pusiaužiemis

Žiema miške: smalsuolis šernas ir įspūdingi suopių žaidimai  (7)
2016 m. sausio 30 d. 10:00
Sausio 25-oji – pusiaužiemis, bet taip atsitiko, kad kaip tik šią dieną visą mėnesį mus lankiusi žiema išėjo. O juk sakoma, jog sausio 25-ąją oloje prabunda barsukas ir iškiša galvą apsidairyti. Jeigu šviečia saulė – jis gali savo šešėlio išsigąsti, tad smunka atgal į olą ir vėl brinkt ant šono. Tačiau ant nugulėto šono miegas bus visai prastas – ir sniegas tada greit susmegs, o pavasaris bus ankstyvas. Jei apniukę, barsukas gerai pasimankština miške, pakvėpuoja grynu oru ir grįžęs kietai įminga – pavasario tada negreit sulauksime, jis bus vėlyvas ir šaltas. Kaip tik iki sausio 29-osios aplankiau keletą barsukų urvynų – jokių požymių, jog kuris iš jų sausį bandė laukan išlįsti.
S. Paltanavičius: barsukas greičiausiai leis žiemai dar pabūti  (3)
2016 m. sausio 21 d. 14:52
Ata-ta, kokia žiemužė! Graži, pūkuota, snieguota, su ledu ir šaltuku. Jau greitai pusiaužiemis, gali būti, kad barsukas tądien nežadės greitai visko pabaigti ir gulsis ant kito šono, leis žiemai pas mus dar pabūti. Atrodo, kad ir mes pripratome, susitaikėme su žiema ir visai nenorime, kad ji keistųsi. Na, gal laipsniu ar dviem šaltuko galėtų būti mažiau…
Naujas žiemos verslas ant Kuršių marių – „stintų taksi“  (12)
2016 m. sausio 18 d. 14:20
Iki pusiaužiemio liko keletas dienų, o diena tapo ilgesnė net 40 minučių. Tai tikrai nemažai ir, kas yra smagiausia, tą mes jau galime matyti, ypač giedromis dienomis.
Savo vestuvėms jau ruošiasi lapės  (8)
2014 m. sausio 23 d. 09:40
Lietuvoje žiema . Nežinia, ar visi jos tokios laukė ir tikėjosi, nes daug ką nustebino aštrus šaltis ir žvarbus vėjas. Įprastą žiemą, tarp sniegų ir šaltyje gyvenę nuo lapkričio galo, prieš pusiaužiemį tuo tikrai nesistebėtume. Tačiau ši žiema kitokia, unikali.
S. Paltanavičius. Ar ilgai truks ši žiemužė?  (31)
2014 m. sausio 16 d. 16:30
Taigi gyvename žiemoje. Ar gali būti logiškesnis pasakymas? Juk jau po sausio vidurio, po geros savaitės tikrasis pusiaužiemis , didesnių šalčių dar neregėjome, sniego taip pat paberta lyg šventei. Dabar metas atsargiai klausti, ar ilgam visa tai.
Vasaris - vilkų, lapių ir paukščių vestuvių metas  (3)
2013 m. vasario 1 d. 07:49
Penktadienį – vasaris, jau paskutinis žiemos mėnuo. Atrodo, žiema nutarė jį sutikti švelniu atlydžiu. Bent trumpam temperatūra pakilo iki nulio laipsnių ir dar aukščiau. Ne mums spręsti, gerai tai ar blogai. Gamta pati turi savo scenarijų ir planus, ji žino, ką daro.
L.Klimka: metas dairytis pirmųjų pavasario ženklų  (77)
2013 m. sausio 25 d. 10:10
Sausio 25-oji – pusiaužiemis. Sakoma, kad šią dieną miške savo oloje nubunda barsukas, iškiša galvą apsidairyti ir išeina pasivaikščioti arba smunka atgal į olą bei gulasi ant to paties šono. Pagal tai sprendžiama, ar dar toli pavasaris.
Meška apsivertė ant kito šono: kokius orus prognozuoja senoliai?  (43)
2013 m. sausio 25 d. 07:16
Sausio 25-ąją minima pusiaužiemio diena. Mūsų senoliai tikėjo, kad būtent šią dieną iš žiemos miego atsibunda meška ir apsiverčia ant kito šono. Kadangi meškos Lietuvoje išnyko dar XIX a. pabaigoje, mešką pakeitė barsukas, kuris taip pat šią dieną verčiasi ant kito šono ir pranašauja pavasario orus.
S.Paltanavičius. Ką daryti su žiemą rastu prabudusiu ežiu?  (17)
2013 m. sausio 24 d. 18:17
Gyvename žiemoje ir ne bet kokioje, o pačioje tikriausioje. Jau keletą dienų regime ne šaltuką, o šaltį. Kai kur naktimis temperatūra nukrinta iki 25 laipsnių žemiau nulio. „Ar tai didžiausi šios žiemos šalčiai? Kada jie baigsis?“ – trindami paraudusius skruostus klausiame vieni kitų.
A.Galvonaitė: ir antroji žiemos pusė bus šiltesnė nei įprasta  (88)
2012 m. sausio 21 d. 12:54
Sausio pabaigoje paspaus šaltukas, tačiau ir antroji žiemos pusė bus šiltesnė nei įprasta, prognozuoja klimatologė. Anot Audronės Galvonaitės , ši žiema pasižymi gana aukštomis temperatūromis bei vėlyvu sniegu.
Iš giminės prisiminimų senolė kuria muziejų  (1)
2011 m. vasario 12 d. 00:02
Kaimo šviesuole vadinama senolė neišbarstė artimus žmones ir protėvius menančių daiktų.
Orų prognozė: savaitgalį žiemos džiaugsmus gadins šaltis
2010 m. sausio 22 d. 10:39
Artėja pusiaužiemis – sausio 25-oji, kada pabus seniausias Lietuvos sinoptikas – barsukas. Jei toji diena bus saulėta, žvėrelis pamatys savo šešėlį, išsigandęs spruks atgal į savo olą, versis ant kito šono ir dar ilgai miegos. Tai reiškia, kad žiema dar bus ilgai ir šalta. Artimiausiomis dienomis snigti nežada, o žiemos džiaugsmus gadins šaltis. Šeštadienį – sekmadienį, numatomi sausi orai. Temperatūra naktį nukris iki 25 laipsnių šalčio, dieną 11-16 laipsnių šalčio.
Savaitgalį žiemos džiaugsmus gadins šaltis  (170)
2010 m. sausio 21 d. 12:00
Artėja pusiaužiemis – sausio 25-oji, kada pabus seniausias Lietuvos sinoptikas – barsukas. Jei toji diena bus saulėta, žvėrelis pamatys savo šešėlį, išsigandęs spruks atgal į savo olą, versis ant kito šono ir dar ilgai miegos. Tai reiškia, kad žiema dar bus ilgai ir šalta.
Prastai prižiūrimi peršąla greičiau  (3)
2010 m. sausio 11 d. 14:06
Ši žiema neleidžia nuobodžiauti. Viena šalčio banga keičia kitą, o pusiaužiemis dar toli. Kokios įtakos šaltis turi mūsų augintiniams, klausiame Lietuvos veterinarijos akademijos docento Gintaro Zamoko.
Gamtos ir žmogaus metų pradžia  (10)
2010 m. sausio 9 d. 00:10
Dar prieš išauštant naujiems metams, mus pasiekia žinia: metas keistis, metas galvoti apie naujus darbus. Gamtos metų ratas ir vėl ima suktis, kasdien mums primindamas: skubėkite, skubėkite!
Pusiaužiemį barsukas pasitinka nubudęs ir persiutęs  (61)
2008 m. sausio 24 d. 16:34
Tą dieną miške savo oloje nubunda barsukas, iškiša galvą apsidairyti ir išeina pasivaikščioti arba smunka atgal į olą bei gulasi ant to paties šono. Tai sausio 25-oji, Pusiaužiemis. Nors, pasak specialistų, ši data jau tėra formalumas ir neatspindi besikeičiančios gamtos ritmo, tačiau tikėjimas barsuku reikalingas žinojimui apie tautą, jos papročius ir tikėjimus.
„Laiko vinys“: Churchillis, Gimbutienė ir meška ant kito šono  (10)
2006 m. sausio 30 d. 12:03
Ketvirtoji sausio savaitė pasauliui ir Lietuvai dovanojo daug įdomių asmenybių, pavyzdžiui, Mozartas ar Marija Gimbutienė. Nepagailėjo ši savaitė ir išradimų – nuo Eskimo ledų iki dantų grąžto. Tai pat būtent šią savaitę minimos vienos gražiausių švenčių – lietuvių Pusiaužiemis ir kinų Naujieji metai.
Senovės baltų tikėjimo atstovai minės Pusiaužiemio dieną  (15)
2004 m. sausio 22 d. 06:00
Vilniuje senovės baltų tikėjimo atstovai sekmadienį švęs gamtos žadinimo šventę - Pusiaužiemį. "Pusiaužiemis - pirmoji gamtos žadinimo šventė. Po jos gamta keliama per Užgavėnes, kitas šventes", - BNS sakė baltų religinės bendrijos "Romuva" Vilniaus skyriaus seniūnė Inija Trinkūnienė.