Tiek užsienio, tiek Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis, daugiau kaip pusė onkologinių pacientų išgyvena vidutinio ir aukšto lygio stresą. Siekiant geresnės onkologinių pacientų gyvenimo kokybės bei gerinant psichologinį prisitaikymą prie onkologinės ligos atsirado savita psichologinės pagalbos rūšis. Projektas „Mylintys gyvenimą“ vėžiu sergančius bei jau pasveikusius žmones kviečia į specialią meno terapijos programą.
© Organizatorių archyvas

Meno terapija – nerimo mažinimui bei geresnei gyvenimo kokybei

Meno terapijos programa yra parengta atsižvelgiant į specifinius onkologinių pacientų išgyvenimus. „Onkologinė liga paliečia sergančiojo savęs vertinimą, pasitikėjimą savimi, santykį su savo kūnu, tarpasmeninį bendravimą, gyvenimo vertybes, reikalauja iš sergančiojo daug fizinių, psichologinių ir dvasinių jėgų, kurių reikia prisitaikymui prie šių pokyčių“, – teigia projektą „Mylintys gyvenimą“ vykdančio „Onkopsichologijos ir komunikacijos centro“ psichologė Sandra Birbilaitė.

Siūloma meno terapijos programa yra nemokama ir suteikia galimybę onkologine liga sergančiam ar sirgusiam žmogui įvardinti bei išreikšti su liga susijusius jausmus, bendrauti su panašią patirtį turinčiais žmonėmis, ieškoti stiprybės ir palaikymo šaltinių savo gyvenime bei mokytis gyventi svarbiausiame laike – „čia ir dabar“. Tokiu būdu mažinamas išgyvenamas nerimas bei įtampa, ligos sukeltos baimės, gerinama sergančiųjų gyvenimo kokybė bei psichologinis prisitaikymas prie onkologinės ligos.

Meno terapijos užsiėmimus veda kvalifikuoti psichologai, turintys ilgametę darbo su onkologiniais pacientais bei jų artimaisiais patirtį. Meno terapijos programoje naudojamos įvairios meno išraiškos priemonės – piešimas, muzika, šokis, fotografija, Playback teatras. „Anot mūsų pacientų, kartais chaotiškus jausmus bei mintis labai sunku išreikšti žodžiais. Meno terapijos užsiėmimuose jie visa tai, ką išgyvena, nupiešia ant popieriaus lapo. Tuomet, kaip jie patys sako, jiems tampa lengviau, ramiau bei aiškiau“, – pasakojo „Onkopsichologijos ir komunikacijos centro“ psichologė Eglė Urbutienė. Anot jos, norint dalyvauti meno terapijoje, nereikia išankstinio meninio pasiruošimo ar specialių įgūdžių, svarbiausia – noras dalyvauti.

Siūlomos ir psichologo konsultacijos

Psichologinės pagalbos onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems poreikis vis auga. Meno terapijos ir psichologinio konsultavimo projekto „Mylintys gyvenimą“ veiklomis siekiama didinti specializuotos onkopsichologinės pagalbos prieinamumą. Todėl be meno terapijos užsiėmimų, siūlomos ir nemokamos individualios psichologo konsultacijos.

Darbo dienomis nuo 12 iki 16 val. vėžiu sergantiems žmonėms, jau pasveikusiems ar ligonių artimiesiems psichologo konsultacijos teikiamos Vilniuje įsikūrusiame „Onkopsichologijos ir komunikacijos centre“. Psichologo konsultacijos vyksta ir telefonu – 8 646 46444. Todėl šia galimybe gali pasinaudoti mažų miestelių gyventojai, taip pat gulintys ligoninėse, sunkiai vaikštantys, paliatyvūs, neįgalūs pacientai.

Kuo psichologinė pagalba gali būti naudinga, susirgus onkologine liga? Pasak psichologių, sveikime dalyvauja kūnas, protas ir siela. Kartu su didele medikų komanda, besirūpinančia kūno sveikimu, psichologai yra šalia, kad onkologinės ligos akivaizdoje padėtų sumažinti emocinę įtampą, siekti geresnės gyvenimo kokybės. Daugelio užsienio tyrimų duomenys rodo, kad profesionali psichologinė pagalba onkologinės ligos akivaizdoje mažina nerimo bei depresijos simptomus, stresą bei nuovargį, pagerina bendrą psichosocialinę sergančiųjų būklę, padeda kontroliuoti skausmą, taip pat trumpėja pacientų buvimo ligoninėje trukmė.

Šiuo metu tokia galimybė yra tik Vilniuje, tačiau vėliau planuojama užsiėmimus organizuoti Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (131)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (9)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (16)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Mobiliojo ryšio tiekėjams artėja atpildo valanda (65)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (24)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (150)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (7)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (3)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (13)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...