Tadas Ivanauskas

Paukštis, kuris lesa vyšnių kauliukus, o kitas tautas žavi savo snapu  (6)
2014 m. vasario 14 d. 11:39
Kai kuriuos mūsų krašto paukščius mes „atrandame“ tik žiemą, kai jie atskrenda prie namų. Taip „netikėtai“ kasmet atrandame juodagalves sniegenas, kurios iš tikro yra visai įprastos mūsų paukščių faunos atstovės, taip „lyg iš niekur“ randasi dideli žaliukių pulkai ir „stebuklingai“ pasirodo svilikai.
Nuomonė. Tikėjausi, kad gyvūnų teisių aktyvistė nuoga guls kryžiumi ant Sartų bėgimo trasos  (124)
2014 m. vasario 6 d. 17:30
Atrodo, Medinio arklio metai mūsų šalyje pagarsės ne tik prezidento, Europos parlamento rinkimais, visokiais referendumais , teisėjų algų pasididinimais, bet ir ašarą išspaudžiančiomis gyvūnų teisių gynėjų akcijomis . Pirmosios savaitės akivaizdžiai rodo, kad tikrai nenuobodžiausime.
Rezervato kurtinių klystkeliai: poros ieško tarp vištų, vaikosi automobilius  (14)
2013 m. lapkričio 17 d. 15:00
Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato darbuotojai spalį į Karšuvos girią paleido keturiolika šiųmečių kurtinių jauniklių. Tai jau trečioji veislyne užaugintų didžiausių ir įspūdingiausių Lietuvos miškų paukščių vada. Vis dėlto, rezervato darbuotojai pasakoja, kaip mėgindami prisitaikyti prie laukinės gamtos kurtiniai kartais juokina aplinkinių gyvenviečių žmones.
Dėl mažučio Lietuvos paukštelio jaudinasi ir užsienio gamtosaugininkai  (11)
2013 m. lapkričio 15 d. 15:09
Ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje vyksta tarptautinė konferencija skirta meldinės nendrinukės išsaugojimui. Baltijos aplinkos forumo (BEF) suorganizuotame renginyje dalyvauja svečiai iš kaimyninių šalių – Vengrijos, Lenkijos, Ukrainos, Baltarusijos ir kitų. Mokslininkai dalijasi naujausių tyrimų medžiaga, kokio dydžio šių paukščių populiacija fiksuojama jų šalyse.
Lenkijos mokslininkai Lietuvoje ieško seniausių obelų ir daržovių veislių  (11)
2013 m. spalio 14 d. 10:28
Lietuvoje auginama apie 2 200 sodo augalų veislių ir formų. Manoma, kad Lietuvos soduose galima rasti apie tūkstantį obelų veislių. Iš jų galima išskirti apie 100 populiarių ir žinomų veislių, kurių galima įsigyti medelynuose. Tuo metu daržo augalų genetinius išteklius sudaro per 1 000 veislių bei formų. Tai didžiulis nacionalinis turtas, kurį būtina išsaugoti ateinančioms kartoms.
Kaimynė, vis ieškanti progos pabendrauti  (17)
2013 m. spalio 11 d. 14:15
Greta mūsų esantis gyvasis gamtos pasaulis dažnai taip ir lieka nepažįstamas. Gali būti, kad mes jam nesurandame laiko ir neskiriame dėmesio, neturime žinių įminti jo ypatybes. Tačiau turime tokių kaimynų, kurie, sakytum, ieško bendravimo ar – nevengia mūsų. Jie atstraksi, nutupia greta ir didelėm juodom akimis žiūri, kaip mes kasame daržo lysvę, grėbiam lapus ar ilsimės ant sode esančio suoliuko.
17 idėjų , kaip įdomiai ir prasmingai praleisti šį savaitgalį  (1)
2013 m. rugsėjo 5 d. 10:35
"Mama, ką veiksime šį savaitgalį?", - tikriausiai, ir jūs girdite panašių klausimų? Kad nereikėtų patiems klaidžioti interneto džiunglėse, parengėme jums šeimai draugiškų renginių sąrašą. Mūsų akiratyje, kaip visada, daugiausiai nemokami ir šeimai su vaikais tinkantys renginiai .
Kauno fontaną chuliganai privertė suputoti  (36)
2013 m. rugpjūčio 6 d. 11:28
Savaitgalį Kauno gyventojai nusprendė pašmaikštauti – bene garsiausioje laikinosios sostinės gatvėje fontano vanduo suputojo. Į DELFI kreipęsis skaitytojas pasakojo, kad Laisvės al. fontane putas pastebėjo šeštadienio vakarą.
Kodėl Lietuvoje tiek daug neperinčių gandrų?  (16)
2013 m. liepos 22 d. 15:52
Gandrai – artimi mūsų kaimynai, manoma, kad Lietuvoje greta žmogaus jie glaudžiasi ne mažiau kaip 1000 metų. Apie tokią kaimynystę vaizdžiai rašė profesorius Tadas Ivanauskas: „ ...ten, kur žnmogus jį globoja, jis atsilygina pasitikėjimu. Čia tarp žmogaus ir gandro yra sudaryta lyg sutartis, o šios sutarties ženklu eina senas vežimo ratas ar akėčios, įkeltos į medį ar ant stogo. Tad mūsų paukštis, pamatęs tą ženklą, tikrai žino, kad jam čia nieko blogo neatsitiks, ir, nutūpęs į lizdavietę, ramiai žiūri į triūsiančius po juo žmones...“
S. Paltanavičius: krankliai žino viską ir niekada neklysta  (20)
2013 m. liepos 4 d. 10:58
Kranklys , vienas įdomiausių mūsų varninių paukščių, nepaliauja stebinti savo sumanumu ir gebėjimais rasti sprendimus visose įmanomose ar neįmanomose situacijose. Profesorius Tadas Ivanauskas , pats auginęs ir laikęs šį paukštį savo namuose, rašo: „Kranklys, išskyrus papūgas, pagrįstai laikomas vienu iš protingiausių paukščių, todėl jis visuomet būdavo įdomus objektas paukščio psichikai tirti...“
8 geriausi Lietuvos muziejai po atviru dangumi  (33)
2013 m. birželio 20 d. 20:06
Vasarą, kai už lango oras šaukte šaukia į gamtą, lankyti muziejus sugalvotų retas. Tačiau kodėl nepasidairius po muziejus gryname ore? GRYNAS.lt skaitytojams išrinko 8 vertus dėmesio objektus, kuriuose kultūrinės ir meno vertybės idealiai dera su gamta.
Į miškus paleistos dar keturios lūšys  (36)
2013 m. birželio 13 d. 11:53
Trečiadienį Kazlų Rūdos miškuose į laisvę buvo išleistos keturios nelaisvėje įveistos ir paruoštos gyventi gamtoje lūšys – trys patinai ir patelė. Šie gyvūnai papildys pernai šioje girioje išleistas ir čia gyvenančias dvi pateles, skelbia Aplinkos ministerija .
Dzūkijoje pastebėta itin retai šalyje apsilankanti pelėda  (6)
2013 m. birželio 12 d. 12:39
Dzūkijos nacionaliniame parke pirmą kartą stebėta laplandinė pelėda . Šią įspūdingą paukštę aptiko Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyriausiasis geografas Gintautas Kibirkštis, praneša Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.
Ar galėjo pirmoji Lietuvos egiptologė suklastoti Kauno mumijos istoriją?  (8)
2013 m. gegužės 9 d. 15:53
Šiandien daugeliui lietuvių gali pasirodyti keista, tačiau egiptologija ir Egipto kultūros vertybių puoselėjimas mūsų šalyje įleidę šaknis jau nuo XVI amžiaus. Dar M. K. Radvila Našlaitėlis mėgino į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę atgabenti, tuomet, „pagoniškomis“ vadintas mumijas iš Egipto, tačiau kartu plaukęs kunigas ėmė skųstis matąs vaiduoklius ir kilus audrai vertingus artefaktus teko išmesti į jūrą.
Aukštapelkėse - trumpa galimybė paragauti švylių  (8)
2013 m. balandžio 24 d. 11:21
Paskutinę balandžio dekadą žvalgomės žiedų – po švento Jurgio (balandžio 23-sios) jau turi kilti šviežia žaluma ir žydėti augalai. Vėluojantis pavasaris ir atsargiai „dozuojama“ šiluma neleidžia skubėti, stabdo šį augimą ir žydėjimą. Tiesa, pašlaitėse mėlynuoja žibuoklių kupstai, iš po lapų pasirodė sulinkę, lyg pavargę, rūteniai. Matyt, šiemet susitiks ir kartu skleisis ankstyvojo, vidutinio ir tikrojo, brandaus pavasario žiedai.
Savaitgalį iš kilpos išlaisvinta išsekusi lūšis  (284)
2013 m. balandžio 15 d. 11:30
Šeštadienį oras jau dvelkė tikro pavasariu, giedrojo paukščiai, traukė žąsų pulkai ir šlaituose prie Vilniaus mėlynavo žibutės. O iš Gyvūnų globėjų asociacijos sulaukiau pranešimo apie Rūdninkų girioje kilpoje pakliuvusią lūšį. Laukti nebuvo kada – teko skubėti į pagalbą.
Giedraičiai Tadui Ivanauskui gėdos nepadarė
2013 m. kovo 20 d. 17:20
Šaltis nesustabdė Giedraičių (Molėtų r.) jaunųjų miško bičiulių – kaip tarę savadarbius inkilėlius paukščiams jie vakar iškėlė Pašilių miške. Sukūrę laužus vaikus šildė Giedraičių girininkijos bei Ukmergės miškų urėdijos miškininkai, ir pats urėdas Vigantas Kraujalis.
Vaikai Anykščių rajoną papuošė 300 inkilų
2013 m. kovo 19 d. 11:47
Saulėtą kovo 18 d., nors ir spaudžiant šaltukui, į Dainuvos slėnį Anykščiuose sugužėjo kas netingėjo. Susibūrimo tikslas – inkilų kabinimo šventė, skirta devyniasdešimtam paukščių pavasariui. Lygiai prieš 90 metų buvo surengta pirmoji paukščių diena, kurios iniciatorius buvo žymiausiais Lietuvos gamtininkas profesorius Tadas Ivanauskas .
Prieš keliant inkilus vaikai pamokyti suprasti paukščių „šneką“  (3)
2013 m. kovo 18 d. 17:19
Pirmadienį Lietuvoje organizuojama akcija „Devyniasdešimt paukščių pavasarių“, kurios metu visose 42-ose miškų urėdijose keliami inkilai, apdovanojami gražiausių ir kūrybiškiausių inkilų kūrėjai. Keliolika naujų inkilų papuošė ir Balsio ežero regyklos medžius.
Visoje šalyje - masinis inkilų kėlimas
2013 m. kovo 18 d. 11:24
Pirmadienį visoje Lietuvoje rengiama visuomeninė akcija „Devyniasdešimt paukščių pavasarių“, kurios metu visose 42-ose miškų urėdijose bus keliami inkilai, apdovanojami gražiausi ir kūrybiškiausi inkilų gamintojai.
Gamtininkas S. Paltanavičius: inkilus galime kelti visus metus  (2)
2013 m. kovo 18 d. 09:35
Šiandien minima Paukščių diena , jos metu įvairiose šalies vietovėse, miškuose, kiemuose ir parkuose keliami inkilai. Šią dieną raginama prisiminti ir garsų Lietuvos gamtininką, profesorių Tadą Ivanauską.
Pelėdas tyrinėjantis gamtininkas: tarybinė valdžia pykdavo, kad dirbdavau naktimis  (34)
2013 m. kovo 10 d. 15:00
Šiemet knygų mugėje pristatyta gamtininko Broniaus Šablevičiaus knyga apie mažutes pelėdas – lututes – bene svarbiausias mokslininko gyvenimo darbas.
Grybautojai ir uogautojai taip pat trikdo gamtą  (44)
2013 m. kovo 2 d. 15:00
Kasmet atrandama įvairių naujų ar išnykusiu gyvūnų, augalų ar grybų rūšių. Už šį nuopelną turėtume dėkoti ne tik mokslininkams, bet ir gamtininkams mėgėjams. Įvairios Lietuvos gamtos draugijos teigia, kad gamtininkų mėgėjų indėlis Lietuvoje jaučiamas, tačiau priduria, kad neretai jų smalsumas tampa ir „priešu numeris 1” gamtai. O daugiausiai kritikos strėlių susilaukia gamtos fotografai. Pastarieji teisinasi, kad viskas priklauso nuo žmogaus požiūrio į gamtą ir priduria, kad dar didesni gamtos niokotojai gali būti ir uogautojai, grybautojai, medžiotojai bei kiti.
Tadas Ivanauskas – bajoriško „onaro“ nestokojęs gamtininkas  (23)
2013 m. vasario 23 d. 15:00
Amžininkų teigimu, biologijos mokslo iki Tado Ivanausko Lietuvoje, galima sakyti, nebuvo. Biologija mūsų šalyje net nebuvo dėstoma.
Inkilų dieną bus prisimenamas garsiausias Lietuvos gamtininkas  (1)
2013 m. vasario 19 d. 10:18
Kovo mėnesį Lietuvoje organizuojama Paukščių dienos šventė, kuri šiais metais skirta paminėti jos sumanytojui ir iniciatoriui, iškiliam gamtininkui prof. Tadui Ivanauskui pagerbti.
Profesorius R.Kazlauskas: Lietuvos draustiniai yra „popieriniai“  (104)
2013 m. vasario 14 d. 16:55
Didžiąją dalį savo gyvenimo gamtos mokslams paskyręs prof. Ričardas Kazlauskas atvirai prabyla apie Lietuvos aplinkosaugos bėdas. Anot jo, sparčiai nykstančios gyvūnų ir augalų rūšys saugiai jaustis negali net  valstybės saugomose teritorijose. Mokslininko manymu, Lietuvos draustiniai yra „popieriniai“ - dėl mažo jų finansavimo sunku apsaugoti nykstančias rūšis.
Lietuvoje pastebėtas labai retas svečias iš šiaurės  (14)
2013 m. vasario 6 d. 13:50
Dubysos regioniniame parke apsilankė labai retas svečias Lietuvoje - vandeninis strazdas ( Cinclus cinclus ). Luknėje pastebėti 3 vandeniniai strazdai, o po kelių dienų Liolingoje aptikti dar keli šie reti paukščiai.
Žuvinto rezervatas - pašto ženkluose  (4)
2013 m. sausio 23 d. 12:10
Į apyvartą išleistas trijų pašto ženklų blokas iš serijos „Žmogus ir gamta“. Šio bloko tema – „Žuvinto biosferos rezervatas“.