Vokietija nuo šiol garsės ne tik kaip BMW ar „Mersedes-Benz“ automobilių, bet ir kaip aparato, padedančio nusižudyti, tėvynė. „Aš siekiu, kad Hamburgo gyventojai šiame laisvame Hanzos mieste galėtų ne tik saugiai gyventi, bet ir saugiai numirti“, – sakė vietos politikas Rogeris Kuschas, sukonstravęs įrenginį, kuris esą padės nepagydomam ligoniui nutraukti kančias ir greitai numirti.
© Corbis
Du adatos dūriai

Eutanaziją – savotišką pagalbą nusižudyti norinčiam žmogui – buvęs Hamburgo žemės teisingumo ministras, dešiniosios partijos „Tėviškė Hamburgas“ įkūrėjas R.Kuschas laiko žmogžudyste ir jai nepritaria.

Kaip ir Lietuvoje, Vokietijoje eutanaziją draudžia įstatymai. Bet 53 metų Hamburgo politikas sugalvojo, kaip apeiti tiek įstatymus, tiek savo įsitikinimus. Jis sukonstravo aparatą, laikomą labai didele pagalba beviltiškai sergantiems žmonėms, nebenorintiems toliau kęsti nepakeliamų skausmų, nebematantiems prasmės gyventi.

Pasak R.Kuscho, yra didelis skirtumas tarp to, kai medikai arba artimieji, prašomi nepagydomo ligonio, sąmoningai atima jam gyvybę, ir to, kai pats ligonis paspausdamas nusižudymo aparato mygtuką susileidžia į veną atpalaiduojančių vaistų, o paskui kitas švirkštas suleidžia jam kalio chlorido.

Gydytojui tereikia į ligonio veną įvesti švirkšto adatą, kuria iš aparato į nusižudyti apsisprendusio asmens veną sutekės mirtina vaistų dozė. Visa ši procedūra trunka keturias minutes. Bet šio įrenginio autorius teigia, kad mirtis ligonį ištiks dar greičiau.

Pas kaimynus vykti nebereikės?

Galimybė mirtiniems ligoniams pasitraukti iš gyvenimo toleruojama kaimynių Šveicarijos, Olandijos ir Belgijos, todėl ne vienas sergantis vokietis vyko į šias šalis pasitikti mirties.

R.Kuschas tikina, kad tiems, kurie savanoriškai renkasi nutraukti savo beviltiškas pastangas gyventi, dabar nereikės niekur vykti ir jie galės tai padaryti gimtajame Hamburge.

„Man svarbiausias dalykas yra paciento noras. Ir jei jis pageidauja nebaudžiamo asistavimo jo savižudybei, jis privalo tokią galimybę turėti ir Vokietijoje“, – kalbėjo jis.

Tikisi išvengti atsakomybės

Vis dėlto teisininko išsilavinimą turintis R.Kuschas puikiai supranta, kad jo išradimas sulauks nevienareikšmiško vertinimo. Todėl vengdamas baudžiamosios atsakomybės jis įkūrė Daktaro Rogerio Kuscho pagalbos numirti draugiją ir netgi nubrėžė Pagalbos numirti įstatymo apmatus.

Be to, pristatydamas savo sukurtą nusižudymo aparatą, vokietis sakė, kad jis būtinai privalės dalyvauti, kai šis įrenginys būsiąs naudojamas pirmą kartą. Pati procedūra taip pat būtinai turėtų būti filmuojama.

R.Kuscho įsitikinimu, nusižudymo aparatas turėtų būti paklausus. Kartu jis pabrėžė niekam savo išradimo nesiūląs ir neieškąs norinčių mirti žmonių, o tik informuojąs visuomenę, kad galimybė pačiam lemti savo mirties akimirką ir būdą jau atsirado Vokietijoje.

Sulaukė audringos kritikos

Kaip R.Kuschas ir tikėjosi, jo sukurtas mirties įrenginys sukėlė audringų diskusijų šalyje ir net už jos. Pirmoji pasipiktinimą išreiškė Vokietijos slaugos ligoninių ir paliatyviojo gydymo sąjunga.

„Reikia idėjų ne kaip padėti žmogui numirti, o kaip sudaryti geresnes nepagydomomis ligomis sergančių žmonių slaugos sąlygas, pagerinti paliatyvųjį gydymą“, – sakė sąjungos pirmininkė Birgit Weihrauch.

Ypač griežtai nusižudymo aparato autorių sukritikavo Hamburgo gydytojų asociacijos prezidentas Frankas Ulrichas Montgomery.

„Mums reikia ne žudymo mašinos, o kuo geresnių sąlygų, leidžiančių oriai išlydėti žmogų į mirtį, ir suteikti jam paliatyviąją medicininę priežiūrą. Reikia to, kas žmogų baigiantis jo gyvenimui galėtų išvaduoti nuo baimės ir skausmų“, – kalbėjo jis.

Medikams pritarė ir Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos ekspertas Hubertas Hüppe, kuris R.Kuscho išradimą pavadino panieka žmogui, pasityčiojimu iš vilties pasveikti neturinčio ligonio. Jo nuomone, tokie aparatai neturėtų susilaukti pritarimo, o pats R.Kuschas esą naudodamasis skaudžiu nepagydomomis ligomis sergančių žmonių likimu nori tokiu negarbingu būdu atkreipti į save dėmesį ir atgauti savo prarastą vietą politikoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (8)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (573)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (16)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (20)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (112)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (42)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (11)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...