Spalio 19-22 d. Vilniuje jau 4-tą kartą vyko tarptautinis animacinių filmų festivalis “Tindirindis’06”, kurio konkursinėje programoje buvo parodyta per 260 trumpametražių ir 3 pilnametražiai filmai. Juos vertinę 9 savo sričių profesionalai iš visos Europos, išties pateikė netikėtumų. Ne tik pačiai komisijai, bet ir prestižinių apdovanojimų laimėtojams, rašoma pranešime spaudai.
Naujausių iš viso pasaulio atsiųstų animacinių filmų didžiulės kokursinės programos į Vilnių atvyko vertinti išties solidi tarptautinė komisija. Tarp jų danė, bet Norvegijos animacijos festivalio direktorė, Anne Lise Andreasen. Žymi rusų animacinių filmų režisierė ir studijos “Animos” meno vadovė Natalija Orlova (jos kraitėje Emmy, Annecy ir Niujorko festivalių pagrindiniai apdovanojimai už ant stiklo pieštinius filmus “Hamletas”, “Karalius Ričardas III”, “Mobis Dickas”, “Narvalis ir Timūnas”). Taip pat garsiausios lenkų lėlių animacijos studijos “Se-ma-for” prodiuseris Zbigniew Zmudzki. Dar olandai – Amsterdamo vaikiškų filmų namų ir Vaikų filmotekos steigėjas Dick de Jonge bei olandų kompanijos “Il Luster Productions” savininkas ir prodiuseris Arnoud Rijken.

Taip pat rusų animacijos režisierius Valentin Telegin bei latvių animacinių filmų režisierė ir scenaristė Roze Stiebra. Tarp komisijos narių buvo ir dvi Lietuvos atstovės - šiuolaikinio kino, video meno kritikė Renata Dubinskaitė ir meno istorikė bei kritikė dr. Rasa Gečaitė.

Festivalio Grand prix – juodasis „Stiklo riešutas“ visų komisijos narių nuomone vienbalsiai buvo paskirtas 2006 m. sukurtam britų režisierės Joannos Quinn trumpametražiui animaciniam filmui “Svajonės ir troškimai – šeimos ryšiai“ už visus įmanomus vertinimo kriterijus: pieštinę animaciją, scenarijų, techniką, muziką ir ypač už humorą.

Vistik tikra dviguba sensacija buvo, kad „Stiklo riešuto“ apdovanojimas už geriausią lietuvišką filmuką su didele komisijos balsų persvara (du prieš septynis) atiteko šių metų Vilniaus dailės akademijos diplomantui Martynui Dyšai už jo diplominį darbą - sarkastiškai cinišką, bet puikų animacinį filmuką „Metinės“. Žmogaus ir kiaulės draugystė, kuriam laikui apsikeičiant vietomis... Netikėta, juokinga ir net filosofiška. Tarp pretendentų prizui už geriausią lietuvišką filmą buvo ne tik kiti studentai, bet ir visi mūsų garsieji lietuvių animacijos profesionalai: Iljos Bereznicko „Baubo liga“ (2006), Henriko Vaigausko „Tankas“ (2006), Jūratės Leikaitės „Marti iš jaujos“ (2006), Algirdo ir Aurikos Selenių „Čigonas ir drakonas“ (2006) bei kiti.

Na, o dvigubos sensacijos briauna – visos 9 narių vertinimo komisijos vienbalse nuomone Martyno Dyšos “Metinės” buvo nominuotas bendram septynių animacijos festivalių prizui ANOBA. Tai naujai įsteigtas danų, švedų, suomių, norvegų, latvių, estų ir lietuvių festivalių organizatorių prizas, kuriam nominantus renka kiekvienas festivalis iš šių kraštų konkursinių filmukų. O šių metų pabaigoje pirmą kartą visi septyni nominantai kovos tarpusavyje dėl įspūdingai skambančio prizo ANOBA (Award of Nordic and Baltic animation festivals).

„Stiklo riešutas“ už geriausią trumpametražį filmą bendroje programoje paskirtas kroatų filmui „Sub Rosa“ (2004, Kroatija, rež. Katja ir Nikola Šimunič). Filmas dedikuotas kompozitorei Dorai Pejačevič ir jos kūriniui „Mano knygos įrašas“, siekiant atskleisti tai, kas muzikoje visada paslėpta „sub rosa“. Elegantiškas, grakštus, muzikaliai išraiškingai animuotas pasakojimas.

„Stiklo riešutas“ už geriausią filmuką vaikams „Alavinis kareivėlis“ (2004, Danija) iškeliavo į Daniją arabų kilmės režisieriui Moayad Fahmi. Turbūt nereikia priminti pasakos pagal Ch.Anderseno pasaką. O animuotų lėlių istorija tikrai graži.

„Stiklo riešutas“ už geriausią filmą suaugusiems paskirtas olandų režisieriams Michal Pfeffer ir Uri Kranot už filmą „Dievas su mumis“ (2005, Olandija). Inspiruotas XX a. garsiojo menininko Pablo Picasso tapybos darbo „Guernica”, filmas pasakoja apie Izraelio ir Palestinos konfliktą. „Stiklo riešutas“ už geriausią eksperimentinį filmą iškeliavo į Taivaną režisieriui Chunfu Ma už jo filmą „Eliksyras“ (2005, Taivanas) apie veido jaunėjimo problemas.

„Stiklo riešutas“ už geriausią vaikų sukurtą filmą paskirtas „Pontos – juoda Juodoji jūra“ (2004, Gruzija), kurį sukūrė grupė Gruzijos vaikų.

„Stiklo riešutas“ už geriausią animacinį filmą jaunimui paskirtas prancūzų trijulės Maxime Leduc, Michel Samreth ir Martin Ruyant filmui „Pabaiga“ (2005).

Buvo paskirtas ir specialus „Stiklo riešuto“ prizas jaunimui, kuris atiteko australų režisieriui ir animatoriui Sejong Park už filmuką „Berniuko gimtadienis“ (2004, Australija).

Taip pat paskirti 5 penki specialūs diplomai: Jūratės Leikaitės filmui “Marti iš jaujos” (2006, Lietuva) už originaliai pateiktą tautinę temą (animacinis filmas sukurtas pagal garsaus lietuvių prieškario ir išeivijos grafiko Viktoro Petravičiaus juodai baltus raižinius, kurie 1937 m. pasaulinėje parodoje Paryžiuje buvo apdovanoti specialiu diplomu;

Algirdo ir Aurikos Selenių filmui „Čigonas ir drakonas“ (2006, Lietuva) už folklorinės temos meninę išraišką (filmukas apie simpatišką čigoną, kuris išlošia kauliukais iš drakono karalaitę, tačiau atsisako ją vesti dėl savo laisvės);

Rao Heidmets filmui „Perlinis žmogus“ (2006, Estija) už išraiškingą animaciją (kas galingesnis – senovianiai pirmykščiai ritualai ar šiuolaikinių technologijų žmonės);

Marek Skrobecki filmui „Ichtys“ (2005, Lenkija) už originaliai perteiktą istoriją tradicinėmis priemonėmis (krikščioniškų simbolių ir paskutinės kelionės intelektualus pasakojimas);

Aleksej Turkus filmui „Audronaša“ (2004, Rusija) už originalią klasikinės literatūros animaciją (slapvingai įtaigi ir su puikiu humoru perteikta nūdienos mokinių literatūros pamoka, kurios epilogą netikėtai šaržuoja šiuolaikiškas Puškino ir Grokio duetas);

Dar 6 diplomai paskirti filmams: “Grįžtant namo” (2004, Iranas, rež. Behzad Farahat) už grįžimą prie geriausių klasikinės animacijos tradicijų;

“Ego” (2005, Prancūzija, scenarijus ir rež. Louis Blaise, Thomas Lagache, Bastien Roger) už meniškumą; „Gyvenimas bute“ (2004, Belgija, rež. Jonas Geirnaert) už išraiškingą absurdo pavaizdavimą;

“Begalinė pabaiga” (2004, Lenkija, rež. Izabela Bartosik) už meniškai perteiktą egzistencializmą; „Ponas Džounsas: labirintas“ (2005, Norvegija, rež. Oystein Stene) už išskirtinį pagrindinį herojų;

“Klik-klak” (2005, Prancūzija, rež. Aurelie Frechinos, Victor-Emmanuel Moulin, Thomas Wagner) už menišką samplaiką muzikos, teksto ir vaizdo.

Sėkmingai pasibaigus 4-tam tarptautiniam animacinių filmų festivaliui “Tindirindis’06” belieka laukti kitų metų ir jau savo ištikimų žiūrovų – mažų ir didelių, kurie animaciją vertina ne tik kaip “žaislinę” ar pasakišką meno rūšį, bet ir už profesionalų originalumą, futurizmą ir meniškumą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kakulį animaciniame „Emodži filme" įgarsinęs S. Jačėnas: iki šiol šio simbolio nenaudodavau (1)

Penktadienį kino ekranai pasipuoš spalvingomis ir daugeliui puikiai pažįstamomis emocijų...

Romantinėje komedijoje debiutavęs J. Jankevičius papasakojo apie pirmąjį savo bučinį (3)

Spalio 6 d. kino teatruose pasirodysiančioje romantinėje komedijoje „ Kaip susigrąžinti ją per...

Biografinis J. Walls bestseleris „Stiklo pilis" tapo filmu: žiūrėdama jį knygos autorė nesulaikė ašarų (1)

Stiprų įspūdį paliekančių romanų gerbėjai tikrai žino buvusios žurnalistės Jeannette Walls,...

T. Cruise'o trauma sugriovė „Neįmanoma misija 6“ filmavimo planus: darbai stabdomi neribotam laikui

„Neįmanomos misijos 6“ filmavimas buvo sustabdytas, nes Tomas Cruise'as , atlikdamas...

6 A. Schwarzeneggerio sėkmės taisyklės (3)

Milijonai neateina veltui, kino žvaigždė Arnoldui Schwarzeneggeriui viską gyvenime pasiekė...

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (33)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (121)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (2)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (97)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (82)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (71)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (178)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...