Lenkų režisieriaus Grego Zglinskio psichologinė drama „Drąsa“ pasakoja apie dėl bendro kabelinės televizijos šeimos verslo dažnai besipykstančius brolius Alfredą ir Ježį. Alfredas — karštakošis, savo drąsą vis mėginantis parodyti vyresnėlis. Ježis — visiška Alfredo priešingybė. Vyrai neretai nesutaria ir dėl gyvenimiškų smulkmenų bei nepaiso neįgalaus jų tėvo prašymų nesipykti. Vieną dieną važiuodami traukiniu broliai pamato prie merginos priekabiaujančių, agresyviai nusiteikusių jaunuolių kompaniją.
Filmas "Drąsa". Kino pavasario programos pristatymo nuotr.
© Organizatorių archyvas

Ježis stoja ginti merginos, tačiau nuo nusikaltėlių nukenčia pats: šie jį sumuša ir išmeta iš važiuojančio traukinio. Baimės pakirstas Alfredas net nemėgina apginti brolio. Sunkiai sužalotas Ježis atsiduria ligoninėje, o šeimos ir aplinkinių smerkiamą Alfredą ima kamuoti sąžinės priekaištai.

Filme puikiai atskleidžiamas pagrindinio veikėjo Alfredo charakteris. Vyras stengiasi pasirodyti esąs drąsus, savimi pasitikintis, viršesnis už savo jaunesnįjį brolį Ježį ir neretai nutaria kvailai rizikuoti. Puiki tai atskleidžianti scena — epizodas, kuomet kartu su savo broliu automobiliu važiuojantis Alfredas nutaria palenktyniauti su traukiniu. Tokia didelė rizika siaubingai išgąsdina Ježį, šis dėl to ima priekaištauti savo broliui.

Dėvėdamas „kietuolio“ kaukę, Alfredas tikisi dominuoti tiek darbe, tiek šeimoje. Tačiau iš tiesų vyras bijo rizikuoti, jį dažnai kamuoja dvejonės.  Tai puikiai iliustruoja scena, kurioje į brolių darbą atvyksta interneto paslaugų tiekėjai. Nors Alfredas sulaukia pelningo pasiūlymo sujungti dvi agentūras, bijodamas nesėkmės, jis jį atmeta. Dėl to vyras sulaukia piktų Ježio priekaištų.

Tačiau tai, kad Alfredas yra bailys, labiausiai įrodo minėtoji scena traukinyje. Šis epizodas — pagrindinis siužeto lūžis filme. Itin didelę reikšmę šioje istorijoje įgauna ir Alfredo apklausa policijoje. Pareigūnas vyro pasiteirauja, kodėl šis savo šaunamuoju ginklu nepagąsdino nusikaltėlių. Nors tai nėra tiesioginis priekaištas Alfredui, šie žodžiai dar labiau užgula jo sąžinę.

Nepaisaint pagrindinio veikėjo bailumo, žiūrovas nėra raginamas jo visiškai pasmerkti. Kaip teigė filmo režisierius, šis filmas nėra  vien apie kaltę. Tai kartu ir pasakojimas apie žmogaus galimybę pasikeisti, sumokėti už savo klaidas. Būtent tokie jausmai Alfredą ir kankina. Vyras nuolatos jaučia aplinkinių priekaištus, jį pasmerkia net artimiausi žmonės. Tačiau nors Alfredas ir mėgina kitus įtikinti, jog „negalėjo nieko padaryti, kad apgintų brolį“, viduje savo kaltę jis pripažįsta ir stengiasi ją atpirkti ieškodamas brolio skriaudikų.

Vyras neretai atrodo palūžęs, savo neviltį ir skausmą išlieja ant aplinkinių. Tačiau toks Alfredo elgesys žiūrovui nesukelia neapykantos šiam personažui, veikiau priverčia susimąstyti, kaip reikėtų elgtis atsidūrus tokioje situacijoje.

Nemažas vaidmuo šiame filme tenka važiuojančio traukinio motyvui. Tai tarsi įprasmina šią istoriją, jungia filmo epizodus ir simbolizuoja Alfredo kaltę.

Nors šios istorijos idėja nėra labai originali, filmas sudomina nuo pirmųjų savo minučių. Kino juosta dinamiška, žiūrint susidaro įspūdis, jog filme nėra nė vienos nereikalingos scenos.  Veikėjų psichologinę būklę atskleidžiantys epizodai neištęsti, konkretūs. Aktorių vaidyba nuoširdi ir įtikinanti. Žiūrovui nesunku įsijausti į pagrindinių filmo personažų vaidmenis, išgyventi kartu su jais. Šį filmą verta pamatyti ne tik psichologinių dramų mėgėjams. Tai — pasakojimas apie gyvenimišką situaciją, su kuria realiame gyvenime galime susidurti kiekvienas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...