Lietuvoje nuo savaitgalio švenčiama Saulės grąžos - trumpiausios nakties ir ilgiausios dienos šventė - Joninės. Senovinių ugnies ir vandens garbinimo apeigų atgarsių kupina šventė, dar vadinama Rasomis ar Kupolinėmis, švenčiama naktį iš pirmadienio į antradienį - birželio 24 dieną.
Tradiciškai svarbiausi Rasų laužai dega ant Kernavės - vienos seniausių Lietuvos sostinių - piliakalnių viršūnių. Šeštadienio vakarą prasidedančioje šventėje vyks tradicinis žolynų rinkimas -kupoliavimas, žaidimai, bus spėjama ateitis.

Pagerbus nusileidusią saulę, Rasų dalyviai įžiebs aukurą, uždegs šventinį laužą, klausysis folklorinių ansamblių ir kaimo kapelų, eis su fakelais link Neries, kur uždegs dar vieną laužą bei plukdys vainikus, virs vaistažolių arbatą ir sulauks kylančios saulės. Pagerbus grįžusį šviesulį, vyks tradicinis prausimasis rasa.

Sekmadienį Rasų - Joninių burtai ateis ir į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse. Moterys ir mergaitės kupoliaus - su tam tikromis apeigomis rinks gėles ir žolynus, pins vainikus, burs ateitį iš surinktų gėlių žiedų ir kitais būdais, pagal senąsias tradicijas žolynais apkaišios vartus ir duris, papuoš kryžių bei apvainikuos šventvietės viduryje įkasamą kartį - kupolę, kurią saugos nuo bernų.

Šventės dalyviai prisimins senovinius žaidimus, ratelius, dainuos kupolines, mitologines, saulę garbinančias dainas bei vaišinsis sudėtinėmis vaišėmis. Vilniečiai Rasas švęs pirmadienį Verkių regioniniame parke.

Trumpiausią metų naktį ir čia bus prisimintos senosios protėvių tradicijos. Rasų šventės dalyviai kviečiami pasipuošti spalvingais žolynų vainikais, kupoliauti, burtis, eiti kupolinių ratelius, šokti prie laužo, plukdyti vainikus Nerimi, ant Verkių kalno pasitikti tekančią saulę.

Gros ir dainuos folkloro ansambliai "Dijūta", "Reketukas", "Raskila", apeigas prie Lizdeikos aukuro atliks folkloro grupė "Kūlgrinda".

Jonų ir Janinų sostinėje - Jonavoje - ši šventė, kasmet sutraukianti nuo 10 iki 15 tūkst. žiūrovų, rengiama jau penkioliktą kartą. Joje koncertuoja ir apeigose dalyvauja daugiau kaip 600 dainininkų, šokėjų, muzikantų, aktorių. Kolektyvai atvyksta iš visos Lietuvos ir užsienio.

Joninių Jonavoje kulminacija - pagoniškoji Rasos misterija. Jos metu bus kalbamos maldos pagoniškiesiems dievams Perkūnui, Gabijai, Žemynai, vyks atsisveikinimo su Saule aukojimo apeigos, jonaviškiai ir miesto svečiai kupoliaus, šokinės per laužus, plukdys vainikėlius, bursis. Naktį iš pirmadienio į antradienį šėlios laumės, raganos, grupės "Geltona" ir "Pikaso".

Lietuvoje šiuo metu vyksta akcija "Laisvę Joninėms", kuria siekiama, kad Joninės būtų paskelbtos nedarbo diena. Reklaminės kampanijos metu raginama už laisvę Joninėms "balsuoti" alaus butelių kamšteliais.

Seimas po pateikimo yra pritaręs pataisai, siūlančiai paskelbti birželio 24-ąją nedarbo diena. Finansų ministerijos duomenimis, nedarbo diena biudžetui kainuotų daigiau kaip 70 mln. litų.

Rasos šventė turi senas tradicijas, susijusias su žemdirbyste. Jos metu vykdytais ritualais siekta apaugoti būsimą derlių nuo gamtos negandų, pagal rytais iškritusią rasą spręsta apie būsimą derlių, tikėta, jog rasa turi gydomųjų galių.

Švenčių išvakarėse taip pat einama rinkti žolynų - kupoliauti, todėl kai kur šventė buvo vadinama Kupolinėmis. Iš žolynų pinami vainikai, jais puošiami namai, o naktį vainikai su uždegtomis žvakėmis leidžiami į vandenį, spėjama ateitis, ieškoma vieninteliai akimirkai vidurnaktį pražįstančio paparčio žiedo. Radęs jį tampa visažiniu.

Įsitvirtinus Lietuvoje krikščionybei, Rasas arba Kupolines pradėta tapatinti su švento Jono Krikštytojo švente.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis? G. Nausėda neneigia dalyvausiąs prezidento rinkimuose

SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda neneigia dalyvausiąs 2019 metų...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (43)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

N. Vasiliauskaitė. Terorizmas pasaulį jau pakeitė (33)

„Net jeigu islamistai sugebėtų surengti Europoje po teroristinį aktą kiekvieną dieną, tai...

Barselonos išpuolio mikroautobuso vairuotojas nustatytas, jo ieškoma visoje Europoje (8)

Ispanijos policija pirmadienį paskelbė nustačius asmens, praeitą ketvirtadienį nukreipusio...

G. Žiemelis investuoja į tūkstančio vietų bendrabutį (76)

Gediminas Žiemelis investuoja į daugiau kaip tūkstančio vietų bendrabutį darbininkams.

Artėja visiškas Saulės užtemimas: milijonai plūsta jo stebėti (7)

Į Jungtinių Valstijų miestus, įskaitant Čarlstoną Pietų Karolinoje, suplūdo milijonai...

D. Kuprys paliko NŽT vadovo pareigas (8)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai ( NŽT ) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (143)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Svajonių atostogų vieta, į kurią turistų skaičius griežtai ribojamas (2)

Ieškantys geriausios vietos nardymui ir vietos puikios atostogoms – turėtų vykti į Atlanto...