Inkilai

Didysis dančiasnapis nyksta neradęs namų
2015 m. vasario 18 d. 22:21
Didysis dančiasnapis - paukščių rūšis mėgstanti žmogaus draugiją tiek, kad kartais net įsigudrina suktis lizdus ne gamtoje, o pastatuose. Kartą net įsitaisė Prezidentūros teritorijoje. Nors įprastai ši rūšis Lietuvoje nežiemoja, didysis dančiasnapis ir šiltuoju laikotarpiu viešėdamas Lietuvoje dažną kartą neranda tinkamų namų savo populiacijai visti.
Inkilas gali ne tik padėti, bet ir pakenkti: ką reikia žinoti?  (3)
2015 m. vasario 18 d. 16:13
Paukščiai – svarbi gamtos dalis, džiuginanti tiek akį, tiek ausį. Todėl norintys šalia savo namų ar sodybos įkurdinti sparnuočius jau dabar turėtų pradėti rūpintis inkilais. GRYNAS.lt paaiškina, kaip teisingai tai padaryti. Turėtumėte žinoti, kad net menkiausia klaida gali kainuoti paukštelių gyvybę.
Vasario mėnesio darbai sode  (2)
2015 m. vasario 13 d. 09:08
Gamtoje – šventinės nuotaikos: aušta lapių vestuvių metas  (1)
2015 m. sausio 22 d. 10:24
Lietuvoje laukiame pusiaužiemio. Gal barsukas pasakys, kokia bus antroji žiemos pusė. Tiesa, kad ir koks rūpestingas būtų barsukas, žiemos likimo nulemti jis negali. Sausio 25-ąją, pusiaužiemio dieną, ir jūs pasižiūrėkite, koks bus oras, o labiausiai – ar švies saulė.
Pasisekė pelėdoms – miške įrengti 10 naujutėlaičių „butų“  (15)
2014 m. lapkričio 20 d. 16:20
Ukmergės miškų urėdijos, Želvos girininkijos miškuose praeitą savaitę iškelti inkilai naminėms pelėdoms. Inkilus pagamino ir juos Želvos girininkijos miškuose iškėlė šalyje žinomas ornitologas Darius Musteikis. „Mūsų miškuose gyvena nemažai pelėdų, tačiau uoksinių medžių nėra daug, tad pelėdoms reikia padėti“,- nusprendė jis.
Kaip kelios sekundės šalia gali pražudyti šikšnosparnį?  (16)
2014 m. lapkričio 10 d. 10:14
„Šikšnosparnių skaičius Kauno fortuose dabar ir prieš dešimt metų skiriasi kaip juoda ir balta“ — teigė Kauno marių regioninio parko vyriausiasis specialistas Giedrius Vaivilavičius. Tačiau tas skirtumas ne į tą pusę, į kurią jis ir kiti gamtai neabejingi žmonės norėtų matyti. Trapūs ir jautrūs šikšnosparniai šiandien yra pavojuje, o dešimtis jų gali pražudyti ir bet kuris žioplinėjantis smalsuolis.
Pavargote nuo uodų? Iškelkite inkilą šikšnosparniams  (9)
2014 m. spalio 16 d. 17:05
Vieniems keliantys nuostabą, kitiems panišką baimę, šikšnosparniai apipinti pačiais netikėčiausiasias mitais. Šikšnosparniai kaip ir visi kiti gyvūnai yra reikšmingi gamtai bei atlieka savitą vaidmenį joje. Jie naudingi tiek mus supančiai aplinkai, tiek žmonėms.
Britų ornitologas rado tobulą Lietuvos vietą paukščių rojui  (16)
2014 m. rugpjūčio 2 d. 15:00
„Greičiausias būdas sukelti paukščių stebėtojo Britanijoje pavydą – papasakoti apie paukščius, kuriuos Lietuvoje galima pamatyti gana įprastą dieną: jūrinius erelius, gerves, geltongalves kieles, riešutines“, - sako ornitologas Josas Stratfordas , jau 15 metų gyvenantis Lietuvoje. Nors daug keliauja po pasaulį, būtent mūsų šalyje britas nusprendė įgyvendinti savo vaikystės svajonę – Rytų Lietuvoje įkurti laukinės gamtos draustinį. Šiandien, pasak ornitologo, gyvenimas draustinyje verda ištisus metus, paukščių čia netrūksta net ir gilią žiemą. GRYNAS.lt su J. Stratfordu taip pat kalbėjosi apie tai, kuo Lietuvos paukščių pasaulis taip domina vakarų europiečius bei kaip ir kodėl kinta pačių lietuvių požiūris į mūsų šalies gamtą.
Kankina kraujasiurbiai uodai? Pasikviesk šikšnosparnį  (16)
2014 m. liepos 2 d. 08:03
Nors dažniausiai žmonės stengiasi atsikratyti šikšnosparnių kaimynystės, yra tokių, kurie stengiasi šias skraidančias peles prisivilioti. Kartu su specialistais LRT laida „Labas rytas“ aplankė dvi šeimas, kurių namuose šie žinduoliai yra laukiami svečiai, ypač giriami už apsaugą nuo uodų.
Smerkia sprendimą Šermukšnių gatvėje išpjauti medžius su inkilais  (21)
2014 m. gegužės 27 d. 15:04
Lietuvos žaliųjų partija pasmerkė savivaldybės leidimą antradienį iš pat ankstaus ryto išpjauti visą Šermukšnių gatvėje augusių liepų alėją.
Nuomonė. Ar suras savo lizdą grįžęs paukštis?  (7)
2014 m. balandžio 14 d. 16:57
Inkilų kėlimo šventės, keturiasdešimties paukščių diena, Pempės diena, Gandrų diena, Velykos, kurioms pažymėti dažomi paukščių kiaušiniai... Visos šios šventės turėjo gilią prasmę, nes paukščiai visais laikais ir visuose kraštuose buvo gyvenimo kokybės indikatorius. Net ir dabar ES Paukščių direktyva yra vienas pagrindinių aplinkos vertinimo dokumentų. Taigi, neatsitiktinai ir ne šiaip sau mūsų protėviai ir tėvai laukė parskrendančių paukščių, ne šiaip sau atsirado ir jų pagerbimui skirtos šventės. Juo labiau niekas tais laikais jų nepasitikdavo liepsnojančiomis pievomis...
Vaikų fotografijų konkurse - gražiausios akimirkos iš paukščių gyvenimo  (4)
2014 m. kovo 21 d. 16:56
Dešimt vaikų fotografijų konkurso „Paukščiai grįžta namo“ nugalėtojų buvo apdovanoti fotoaparatais, kad galėtų toliau fiksuoti nepakartojamas akimirkas gamtoje. Šie apdovanojimai buvo įteikti penktadienį vykusiame miškininkų organizuotos pavasario šventės „Paukščiai grįžta namo“ iškilmingame baigiamajame renginyje, skirtame Pasaulinei miškų dienai paminėti.
Kokius darbus gamtos labui galime nudirbti pavasarį?  (2)
2014 m. kovo 20 d. 16:58
Atrodo, kad vėl sugrįžtame į pavasarį. Sniegas ištirpo, keleto laipsnių šaltukas pradingo. Vėl šyla orai ir mes suprantame, kad pavasaris niekur nebuvo išėjęs, kad sniegas atliko net keletą labai svarbių ir naudingų funkcijų.
Kaip atskirti naminį žvirblį nuo karklažvirblio?  (4)
2014 m. kovo 20 d. 15:53
Gamtos ir paukščių mylėtojams kovo 20–oji diena yra ypatinga tuo, jog šią dieną visame pasaulyje minima Žemės, o tuo pačiu ir Žvirblių diena . Lietuvos zoologijos sodas norėdamas deramai paminėti šią svarbią dieną, kovo 22 d. Kauno miesto gyventojus bei svečius kviečia į renginį „Žvirblių diena“.
Į šiltus namus jau gali grįžti ir smulkūs sparnuočiai, ir pelėdos
2014 m. kovo 18 d. 12:54
Pirmadienį visose Lietuvos miškų urėdijose buvo iškelta daugiau kaip 3 tūkst. inkilų parskrendantiems paukščiams. Tai - dalis pavasario šventės „Paukščiai grįžta namo“ renginių, kuriuos vainikuos nuotraukų konkurso laimėtojų apdovanojimas.
Miškai pasipuoš inkilais  (1)
2014 m. kovo 12 d. 11:06
Pirmadienį, kovo 17-ą dieną šalyje rengiama pavasario šventė „Paukščiai grįžta namo“, skirta Pasaulinei miškų dienai. Jos metu visose 42-ose miškų urėdijose bus keliami inkilai.
Miškininkai kviečia dalyvauti geriausios paukščių fotografijos konkurse  (2)
2014 m. kovo 10 d. 14:05
Šiemet miškininkai pavasarį pasitinka ne tik tradiciniu inkilų kėlimu, bet ir visose Lietuvos urėdijose organizuojamu vaikų fotografijų konkursu „ Paukščiai grįžta namo “, kurio laimėtojai už meilę gamtai bus paskatinti vertingais prizais.
Ginkluojamės plaktukais ir lentgaliais: laikas kalti inkilus  (9)
2014 m. kovo 10 d. 10:28
Palaukinėje, pravažiavus Raudondvarį ir Pašilius, šeštadienį (kovo 15 d.) rinksis entuziastai, norintys savo rankomis sukalti namus padangių gyventojams. Palaukinės kultūros centras kviečia rankogalius raitotis vyrams ir atvykti su šeimomis pasigaminti savadarbių inkilų.
Besirūpinantiems paukščiais: metas kelti inkilus  (1)
2014 m. kovo 9 d. 00:00
Gamtininkai jau kviečia pasirūpinti inkilais, nes juos reikia kelti kuo anksčiau, kad paukščiai suspėtų prie jų priprasti, pasirinktų tinkamas perėjimo teritorijas. Inkilams kelti geriausiai tinka kovo vidurys ar antroji jo dekada.
Dėl erelių šeimos pagausėjimo ornitologas kasmet rizikuoja gyvybe  (26)
2014 m. kovo 8 d. 10:00
Parskridusiems jūriniams ereliams ar ereliams žuvininkams nereikia sukti galvos, kur rasti jaukų šeimyninį lizdelį. Nykstantys paukščiai labai saugomi, todėl ir lizdus už juos jau būna „susukęs“ ornitologas Darius Musteikis. Tiesa, ornitologas sparnų neturi, todėl ši „pramoga“ jam gali kainuoti ir gyvybę. Vyras paukščiais domisi nuo mažens, o šiandien yra vienas iš kelių sertifikuotų aukštalipių-ornitologų Lietuvoje, galinčių kelti dirbtinius lizdus ir aukščiausiose medžių viršūnėse.
Pravieniškėse planuoja gaminti traktorius  (16)
2014 m. kovo 7 d. 08:02
Lietuvos įkalinimo įstaigose dirba mažiau kaip trečdalis nuteistųjų, kai kitose Europos šalyse – kelis kartus daugiau. Visa bėda – dešimtmečiais neatnaujinta gamybinė įranga, tad įdarbinti daugiau nuteistųjų tiesiog nėra kur. Verslininkai sako, kad, trūkstant darbuotojų, veiklos kaliniams jie turėtų.
Kodėl kukučių priežiūros jau nebegalime patikėti tik motinai gamtai?  (8)
2014 m. vasario 26 d. 13:17
Lietuvos ornitologų draugija (LOD) bei prekybos tinkas „IKI“ nuo 2012 m. pradėjo vykdyti bendrą gamtosauginį projektą, skirtą trims Lietuvoje retoms paukščių rūšims - uralinei pelėdai ( Strix uralensis ), žalvarniui ( Coracias garrulus ) bei kukučiui ( Upupa epops ). Projekto metu gaminami ir keliami inkilai, ieškomos naujos radvietės, o iškėlus inkilus jie tikrinami ir prižiūrimi. Daugiausia pastangų skiriama kukučių apsaugos gerinimui, nes ši rūšis yra sutinkama visuose šalies regionuose, kuriuose ir suplanuotos bei įgyvendinamos projekto veiklos.
Gąsdinanti prognozė: po daugiabučių renovacijos miestus užplūs kenkėjai  (22)
2014 m. vasario 14 d. 13:15
Šikšnosparnių specialistai perspėja, kad renovavus visus Lietuvos daugiabučius ir neįrengus juose šikšnosparnių žiemojimui pritaikytų vietų, gali labai stipriai sumažėti ar net ir visai išnykti dvi retos šių gyvūnų rūšys. Maža to, jie tikina, kad liūdnos dienos laukia ir kai kurių miestuose gyvenančių paukščių rūšių. Tuo tarpu daugiabučių renovacijos specialistai apie šią problemą teigė išgirdę pirmą kartą.
Pelėdų tuoktuvėms ugniagesiai-gelbėtojai iškėlė inkilus  (15)
2014 m. vasario 8 d. 12:30
Penktadienio popietę Kauno Panemunės šile vyko jau tradicine tapusi akcija „Pelėdžiukas“, kurios metu buvo iškelti trys pelėdiniai inkilai. Akciją jau trečius metus organizuoja „ Darom “ komanda Kaune. Tikimasi, kad iškeltuose inkiluose įsikurs naminės pelėdos.
S. Paltanavičius. Žiema: žydi žibuoklės, pilna grybų  (14)
2014 m. sausio 9 d. 10:15
Kalendorinės žiemos vidurys, o žiemos neregėti. Bent jau ketvirtadienį ir penktadienį jos nebus. Švelnūs orai savotiškai apgavo daugelį kultūrinių, dekoratyvinių augalų. Jie pakeitė ir kai kurias mūsų nuostatas.
Kaip žiemą pritraukti paukščius ir gyvūnus į savo sklypą  (6)
2013 m. gruodžio 18 d. 13:31
Laukiniais paukščiais ir gyvūnais pasirūpinti žiemą ne tik smagu, bet ir naudinga. Apie tai pasakoja modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė, kraštovaizdžio architektė Ingė Auželienė.
Ko galima pasimokyti iš pavyzdingiausių miško savininkų?  (16)
2013 m. gruodžio 10 d. 15:13
Penktadienį Trakuose vyko privačių miško savininkų konferencija „Miškas – žmogui, žmogus – miškui“. Jos metu Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) organizuojamo konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda“ nugalėtojams įteiktos aplinkos ministro padėkos bei įvairūs prizai. Kaip ir kasmet, kiekvienos apskrities teritorijoje išrinktos pavyzdingiausiai tvarkomos privačių miškų valdos bei 3 tvarkingiausios valdos Lietuvoje.
Naujoje gyvenvietėje - nauji namai mažiems sparnuočiams  (3)
2013 m. lapkričio 14 d. 11:53
Lietuvos ornitologų draugija ir gyvenvietę „Antakalnio terasos“ pastačiusi nekilnojamo turto bendrovė pakvietė naujakurius pasirūpinti paukščių žiemojimo sąlygomis. Prie naujųjų namų ir greta esančiame parke buvo įrengtos dvi stacionarios paukščių lesyklos ir iškabinta inkilų varnėnams, didžiosioms, mėlynosioms zylėms bei margasparnėms musinukėms.
Daugiabučių senbuviai prieš želdinių architektus - kieno kiemas gražiausias?  (16)
2013 m. spalio 24 d. 21:36
Liepos pradžioje GRYNAS.lt kartu su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija ir paskelbė darnios aplinkos konkursą. Šiandien pristatoma gražiausiai sutvarkytos teritorijos, vertintos keturiose kategorijose.