partizanai

Gyventojų trėmimu įtariamą buvusį sovietų pareigūną tirs medikai  (20)
2015 m. gruodžio 1 d. 18:24
Panevėžio apygardos teisme įpusėjo gyventojų tremties pokariu į Tomsko sritį Rusijoje byla. Byloje jau apklausti liudytojai, specialistai. Dabar ekspertams liko išsiaiškinti, ar 87 metų kaltinamasis Jonas Gailiūnas galėtų atlikti bausmę, jeigu būtų pripažintas kaltu ir jam būtų skirta laisvės atėmimo bausmė.
Organizuota netvarka: kaip liaudies gynėjais tapti įsigeidę kaimiečiai pateko į sovietų spąstus  (221)
2015 m. lapkričio 28 d. 06:00
Optimistinis požiūris į rezistencijos kovas – būtent tuo išsiskiria leidyklos „Briedis“ išleisto žurnalisto Mindaugo Milinio istorinis romanas „Partizanas“, kuriame aprašomi pirmieji bolševikinės okupacijos metai.
Unikali sovietinio kario skulptūros istorija Alytaus rajone: ginamasi, kad pavaizduotas prancūzas  (37)
2015 m. lapkričio 26 d. 12:57
Alytaus rajone kunkuliuoja aistros dėl vieno iš įspūdingiausių sovietinių paminklų Lietuvoje, šalia Miroslavo dar sovietmečiu pastatytos sovietų kario skulptūros – beveik trijų metrų aukščio akmeninės galvos su šalmu. Istorija būtų panaši į Žaliojo tilto atvejį, jeigu įvykiai nebūtų pasisukę netikėtu kampu. Tris dešimtmečius stovėjusios skulptūros paskirtis buvo aiški nuo pat jos pastatymo Miroslavo kolūkio rūpesčiu devintojo dešimtmečio viduryje – tai atminimo paminklas sovietų armijos pulkui, kurį netoliese sunaikino hitlerininkų pajėgos.
O. Koršunovas apie J. Vaitkų: pirmasis mokytojo išbandymas buvo valanda tylos
2015 m. lapkričio 24 d. 12:27
„Pirmas susitikimas su Jonu Vaitkumi buvo nepamirštamas. Tranzavome su draugu iki režisieriaus sodybos. Pasiklydome ir tik pavakarį, kaip kokie partizanai, išlindome iš miško. Ir matom – tolėliau Jonas Vaitkus lauką aria“ – pirmą pažintį su būsimu mokytoju prisimena režisierius Oskaras Koršunovas . Netikėtą Jono Vaitkaus portretą žiūorovai gali išvysti ir naujame Jokūbo Viliaus Tūro dokumentiniame filme „Apie Joną“, kuris šiandien, antradienį, rodomas sostinės kino centre „Skalvija“ .
Ką apie J. Noreiką-Generolą Vėtrą sako LAT ir Štuthofo konclagerio dokumentai  (241)
2015 m. lapkričio 16 d. 14:44
Maždaug panašiu metu Vilniuje ir Kaune Jonas Noreika-Generolas Vėtra ir buvęs laikinosios vyriausybės ministras pirmininkas Kazys Škirpa buvo susieti su žydų žudynėmis Lietuvoje. Žydų tema labai jautri, ji sekama ir Vakaruose, ir Rytuose. Vieni stebi, ar Lietuva pajėgi įvertinti savo praeities kaltę, o kiti ta kalte sumaniai naudojasi.
Pamirštos žudynės Ruseiniuose: tėvas sudegintą dukrą atpažino iš dantų  (428)
2015 m. lapkričio 9 d. 14:33
„Nelaimės visada traukia.“ Taip apie žuvusią vyresniąją seserį Zofiją ruseiniškė Laima Kunevičiūtė kalbėjo šeštadienį, lapkričio 7-ąją, kuomet buvo minimos 70-osios Ruseinių kaimo, Kėdainių rajone, tragedijos metinės.
G. Songaila. Negi sutiksime su EŽTT sprendimu dėl partizanų naikinimo?  (581)
2015 m. spalio 28 d. 06:00
Spalio 20 d. Strasbūro Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) priėmė sprendimą, kad Lietuvos teismai esą pažeidė Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją, teisdami partizanų naikintojus už genocidą ( Vasiliauskas prieš Lietuvą ). Šioje byloje tai yra jau galutinis ir neskundžiamas sprendimas. Tačiau dėl galutinio aiškumo Europo
G. Songaila. Europos sąžinė pralaimi 8:9  (410)
2015 m. spalio 22 d. 18:24
Būtų sunku labiau įžeisti Lietuvą ir kitas Baltijos šalis (o taip pat – pakenkti jų saugumui), negu tai spalio 20 d. padarė Strasbūro Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), priimdamas sprendimą , kad Lietuvos teismai esą pažeidė Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją, nuteisdami partizanų naikintojus (rus. istriebitieli) už lietuvių tautos genocidą ( Vasiliauskas prieš Lietuvą ). Teisėjai, nepritarę šiam sprendimui, suabejojo, ar po to šis teismas dar gali pretenduoti į „Europos sąžinės“ vardą.
Teisininkai: po Strasbūro Lietuvos teismai turės kruopščiau pagrįsti partizanų reikšmę  (260)
2015 m. spalio 21 d. 19:01
Po Strasbūro teismo sprendimo Lietuvos teismai turėtų kruopščiau pagrįsti pokario partizanų reikšmę lietuvių tautai, nagrinėdami bylas, kuriose prie „miško brolių“ naikinimo prisidėję asmenys teisiami dėl genocido, teigia teisininkai.
Strasbūro teismas: Lietuva partizanų naikinimą nepagrįstai prilygino genocidui  (408)
2015 m. spalio 21 d. 11:14
Lietuva su sovietų okupacija kovojusių partizanų naikinimą nepagrįstai prilygino genocidui, paskelbė Europos Žmogaus Teisių Teismas .
Intelektualai sukilo: gina Just. Marcinkevičiaus indėlį į Nepriklausomybę  (644)
2015 m. spalio 20 d. 11:14
LIETUVOS INTELEKTUALŲ ATVIRAS LAIŠKAS. 2015 m. spalio 12 d. Vilnius .
V. Landsbergis. Rusija Sirijoje  (301)
2015 m. spalio 7 d. 16:57
Brežnevo režimas pasilaidojo Afganistano kalnuose – regis, kartu su Sovietų Sąjunga , kuri po invazijos ir pralaimėto karo Afganistane ritosi nesulaikomai žemyn. Politbiuras su paskirtuoju valdyti M. Gorbačiovu nebegalėjo imperijos išgelbėti. Tautos jau šį tą reiškė.
Išdarkytus partizanus ir Stalino laikus menanti žolininkė: negalima laikyti pykčio  (246)
2015 m. rugsėjo 12 d. 06:00
Kelios dienos iki Žolinių. Reiškia, vasara artėja į pabaigą. Važiuodamas į Gaiženėlius, stebiu išdegusius laukus ir tingiai ratus sukančius gandrus. Jų dar būriai nedidukai, bet jau akivaizdžiai ruošiasi palikti šią šiaurės žemę. Vadinasi, vasara baigiasi. Svirpiantys žiogai, per atvirą langą nustelbiantys variklio gausmą, šviežiai paraugtų agurkų kvapas ir naktimis dangus, nusėtas išryškėjusio Paukščių Tako žvaigždėmis…
Sąskrydžio „Trakinių partizanai 2015“ akimirkos  (3)
2015 m. rugsėjo 8 d. 19:32
Savaitgalį unikalioje Lietuvos vietoje, Trakinių kaime (Anykščių r.), vyko tradicinis sąskrydis/festivalis „ Trakinių partizanai 2015“. Šiais metais renginio organizatoriai nusprendė prisiminti prieš 70 metų šioje vietovėje žuvusius kovotojus bei apmąstyti paties partizanų karo (1944-1953) svarbą visos Europos kontekste. Festivalyje taip pat diskutuota apie šiandieninės Lietuvos pokyčius ir laimėjimus nuo 1990 metų, analizuoti informacinio karo frontai.
D. Grybauskaitė: apsisprendimas kovoti už Tėvynės laisvę – didžiausias meilės savo šaliai pavyzdys  (72)
2015 m. rugpjūčio 31 d. 12:42
Prezidentė Dalia Grybauskaitė , minėdama Lietuvos laisvės dieną, susitiko su partizanu, kariu savanoriu Antanu Lukša .
Geriausios knygos mylimiems vyrams  (9)
2015 m. rugpjūčio 26 d. 11:06
Knyga gali būti ne tik geriausias draugas, bet ir puiki dovana. Pristatome knygų dešimtuką, kuriame rasite idėjų dovanoms kiekvienam skoniui!
Venesuela paskelbė nepaprastąją padėtį  (3)
2015 m. rugpjūčio 22 d. 10:35
Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro penktadienį paskelbė nepaprastąją padėtį dalyje Kolumbijos pasienio ir nurodė uždaryti sieną neapibrėžtam laikui; taip pasielgta po išpuolio, per kurį buvo sužeisti keturi žmonės.
R. Bogdanas. Ne iš nusivylimo statomos valstybės  (71)
2015 m. rugpjūčio 21 d. 15:17
Žmogaus atmintis yra iš jo asmeninio patyrimo. Įvykius, kurie vyko su mumis ar toli nuo mūsų laike ir erdvėje, mes perkošiame per savo sąmonę, ir jie lieka arba mūsų sąmonės svetainėje, arba nugrūdami į tolimiausią sandėliuką.
Ilgai tylėjęs konservatorius prabilo: susipažinkite ir apmąstykite  (149)
2015 m. rugpjūčio 19 d. 14:53
„Susipažinkite ir apmąstykite“, - tokiu sakiniu konservatorius Arimantas Dumčius kreipėsi į DELFI žurnalistę, pateikdamas savo ilgai apmąstytą paaiškinimą, kodėl rugpjūčio pradžioje feisbuke pasidalijo straipsniu apie tai, kaip žiauriais nusikaltimais pagarsėjęs nacių Vokietijos lyderis Adolfas Hitleris pažabojo nedarbą ir atgaivino Vokietijos ekonomiką po Didžiosios depresijos.
K. Girnius. Istorija taikiklyje, arba kaip nežaisti Rusijos primestų žaidimų  (137)
2015 m. rugpjūčio 18 d. 05:30
Nėra paslaptis, kad dabartinė Rusijos valdžia linki Lietuvai blogo, siekia jos praeitį nupiešti kuo juodžiausiomis spalvomis.
Pentagono taisyklės karų nušvietimui žiniasklaidoje išprovokavo pasipiktinimą  (5)
2015 m. rugpjūčio 11 d. 15:24
Pentagonas rengia naujas teisines taisykles, pagal kurias karo korespondentai prilyginami šnipams, kurie kai kuriais atvejais gali būti laikomi „neprivilegijuotais karo dalyviais“.
Marijampolės rajone minimos 70-osios Žuvinto ežero kautynių metinės  (222)
2015 m. rugpjūčio 9 d. 09:52
Sekmadienį Riečiuose ( Marijampolės r. sav.) vyks Žuvinto ežero kautynių 70-mečio minėjimas.
Kalniškės mūšis inscenizuotas kariniu eksperimentu, kuris atskleidžia NKVD melą  (15)
2015 m. rugpjūčio 8 d. 16:15
Lietuvos kariuomenės Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariai ir Krašto apsaugos savanorių pajėgos imitavo 1945 metų Lietuvos partizanų ir Sovietų Sąjungos NKVD pajėgų mūšį, kuris originaliai vyko Kalniškėse miške Lazdijų rajone.
Įgyvendino eksperimentą, kuris įrodė NKVD melą  (401)
2015 m. rugpjūčio 8 d. 14:11
Verkių regioniniame parke šeštadienį pokšėjo šūviai, gyventojams buvo rekomenduojama nevaikštinėti parke, mat jame buvo vykdomas istorinis eksperimentas.
V. Sinica. A. Terleckas – KGB`istas, valstybės kūrėjai – balvonai, J. Noreika – tautos gėda?  (427)
2015 m. rugpjūčio 6 d. 14:59
Gal ir nereikia kabučių. Vis tiek Lietuvoje taip galvoti niekas nedraudžia. Daug kas taip ir galvoja. Garsiausi apžvalgininkai taip kalba, teismai pateisina, o visuomenė ploja ir pritaria. Skirtingi žmonės gali pritarti vienam ir nesutikti su kitu teiginiu. Tai nieko nekeičia. Užtenka ir vieno. Visus šiuos požiūrius vienija pilkosios istorijos ilgesys. Paskutiniame savo straipsnyje Rimvydas Valatka būtent tokią pilkąją istoriją ir pasiūlė, o Kultūros paveldo departamentas jau suskubo pagal galimybes ją įgyvendinti . Kuo reiškiasi ši pilkoji istorija? Trumpai pažvelkime į tris mūsų dienų epizodus.
Kosovas kuria karo nusikaltimų teismą albanų partizanams
2015 m. rugpjūčio 4 d. 12:37
Kosovo parlamentas pirmadienį priėmė konstitucijos pataisą, leidžiančią įkurti specialų Europos Sąjungos palaikomą teismą, kuris nagrinės karo nusikaltimus, įvykdytus albanų partizanų per 1998–1999 metų karą.
Neįtikėtini sunkvežimio vairuotojo nuotykiai. NATO „partizanas“ karo nualintame Kosove  (6)
2015 m. liepos 27 d. 18:35
„Partizanai miškuos, partizanas ir mano tėvelis“, deklamuodavome vaikystėje. Buvo tarybiniai partizanai, Lietuvos partizanai, dabar jų yra įvairių įvairiuose pasaulio kraštuose, bet tikriausiai ne visi žino, kad buvo dar viena rūšis partizanų.
V. Benkunskas. Svetimas Žaliojo tilto skulptūras keiskime savais simboliais  (132)
2015 m. liepos 24 d. 10:09
Vilniuje po ilgo pasiruošimo ir kelias dienas trukusių darbų nukeltos Žaliojo tilto skulptūros . Pagaliau, po 63 metų, jos išnyko iš sostinės gyventojų ir svečių akiračio. Visuomenėje pats laikas pradėti diskusiją apie tai, ką norėtume matyti vietoj to.
Lemtingas veiksnys, kodėl Lietuvai verta būti proamerikietiškai  (834)
2015 m. liepos 23 d. 05:30
Tikriausiai visi prisimena laikus, kai lietuviai tikėjo, kad į sovietų okupuotą šalį ateis amerikiečiai ir išvys sovietus. Šios viltys nebuvo pateisintos, tačiau JAV nuosekliai laikėsi Baltijos šalių aneksijos nepripažinimo politikos, kurios pradžia laikoma 1940 m. liepos 23 d. paskelbta JAV valstybės sekretoriaus Sumnerio Welleso deklaracija.