Tadas Ivanauskas

Garbingą jubiliejų minintis S. Paltanavičius – apie vaikystėje duotą pažadą ir apie autoritetą, kurio negali pamiršti iki šiol  (26)
2016 m. sausio 14 d. 05:31
Vienas garsiausių Lietuvos gamtininkų Selemonas Paltanavičius ketvirtadienį švenčia 60-ties metų jubiliejų. Visą savo gyvenimą gamtai pašventęs gamtininkas, duodamas interviu GRYNAS.lt, įvardija savo autoritetą, ateities planus ir atskleidžia, kaip pelnyti žmonių pasitikėjimą.
Pirmas rudens savaitgalis: kur nueiti, ką nuveikti?
2015 m. rugsėjo 4 d. 11:46
Ar jau spėjote įsivažiuoti į darbų vėžes? Jeigu taip, tuomet Jums tikrai reikia atsipūsti po darbo savaitės ir užmesti akį į savaitgalio pasiūlymus. Daugybė renginių, koncertų ir kitų pramogų laukia sugrįžusių poilsiautojų ir studentų – vien dėl to galima mylėti rudenį!
Ką veikti su vaikais pirmą rugsėjo savaitgalį
2015 m. rugsėjo 2 d. 00:00
Nauja kuprinė jau pilna sąsiuvinių, pieštukai padrožti, vadovėliai sukrauti, o mažylis, kupinas vasaros įspūdžių, jau nekantrauja susitikti su klasės draugais? Taip, tai pirmosios žaviosios rugsėjo dienos, kuomet į mokyklą ar darželį keliaujame su dideliu noru, kurį tėveliai vis dar gali pakurstyti pažadais apsilankyti smagiuose renginiuose. Taigi, žvilgtelkim, ką mums atnešė rugsėjis.
Nelaimė Estijoje – „Jezomobilis“ virto metalo laužo krūva  (21)
2015 m. rugpjūčio 25 d. 09:00
Vienas egzotiškiausių auksarankių Lietuvos meistrų kūrinių, ilgą laiką buvęs oficialiu traukos lenktynių karaliumi, savadarbis 1000 AG „ Volkswagen Scirocco “ formos bolidas savaitgalį vos netapo vieno savo kūrėjų Ježio Chmelevskio įkapėmis. Estijoje, treniruotės metu prieš čia numatytas „drago“ varžybas, „Jezomobilis“ tapo nevaldomas ir sunkiai suskaičiuojamą gausybę kartų vertėsi.
S. Paltanavičius apie invazines rūšis: kanadinė audinė jau tapo terminatoriumi  (33)
2015 m. rugpjūčio 18 d. 06:48
Dėl kailio į Lietuvą atvežta kanadinė audinė jau tapo terminatoriumi ir išstūmė vietinę europinę audinę. Taip teigia gamtininkas Selemonas Paltanavičius . Jo tvirtinimu, tokių invazinių gyvūnų ir augalų rūšių, kurios gali pakenkti vietinei gamtai, yra ir daugiau, todėl jas reikia naikinti.
S. Paltanavičius. Sunku patikėti, bet varnos išmoko mus pergudrauti  (11)
2015 m. gegužės 18 d. 14:06
Varnos paskutiniu metu taip adaptavosi, kad žmogaus kaimynystė joms visai netrukdo. Netgi priešingai - jos išmoko pergudrauti žmogų, kad patenkintų savo poreikius. Visgi šiems paukščiams nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti. Jos turi rimtą priešą, kuris stipriai sumažina šių paukščių gretas.
Neištikimybė gamtoje: šiems paukščiams viena patelė – ne riba  (5)
2015 m. gegužės 16 d. 11:00
Gamtoje paukščių lizdų įvairovė labai didelė, tačiau bet kokiu būdu sukamas lizdas atspindi tos rūšies biologijos poreikius. Gal todėl kai kurie paukščiai kiaušinius deda duobutėje miško paklotės paviršiuje, kiti savo namams naudoja labai mažai medžiagos.
Lietuvos zoologijos sode – naujų gyvūnų antplūdis  (5)
2015 m. balandžio 26 d. 17:35
Lietuvos zoologijos sodas savaitgalį savo lankytojus kviečia į naujo sezono atidarymą. Šiais metais zoologijos sodas naują sezoną pasitinka su net šešiomis naujomis gyvūnų ekspozicijomis. Penktadienio vakarą iš Vokietijos ir Olandijos zoologijos sodų į Lietuvą atvyko miškinės katės, dar žinomos kaip Vilpišiai, skunkų – albinosų pora, palšasis grifas ir keturios vandeninės agamos.
Lietuvos zoologijos sode – kiekvieną dieną po naują staigmeną  (3)
2015 m. balandžio 13 d. 16:35
Po poros savaičių - balandžio 26 dieną - Lietuvos zoologijos sodas savo lankytojus kvies į naujo sezono atidarymą. Zoologijos sodas naują sezoną pasitiks su šviežiomis idėjomis ir akivaizdžiomis permainomis. Lankytojai atvykę į sodą galės ne tik mėgautis neįprastais renginiais, kaip Naktis zoologijos sode, tačiau kiekvieną dieną stebėti specialiai ruošiamas programas su beveik visais zoologijos sodo gyvūnais. Daug dėmesio ir toliau bus skiriama pasirengimui Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcijos darbams ir nykstančių gyvūnų rūšių išsaugojimui.
Šių paukščių Lietuvoje – vos 106 giedantys patinėliai  (5)
2015 m. kovo 30 d. 16:13
Meldinė nendrinukė – itin retai sutinkamas unikalus paukštis . Visame pasaulyje likusios tik 8 šalys, kuriose šie paukščiai gali perėti. Lietuva – viena iš jų. Ši paukščių rūšis ne tik įrašyta į Raudonąją mūsų šalies knygą, bet ir yra ginama Berno ir Bonos konvencijų, Paukščių direktyvos nuostatų. GRYNAS.lt domisi, koks mūsų šalies šių paukščių populiacijos dydis ir dėl kokių priežasčių sparnuočių mažėja.
Kasmet miškus praturtina 3-4 tūkst. inkilų
2015 m. kovo 24 d. 10:06
Pirmadienį visoje Lietuvoje jaunieji miško bičiuliai ir gamtos mylėtojai buvo pakviesti į Generalinės miškų urėdijos inicijuotą, aplinkos ministro Kęstučio Trečioko globojamą šventę „Paukščiai grįžta namo“. Miškininkai patys rūpinosi sugrįžusiais paukščiais ir ragino tai padaryti visus, neabejingus gamtai. Šios akcijos metu paukščiams iškelta šimtai naujų inkilų.
Pasaulinės miškų dienos proga – raginimas iškelti inkilus
2015 m. kovo 23 d. 13:29
Pirmadienį minint Pasaulinę miškų dieną, 42-ose šalies urėdijose bus keliami inkilai.
Zoologijos sode susipažinti su gyvūnais galima ir iš arčiau
2015 m. kovo 2 d. 13:45
Lietuvos zoologijos sode Kaune galima ne vien tik aplankyti retus gyvūnus, pasimėgauti žaismingų ožkų ar smalsių kupranugarių dėmesiu, terariume paspoksoti į tolimų kraštų ar Lietuvos roplius, bet įgyti ir žinių. Jos šiandien reikalingos ne tik dėl bendro išprusimo, bet ir norint gerai sugyventi su gamta, apsaugoti nykstančius gyvūnus ar jų buveines.
Medžiotojai išnaikino rudąsias meškas Lietuvoje  (10)
2015 m. vasario 18 d. 22:44
Rudasis lokys, arba rudoji meška (Ursus arctos) – lokinių (Ursidae) šeimos žinduoliai, sveriantys 130-700 kg. Dažniausi porūšiai yra Eurazijos rudasis lokys ir grizlis, gyvenantys Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje šios meškos jau nebegyvena - tik retsykiais užklysta iš kaimyninių valstybių. Nežinote, kodėl išnyko ši rūšis? Mokslininkai pateikia beveik vienareikšmį atsakymą. Ją išnaikino medžiotojai.
Lygiažvynis žaltys: kitus gąsdina, o pats - nyksta  (5)
2015 m. vasario 18 d. 22:17
Nors įprasta manyti, kad žalčiai žmonėms nekanda, Lietuvoje esama ir vieno žmogų puolančio žalčio, tiesa, laukinėje gamtoje itin retai sutinkamo, todėl dažniausiai palaikomo gyvate. Tai lygiažvynis žaltys . Pats mintantis net gentainiais gluodenais, savo aukas smaugiantis ir žmogų kandžiojantis roplys dėl savo atsiskyrėliško gyvenimo būdo baigia išnykti nuo Žemės paviršiaus.
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje rasite kai ką naujo  (1)
2015 m. sausio 16 d. 14:12
Pastaruoju metu Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus praturtėjo dar dviem gausiomis drugių kolekcijomis. Jas dovanojo entomologai mėgėjai Vitalijus Bačianskas ir Vytautas Inokaitis. Abi kolekcijas sudaro daugiau kaip 15 tūkst. drugių.
S. Paltanavičius. Visai šalia yra vieta, kur gyvybė kunkuliuoja ištisus metus  (15)
2014 m. gruodžio 26 d. 17:57
Prie upelių smagu pabūti ne vien tik vasarą. Šiuo metų laiku ši vieta taip pat vilioja. O svarbiausia, kad prie upelių dabar galime sutikti nemažai gyvūnų arba bent jau pamatyti jų paliktus pėdsakus.
Rado būdą, kaip įamžinti gamtininko T. Ivanausko atminimą  (1)
2014 m. gruodžio 17 d. 13:03
Gruodžio 16 dieną Kaune, Botanikos sodo prieigose, Biologijos studijų pastate (Žilibero g. 2, Aleksotas) atidaryta Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto profesoriaus Tado Ivanausko vardo auditorija. Taip paminėta žymaus gamtininko gimimo diena, o tuo pačiu įamžintas jo atminimas.
Lietuvai – „Google“ dovana  (29)
2014 m. gruodžio 16 d. 11:35
Paieškos sistemų gigantas „ Google “ šiandien turi dovaną Lietuvos interneto naršytojams  –  užsukus į google.lt svetainę pasitinka pastelinių spalvų piešinys, kuriame prie stirnos rūpestingai palinkęs garsusis Lietuvos gamtininkas , rašytojas, biologijos daktaras Tadas Ivanauskas .
Nykstantis Lietuvos pasididžiavimas: ūsuotoji zylė
2014 m. lapkričio 11 d. 13:23
Ūsuotosios zylės – nedideli, egzotiškos išvaizdos paukšteliai. Į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktus sparnuočius galima pamatyti prie kai kurių vandens telkinių.
Viešnia iš Pietų Amerikos, kurios Lietuvos gamtai nereikia  (14)
2014 m. spalio 16 d. 12:54
Iš Žemaitijos gavau laišką, kuriame žingeidus gamtos stebėtojas aprašė susitikimą su gamtoje neregėtu žvėrimi. Gal ir būtų buvę sunku nustatyti, kas jis, nes žvėris naktį vaikščiojo po miškelį, po to pūkštelėjo į tvenkinį. Tačiau prie laiško pridėtos puikios kokybės nuotraukos neleido abejoti: į sodybą, jos tvenkinį nežinia iš kur atkeliavo nutrija. Natūralios spalvos, taigi - pilkai rusva, su juodos spalvos akuotais, didinančiais kailio margumą. Mūsų gamtai šis žvėris nėra būdingas, todėl toks atvejis įdomus, Tiesa, jis anaiptol ne vienintelis ir ne pirmasis.
Gamtininkas pataria – rudens darbai paukščių mylėtojams  (5)
2014 m. spalio 2 d. 16:07
Dabar pats metas pradėti kaupti rudenines atsargas, kuriomis per speigą bus galima palepinti žiemoti likusius paukščius. Gamtininkas Deividas Makavičius patarė prisirinkti putino ir šermukšnio uogų ir per anksti nesunaudoti saulėgrąžų „galvų“. Tačiau taip pat jis įvardijo paukščius, kurių lesinimas jiems gali būti pražūtingas, todėl to jis ragino gamtos mylėtojus to nedaryti.
Savaitgalį renginių bus rekordiškai daug: kas, kur, kada  (2)
2014 m. rugsėjo 5 d. 10:52
Savaitgalio renginių apžvalga jau tapo tradicine mūsų portale. Kviečiame skaityti ir planuoti savo šeimos laisvalaikį. O jeigu žinote daugiau smagių renginių, kur laukiamos šeimos su vaikais, parašykite mums el.p. tavovaikas@delfi.lt.
Šiauriniai elniai ir arktiniai vilkai zoologijos sode pasijuto bjauriai  (11)
2014 m. liepos 8 d. 07:05
Žirafos, ruoniai, liūtai ir beždžionės džiaugiasi pagaliau sulaukę vasaros karščių, tačiau kitiems Kauno zoologijos sodo augintiniams, pavyzdžiui, arktiniams vilkams ar šiauriniams elniams jau darosi per karšta.
Filosofas: lietuviai įkalinti Rusijos informacinėje erdvėje  (91)
2014 m. liepos 5 d. 00:00
Kiekvienas bent šiek tiek istorija besidomintis lietuvis atmintinai žino, kaip gerai, patogiai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ( LDK ) gyveno gudai (baltarusiai), ukrainiečiai ir visi kiti rusėnai, nes jiems buvo suteikta visiška laisvė išpažinti savąją stačiatikių tikybą, laikytis savo papročių, ne tik tarpusavyje, bet ir su savo ponais, valstybės tarnautojais kalbėtis senąja slavų kalba. Net svarbiausi LDK teisynai irgi buvo parašyti kirilica.
Zoologijos sodas savaitgalį švęs garbingą sukaktį  (2)
2014 m. birželio 27 d. 13:51
Birželio 29 d., sekmadienį, Kaune įsikūręs Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti 76-ąjį gimtadienį. 1938 m. liepos 1 dieną žymus gamtininkas ir profesorius Tadas Ivanauskas įkūrė šį zoologijos sodą. Nuo 2013 metų, kuomet iškilmingai atšvęstas 75-asis zoologijos sodo jubiliejus, zoologijos sodas papildė turimą kolekciją naujais gyvūnais, esami atsivedė jauniklių, buvo renovuoti voljerai. Visais šiais pokyčiais Lietuvos zoologijos sodas nori pasidžiaugti kartu su gimtadienio svečiais, pradžiuginti ir nustebinti juos įvairiomis pramogomis bei atrakcijomis.
Paukščiams ne visada reikia jūsų pagalbos  (1)
2014 m. birželio 27 d. 08:39
Paukščių ir žvėrių jaunikliai šiuo metu pakankamai suaugę, kad smalsumo genami atsiskirtų nuo tėvų, beropinėdami iškristų iš lizdo ar mokydamiesi skraidyti susižeistų. Gyventojai, pamatę tokius nelaimėlius, dažnai skuba padėti jiems, tačiau kartais tai nėra geriausias sprendimas. Gamtininkai vieningi – gelbėti tokius gyvūnus galima tik išskirtiniais atvejais.
Kormoranai – gamtos žudikai: už ką juos turėtume mylėti?  (43)
2014 m. birželio 16 d. 10:13
Kormoranai Lietuvoje nesuprasti ir nemylimi. Kuršių nerijoje , ties Juodkrante įsikūrę paukščiai baidomi iš lizdų, buvo net drastiškų siūlymų šaudyti ir naikinti šiuos jūros paukščius dėl jų daromos žalos miškams ir žvejams verslininkams. Bene geriausiai Lietuvoje kormoranus pažįstantis gamtininkas Andrejus Gaidamavičius juos juokais vadina „atpirkimo kormoranais”.
Paukštis, kuris lesa vyšnių kauliukus, o kitas tautas žavi savo snapu  (6)
2014 m. vasario 14 d. 11:39
Kai kuriuos mūsų krašto paukščius mes „atrandame“ tik žiemą, kai jie atskrenda prie namų. Taip „netikėtai“ kasmet atrandame juodagalves sniegenas, kurios iš tikro yra visai įprastos mūsų paukščių faunos atstovės, taip „lyg iš niekur“ randasi dideli žaliukių pulkai ir „stebuklingai“ pasirodo svilikai.