Inkilai

Įspūdžiai iš Bolivijos: kai kurie tiki, kad fotokamera gali iščiulpti jų sielą
2016 m. vasario 6 d. 00:10
Kartu su žurnaliste ir fotografe Berta Tilmantaite leiskimės į vieną įdomiausių Pietų Amerikos šalių Boliviją – nuo Andų kalnų iki Amazonės džiunglų, nuo druskos lygumos iki Titikakos ežero.
Siekiant apsaugoti paukščius įdiegtos specialios priemonės  (3)
2016 m. vasario 5 d. 17:41
Ornitologai paukščiams pavojingose vietose didina elektros tinklų laidų matomumą. Tam jie panaudoja vizualizacijos priemones.
S. Paltanavičius: žiema gali atsisukti savo lediniais dantimis  (7)
2016 m. sausio 29 d. 14:25
Lietuvoje dar sausis, taigi – žiema . Po visą mėnesį trukusio šaltuko, po balto sniego šių dienų orai jau mena visai kitką, visai ne žiemą. Ar regime atlydį? Juk be atlydžio, ypač antroje savo pusėje, negyvena jokia žiema.
Jau galima pradėti lesinti paukščius  (5)
2015 m. lapkričio 25 d. 15:07
Pirmasis šaltukas ir trumpa dienos trukmė rodo, kad galima po truputį pradėti lesinti sparnuočius. Nemaža dalis sparnuočių liko mūsų krašte iki pavasario. Smulkiems žvirbliniams paukščiams, ypač vabzdžialesiams, iškritus sniegui ir paspaudus šaltukui žymiai pablogės mitybinės sąlygos. Būtent tokiu metu jiems bus reikalinga žmonių pagalba, todėl Lietuvos ornitologų draugija kviečia visus pasirūpinti sparnuotais draugais.
Gamtininkus papiktino Druskininkų savivaldybės draudimas lesinti paukščius  (20)
2015 m. lapkričio 10 d. 13:30
Jeigu Vilniaus miesto savivaldybė skiria paramą aplinkosauginiam švietimui ir dėl to Vilniaus miesto viešose vietose įrengiamos lesyklos, keliami inkilai, o švietimo įstaigose ugdomas jaunimas, tai Druskininkai eina priešingu keliu. Jeigu jūsų atžala pasigamins nekaltą lesyklėlę mokykloje ar darželyje ir paprašys jūsų pakabinti ją balkone, privalėsite juos griežtai sudrausminti ir pasakyti NE. Galvojate, kad tai anekdotas? NE.
Kodėl geniai pamėgo renovuotus namus?  (6)
2015 m. lapkričio 9 d. 10:10
Diena trunka šiek tiek mažiau kaip devynias valandas, iki pačių tamsiausių dienų meto – daugiau kaip mėnuo. Gamta artėja prie brandaus, vėlyvojo rudens. Tiesa, nėra labai ryškios ribos, skiriančios tikrąjį rudenį nuo vėlyvojo. Tačiau, kai pasižvalgai aplink ir pamatai, kad miškai gerokai nuplikę, kad spalvų atgaivinti negali net saulė, supranti, kad kitokio rudens nebus. Gali būti tik pats vėliausias, jau pereinantis į žiemą.
„Garden Style“: kaip sukurti unikalų savo kiemo garsą
2015 m. liepos 29 d. 10:16
Vaizdas, kvapas, lietimas, garsai – viskas sudaro bendrą jūsų kiemo įspūdį, kuris sužavi iš karto, arba kaip tik nedera ir nesuskamba. Garsas yra viena iš sudedamųjų stilingo, jaukaus kiemo dalių, o „ Garden Style “ konferencijos lektorės Vilma Gudynienė ir Sandra Kanapeckaitė kaip tik rekomenduoja būdus, kurie gali padėti sukurti sodo skambesį.
Vieta, kurią tikrai reikia aplankyti būnant pamaryje  (3)
2015 m. liepos 22 d. 10:26
Savaitgalį visuomenei buvo pristatytas Krokų Lankos ežero pašonėje įsikūręs Tulkiaragės pažintinis takas , esantis Nemuno deltos regioniniame parke. Naujasis turistinis objektas žavi gamtos grožiu ir originalumu.
Kilo sumaištis: judrioje Vilniaus gatvėje – ančiukų paradas  (17)
2015 m. birželio 11 d. 10:21
Į GRYNAS.lt redakciją kreipėsi skaitytoja Eglė, kuri užfiksavo labai įdomų įvykį: ančiukų šeimyna krypavo viduryje vienos judriausių Vilniaus gatvių. Tuo metu buvo pats eismo pikas.
Kviečia naktį praleisti su šikšnosparniais  (1)
2015 m. gegužės 8 d. 13:46
Šeštadienį, gegužės 9 d., 19 val. Jurbarko miškų urėdija ir Lietuvos gamtos fondas Viešvilės žuvitakio slėnyje (Jurbarko r.) rengia Šikšnosparnių vakarą. Jo dalyviai prieš saulėlydį kartu su šikšnosparnių tyrinėtoju Remigijumi Karpuška leisis į slėpiningą šių nakties skrajūnų pasaulį.
S. Paltanavičius. Tikriausiai net nenumanote, kam skirtos zylių giesmės  (2)
2015 m. gegužės 4 d. 12:10
Gegužės pradžioje girdime ypatingai garsias ir skardžias didžiųjų zylių giesmes. Jos nuo Kalėdų kito neatpažįstamai, dabar jų skambėjimo epicentras - inkilas, kuriame peri patelė. Žinoma, zylės patinėlio giesmės skirtos ne mums ir net ne patelei - jomis įspėjamos kitos zylės, kad ši vieta ir šis inkilas yra jau užimti. Paukščių pasaulyje į tokius perspėjimus reaguojama labai jautriai.
Vaikus mokė gaminti inkilus šikšnosparniams  (6)
2015 m. balandžio 24 d. 14:58
Norint, kad šalia namų įsikurtų šikšnosparniai, nebūtina tiesiog sudėjus rankas laukti. Reikia imtis iniciatyvos patiems ir padėti įsikurti šiems žinduoliams. Žurnalistai domisi, kaip tai padaryti. O jei jums pasiseks ir kieme įsikurs šikšnosparniai, jūsų aplinkoje turėtų sumažėti uodų.
Kad visi turėtų namus: ką reikia žinoti apie inkilų kėlimą  (4)
2015 m. kovo 28 d. 00:32
Dar daugiau naudingų patarimų inkilų kėlimo klausiu pateikia Lietuvos Ornitologų draugija - kad kiekvienas paukštis turėtų savęs vertus namus.
Vidiškių miestelio bendruomenė pasirūpino, kad grįžę paukščiai rastų sau namus  (4)
2015 m. kovo 24 d. 16:02
Kovo mėnesį į Lietuvą sugrįžta paukščiai, todėl šį mėnesį jiems ir skiriamas ypatingas dėmesys. Tai ir Šv. Kazimiero kovarnių diena, kovo 10-ąją minima 40-ies paukščių dieną, kovo 25-oji - Gandrų sugrįžimo diena. Manoma, kad tuo metu į Lietuvą sugrįžta maždaug tiek paukščių rūšių, kiek ir buvo išskridę.
Zoologijos sode iškabinta daugiau kaip šimtas inkilų  (1)
2015 m. kovo 24 d. 10:26
Po savaitgalio Lietuvos zoologijos sode atsiras daugiau paukščių, bet ne voljeruose, o inkiluose. Lietus ir šaltis šeštadienio popietę neišbaidė savanorių ir parko lankytojų. Šie iškėlė apie šimtą inkilų į zoologijos sode augančius medžius, kuriuose turėtų perėti zyliniai paukščiai.
Kasmet miškus praturtina 3-4 tūkst. inkilų
2015 m. kovo 24 d. 10:06
Pirmadienį visoje Lietuvoje jaunieji miško bičiuliai ir gamtos mylėtojai buvo pakviesti į Generalinės miškų urėdijos inicijuotą, aplinkos ministro Kęstučio Trečioko globojamą šventę „Paukščiai grįžta namo“. Miškininkai patys rūpinosi sugrįžusiais paukščiais ir ragino tai padaryti visus, neabejingus gamtai. Šios akcijos metu paukščiams iškelta šimtai naujų inkilų.
Pasaulinės miškų dienos proga – raginimas iškelti inkilus
2015 m. kovo 23 d. 13:29
Pirmadienį minint Pasaulinę miškų dieną, 42-ose šalies urėdijose bus keliami inkilai.
Kaip pasigaminti lentinį inkilą?  (5)
2015 m. kovo 22 d. 03:28
Šiame straipsnyje Lietuvos ornitologų draugijos narys Darius Musteikis pamokys jus kaip patiems teisingai pasigaminti inkilą.
Kodėl naudinga kelti inkilus?  (1)
2015 m. kovo 19 d. 14:48
Parskrendančius iš žiemojimo vietų paukščius reikėtų sutikti šilčiau. Į Lietuvą jie grįžta vienam tikslui – perėti jauniklių, bet ne visada ir ne visur jie randa tam tinkamų vietų. Inkilų statymas yra puikus būdas kompensuoti iš paukščių atimtas jų natūralias buveinės. Be to, sparnuočiai dar už tai ir atsidėkos.
Iškabinę inkilus pamiršta vieną svarbų dalyką  (3)
2015 m. kovo 19 d. 11:50
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija, tęsdama bendradarbiavimą su Lietuvos ornitologų draugija, inicijavo renginį, skirtą pavasariniam paukščių sugrįžimui.Vilniaus Kalnų parke patikrinti ir išvalyti visi inkilai iškelti 2013 m. gegužės 25 d. vykusios akcijos metu, taip pat inkilai suvežti iš įvairių Lietuvos girininkijų ir spalvingo bei triukšmingo renginio metu sukabinti Kalnų parko kalvų šlaituose. Kai kurie po patikrinimo buvo perkelti į kitus medžius, didesniu atstumu vienas nuo kito.
Inkilus siūlo nešti į pomidorų lysves  (16)
2015 m. kovo 19 d. 00:02
Lietuvoje yra apie 15-20 paukščių rūšių, kuriems reikia kelti inkilus, tačiau sparnuočiai nėra vienodi – skiriasi ne tik jų išvaizda, bet ir įpročiai (vieni grįžta ankščiau, kiti vėliau, o treti išvis žiemoja Lietuvoje). Kokius inkilus jiems reikia kelti, kaip jie turi atrodyti ir ar tik paukščiai inkiluose gali gyventi? Ornitologas Darius Musteikis atskleidžia vieną netikėtą faktą - inkilai gali būti keliami ne tik į medžius, bet nešami ir į pomidorų bei agurkų lysves.
Inkilus siūlo nešti į pomidorų lysves  (6)
2015 m. kovo 19 d. 00:02
Lietuvoje yra apie 15-20 paukščių rūšių, kuriems reikia kelti inkilus, tačiau sparnuočiai nėra vienodi – skiriasi ne tik jų išvaizda, bet ir įpročiai (vieni grįžta ankščiau, kiti vėliau, o treti išvis žiemoja Lietuvoje). Kokius inkilus jiems reikia kelti, kaip jie turi atrodyti ir ar tik paukščiai inkiluose gali gyventi?
Miškininkai kviečia pasitikti paukščius  (3)
2015 m. kovo 17 d. 15:46
Kovas – tradicinės miškininkų organizuojamos akcijos „ Paukščiai grįžta namo “ mėnuo. Jos metu Lietuvoje vyks daug renginių, kurių metu žmonės bus kviečiami prisidėti prie paukščių sutiktuvių.
Kaip, kur ir kada iškelti inkilus?  (1)
2015 m. kovo 17 d. 00:00
Inkilo sukalimas yra tik viena darbo dalis, antras nemažiau svarbus uždavinys – teisingai jį iškelti. Inkilus galima kelti visur – miškuose, parkuose, soduose, tačiau pati inkilo iškėlimo vieta parenkama priklausomai nuo to, kam jie skiriami. Smulkiems uoksiniams paukščiams inkilus galima kelti visuose miškuose. Bukučiai užims tik pribręstančiuose ir brandžiuose mišriuose medynuose iškeltus inkilus. Varnėnams labiausiai tinka pamiškės, sodai, parkai .
Parodė, kaip pastatyti namą 13-os narių šeimynai  (6)
2015 m. kovo 15 d. 10:12
Pavasarį paukščiai sugrįžta į gimtinę ir ieško sau namų. Visa laimė, kad yra žmonių, kurie tokiais namais jiems pasirūpina iš anksto. 30 metų paukščiais besidomintis ir 7 metus jiems inkilus kalantis Darius Musteikis papasakojo, kaip suręsti namus vandens paukščiams - klykuolėms, kurių šeimynos gali būti itin gausios, kartais siekti net iki 13 galvų.
Parodė, kaip pastatyti namą 13 narių šeimynai  (5)
2015 m. kovo 13 d. 16:57
Pavasarį paukščiai sugrįžta į gimtinę ir ieško sau namų. Visa laimė, kad yra žmonių, kurie tokiais namais jiems pasirūpina iš anksto. 30 metų paukščiais besidomintis ir 7 metus jiems inkilus kalantis Darius Musteikis papasakojo, kaip suręsti namus vandens paukščiams - klykuolėms, kurių šeimynos gali būti itin gausios, kartais siekti net iki 13 galvų.
Besirūpinantiems paukščiais: metas kelti inkilus
2015 m. kovo 10 d. 09:37
Gamtininkai jau kviečia pasirūpinti inkilais, nes juos reikia kelti kuo anksčiau, kad paukščiai suspėtų prie jų priprasti, pasirinktų tinkamas perėjimo teritorijas. Inkilams kelti geriausiai tinka kovo vidurys ar antroji jo dekada.
Vilniaus centre paukščiai suras daugiau inkilų  (13)
2015 m. kovo 7 d. 09:10
Kai kam ypatingų sąlygų gyventi Vilniaus centre nereikia. Tačiau kelioms dešimtims paukščių rūšių gyvenimą gerokai palengvina inkilai. Prie to, kad paukščių giesmės sostinėje aidėtų garsiau, prisidėjo ir 15-ajį gimtadienį švenčiantis „ Žinių radijas “, šia proga Bernardinų sodui padovanojęs 15 inkilų.
Bernardinų sode padaugėjo inkilų  (5)
2015 m. kovo 7 d. 09:10
Kai kam ypatingų sąlygų gyventi Vilniaus centre nereikia. Tačiau kelioms dešimtims paukščių rūšių gyvenimą gerokai palengvina inkilai. Prie to, kad paukščių giesmės sostinėje aidėtų garsiau, prisidėjo ir 15 gimtadienį švenčiantis „ Žinių radijas “, šia proga Bernardinų sodui padovanojęs 15 inkilų.