Ekrane atgijusiai žydų bendruomenei gyvenimas nebuvo idilė

Nacių okupacijos metais išnaikintą Lietuvos žydų bendruomenę ekrane atgaivino dokumentinis filmas "Lietuviai. Žydai. Kaimynai".
Antradienį šio filmo premjera įvyko "Lietuvos" kino teatre, dar šį pavasarį filmą ketina parodyti Lietuvos nacionalinė televizija.

Juostą sukūrė režisierius Vaidotas Reivytis, scenaristas Jonas Morkus, operatorius Darius Bindokas, rėmė JAV ambasada, Lietuvos institucijos.

Jaunas scenaristas J. Morkus žydų kultūros paveldą yra studijavęs Jeruzalėje.

Pasak J. Morkaus, kukliomis išlikusiomis priemonėmis - aptriušusiais buvusiais žydų namais bei griūvančiomis sinagogomis, senomis nuotraukomis, pagyvenusių žmonių prisiminimais, archyviniais dokumentais siekta ne tik bent vaizdu parodyti prarastą Lietuvos gyvenimo dalį, bet ir išblaškyti tebesklandančius mitus apie tariamą "žydą enkavėdistą", išnaudotoją, savo Velykų macoms naudojantį krikščionių vaikų kraują.

Nors senieji miestelių gyventojai ekrane šiltai atsiliepia apie žuvusiuosius kaimynus, jų gyvenimą, papročius, visad pasiruošusius padėti lietuviui, šios bendruomenės gyvenimo iki karo anaiptol negaubė idilė.

Ekrane šmėkšteli šūsnys prieškarinių laikų Lietuvos saugumo departamento bei policijos pranešimų apie šen bei ten degutu ištepliotus žydų namus, išdaužytas parduotuvių vitrinas, ant sienų išklijuotus antisemitinius lapelius. Grėsminga situacija susidarydavo dingus kokiam lietuvių vaikui, nors netrukus policija jį surasdavo arba pabėgusį iš namų, arba tiesiog užmigusį kaimynų daržinėj.

Filme panaudoti dokumentai, memuarai teigia, kad didžioji Lietuvos žydų dauguma buvo labai religinga, sionistinių pažiūrų, svajojusi atkurti Izraelio valstybę, nesutarusi su kairiųjų pažiūrų tautiečiais, nesimpatizavusi sovietiniam režimui, kuriam atėjus į Lietuvą prarado savo turtą - įmones, parduotuves, namus, mokyklas.

Dirbdamas Mažojoje katalikų televizijos studijoje, režisierius V. Reivytis įvairiuose Lietuvos kampeliuose susidūrė su holokausto problemomis.

"Panūdo sužinoti, kas aš toks, kur gyvenu, koks palikimas slegia mano šalį, taigi, ir mane patį", sakė jis per filmo premjerą.

Skatinamas šių jausmų, jaunas režisierius prieš kelerius metus buvo sukūręs nedidelį filmą "Matau žydą", kurio nei katalikų, nei kokia kita TV studija neparodė.

Neseniai drauge su J. Morkumi jis baigė mokykloms skirtą keturių dalių filmą apie žydų tragediją "Saulėlydis Lietuvoje".

Ateities planai - serija juostų apie "štetls" - miestelius.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kino klubas

Kas šiandien naujo „Virtuvėje“? (1)

Ištikimų serialo „Virtuvė“ ir 2014-ųjų pilnametražio filmo „Virtuvė Paryžiuje“ gerbėjų prašymu prodiuseriai nusprendė sukurti mylimų restorano šefų nuotykių tęsinį. Šįkart jie turės būti maksimaliai išradingi ir parodyti, ką sugeba geriausio pasaulinėje šefų kovoje, rašoma „Garsų pasaulio įrašų“ pranešime spaudai.

Milijonus gerbėjų turinti dainininkė Becky G tapo viena ryškiausių filmo „Galingieji reindžeriai“ žvaigždžių (2)

20-metė muzikos žvaigždė Becky G (tikrasis jos vardas Rebecca Marie Gomez) jau yra pasiekusi kur kas daugiau nei dauguma jos bendraamžių, tačiau sustoti net neketina. Kovo 31 dieną ji debiutuos kaip aktorė kino teatruose pasirodysiančiame ir jaunimo itin laukiamame filme „Galingieji reindžeriai“. 1993 metais pradėtas rodyti jaunimui skirtas serialas taip išpopuliarėjo, kad režisierius Deane’as Israelite’as buvo tikras: šie spalvingi superherojai turi atgimti naujosios kartos specialiųjų efektų, įtampos, veiksmo bei taiklaus humoro kupinoje juostoje. Geltonosios reindžerės, arba Trini, vaidmuo ir patikėtas gražuolei dainininkei.

Įdomiausi faktai apie Smurfus: kodėl daugiausiai diskusijų kelia jų kepurės ir koks tikrasis žmogeliukų ūgis?

Kaži, ar yra dar likę tokių, kurie nebūtų nieko girdėję apie Smurfus? Šiems legendiniams melsviems herojams kitąmet sukaks 60 metų. Belgijoje „gimę“ maži nuoširdūs žmogeliukai, jaukiai gyvenantys iš grybų pasidarytuose nameliuose, jau seniai užkariavo viso pasaulio vaikų širdis ir jau kovo 31 dieną vėl grįžta į kino teatrus su naujais nuotykiais – šįkart pilnai animuotame filme visai šeimai „Smurfai: Pamirštas kaimelis“.Ar žinojote, jog Smurfų pavadinimas gimė belgų menininkui pamiršus žodį „druska“? O kokio iš tiesų šie herojai ūgio? Kokia tampa jų spalva, kai sulaiko kvėpavimą? Kodėl daugiausiai diskusijų kelia baltos jų kepuraitės? Artėjančio jubiliejaus bei premjeros proga surinkome įdomiausius ir mažai kam žinomus faktus apie Smurfus.

Iš Š. Korėjos grįžusių „Išlaisvinimo dienos“ kūrėjų vilniečiai nepaleido beveik valandą (1)

Filmas „Išlaisvinimo diena“ yra išskirtinis ne tik „Kino pavasario“, bet viso pasaulio kino istorijoje: jame pirmą kartą nufilmuota Vakarų grupė, gavusi oficialų leidimą koncertuoti Šiaurės Korėjoje. Daugelio nuostabai, šia grupe tapo slovėnų provokatoriai „Laibach“.

Neeilinė naktis su uošviu – 35 vietovės per 22 filmavimo dienas

Didžiausias triukas, kurį teko atlikti „Naktis su uošviu“ filmo kūrėjams, tai dvidešimt dvejų filmavimo dienų kelionė per 35 skirtingas vietas Los Andželo mieste. Ir visa tai atlikti su minimaliu, nepriklausomo kino, biudžetu.
OKT teatras

DIEVAS YRA DJ
2017 kovo 31 d. 19.00 val.

PASKUTINĖ KREPO JUOSTA
2017 balandžio 06 d. 19.00 val.
Sėkmingai „Eglės žalčių karalienės“ mitą Italijoje sukūręs Oskaras Koršunovas sugrįžta į savo OKT/Vilniaus miesto teatrą. Jau šį savaitgalį (kovo 25-26 d.) režisierius kviečia į premjerą „Šokis Delhi“ pagal kultinio šių dienų rusų dramaturgo Ivano Vyrypaevo pjesę.
O. Koršunovo premjeroje „Šokis Delhi“ – jautriai komiška istorija apie meilę, mirtį ir šokį
2017 kovo 22 d.