Dereko Cianfrance’o „Niujorko šešėlyje“ – itin realistiška kriminalinė drama apie tėvų pasirinkimus ir jų pasekmes vaikams. Savo debiutinį filmą „Broliški ryšiai“ režisierius Derekas Cianfrance’as sukūrė dar 1998 m., būdamas vos dvidešimt ketverių.
Ryanas Goslingas filme "Niujorko šešėlyje"
© Organizatorių archyvas

Nors keliuose festivaliuose rodytas filmas buvo gerai įvertintas kino kritikų, dėl visiškai neaiškių priežasčių taip ir nepasiekė platesnės auditorijos. Taip susiklosčius aplinkybėms, D.Cianfrance’ui ryškesnio pripažinimo teko laukti net iki 2011 m., kuomet pasirodė filmas „Mano liūdna meilės istorija“, patraukęs ne tik žiūrovų ir populiaresnės spaudos kritikų dėmesį, bet sulaukęs pripažinimo ir apdovanojimų ceremonijose. Atmintyje filmas įstringa kaip viena nesentimentaliausių ir realistiškiausių kino ekrane papasakotų meilės istorijų ir virtuoziškais pagrindinių aktorių – Michelle’s Williams ir Ryano Goslingo – vaidmenimis.

Sužinojus, kad naujausiame filme „Niujorko šešėlyje“ režisierius ir vėl dirba su Ryanu Goslingu, tikėjausi kažko panašaus – t. y. puikiai suvaidintos kamerinės jausmų dramos. Tačiau D.Cianfrance’as visiškai nesiruošia kartotis. „Niujorko šešėlyje“ – itin plačių užmojų epas, stebinantis savo struktūra ir režisieriaus ambicijomis.

Nerimstantis atskalūnas

Naujausią savo filmą D.Cianfrance’as pradeda įsimintina įvadine scena. Pirmąsias sekundes kamera slysta įspūdingu smarkiai ištatuiruotu kaskadininko Luko (akt. R.Goslingas) kūnu, seka jo ryškiai raudoną striukę, judančią iš mažo kambarėlio į ūžiančią pramogų areną. Lydime Luką iki jo pasirodymo vietos, kur jis yra vienas iš trijų, į geležinį apvalų narvą uždaromų motociklininkų, demonstruojančių nutrūktgalviškus triukus. Visa scena filmuojama vienu ypu, be pertrūkių ir jau nuo pirmųjų minučių žada kažką neįprasto.

Po pasirodymo Lukas sutinka Rominą (akt. Eva Mendes), su kuria buvo užmezgęs trumpą romaną, kai į miestą buvo užklydęs praėjusį kartą. Lukas sužino, kad ji nuo jo susilaukė sūnaus, ir nusprendžia pasilikti: „Mano tėvo nebuvo šalia, ir pažiūrėk, kuo aš pavirtau.“ Jis imasi prastai apmokamo darbo vietinėje automobilių taisykloje, kuri priklauso Robinui (kaip visada puikus Benas Mendelsohnas). Nežinodamas, kaip susigrąžinti Rominą ir sūnų, Lukas nusprendžia priimti Robino pasiūlymą pasinaudoti savo įspūdingais motociklininko sugebėjimais ir imti plėšti bankus tam, kad galėtų finansiškai aprūpinti savo atrastą šeimą.

Heroizmo grimasos

Gana lengvai „Niujorko šešėlyje“ galėjo tapti įprasta kriminaline drama, tačiau D.Cianfrance’as, nors ir pasiduodamas Luko žavesiui, jo pasirinkimo neromantizuoja ir ilgai ties jo istorija neužsibūna. Visiškai netikėtai, primindamas klasikinį A.Hitchcocko žingsnį filme „Psichopatas“, jis atsikrato savo pagrindinio veikėjo, ir kamerą nukreipia į atsitiktinai Luko kelyje pasipainiojusį policininką Eivorį Krosą (akt. Bradley Cooperis). Pastarasis taip pat turi mažametį sūnų. Netikėtai, gana abejotinomis aplinkybėmis jis tampa policijos didvyriu. Negana to, kelių savo kolegų (vienas jų vaidinamas tradiciškai blogo policininko, bet dėl to nemažiau įspūdingo ir grėsmingo Ray‘aus Liotta) yra įpainiojamas į korupcijos voratinklį.

Išoriškai tituluojamas didvyriu, bet viduje jausdamasis susitepęs, Eivoris imasi tokių sprendimų, kurie atrodo teisingi, bet žiūrovui nepadeda nors kiek pamėgti šio gana atstumiančio ir apskaičiuojančio personažo.

Po penkiolikos metų

D.Cianfrance’as ir dar sykį nutraukia įprastą pasakojimo tėkmę ir istoriją perkelia penkiolika metų į priekį. Eivoris pretenduoja tapti generaliniu prokuroru, tačiau pasakojimo centre dabar atsiduria ne jis, bet jo ir Luko užaugę sūnūs, kurie turės atlaikyti tėvų pasirinkimų pasekmes.

Ši paskutinė triptiko istorija, kuri apibendrina ankstesnes dvi, ir yra pati silp­niausia. Galbūt todėl, kad kiek sunku žiūrėti į po 15 metų nei kiek nepasendintus personažus, galbūt todėl, kad jauni aktoriai neįtikina taip, kaip vyresni, o galbūt todėl, kad filmas, kuris tarsi pretenduoja į graikų tragediją, vis dėlto niekada nepasiekia kulminacijos. Dėl savo itin plačių, epinių užmojų, jis tarsi sugriūva nuo režisieriaus ambicijų, nes taip ir netampa vieninga visuma. Trečioji dalis visiškai išsunkia žiūrovą (filmas trunka dvi su puse valandos) ir ima užgožti pirmąsias dvi, kupinas tiesiog virtuoziškų akimirkų. Iš filmo išeini kiek nusivylęs. Bet iš esmės nusivylimas susijęs su tuo, kad filmo pradžioje D.Cianfrance’as pažada daugiau nei gali ištęsėti. Kitais atžvilgiais, „Niujorko šešėlyje“ išlieka vienu įspūdingiausių ir ambicingiausių 2012 m. sukurtų filmų.

Filmo anonsas:

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Biografinis J. Walls bestseleris „Stiklo pilis" tapo filmu: žiūrėdama jį knygos autorė nesulaikė ašarų (1)

Stiprų įspūdį paliekančių romanų gerbėjai tikrai žino buvusios žurnalistės Jeannette Walls,...

T. Cruise'o trauma sugriovė „Neįmanoma misija 6“ filmavimo planus: darbai stabdomi neribotam laikui

„Neįmanomos misijos 6“ filmavimas buvo sustabdytas, nes Tomas Cruise'as , atlikdamas...

6 A. Schwarzeneggerio sėkmės taisyklės (2)

Milijonai neateina veltui, kino žvaigždė Arnoldui Schwarzeneggeriui viską gyvenime pasiekė...

Oficialu: D. Craigas vėl įkūnys Džeimsą Bondą (5)

Kino žvaigždė Danielis Craigas vėl įkūnys Džeimsą Bondą. Atsakydamas į atitinkamą „ The...

Filmuojant antrąją „Deadpool“ dalį žuvo kaskadininkė (6)

Pirmadienį Vankuveryje filmuojant antrąją filmo „Deadpool“ žuvo kaskadininkė, važiavusi...

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: 13 žuvo ir dešimtys sužeista sunkvežimiui įsirėžus į minią nuolat pildoma (508)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (179)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (19)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (25)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (99)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (1)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (80)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (1)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (3)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (43)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...