Anot Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus specialistų, utėlėtumo problema egzistavo iki šiol, tačiau apie ją niekas viešai nekalbėjo. Per pastaruosius penkerius metus Ukmergėje užregistruota per dvidešimt pedikuliozės atvejų, o pernai – beveik dvigubai daugiau. Utėlėtumas tapo ne tik minėto rajono, bet ir visos šalies skauduliu.
Utėlė
© Corbis/Scanpix
Reikia tėvų sutikimo

Galima drąsiai teigti, kad oficialioje statistikoje pateikti skaičiai visiškai neatitinka realios situacijos. Pagrindinė priežastis yra ta, kad asmenys, apsikrėtę utėlėmis, nesikreipia į šeimos gydytoją, todėl nepatenka į sergančiųjų utėlėtumu (pedikulioze) apskaitą“, – pabrėžė Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė.

Mokymo įstaigų vadovai ir ten dirbantys visuomenės sveikatos specialistai yra atsidūrę aklavietėje – pagal galiojantį Paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymą negalima tikrinti nepilnamečių sveikatos ir higienos be raštiško tėvų sutikimo. Mokyklose nustojus tikrinti vaikų higieną, utėlėtumas ėmė plisti vis didesniais mastais.

Būtina profilaktika

Specialistai tvirtina, kad ikimokyklines ir mokyklines įstaigas lankančių vaikų tėvai turėtų pasirašyti išankstinį sutikimą dėl švaros ir asmens higienos patikrinimo. Siekiant pagerinti šią situaciją, mokyklų vadovai suskubo su naujai priimtų vaikų tėvais sudaryti sutartis, kuriose įtrauktos ir užkrečiamųjų ligų profilaktikos bei kontrolės priemonės.

Šie reikalavimai tarsi primena, kad pacientas privalo žinoti ne tik savo teises, bet ir pareigas. Todėl, kol rengiamos naujos sutartys, mokiniams į rankas brukami lapeliai, kuriuose klausiama tėvų, ar pastarieji sutinka, kad jų atžaloms būtų tikrinamos galvos. Kad būtų tikrinami vaikai, jau reikalauja ir patys tėvai. Anot specialistų, geriausias būdas kovoti su utėlėmis – profilaktinis moksleivių tikrinimas. Jį geriausia atlikti tuomet, kai vaikai grįžta po atostogų.

Neapsaugotas niekas

Pasak E.Mirinavičienės, anksčiau vaikų kolektyvuose būdavo atliekami privalomi profilaktiniai patikrinimai. Užsikrėtusių asmenų sąrašai būdavo pateikiami visuomenės sveikatos centrams, todėl darbuotojai vykdavo į namus, dezinfekuodavo patalpas, patalynę, nuveždavo reikiamų priemonių. Prieš kelerius metus, vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, visuomenės sveikatos centrams buvo uždrausta atlikti minėtą darbą, todėl buvo panaikinti ir tokių darbuotojų etatai.

Dezinfekcinio darbo struktūra buvo sunaikinta ir jos šiandien nebėra. „Norint pasiekti gerų rezultatų, visos institucijos turi dirbti išvien. Nuo pedikuliozės neapsaugotas niekas. Tėvai ir globėjai turi žinoti, kad utėlėtumas – tai ne švaros problema, o liga, kurią reikia gydyti, todėl ir patys privalo kuo dažniau patikrinti vaikų galvas“, – sakė vedėja.

Maitinasi krauju

Pasak E.Mirinavičienės, utėlėtumas (pedikuliozė) įtraukta į privalomai registruojamų asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose užkrečiamųjų ligų sąrašą. Yra trys utėlėtumo sukėlėjai: galvinė utėlė, parazituojanti žmogaus galvos plaukuose, drabužinė utėlė, parazituojanti žmogaus drabužiuose, ir gaktinė, parazituojanti gaktos srityje. Visų rūšių utėlės maitinasi žmogaus krauju, deda kiaušinius (glindas), kuriuos priklijuoja prie plauko, arti odos. Jie priklijuojami taip tvirtai, kad nenukrenta nuo judesio, brūkštelėjimo ar pūstelėjimo. Tuo glindos ir skiriasi nuo pleiskanų, į kurias atrodo labai panašios.

Šie vabzdžiai nešokinėja, neskraido, negali būti perduodami gyvūnų. Utelės greitai ropoja galvos oda, todėl sunkiai aptinkamos.

Apvaisinta galvinės utėlės patelė kasdien padeda 3–4 kiaušinėlius (glindas). Iš jų po 8–12 dienų išsiperi lervos, subrendusiomis utėlėmis tampa per 18–22 dienas. Drabužinės utėlės ilgesnės už galvines, per 34 dienas padeda po 275–300 kiaušinėlių, gyvena drabužių (dažniau apatinių) siūlėse ir raukšlėse. Glindas priklijuoja ant drabužių siūlių. Kirkšninės utėlės yra mažiausios – 1,5 mm ilgio, plokščios. Jos prisitaiko prie odos spalvos ir yra sunkiai matomos. Utelės būna nuo šviesiai rudos iki juodos spalvos.

Plitimo keliai

Galvinės utėlės plinta dažniausiai vadinamuoju „galva-galva“ keliu. Todėl užsikrėsti galima, jei utėlėto žmogaus plaukai tiesiogiai susilietė su sveiko žmogaus plaukais. Utėlės gali būti perduodamos su daiktais: dalijantis ausinėmis, kepurėmis, šalikais, naudojantis bendra lova, pagalvėmis, rankšluosčiais.

Utėlėtumo plitimo priežastimi tampa šukos, ypač vaikų kolektyvuose-darželiuose ar mokyklose. Užsikrečiama dažniausiai tada, kai kontaktas su utėlėtu asmeniu trunka apie minutę ar ilgiau. Todėl, siekiant sustabdyti utėlėtumo plitimą, būtina informuoti artimus žmones bei draugus dėl galimo užkrato plitimo bei imtis gydymo priemonių.

Kaip atsikratyti

Utėlėtumas nėra asocialių šeimų problema – šiais parazitais gali užsikrėsti bet kuris vaikas ar suaugęs žmogus. Susidūrusieji su utelėtumu, dažniausiai patys stengiasi gydytis, tariasi su vaistininkais. Kiti nežino, kaip atsikratyti utėlių ir jų glindų.

E. Mirinavičienė pabrėžia, kad reikia naudotis tik savo asmeniniais daiktais. Labai dažnai dėl šios taisyklės nesilaikymo nuo vieno šeimos nario užsikrėtusio utėlėmis greitai užsikrečia ir visi likusieji šeimos nariai.

Sužinojus apie utėlėtumo protrūkį, specialistai pataria naudoti apsauginius losjonus nuo utėlių. Gydomasis losjonas, kuris turi įrodytą 100 proc. efektyvumą, naikina utėles, jei laikomasi vartojimo instrukcijos. Po utėlių naikinimo jiems skirtais preparatais, būtina tinkamai iššukuoti plaukus specialiomis šukomis. Šukavimo metu pašalinamos negyvos utėlės ir labai tvirtai prie plauko prisitvirtinusios utėlių glindos. Jei po gydymo tinkamai neiššukuojami plaukai, esančios apmarintos glindos gali atsigauti ir iš jų vėl išsiristi naujos utėlės.

Žinios apie utėlėtumą yra esminis dalykas, užtikrinantis efektyvų jo plitimo mažinimą. Supratimas apie utėlių vystymosi ciklą padeda jas sėkmingai sunaikinti. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai mokiniams dalija lankstinukus, kuriuose pateikiama išsami informacija, kaip utėlių išvengti.

Mokinys į mokyklą gali sugrįžti tik tada, kai utėlės išnaikinamos (t.y. nerandama nei utėlių, nei glindų). Mokyklos vadovybė gali pareikalauti iš tėvų raštiško patvirtinimo, kuriame būtų nurodyta, kokiomis priemonėmis ir kada buvo naikinamos utėlės. “Apšvarinimo funkcijas seniūnijose atlieka socialiniai darbuotojai. Jiems skirtos nemokamos priemonės. Be to, pernai parengta programa, kuriai įgyvendinti taip pat skirta lėšų“, – sakė vedėja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (344)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Pramogos Palangoje, kurios patiks ir vaikams, ir suaugusiems

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (58)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (4)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (54)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (285)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (5)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (28)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...