku, bet ir klijuoti prieskonius, piešti šaukšteliu, trafaretuoti. Viskas, anot jos, priklauso nuo medžiagos.

„Jei, pavyzdžiui, rukolą gali lengvai karpyti, dėlioti. Kitus prieskonius reikia lipinti, pastumdyti“, - gamybos procesą atskleidžia J. Vaitkutė.

Produktus padiktuoja asmenybė

Jaunoji menininkė pasakojo, kad ji retai kada kuria portretus iš maisto, kurį randa savo šaldytuve. Dažniausiai prieš tapymą jai tenka specialiai apsilankyti parduotuvėse.

Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Pavyzdžiui, kai piešiau B. Obamą ir V. Putiną, reikėjo pirkti dešrainius, kolą, dešrą, nors tokio maisto aš nevalgau, - juokiasi ji. - Kai piešiau prezidentę Dalią Grybauskaitę, pasirinkau šaltibarščius – lietuvių labai mėgstamą patiekalą. Maisto produktus neretai padiktuoja pati asmenybė, kurią noriu nutapyti. Savo pačios maisto racioną tapyboje naudoju labai retai. Nebent šokoladą, kurį labai mėgstu.“

J. Vaitkutė ateityje planuoja padaryti maisto performansą, kurio metu žiūrovai galiausiai suvalgytų visą meno kūrinį.

Daugiau DELFI pramogų naujienų – socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

J. Vaitkutės meno kūriniai iš maisto - DELFI galerijoje:

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

EXPO 2017 pristatytos geriausios Lietuvos spaudos fotografų nuotraukos

Lietuvos paviljone tarptautinėje parodoje „EXPO 2017“, kuri šiuo metu vyksta Kazachstano sostinėje Astanoje, pristatyti geriausi nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ darbai bei iš konkursinių nuotraukų parengta paroda „Infrastruktūrinė poetika“ atliepianti EXPO 2017 tematiką.

Į Lietuvą atkeliavo šv. Onos skulptūra iš Jeruzalės (2)

Šiandien švenčiamos Oninės Lietuvoje turi gilias tradicijas, kurias nuo šių metų bus galima pagerbti ne tik dalyvaujant atlaiduose. Viena iš šios šventės minėjimo vietų taps ir Bistrampolio dvaras: jo sode sekmadienį bus pašventinta iš Jeruzalės atgabenta daugiau kaip 100 metų senumo šv. Onos skulptūra.

Druskininkuose kuriamas Ž. Lipšico memorialinis muziejus (5)

Antradienį Druskininkų „SPA Vilnius“ surengto parodos „Nuo Druskininkų iki Jeruzalės: Žako Lipšico gyvenimo ir kūrybos akimirkos“ atidarymo metu Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus muziejininkė Aušra Rožankevičiūtė pranešė, kad per porą metų kurorte bus įrengtas ir atidarytas Ž. Lipšico memorialinis muziejus.

Vilniaus kongresų rūmuose – ambicingas muzikos ir dailės projektas (1)

Ateinančiame sezone Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras šalia klasikinės muzikos simfoninių koncertų savo klausytojams pasiūlys ir visiškai netikėtų projektų. Vienas iš jų – kamerinis koncertas paslaptingu pavadinimu „Haruspicija“.

Po gastrolių užsienyje – išsvajotas koncertas „Užutrakio vakarų“ festivalyje

Svajonių koncertas – taip galima įvardyti muzikos festivalyje „Užutrakio vakarai“ pasirodymą, kuris skamba originaliai ir intriguoja : 4 +1. Kas slypi po šiais skaičiais? Tai – styginių kvartetas „Mettis“ ir pianistas Rokas Valuntonis.
OKT teatras
W
HAMLETAS
2017 liepos 29 d. 21.30 val.

ŠOKIS DELHI premjera!
2017 rugsėjo 08 d. 19.00 val.
Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Vestuvės“, pastatytas atsispiriant nuo vokiečių klasiko Bertoldo Brechto pjesės, tapo vienu sėkmingiausių pastarojo laiko OKT/Vilniaus miesto teatro pastatymų. Jau per pirmąjį sezoną „Vestuvės“ parodytos rekordiškai daug – net 50 kartų. 51-asis kartas aktorių laukė Sankt Peterburge rengiamo festivalio „Raduga“ scenoje.
Oskaro Koršunovo teatro vasara: vestuvės Sankt Peterburge, laidotuvės Madride
2017 birželio 20 d.