Vietoje karšto vandens priversti tenkintis vos šiltu, vilniečiai ne tik veltui moka pinigus, bet ir rizikuoja susirgti mirtina liga - legionelioze. „Didžiausią nerimą kelia tai, kad į bet kurį Vilniaus namą gali būti tiekiamas legionelėmis užkrėstas vanduo. Nustatyta jog temperatūra nepalaikoma, todėl užkratas gali daugintis ir daugiabučiuose“, - DELFI teigė Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistė Asta Razmienė.
Baseinas
© Corbis
Centras tęsia tyrimą, kaip legionelės išplito sostinės Žirmūnų rajone įsikūrusiame sporto klube „Zebra sport“. „Rytoj savivaldybėje bus posėdis, nes kol kas taip ir neaišku, kas dėl šitos situacijos kaltas. Patvirtinta, kad ligos sukėlėjų buvo ne tik įvade, bet ir dušuose, baseine. Dabar jis nukenksmintas, tačiau karšto vandens sistema dar užkrėsta legionelėmis“, - komentavo visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja.

A.Razmienės nuomone, minėtas sporto klubas tapo atpirkimo ožiu, nes dėl netinkamos temperatūros vandens mirtinos ligos užkratas gali plisti visur.

„UAB „Vilniaus vandenys“ gyventojams tiekia geros kokybės, bakterijomis neužkrėstą vandenį. Tačiau pastatuose jis šildomas UAB „Vilniaus energijos“ tiekiamu termofikaciniu vandeniu. Jo temperatūra turi būti pakankamai aukšta, kad šaltas vanduo pašiltų iki nustatytos temperatūros, tačiau taip yra ne visur“, - aiškino visuomenės sveikatos specialistė.

Legionelės neplinta, jei iš čiaupo bėga ne žemesnės kaip 51 laipsnio temperatūros karštas vanduo ir ne šiltesnis kaip 20 laipsnių šaltas vanduo.

„Vandens temperatūros suderintos su Vilniaus savivaldybe, tačiau iš tiesų ne viename pastate ir mūsų kontroliuojamuose objektuose nustatome reikalavimų pažeidimus. Tai patvirtina ir šilumos mazguose sumontuoti specialūs tiekiamo vandens temperatūros matuokliai“, - konstatavo gydytoja.

Skaičiuoja nuostolius

Viešosios įstaigos „TEO sportas“ direktorius Alvydas Tamašauskas pripažino, kad informacija apie sporto klube „Zebra sport“ rastą legioneliozės užkratą sudavė rimtą smūgį klubo vardui. Tačiau ar teisybės bus ieškoma teisme, dar nenutarta.

„Kai bus aišku, dėl kieno kaltės toks vanduo, tada žiūrėsim. Kol kas nepaskaičiuoti ir nuostoliai“, - DELFI sakė A.Tamašauskas. Anot viešosios įstaigos vadovo, netinkamos temperatūros vandenį gauna ne tik minėtas klubas, „ši problema – globali ir į ją turėtų būti rimtai pasižiūrėta“.

„Higienos normose nurodyta, kokios temperatūros vanduo turi būti tiekiamas, tačiau visur taupoma, todėl šiandien turime tokią situaciją“, - sakė „TEO sportas“ vadovas.

Šiuo metu klubas veikia, tačiau negali klientams teikti visų paslaugų. „Komplekse užsuktas karštas vanduo. Lakiame tolimesnių sveikatos centro nurodymų“, - sakė A.Tamašauskas, pabrėždamas, jog po įvykio klube pastatyta papildoma valymo įranga, kuri, nepriklausomai nuo tiekiamo vandens kokybės, leis tiekti saugų vandenį.

Kodėl karštas vanduo - nekarštas?

Paprašytas paaiškinti, kodėl „Vilniaus energijos“ tiekiamu termofikaciniu vandeniu šildomas vanduo kai kuriuose gyvenamuosiuose namuose ir kituose pastatuose nesiekia 51 laipsnio, bendrovės komercijos direktorius Rimantas Germanas tai padaryti pavedė savo darbuotojams.

Jų parengtame atsakyme teigiama, kad karšto vandens temperatūra gali priklausyti nuo karšto vandens tiekimo cirkuliacijos name, karšto vandens vamzdynų izoliacijos, kvalifikuoto ir nuolatinio sistemos priežiūros bendrovės darbo, aptarnaujant šias sistemas.

„Visi Vilniaus miesto namų šildymo punktų ir karšto vandens bei šildymo sistemų prižiūrėtojai įspėti, kad palaikytų tinkamą karšto vandens temperatūrą. UAB ,,Vilniaus energija’’ darbuotojai reikalauja, kad paduodama temperatūra atitiktų grafike nustatytus parametrus“, - teigiama atsakyme.

Pripažįstama, kad karšto vandens temperatūra gali būti žeminama „pažeidžiant minėtų Taisyklių reikalavimus“, tačiau, kas už tai atsakingas sužinoti nepavyko, nes R.Germanavičius pats neturėjo laiko atsakinėti į DELFI klausimus.

Iki pastato sienos tiekiamo vandens temperatūras UAB ,,Vilniaus energija’’ suderinusi su Vilniaus savivaldybe. Paduodamo termofikacinio vandens temperatūra turi siekti 66-70 laipsnių.

Pagal Pastatų karšto vandens sistemų įrengimo taisykles, karšto vandens temperatūra naudojimo vietose turi būti ne žemesnė kaip 50 ir ne aukštesnė kaip 60 laipsnių, išskyrus legioneliozės prevencijos atvejus.

Nustatyti 3 ligos atvejai

Šiemet medikai Vilniaus apskrityje nustatė 3 legioneliozės atvejus.

DELFI žiniomis, užsienio kelionėje legionelioze susirgęs vilnietis, kuriam infekcija Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose buvo patvirtinta praėjusią savaitę, jau išrašytas namo. Iš šlapimo tyrimo nustatyta infekcija buvo laiku ir tinkamai gydyta, tad komplikacijų išvengta.

„Jeigu nebus imtasi priemonių ir nesilaikoma nustatytų vandens temperatūrų, susirgimų gali būti ir daugiau, nes legioneliozė, priešingai, nei manoma, - ne tik viešbučių bėda“, - pabrėžė specialistė.

Legionelioze dažniausiai užsikrečiama dušuose, įvairiose voniose, baseinuose, oro kondicionavimo sistemose, fontanuose įkvėpus oro su legionelėmis užkrėstu aerozoliu.

Susirgimas pasireiškia karščiavimu, plaučių uždegimu, rečiau - kvėpavimo takų, skrandžio, žarnyno, inkstų bei centrinės nervų sistemoms pakenkiamu.

Ligos simptomai gana apgaulingi, primenantys gripą, jos inkubacinis periodas trunka iki 10 dienų.

Pavojinga viena legioneliozės forma

Infekcija pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims, dažniau serga keliautojai, vyrai, taip pat žmonės, dirbantys statybose, pramonės įmonėse, žemės, santechnikos darbus.

Legioneliozė gali pasireikšti dviem būdais - legionierių liga ir Pontiako karštlige. Pontiako karštligė, kurios simptomai panašūs į gripą (2-6 dienas trunkantis karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas, sausas kosulys) praeina savaime.

Tačiau legionelinė pneumonija gali stipriai progresuoti. Po 2-10 dienų trukusio inkubacinio periodo pacientas pradeda stipriai karščiuoti, skundžiasi nuovargiu, galvos ir raumenų skausmais, sausu kosuliu ir skausmu krūtinėje.

Infekcija diagnozuojama šlapime radus antigeno. Pasak medikų, tai reikšmingiausias tyrimas, nes leidžia anksti nustatyti susirgimą ir pradėti gydymą.

Vėliau ligoniams atliekami ir bakteriologiniai skreplių, kraujo ir plaučių audinio tyrimai.

Skirtingai nei kiti plaučių uždegimo atvejai, legionelinė pneumonija gydoma ilgiau, keletą savaičių reikia vartoti antibiotokus.

Vandeniui negalima leisti užsistovėti

Tyrimai legionelėms nustatyti atliekami Vilniuje, Nacionalinio visuomenės sveikatos tyrimų centro mikrobiologijos laboratorijoje.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonė - teisinga vandens sistemų eksploatacija.

Vandeniui negalima leisti užsistovėti, reikia valyti dušų galvutes, aušinimo bokštus ir oro kondicionavimo sistemų vamzdžius, valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus.

Po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną rekomenduojama dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Bakterija išskirta 1976 metais

Bakterija, kuri vėliau pavadinta legionella pnuemophila (plaučių legionelė) išskirta 1976 metais Amerikoje, per pirmąjį nustatytą ligos protrūkį, kurio metu neaiškios kilmės plaučių uždegimu susirgo Filadelfijos viešbutyje gyvenę 221 Amerikos legionieriai, 34 iš jų mirė.

Tiriant vėlesnius protrūkius ligos sukėlėjų rasta ligoninės palatos duše, aušinimo bokštų, bei geriamo vandens sistemose.

Pastaraisiais metais Europoje kasmet užregistruojama apie 2000 šios ligos atvejų. Daugiausiai susirgimų fiksuojama Ispanijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Danijoje, Italijoje, Švedijoje.

2001-2002 metais Ispanijoje, Norvegijoje ir Anglijoje registruotų legioneliozės protrūkių priežastis - senos visuomeninių pastatų oro kondicionavimo ir aušinimo sistemos.

Per didelį protrūkį, kuris 2003–2004 fiksuotas Šiaurės Prancūzijoje, susirgo 1044 žmonės, iš jų 18 mirė. Infekcija išplito per metalo gamyklos vandens aušinimo sistemą, iš kurios vanduo išbėgdavo į teritorijoje esančius fontanus.

Civilizacijos liga vadinamos legioneliozės protrūkiai dažniausi kelionių laikotarpiu - liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų vaikų (35)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (410)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (128)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (29)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Susiremontavote automobilį po avarijos? Dar nereiškia, kad galite juo važiuoti

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų sausio mėnesio Lietuvoje įregistruota...

Nauja priežastis apsilankyti Palangoje: poilsiautojai įspūdingus vaizdus stebės nemokamai (5)

Palangoje rudenį atsiras nauja pramoga turistams – aukščiausiame kurorto pastate – Palangos...

Marselyje automobilis rėžėsi į stoteles, vienas žmogus žuvo atnaujinta 13.26 (39)

Vienas žmogus žuvo ir vienas buvo sužeistas po to, kai automobilis rėžėsi į dvi stoteles...

Vilniuje atsivėrė dar viena smegduobė (2)

Pirmadienį policijai pranešta apie Vilniuje gatvėje atsivėrusią smegduobę.

Nepripraskite prie druskos: koks kiekis dar nekenkia organizmui (10)

Drusk os perteklius žmogaus organizmui yra žalingas, tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos...