Lietuvos sveikatos programos (LSP) iškeltų tikslų įgyvendinimą stabdo ne sveikatos priežiūros, o kitų sektorių institucijos, teigia sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga.
Žilvinas Padaiga
© ELTA (O.Posaškovos nuotr.)
"Daugelio sveikatos programos rodiklių įgyvendinimas atsilieka, ypač atsilieka tų tikslų įgyvendinimas, kurie priklauso nuo visų sektorių darnios veiklos", - penktadienį Seime surengtame brifinge, kuriame buvo pristatoma LSP įgyvendinimo tarpiniam vertinimui skirta konferencija, sakė ministras.

Pasak Ž.Padaigos, prasčiausiai atrodo tie LSP numatyti rodikliai, kurie mažiausiai priklauso nuo pačios sveikatos apsaugos sistemos veiklos. "Netenkina tie sveikatos rodikliai, kurie priklauso nuo daugelio sektorių veiklos. Geriausiai šį faktą atspindi tokie rodikliai, kaip savižudybės - pagal jas mes pirmaujame pasaulyje, ir sveikatos sektorius nevaidina čia lemiamo vaidmens", - kalbėjo ministras.

Pasak Ž.Padaigos, nerimą kelia ir traumų, tapusių mirties priežastimi, skaičius, ypač tarp jaunų žmonių. Tačiau, ministro teigimu, sveikatos apsaugos sektorius, mažindamas tokių mirčių skaičių, mažai ką gali pagelbėti. "Traumos, nelaimingi atsitikimai, ypač tarp vaikų, jaunimo, kaip pagrindinė mirties priežastis - vėlgi mes, sveikatos sektorius, susiduriame tik su pasekmėmis, o visos priežastys glūdi kituose sektoriuose", - sakė sveikatos apsaugos ministras.

Ž.Padaiga, sveikatos programos įgyvendinime pasigedęs ne sveikatos sektoriaus indėlio, konkrečiai neįvardino, dėl kurių institucijų neveiklumo, jo manymu, programoje numatytų tikslų link judama ne taip greitai, kaip norėtųsi.

"Pasiekti kažkurį programos tikslą yra be galo sudėtinga, o detalizuoti, kiek, kas, ko konkrečiai nepadarė - praktiškai neįmanoma", - sakė ministras.

Pasak Ž.Padaigos, galima įvardyti tik bendrus veiksnius, dėl kurių kai kurie LSP užsibrėžti tikslai kol kas neartėja prie norimo rezultato.

"Kalbant apie kitus sektorius, galime pasakyti, kad per mažai buvo daroma - jei didelis savižudybių paplitimas Lietuvoje, galima įvardyti, kad kultūrinė, socialinė aplinka, alkoholio vartojimas yra tie veiksniai, kurie lemia tuos rezultatus", - sakė ministras.

Nors kai kurie programos siekiai kol kas egzistuoja tik popieriuje, pasak Ž.Padaigos, yra ir tokių, kurių rodikliai jau viršija LSP numatytus. "Keleto šių tikslų įgyvendinimas vyksta pagal planą - įsipareigojimas gyvenimo trukmę iki 2010 metų pailginti iki 73 metų, sumažinti mirtingumą nuo insulto, sumažinti sergamumą tuberkulioze, sumažinti kūdikių mirtingumą - šis rodiklis jau šiek tiek lenkia įsipareigojimą", - kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Penktadienį Seime vyksta konferencija, kurioje šeši ministrai pristato savo vadovaujamų ministerijų nuveiktus darbus įgyvendinant 1998 metais patvirtintą Lietuvos sveikatos programą.

Konferencijoje "Lietuvos sveikatos programos įgyvendinimo tarpinis vertinimas" švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas informuoja apie švietimo ir ugdymo institucijų indėlį įgyvendinant LSP, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė - apie socialinių poslinkių įtaką visuomenės sveikatai, ūkio ministras Kęstutis Daukšys - apie Ūkio ministerijos dėmesį sprendžiant sveikatos problemas.

Aplinkos ministras Artūras Kundrotas konferencijoje kalba apie ministerijos darbus gerinant aplinkos kokybę, susisiekimo ministras Petras Čėsna pristato ministerijos veiklą vykdant Valstybinę traumatizmo profilaktikos programą.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Ričardas Malinauskas dalinasi informacija apie savivaldybių sveikatinimo veiklą. Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas Juozas Pundzius prognozuoja tolesnio LSP įgyvendinimo perspektyvas ir prioritetus.

Konferenciją organizavo Seimo Sveikatos reikalų komitetas, Nacionalinė sveikatos taryba ir Sveikatos apsaugos ministerija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (73)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Populiariausioje Barselonos gatvėje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (29)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (208)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (44)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (21)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (110)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (533)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

D. Trumpo retorika sukėlė nerimą ir Pentagonui (11)

Praėjus vos kelioms dienoms po JAV prezidento Donaldo Trumpo ugningo pareiškimo apie galimą karinę...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (475)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...