Panevėžio visuomenės sveikatos centras susumavo apskrities mokyklose atliktų mokymo patalpų apšvietimo matavimų rezultatus. Paaiškėjo, kad iš 166 matavimų net 97 duomenys neatitiko klasių apšvietimui keliamų reikalavimų.
© A.Didžgalvio nuotr.

Pasak Panevėžio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos ir kontrolės skyriaus vedėjos Vidos Vyčienės, vadovaujantis sveikatos ministro nurodymu, patikrinti ne mažiau kaip 5 procentus mokyklų, o jose – ne mažiau kaip 10 procentų klasių, Panevėžio apskrityje higienistų vizito sulaukė 8 švietimo įstaigos. Jose apšvietimas išmatuotas 40 mokymo patalpų.

Tarp visuomenės sveikatos specialistų aplankytų mokyklų buvo ir Panevėžio Senvagės pagrindinė bei „Vyturio“ vidurinė mokyklos, Panevėžio rajono Berčiūnų pagrindinė mokykla.

„Apšvietimą pasirinktose mokyklose matavome daugelyje vietų – ir prie lentos, ir virš suolų, ir vidury klasės, ir prie langų. Daugiau kaip pusės matavimų rezultatai buvo blogi, tai reiškia, kad mūsų vaikai per pamokas sėdi prieblandoje ir yra priversti nuolat įtempti regėjimą“, – „Panevėžio balsui“ tvirtino V. Vyčienė.

Šviesiausia – Senvagės mokykloje

Visuomenės sveikatos saugos ir kontrolės skyriaus vedėjos duomenimis, nustatyta, kad 27 klasėse apšvietimas per silpnas prie lentos, o aštuoniose klasėse jis tesiekia vos 100 liuksų. Apšvietimo higienos norma reikalauja, kad prie klasės lentos šis rodiklis nebūtų mažesnis kaip 300 liuksų.


„Labiausiai mus pribloškė apšvietimo matavimų duomenys Rokiškio rajono Jūžintų Juozo Otto Širvydo vidurinėje mokykloje. Paaiškėjo, kad jos antrokams prie lentos įrengtas vos 57 liuksų apšvietimas. Net mokyklų koridoriuose, pagal reikalavimus, turi būti ne mažesnis kaip 85 liuksų apšvietimas. Neką šviesiau Jūžintų mokykloje mokosi ir trečiokai su ketvirtokais – jų klasėse prie lentų tik 75 ir 72 liuksus siekiantis apšvietimas“, – apgailestavo V. Vyčienė.


Tyrimas atskleidė, jog iš tikrintų aštuonių apskrities mokyklų labiausiai savo mokinių regėjimu rūpinasi Panevėžio Senvagės pagrindinė mokykla. Joje apšvietimas buvo matuojamas trijuose kabinetuose. Fizikos kabinete apšvietimas viršijo 300 liuksų, pradinukų klasėje siekė net 500, o lietuvių kalbos ir literatūros kabinete – taip pat atitiko normas.


Panevėžio „Vyturio“ vidurinėje mokykloje apšvietimui higienistai priekaištų taip pat beveik neturėjo – tik matematikos kabinete prie lentos buvo nustatytas mažesnis nei reikalaujama 240 liuksų apšvietimas.
Panevėžio rajono mokyklos irgi turėtų pasirūpinti geresniu apšvietimu, nes čia klasėse prie lentos jis kol kas tesiekė 92–116 liuksų.

Genda ne tik rega

„Iš 40 matuotų mokymo patalpų tik devyniose apšvietimas atitiko reikalavimus. Tokie duomenys tikrai nedžiugina. Kad mokyklose vaikams tamsu, turi susidomėti ir įstaigų direktoriai, ir steigėjos savivaldybės“, – tvirtino V. Vyčienė.


Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistės teigimu, prieblandoje ne tik blogėja mokinių regėjimas, bet ir genda jų nuotaika, prastėja darbingumas, dėmesio koncentracija.


„Jei mokykloje dega bent viena kaitrinė lempa, tai jau laikoma higienos reikalavimų pažeidimu. O mokyklų, kur tokių lempų dar yra, apskrityje suskaičiavome net 36 procentus. Liuminescencinėmis lempomis, kurios ir turėtų šviesti mokymo įstaigose, yra apsirūpinusios beveik 64 procentų mokyklų“, – informavo Visuomenės sveikatos saugos ir kontrolės skyriaus vedėja V. Vyčienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (49)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (422)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Įspūdinga sulaikymo operacija Kaune: sučiuptas vyras įtariamas žmogžudyste papildyta 17.10 (8)

Pirmadienį Kaune gausios policijos pareigūnų pajėgos sučiupo ieškomą „Kryžkelės“ gaujos...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (56)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...

M. Šalčiūtė pristato naują laidą: ankstesni projektai buvo nekokybiški ir stipriai pakenkė mano įvaizdžiui (1)

Artėjant rudeniui Monika Šalčiūtė savo feisbuko sekėjus vis nustebindavo viena ar kita...

Tomas Vosylius. Superkova ar cirkas už didelius pinigus? (32)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (10)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris...

Pietų dėžutę susiruoškite iš vakaro: minkšta vištiena pesto padaže

Receptas itin lengvas, greitai paruošiamas ir patiks net ir tiems, kuriems vištiena jau gerokai...

Lietuvoje įspėjama apie apgaulingą žinutę: neatidarykite „Facebook“ nuorodos (6)

Bendraujantys socialiniu tinklu „Facebook“ pastaruoju metu galėjo sulaukti žinutės, kuri neva...