Ekrane atgijusiai žydų bendruomenei gyvenimas nebuvo idilė

Nacių okupacijos metais išnaikintą Lietuvos žydų bendruomenę ekrane atgaivino dokumentinis filmas "Lietuviai. Žydai. Kaimynai".
Antradienį šio filmo premjera įvyko "Lietuvos" kino teatre, dar šį pavasarį filmą ketina parodyti Lietuvos nacionalinė televizija.

Juostą sukūrė režisierius Vaidotas Reivytis, scenaristas Jonas Morkus, operatorius Darius Bindokas, rėmė JAV ambasada, Lietuvos institucijos.

Jaunas scenaristas J. Morkus žydų kultūros paveldą yra studijavęs Jeruzalėje.

Pasak J. Morkaus, kukliomis išlikusiomis priemonėmis - aptriušusiais buvusiais žydų namais bei griūvančiomis sinagogomis, senomis nuotraukomis, pagyvenusių žmonių prisiminimais, archyviniais dokumentais siekta ne tik bent vaizdu parodyti prarastą Lietuvos gyvenimo dalį, bet ir išblaškyti tebesklandančius mitus apie tariamą "žydą enkavėdistą", išnaudotoją, savo Velykų macoms naudojantį krikščionių vaikų kraują.

Nors senieji miestelių gyventojai ekrane šiltai atsiliepia apie žuvusiuosius kaimynus, jų gyvenimą, papročius, visad pasiruošusius padėti lietuviui, šios bendruomenės gyvenimo iki karo anaiptol negaubė idilė.

Ekrane šmėkšteli šūsnys prieškarinių laikų Lietuvos saugumo departamento bei policijos pranešimų apie šen bei ten degutu ištepliotus žydų namus, išdaužytas parduotuvių vitrinas, ant sienų išklijuotus antisemitinius lapelius. Grėsminga situacija susidarydavo dingus kokiam lietuvių vaikui, nors netrukus policija jį surasdavo arba pabėgusį iš namų, arba tiesiog užmigusį kaimynų daržinėj.

Filme panaudoti dokumentai, memuarai teigia, kad didžioji Lietuvos žydų dauguma buvo labai religinga, sionistinių pažiūrų, svajojusi atkurti Izraelio valstybę, nesutarusi su kairiųjų pažiūrų tautiečiais, nesimpatizavusi sovietiniam režimui, kuriam atėjus į Lietuvą prarado savo turtą - įmones, parduotuves, namus, mokyklas.

Dirbdamas Mažojoje katalikų televizijos studijoje, režisierius V. Reivytis įvairiuose Lietuvos kampeliuose susidūrė su holokausto problemomis.

"Panūdo sužinoti, kas aš toks, kur gyvenu, koks palikimas slegia mano šalį, taigi, ir mane patį", sakė jis per filmo premjerą.

Skatinamas šių jausmų, jaunas režisierius prieš kelerius metus buvo sukūręs nedidelį filmą "Matau žydą", kurio nei katalikų, nei kokia kita TV studija neparodė.

Neseniai drauge su J. Morkumi jis baigė mokykloms skirtą keturių dalių filmą apie žydų tragediją "Saulėlydis Lietuvoje".

Ateities planai - serija juostų apie "štetls" - miestelius.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kino klubas

Lietuviškos komedijos apie sultingą kurortų realybę kūrėjams teko samdytis apsaugą herojumi tapęs V. Grincevičius: Palangoje buvau pirmą kartą (1)

Tai bus bomba – sako kūrėjai apie būsimą filmą „Poilsiautojai: Pavydo žaidynės“. Palangoje, Šventojoje ir Nidoje kuriama komedija pirmą kartą į kino ekranus perkels autentišką pajūrio kurortų atmosferą su tikrais žmonėmis. Tiesa, ne visur poilsiautojai nusiteikę draugiškai, tad kai kur teko filmuoti ir su apsauga.

„Amitvylio siaubas. Pabudimas“ – moterų renesansas siaubo filmuose

Moterų stygius filmuose – priešais kamerą ir už jos – pastaraisiais metais tapo Holivudo kritikos akcentu. Iš 5839-ių vaidmenų 129-iuose didžiausiuose filmuose, išleistuose tarp 2006 m. ir 2011 m., mažiau nei 30 procentų atliko merginos ar moterys. Tuo tarpu tik pusė naujausių filmų atitinka „Bechdelo“ testo kriterijus, kuriame klausiama ar filme yra bent dvi moterys, kurios kalbasi tarpusavyje ir ne apie vyrus.

„Terminatorius 2: Paskutinio teismo diena” sugrįžta 3D formate (2)

Kai prieš visą ketvirtį amžiaus filme „Terminatorius 2: Paskutinio teismo diena” išgirdome geležinę Misterio Visata frazę „I‘ll be back“ („Aš sugrįšiu“), nė numanyti negalėjome, kad ji mus vėl pasieks iš ekranų. Režisierius Jamesas Cameronas, jau sėkmingai išbandęs filmo konvertavimą į 3D formatą su „Titaniku“, naujam gyvenimui nusprendė prikelti ir „Terminatorių 2“ – blokbasterį, turintį gerbėjų tarp įvairaus amžiaus žiūrovų.

DELFI premjera: naujausią L. Bessono filmą „Valerianas ir Tūkstančio planetų miestas“ pamatykite pirmieji! (3)

Filmas, peržengiantis fantazijos ribas – „Valerianas ir Tūkstančio planetų miestas“ – į Lietuvos kino teatrus atkeliauja su DELFI premjera: liepos 27 d. pasinaudokite proga pamatyti jį pirmieji visuose kino teatruose „Forum Cinemas“!

40 m. apie „Valerianą“ svajojęs L. Bessonas pavertė jį brangiausia kada nors Prancūzijoje sukurta juosta (2)

Fantastinis veiksmo filmas „Valerianas ir Tūkstantmečio planetų miestas“, kurį jau nuo šio savaitgalio galės pamatyti ir Lietuvos žiūrovai, yra ne šiaip sau eilinė į kino teatrus atkeliaujanti juosta. Išskirtine ją jau dabar daro faktai, jog režisierius Lucas Bessonas filmą kūrė beveik 40 metų ir tai pati brangiausia juosta, kada nors sukurta Prancūzijoje. Negana to, savo ambicijomis ji prilyginama tokioms kino frančizėms kaip „Žvaigždžių karai“ bei „Įsikūnijimas“.
OKT teatras
W
HAMLETAS
2017 liepos 29 d. 21.30 val.

ŠOKIS DELHI premjera!
2017 rugsėjo 08 d. 19.00 val.
Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Vestuvės“, pastatytas atsispiriant nuo vokiečių klasiko Bertoldo Brechto pjesės, tapo vienu sėkmingiausių pastarojo laiko OKT/Vilniaus miesto teatro pastatymų. Jau per pirmąjį sezoną „Vestuvės“ parodytos rekordiškai daug – net 50 kartų. 51-asis kartas aktorių laukė Sankt Peterburge rengiamo festivalio „Raduga“ scenoje.
Oskaro Koršunovo teatro vasara: vestuvės Sankt Peterburge, laidotuvės Madride
2017 birželio 20 d.