Inkilai

Vidiškių miestelio bendruomenė pasirūpino, kad grįžę paukščiai rastų sau namus  (4)
2015 m. kovo 24 d. 16:02
Kovo mėnesį į Lietuvą sugrįžta paukščiai, todėl šį mėnesį jiems ir skiriamas ypatingas dėmesys. Tai ir Šv. Kazimiero kovarnių diena, kovo 10-ąją minima 40-ies paukščių dieną, kovo 25-oji - Gandrų sugrįžimo diena. Manoma, kad tuo metu į Lietuvą sugrįžta maždaug tiek paukščių rūšių, kiek ir buvo išskridę.
Zoologijos sode iškabinta daugiau kaip šimtas inkilų  (1)
2015 m. kovo 24 d. 10:26
Po savaitgalio Lietuvos zoologijos sode atsiras daugiau paukščių, bet ne voljeruose, o inkiluose. Lietus ir šaltis šeštadienio popietę neišbaidė savanorių ir parko lankytojų. Šie iškėlė apie šimtą inkilų į zoologijos sode augančius medžius, kuriuose turėtų perėti zyliniai paukščiai.
Kasmet miškus praturtina 3-4 tūkst. inkilų
2015 m. kovo 24 d. 10:06
Pirmadienį visoje Lietuvoje jaunieji miško bičiuliai ir gamtos mylėtojai buvo pakviesti į Generalinės miškų urėdijos inicijuotą, aplinkos ministro Kęstučio Trečioko globojamą šventę „Paukščiai grįžta namo“. Miškininkai patys rūpinosi sugrįžusiais paukščiais ir ragino tai padaryti visus, neabejingus gamtai. Šios akcijos metu paukščiams iškelta šimtai naujų inkilų.
Pasaulinės miškų dienos proga – raginimas iškelti inkilus
2015 m. kovo 23 d. 13:29
Pirmadienį minint Pasaulinę miškų dieną, 42-ose šalies urėdijose bus keliami inkilai.
Kodėl naudinga kelti inkilus?  (1)
2015 m. kovo 19 d. 14:48
Parskrendančius iš žiemojimo vietų paukščius reikėtų sutikti šilčiau. Į Lietuvą jie grįžta vienam tikslui – perėti jauniklių, bet ne visada ir ne visur jie randa tam tinkamų vietų. Inkilų statymas yra puikus būdas kompensuoti iš paukščių atimtas jų natūralias buveinės. Be to, sparnuočiai dar už tai ir atsidėkos.
Iškabinę inkilus pamiršta vieną svarbų dalyką  (3)
2015 m. kovo 19 d. 11:50
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija, tęsdama bendradarbiavimą su Lietuvos ornitologų draugija, inicijavo renginį, skirtą pavasariniam paukščių sugrįžimui.Vilniaus Kalnų parke patikrinti ir išvalyti visi inkilai iškelti 2013 m. gegužės 25 d. vykusios akcijos metu, taip pat inkilai suvežti iš įvairių Lietuvos girininkijų ir spalvingo bei triukšmingo renginio metu sukabinti Kalnų parko kalvų šlaituose. Kai kurie po patikrinimo buvo perkelti į kitus medžius, didesniu atstumu vienas nuo kito.
Inkilus siūlo nešti į pomidorų lysves  (16)
2015 m. kovo 19 d. 00:02
Lietuvoje yra apie 15-20 paukščių rūšių, kuriems reikia kelti inkilus, tačiau sparnuočiai nėra vienodi – skiriasi ne tik jų išvaizda, bet ir įpročiai (vieni grįžta ankščiau, kiti vėliau, o treti išvis žiemoja Lietuvoje). Kokius inkilus jiems reikia kelti, kaip jie turi atrodyti ir ar tik paukščiai inkiluose gali gyventi? Ornitologas Darius Musteikis atskleidžia vieną netikėtą faktą - inkilai gali būti keliami ne tik į medžius, bet nešami ir į pomidorų bei agurkų lysves.
Inkilus siūlo nešti į pomidorų lysves  (6)
2015 m. kovo 19 d. 00:02
Lietuvoje yra apie 15-20 paukščių rūšių, kuriems reikia kelti inkilus, tačiau sparnuočiai nėra vienodi – skiriasi ne tik jų išvaizda, bet ir įpročiai (vieni grįžta ankščiau, kiti vėliau, o treti išvis žiemoja Lietuvoje). Kokius inkilus jiems reikia kelti, kaip jie turi atrodyti ir ar tik paukščiai inkiluose gali gyventi?
Miškininkai kviečia pasitikti paukščius  (3)
2015 m. kovo 17 d. 15:46
Kovas – tradicinės miškininkų organizuojamos akcijos „ Paukščiai grįžta namo “ mėnuo. Jos metu Lietuvoje vyks daug renginių, kurių metu žmonės bus kviečiami prisidėti prie paukščių sutiktuvių.
Parodė, kaip pastatyti namą 13-os narių šeimynai  (6)
2015 m. kovo 15 d. 10:12
Pavasarį paukščiai sugrįžta į gimtinę ir ieško sau namų. Visa laimė, kad yra žmonių, kurie tokiais namais jiems pasirūpina iš anksto. 30 metų paukščiais besidomintis ir 7 metus jiems inkilus kalantis Darius Musteikis papasakojo, kaip suręsti namus vandens paukščiams - klykuolėms, kurių šeimynos gali būti itin gausios, kartais siekti net iki 13 galvų.
Parodė, kaip pastatyti namą 13 narių šeimynai  (4)
2015 m. kovo 13 d. 16:57
Pavasarį paukščiai sugrįžta į gimtinę ir ieško sau namų. Visa laimė, kad yra žmonių, kurie tokiais namais jiems pasirūpina iš anksto. 30 metų paukščiais besidomintis ir 7 metus jiems inkilus kalantis Darius Musteikis papasakojo, kaip suręsti namus vandens paukščiams - klykuolėms, kurių šeimynos gali būti itin gausios, kartais siekti net iki 13 galvų.
Vilniaus centre paukščiai suras daugiau inkilų  (13)
2015 m. kovo 7 d. 09:10
Kai kam ypatingų sąlygų gyventi Vilniaus centre nereikia. Tačiau kelioms dešimtims paukščių rūšių gyvenimą gerokai palengvina inkilai. Prie to, kad paukščių giesmės sostinėje aidėtų garsiau, prisidėjo ir 15-ajį gimtadienį švenčiantis „ Žinių radijas “, šia proga Bernardinų sodui padovanojęs 15 inkilų.
Bernardinų sode padaugėjo inkilų  (5)
2015 m. kovo 7 d. 09:10
Kai kam ypatingų sąlygų gyventi Vilniaus centre nereikia. Tačiau kelioms dešimtims paukščių rūšių gyvenimą gerokai palengvina inkilai. Prie to, kad paukščių giesmės sostinėje aidėtų garsiau, prisidėjo ir 15 gimtadienį švenčiantis „ Žinių radijas “, šia proga Bernardinų sodui padovanojęs 15 inkilų.
Mokys, kaip teisingai iškelti inkilą  (2)
2015 m. kovo 6 d. 15:29
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos ir Lietuvos ornitologų draugijos renginys „Pasitikime sparnuočius“ prasideda kovo 9 d. 9 val. Kalnų parke.
S. Paltanavičius davė labai svarbų patarimą  (9)
2015 m. kovo 6 d. 12:55
Kovo pradžia - tik pirmosios kalendorinio, bet ne tikrojo pavasario dienos. Jau keletą metų trunkant šiltųjų žiemų ciklui mes atprantame nuo dėsningo pavasario atėjimo - jis gimsta žiemos metu, nepaklusdamas tradiciniam gamtos metų režimui. Atrodo, kad tik paukščiai į šiuos pokyčius nereaguoja taip paprastai kaip žmonės. Štai ir dabar, dar kartą gamtai priminus, kad pavasarį žiemiškų orų sugrįžimas yra visai įprastas dalykas, mes suklusome: o ką daryti su lesyklomis? Kada paukščius baigti lesinti?
Didysis dančiasnapis nyksta neradęs namų
2015 m. vasario 18 d. 22:21
Didysis dančiasnapis - paukščių rūšis mėgstanti žmogaus draugiją tiek, kad kartais net įsigudrina suktis lizdus ne gamtoje, o pastatuose. Kartą net įsitaisė Prezidentūros teritorijoje. Nors įprastai ši rūšis Lietuvoje nežiemoja, didysis dančiasnapis ir šiltuoju laikotarpiu viešėdamas Lietuvoje dažną kartą neranda tinkamų namų savo populiacijai visti.
Inkilas gali ne tik padėti, bet ir pakenkti: ką reikia žinoti?  (3)
2015 m. vasario 18 d. 16:13
Paukščiai – svarbi gamtos dalis, džiuginanti tiek akį, tiek ausį. Todėl norintys šalia savo namų ar sodybos įkurdinti sparnuočius jau dabar turėtų pradėti rūpintis inkilais. GRYNAS.lt paaiškina, kaip teisingai tai padaryti. Turėtumėte žinoti, kad net menkiausia klaida gali kainuoti paukštelių gyvybę.
Vasario mėnesio darbai sode  (2)
2015 m. vasario 13 d. 09:08
Gamtoje – šventinės nuotaikos: aušta lapių vestuvių metas  (1)
2015 m. sausio 22 d. 10:24
Lietuvoje laukiame pusiaužiemio. Gal barsukas pasakys, kokia bus antroji žiemos pusė. Tiesa, kad ir koks rūpestingas būtų barsukas, žiemos likimo nulemti jis negali. Sausio 25-ąją, pusiaužiemio dieną, ir jūs pasižiūrėkite, koks bus oras, o labiausiai – ar švies saulė.
Pasisekė pelėdoms – miške įrengti 10 naujutėlaičių „butų“  (15)
2014 m. lapkričio 20 d. 16:20
Ukmergės miškų urėdijos, Želvos girininkijos miškuose praeitą savaitę iškelti inkilai naminėms pelėdoms. Inkilus pagamino ir juos Želvos girininkijos miškuose iškėlė šalyje žinomas ornitologas Darius Musteikis. „Mūsų miškuose gyvena nemažai pelėdų, tačiau uoksinių medžių nėra daug, tad pelėdoms reikia padėti“,- nusprendė jis.
Kaip kelios sekundės šalia gali pražudyti šikšnosparnį?  (16)
2014 m. lapkričio 10 d. 10:14
„Šikšnosparnių skaičius Kauno fortuose dabar ir prieš dešimt metų skiriasi kaip juoda ir balta“ — teigė Kauno marių regioninio parko vyriausiasis specialistas Giedrius Vaivilavičius. Tačiau tas skirtumas ne į tą pusę, į kurią jis ir kiti gamtai neabejingi žmonės norėtų matyti. Trapūs ir jautrūs šikšnosparniai šiandien yra pavojuje, o dešimtis jų gali pražudyti ir bet kuris žioplinėjantis smalsuolis.
Pavargote nuo uodų? Iškelkite inkilą šikšnosparniams  (9)
2014 m. spalio 16 d. 17:05
Vieniems keliantys nuostabą, kitiems panišką baimę, šikšnosparniai apipinti pačiais netikėčiausiasias mitais. Šikšnosparniai kaip ir visi kiti gyvūnai yra reikšmingi gamtai bei atlieka savitą vaidmenį joje. Jie naudingi tiek mus supančiai aplinkai, tiek žmonėms.
Britų ornitologas rado tobulą Lietuvos vietą paukščių rojui  (16)
2014 m. rugpjūčio 2 d. 15:00
„Greičiausias būdas sukelti paukščių stebėtojo Britanijoje pavydą – papasakoti apie paukščius, kuriuos Lietuvoje galima pamatyti gana įprastą dieną: jūrinius erelius, gerves, geltongalves kieles, riešutines“, - sako ornitologas Josas Stratfordas , jau 15 metų gyvenantis Lietuvoje. Nors daug keliauja po pasaulį, būtent mūsų šalyje britas nusprendė įgyvendinti savo vaikystės svajonę – Rytų Lietuvoje įkurti laukinės gamtos draustinį. Šiandien, pasak ornitologo, gyvenimas draustinyje verda ištisus metus, paukščių čia netrūksta net ir gilią žiemą. GRYNAS.lt su J. Stratfordu taip pat kalbėjosi apie tai, kuo Lietuvos paukščių pasaulis taip domina vakarų europiečius bei kaip ir kodėl kinta pačių lietuvių požiūris į mūsų šalies gamtą.
Kankina kraujasiurbiai uodai? Pasikviesk šikšnosparnį  (16)
2014 m. liepos 2 d. 08:03
Nors dažniausiai žmonės stengiasi atsikratyti šikšnosparnių kaimynystės, yra tokių, kurie stengiasi šias skraidančias peles prisivilioti. Kartu su specialistais LRT laida „Labas rytas“ aplankė dvi šeimas, kurių namuose šie žinduoliai yra laukiami svečiai, ypač giriami už apsaugą nuo uodų.
Smerkia sprendimą Šermukšnių gatvėje išpjauti medžius su inkilais  (21)
2014 m. gegužės 27 d. 15:04
Lietuvos žaliųjų partija pasmerkė savivaldybės leidimą antradienį iš pat ankstaus ryto išpjauti visą Šermukšnių gatvėje augusių liepų alėją.
Nuomonė. Ar suras savo lizdą grįžęs paukštis?  (7)
2014 m. balandžio 14 d. 16:57
Inkilų kėlimo šventės, keturiasdešimties paukščių diena, Pempės diena, Gandrų diena, Velykos, kurioms pažymėti dažomi paukščių kiaušiniai... Visos šios šventės turėjo gilią prasmę, nes paukščiai visais laikais ir visuose kraštuose buvo gyvenimo kokybės indikatorius. Net ir dabar ES Paukščių direktyva yra vienas pagrindinių aplinkos vertinimo dokumentų. Taigi, neatsitiktinai ir ne šiaip sau mūsų protėviai ir tėvai laukė parskrendančių paukščių, ne šiaip sau atsirado ir jų pagerbimui skirtos šventės. Juo labiau niekas tais laikais jų nepasitikdavo liepsnojančiomis pievomis...
Vaikų fotografijų konkurse - gražiausios akimirkos iš paukščių gyvenimo  (4)
2014 m. kovo 21 d. 16:56
Dešimt vaikų fotografijų konkurso „Paukščiai grįžta namo“ nugalėtojų buvo apdovanoti fotoaparatais, kad galėtų toliau fiksuoti nepakartojamas akimirkas gamtoje. Šie apdovanojimai buvo įteikti penktadienį vykusiame miškininkų organizuotos pavasario šventės „Paukščiai grįžta namo“ iškilmingame baigiamajame renginyje, skirtame Pasaulinei miškų dienai paminėti.
Kokius darbus gamtos labui galime nudirbti pavasarį?  (2)
2014 m. kovo 20 d. 16:58
Atrodo, kad vėl sugrįžtame į pavasarį. Sniegas ištirpo, keleto laipsnių šaltukas pradingo. Vėl šyla orai ir mes suprantame, kad pavasaris niekur nebuvo išėjęs, kad sniegas atliko net keletą labai svarbių ir naudingų funkcijų.
Kaip atskirti naminį žvirblį nuo karklažvirblio?  (4)
2014 m. kovo 20 d. 15:53
Gamtos ir paukščių mylėtojams kovo 20–oji diena yra ypatinga tuo, jog šią dieną visame pasaulyje minima Žemės, o tuo pačiu ir Žvirblių diena . Lietuvos zoologijos sodas norėdamas deramai paminėti šią svarbią dieną, kovo 22 d. Kauno miesto gyventojus bei svečius kviečia į renginį „Žvirblių diena“.