Susiduria daugiau nei kas antras

Peties sąnarys yra pats judriausias sąnarys žmogaus organizme, pasižymintis sudėtinga struktūra. Jis sudarytas iš trijų kaulų – mentės, žastikaulio ir raktikaulio, kurie susijungia su liemeniu tam tikra raiščių ir raumenų sistema. Į ją įeina peties sąnarys, petinis raktikaulio sąnarys, krūtinkaulinis raktikaulio sąnarys, popetinis bei pomentinis tarpai bei mentės-krūtinės jungtis. Kiekvienas sąnarys sudarytas iš minkštųjų audinių ir kaulų, suteikiančių sąnariui judrumo ir stabilumo. Nors vienos iš šių grandžių pažeidimas ar trauma sukelia peties skausmą ar net funkcijos sutrikimą.

Su peties sąnario skausmu bent kartą gyvenime susiduria 60 proc. populiacijos. Lietuvoje vidutinį šio susirgimo mastą per metus Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas ortopedas-traumatologas Eugenijus Piešina prilygina Panevėžyje gyvenančių žmonių skaičiui ir su peties sąnariu susijusias problemas vadina dažnomis, o kineziterapeutė Živilė Kairiūkštienė teigia, jog dėl peties sąnario skausmo besiskundžiančių žmonių sulaukia kasdien.

„Skausmo priežastys – neergonominės darbo padėtys, netaisyklinga laikysena, traumos, kartais skausmas gali atsirasti be tikslios priežasties. Tai gali būti susiję ir su kaklo bei pečių juostos raumenų funkcijos sutrikimu“, – teigia specialistė.

Pasak E. Piešinos, dėl peties sąnario kylančius sutrikimus galima vadinti profesine liga. Su šiuo skausmu tenka susidurti kirpėjams, tinkuotojams, dažytojams ir kitų profesijų, kurių darbo metu rankos laikomos prieš save, atstovams. Tiesa, dirbantiems prie kompiuterio ši grėsmė nedidelė, nes raumenys tokioje padėtyje nebūna taip įsitempę.

Net nedideli pakitimai kelia didelį skausmą

Dėl peties sąnario besiskundžiantys jauni žmonės dažniausiai skausmą jaučia dėl patirtų traumų ir jų pasekmių, o vyresniesiems šio skausmo priežastimi dažniausiai tampa degeneraciniai susirgimai. „Tuomet iki tol gerai besijautusiam žmogui diagnozuojamas rotatorių plyšimas, nustatoma kalkėjanti tendinozė, artrozė ar sąauginis kapsulitas. Labai dažnai peties ortopedinės ligos prasideda be aiškių priežasčių, tiesiog atsiranda skausmas tam tikro judesio metu ar naktį“, – teigia E. Piešina. Taip pat gydytojas primena, jog peties skausmus gali sukelti ligos, kurios net nėra susijusios su petimi – pavyzdžiui, kardiologinė patologija, tulžies pūslės ligos, blužnies trauma ar kaklo radikulopatija.

Lengviausiai įveikiami nestiprūs peties skausmai, kylantys iš mikrotraumų ar nuovargio. Šiais atvejais gali padėti vaistai nuo uždegimo, tepalai, fizioterapija. Pašalinus aiškiai nustatytą skausmo priežastį, ūmus skausmas taip pat greitai pasitraukia, pavyzdžiui, išnirus žastikauliui, skausmas būna nepakeliamai didelis, bet atstačius išnirimą peties skausmas iškart aprimsta.

Gydytoją stebina tai, jog skausmo aštrumas nepriklauso nuo problemos masto: „Kartais labai dideli anatominiai pokyčiai peties sąnaryje sukelia tik nežymius skausmus, o nedideli pakitimai, priešingai, sukelia didelius skausmus ir ryškų peties sąnario funkcijos sutrikimą.“

Penki būdai padėti savo peties sąnariui

1. Darant mankštą svarbu palaikyti peties raumenų tonusą. Venkite judesių, kurie sukelia aštrų skausmą. Po mankštos peties skausmai, ypač naktiniai, neturi paūmėti. Jei taip nutinka, reiškia, jog persistengėte;

2. Venkite darbo, kur reikia laikyti rankas pakėlus prieš save. Kartais tai neįmanoma tokiose profesijose, kaip kirpėjo ar dažytojo. Tuomet raskite laiko pailsinti rankas darydami pauzes;

3. Nesikūprinkite dirbdami ir sėdėdami;

4. Periodiškai darykite sprando ir pečių masažą. Tai pagerins raumenų tonusą ir kraujotaką;

5. Jei peties skausmas vargina judesių metu, o ypač jei jis nepraeina naktį, būtinai kreipkitės į specialistą, nes peties skausmų ištyrimas ir gydymas reikalauja ne tik žinių, patirties, bet dažnai ir ypatingo pojūčio, kuris ateina per patirtį.

Klaidos, kurios nepadeda įveikti skausmo

1. Žmonės kenčia arba vartoja didelėmis dozėmis nuskausminančius vaistus. Dažniausiai ortopedams-traumatologams reikia atlikti sudėtingas operacijas dėl įsisenėjusių paciento traumų, kurioms būtų užtekę tik minimalios uždaros manipuliacijos ir konsultacijos su gydytoju;

2. Kai mankštos metu specialiai atliekami judesiai, kurie sukelia didžiausius peties skausmus. Taip dar labiau dirginama pažeista vieta ir neleidžiama jai užgyti;

3. Nesilaikoma gydytojo nurodyto režimo, pavyzdžiui, po traumos per anksti nuimamas įtvaras ir įvyksta antrinė lūžgalių dislokacija ar išnirimas;

4. Nuolat keičiamas gydytojas ir gydymo taktika, o iki galo neišbandomas nei vienas gydymo metodas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (63)