Šeštadienio naktį Vilniaus rajono Parudupių kaimo žmones gąsdino po sodybas lakstanti ir šunis puldinėjanti lapė. Tačiau Valstybinės veterinarijos tarnybos specialistui tik juoką kėlė prašymas padėti. „Na jau, lapė užpuolė ryzenšnaucerį!“, - nepatikėjo pagalbos telefonu atsiliepęs specialistas, skambinusiam gyventojui pasiūlęs kreiptis į privačią kliniką.
Lapė
© Scanpix
Kaip DELFI pasakojo apdraskyto šuns šeimininkas, lapė nepaisė, kad kieme pririštas ryzenšnauceris – du kartus už ją didesnis. „Išgirdęs inkštimą išbėgau į lauką, šiaip ne taip nuginiau ją lauk, tačiau kol atsinešiau dujinį šautuvą – lapė vėl iš naujo puolė šunį“, - pasakojo Vilniaus rajono gyventojas.

Pasak jo, į įvykio vietą kviesti Valstybinės veterinarijos tarnybos specialistai sakė, kad naktį niekas neatvažiuos, nes nėra gydytojo, palauks sekmadienio, tačiau apžiūrėti apkandžioto šuns atvyko tik po pusantros paros – pirmadienį, apie 11 valandą ryto.

Neturi lėšų važinėti po kaimus

„Nežinau, ką jie turi ir ko neturi daryti, bet manau, kad tai – ekstra atvejis į kurį reikėtų reaguoti nedelsiant, gal net iš karto“, - sakė sodybos šeimininkas.

Laukdama specialistų, du mažus vaikus auginanti šeima ir kaimynai jautėsi nesaugūs. Juolab, Mickūnų apylinkėse lakstantis agresyvus gyvūnas – nesugautas.

„Lapė bet kada gali išbėgti ant kelio ir apkandžioti žmones, į mokyklą einančius vaikus, tačiau dėl to niekas neinformuotas ir neįspėtas“, - tarnybos darbo metodais stebėjosi DELFI pašnekovas.

Kaimo gyventojams neaišku, kaip bus su kitais kaimo šunimis, ar jų neapdraskė sergantis gyvūnas. „Gal jau prasidėjusi epidemija, tačiau veterinarams tai nerūpi“, - konstatavo žmogus.

Labiausiai jį piktino tai, kad specialistas, į kurį jis kreipėsi, ne tik šaipėsi, atsisakė atvykti, bet ir pasiūlė kreiptis į privačią veterinarijos kliniką.

„Tada pradėjau šaukt, kad nesiuntinėtų ir nesišaipytų, nes laukinis gyvūnas gali užkrėsti daugiau šunų, tad rizikuoja ir kiti kaimo žmonės“, - sakė vyras.

Iš karto po įvykio jis skambino ir privačiai dirbančiam veterinarui, tačiau šis taip pat atsisakė važiuoti ir rizikuoti artintis prie keturkojo. Pasakė tik tiek, kad jeigu šuo neskiepytas, vargu ar kas jam bepadės.

„Mano aplaidumas, kad nepaskiepijom šuns, - pripažino DELFI pašnekovas. - Kita vertus, mašinų neturinčios kaimynės bobutės net negalėtų pasirūpinti apsauga nuo pasiutligės. Manau, problema globalesnė. Veterinarijos tarnybos specialistai išsidavė, kad Lietuvoje labai plinta pasiutligė, tačiau jie neturi lėšų važinėti po kaimus ir vakcinuoti gyvūnų. Sakė, po metų gal bus tam pinigų, tačiau dabar – nėra“.

Lapė laksto, vadinasi sveika?

Vilniaus apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų ir sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo Skirmano Miškinio teigimu, tai, kad lapė naktimis eina į sodybą – natūralus dalykas. Tai visai nereiškia, kad ji pasiutus.

„Pasiutligę galima nustatyti tik tuomet, kai gyvūnas negyvas, tačiau kol kas – lapė vaikšto, vadinasi apdraskė šunį ir tiek“, - DELFI sakė specialistas, pabrėždamas, kad augintinių savininkai privalo laiku paskiepyti juos nuo pasiutligės.

Paklaustas, ar tarnyba padarė, kas tokiais atvejais priklauso, S.Miškinis vėl pakartojo, kad iš šeimininkų paimami tik pasiutlige sirgusio gyvūno apkandžioti augintiniai, o šiuo atveju tai nepatvirtinta.

„Jeigu ta lapė laksto, tai dar nereiškia, kad sirgo. Šeimininkui dėl visa ko patarėme paskiepyti savo šunį ir stebėti, ar nekinta jo elgesys“, - sakė veterinaras.

Mieste kita tvarka

Vilniaus miesto tarnyba aprašytą situaciją būtų sprendusi kitaip. Mieste yra „Vilniaus gyvūnų globos namai“, kurie, jei kyla grėsmė žmonių sveikatai, nedelsiant paima gyvūnus stebėti.

„Tokiais atvejais pagal savo nuostatus jie turi kuo greičiau reaguoti“, - DELFI sakė Vilniaus miesto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Sanitarijos ir gyvūnų sveikatingumo skyriaus vadovas Žilvinas Ilevičius.

Vietovėse, kur tokių tarnybų nėra, sudėtingiau. Tačiau tokiu atveju žmonėms turi padėti teritorijoms priskirti veterinarijos gydytojai, įgalioti vykdyti užkrečiamų ligų kontrolę.

„Žmonės, pranešę apie įvykį, turėtų gauti pagalbą, tačiau, nežinant situacijos, sunku vertinti, kodėl konkrečiu atveju jos nesulaukė“, - sakė specialistas.

Tai, kad lapė artinosi prie namų, o juolab – puolė didelį sarginį šunį, Ž.Ilevičiaus nuomone, nėra natūralu ir kelia įtarimų, kad ji serganti.

„Kai gyvūnui stipriai išreikšti pasiutligės požymiai, jį paprasta sugauti. Tačiau jei jis agresyvus ir sąlyginai turintis daug jėgų, sunku. Tokiais atvejais gyventojams neatsisakytų padėti ir policijos pareigūnai, kurie galėtų sergantį gyvūną nušauti“, - sakė sanitarijos ir gyvūnų sveikatingumo skyriaus vadovas.

Sudervėje pasiutlige užsikrėtė arklys

Vilniaus rajone šiemet užregistruoti 7 pasiutligės atvejai. Valstybinės maisto ir veterinarijos duomenimis, pernai šioje teritorijoje iš 118 pasiutligės atvejų 81,4 proc. nustatyta laukiniams gyvūnams, daugiausia lapėms ir mangutams, 18,6 proc. - naminiams gyvūnams.

Praėjusią savaitę Vilniaus rajone veterinarijos gydytojai pasiutligę nustatė arkliui. Sudervės seniūnijoje, Dambriškių kaime gyvenantis Miroslavas Subatovičius į specialistus kreipėsi pastebėjęs, kad gyvulys tapo agresyvus, apkandžiojo kitus gyvulius, ištrūkęs iš tvarto kaimynų sodybos kieme išvartė įvairius daiktus, apkramtė stovėjusio automobilio variklio dangtį.

Medžiotojo nušauto gyvulio galvos smegenų mėginys buvo pristatytas į Nacionalinę veterinarijos laboratoriją, kuri patvirtino ligą.

Pasiutlige sirgusio arklio gaišena utilizuota, ligos židinyje atlikta dezinfekcija, gyvūnai, galintys susirgti šia liga, paskiepyti nuo pasiutligės ir stebimi veterinarijos gydytojo.

Kaip pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, pasiutligės stebėsenos zonoje skiepijami šunys, katės ir žmonės, turėję kontaktą su pasiutlige sirgusiu arkliu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...