18-metė lietuvaitė stebina pasaulį tapyba iš šaltibarščių, pomidorų padažo ar prieskonių

 (30)
Aštuoniolikmetė lietuvaitė Jolita Vaitkutė pasaulį stebina savo unikaliais piešiniais iš maisto produktų. Lietuvos ir pasaulio žmones lėkštėse tapyti pradėjusi mergina iš pomidorų padažo sukūrė Baracką Obamą, iš šokolado Jimą Morrisoną, iš blynų – Algirdą Butkevičių, o iš šaltibarščių – Dalią Grybauskaitę.
Jolita Vaitkutė ir jos netradicinė tapyba

Prieš pusmetį tokią tapybos rūšį išbandžiusi mergina savo darbus talpino socialiniuose tinkluose. Netrukus lietuvaitę pastebėjo išskirtinius meno kūrinius iš viso pasaulio publikuojantis garsus meno ir dizaino interneto žurnalas. Pasipylė pirmieji užsienio žurnalistų prašymai duoti interviu.

Kaip mandalos

Šiais metais vidurinę mokyklą baigusi J. Vaitkutė nuo rudens darbuojasi vienoje agentūroje ir studijuoja Vilniaus dizaino kolegijoje kūrybines industrijas bei Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje grafinį dizainą.

Netradiciniu menu užsiimančios merginos draugai stebisi, iš kur turi tiek kantrybės dvi ar devynias valandas sėdėti prie lėkštės ir dėlioti prieskonius. Būtent tiek laiko užtrunka nupiešti vieną portretą.

„Tačiau kai įsijaučiu į procesą, laikas ištirpsta“, - naujienų portalui DELFI pasakojo jaunoji menininkė.

Vienintelis šio neįprasto meno trūkumas yra tas, kad jis yra trumpalaikis. „Tai kaip mandalos. Sukuri nuostabius paveikslus, bet netrukus juos turi nuvalyti. Arba suvalgai. Tačiau taip nutinka rečiau, nes ne visada paveikslui panaudotas maistas tinkamas valgyti“, - sako netradiciniu menu užsiimanti mergina.

Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
© Asmeninio archyvo nuotr.

Įkvėpė ištirpęs šokoladas

J. Vaitkutė pasakojo, kad pirmąkart idėja nupiešti portretą iš maisto produktų jai kilo tada, kai dėl ligos teko daug laiko praleisti gulint ir nuobodžiaujant lovoje.

„Man buvo akies uždegimas, todėl negalėjau nieko daryti: nei skaityti knygų, nei įsijungti kompiuterio, nei tapyti. Turėjau tik gulėti. Sukurti piešinį iš maisto mane įkvėpė ant palangės išsilydęs šokolado gabalėlis ir šalia padėtos braškės, - prisimena J. Vaitkutė. - Pradėjau iš šokolado piešti Jimo Morrisono portretą. Taip gimė alternatyva socialiniuose tinkluose plintančiai maisto manijai, kai visi žmonės publikuoja savo pagamintus patiekalus. Savo darbais norėjau pateikti maistą ne taip kasdieniškai ir buitiškai, norėjau, kad jis būtų vizualiai patrauklus.“

Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
© Asmeninio archyvo nuotr.

Jolita sako, kad dažai jai nebuvo naujas dalykas, todėl jai norėjosi išbandyti naujas technikas.

„Žinau, kokio rezultato tikėtis sumaišius vieną ar kitą spalvą. Bet maisto produktų spalvos man buvo visiška nežinomybė ir niekada negalėjai žinoti, kaip galutiniame variante atrodys nutapytas portretas, kaip sureaguos viena medžiaga su kita. Kokias medžiagas parinkti, kad jos susilietų, ar atvirkščiai, išlaikytų savo konsistenciją. Todėl maisto tapyba reikalauja didesnio išradingumo nei dažas“, - apie atrastą pomėgį pasakojo jaunoji menininkė.

Norint išgauti tokius unikalius portretus iš maisto produktų, Jolitai tenka ne tik tapyti teptuku, bet ir klijuoti prieskonius, piešti šaukšteliu, trafaretuoti. Viskas, anot jos, priklauso nuo medžiagos.

„Jei, pavyzdžiui, rukolą gali lengvai karpyti, dėlioti. Kitus prieskonius reikia lipinti, pastumdyti“, - gamybos procesą atskleidžia J. Vaitkutė.

Produktus padiktuoja asmenybė

Jaunoji menininkė pasakojo, kad ji retai kada kuria portretus iš maisto, kurį randa savo šaldytuve. Dažniausiai prieš tapymą jai tenka specialiai apsilankyti parduotuvėse.

Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
Jolita Vaitkutė ir jos darbai iš maisto
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Pavyzdžiui, kai piešiau B. Obamą ir V. Putiną, reikėjo pirkti dešrainius, kolą, dešrą, nors tokio maisto aš nevalgau, - juokiasi ji. - Kai piešiau prezidentę Dalią Grybauskaitę, pasirinkau šaltibarščius – lietuvių labai mėgstamą patiekalą. Maisto produktus neretai padiktuoja pati asmenybė, kurią noriu nutapyti. Savo pačios maisto racioną tapyboje naudoju labai retai. Nebent šokoladą, kurį labai mėgstu.“

J. Vaitkutė ateityje planuoja padaryti maisto performansą, kurio metu žiūrovai galiausiai suvalgytų visą meno kūrinį.

Daugiau DELFI pramogų naujienų – socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

J. Vaitkutės meno kūriniai iš maisto - DELFI galerijoje:

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

Prasideda Bistrampolio dvaro muzikos festivalis (1)

Gegužės 28-ąją „Jazz Classic Quartet“ ir Čiurlionio styginių kvarteto pasirodymu prasidės XV-asis Bistrampolio dvaro festivalis. Jame skambės muzikinė programa, šiam dvarui sukurta užsienio muzikantų ir Lietuvos žvaigždžių, rašoma pranešime spaudai.

Klaipėdos teatralus vėl aplankė „Mūzos“

Gegužės 24 d. Klaipėdos dramos teatre vyko neeilinė spektaklio „Elzės žemė“ premjera, sutapusi su šio pastatymo režisieriaus Povilo Gaidžio 80 metų jubiliejaus iškilmėmis. Po spektaklio jubiliatą sveikino jo kolegos, gerbėjai, miesto vadovai.

Klaipėdos dramos teatre – Liepojos teatro viešnagė su „Stavanger“

Birželio 7 d. Klaipėdos dramos teatre, festivalio „TheATRIUM“ programoje žiūrovai išvys Liepojos teatro (Latvija) spektaklį „Stavanger (Pulp People)“ Spektaklį Marinos Krapivinos pjesės motyvais režisavo garsus rusų režisierius Konstantinas Bogomolovas.

Poetui, vertėjui, literatūros kritikui D. Pocevičiui įteikta sostinės mero premija (4)

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“ ketvirtadienį užsuko ir Vilniaus miesto rotušę, kur buvo įteikta Vilniaus miesto savivaldybės mero premija.

„ArtVilnius’17“ edukacinėje programoje – sniego žmogaus viliojimas ir fraktalų piešimas

Birželio 8-11 dienomis „Litexpo“ erdvėse vyksianti meno mugė „ArtVilnius’17“ kvies ne tik apsilankyti ir įsigyti meno kūrinių, bet ir patiems pasijusti menininkais sudalyvaujant interaktyvioje edukacinėje programoje „Tarp kūrėjų“.
OKT teatras

VESTUVĖS
2017 gegužės 26 d. 19.00 val.

ŠOKIS DELHI premjera!
2017 gegužės 27 d. 19.00 val.
„Tai moko klausytis kito, jį išgirsti, leisti jam išsikalbėti, o ne vien tik traukti iš galvos savo mažmožius ir įsivaizduoti, jog tavo mintys ir idėjos pačios svarbiausios“, – pasakoja aktorė Ugnė Šiaučiūnaitė, sukūrusi pagrindinį Katios vaidmenį režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklyje „Šokis Delhi“ pagal kultinio rusų dramaturgo Ivano Vyrypaevo pjesę. Artimiausias spektaklis – jau šį šeštadienį, gegužės 27 dieną. Artėjant spektakliui kalbamės su pačia Ugne.
„Šokyje Delhi“ vaidinanti Ugnė Šiaučiūnaitė: „Spektaklis primins kaip reikia klausytis vieni kitų“
2017 gegužės 25 d.