Ką daryti, kai kaimynas iki išnaktų klausosi savo mėgstamos muzikos, kuri jums per gerklę lenda, o jo televizorius plyšauja tokiu garsu, tarsi jį žiūrėtumėte patys? Anot dienraščio L.T. kalbintų pareigūnų bei specialistų, padėtis – beveik be išeities.
Triukšmas
© Corbis
Pagal galiojančius teisės aktus ramybė gyvenamosiose patalpose turi įsivyrauti nuo 18 val., o nuo 22 val. prasidėti nakties metas. Leidžiamas triukšmo lygis nuo 6 iki 18 val. – 40 decibelų, nuo 18 iki 22 val. – 35, nuo 22 iki 6 val. – 30. Paprasčiau tariant, 30 decibelų garsą skleidžia laikrodžio tiksėjimas, lapų šnarėjimas, 35 – žmonių šnabždesys, 40 – negarsi kalba.

„Iš tiesų leistinas triukšmas nedidelis, o mūsų pastatai – labai prasti. Todėl, laikantis šių normatyvų, tektų apriboti bet kokią žmogaus veiklą“, – įsitikinusi Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Išmatuoti sudėtinga

Anot specialistės, jei triukšmą kelia prietaisas, tai galima nesunkiai išmatuoti ir įpareigoti šeimininkus jį perstatyti į kitą vietą ar pakeisti mažiau triukšmingu. Sudėtingiausia, kai tenka spręsti žmonių santykius. „Jei garsas nėra nuolatinis, iš kur specialistams žinoti, kada atvažiuoti?“ – tikino A.Razmienė.

Pašnekovė prisipažino su panašiomis problemomis ir pati susidurianti. „Po mumis gyvena prastai girdinti močiutė, todėl televizoriaus klausosi taip garsiai, kad vaikai bėga ieškoti prieglobsčio į mūsų kambarį. Tačiau ką tokiu atveju daryti? – guodėsi specialistė. – Kita vertus, buvo atvejis, kai blokiniame name, kuriame turbūt ir šaukštų tarškėjimas girdėti, gyvenantys žmonės skundėsi dėl groti namuose besimokančio kaimynų vaiko. Net iki teismų priėjo. Bandyta derinti grojimo valandas, tačiau kaimynų palenkti nepavyko. O vaikas buvo net konkursų laureatas.“

Trukdo net įprasta kalba

A.Razmienė sakė pastebėjusi, kad žmonėms kalama į galvą, jog triukšmauti negalima tik naktį, nors šiuolaikine aparatūra net ne visu garsu grojama muzika gali skleisti daugiau nei 100 decibelų triukšmą. Greičiausiai ne ką mažiau decibelų turi ir triukšmingi remonto darbai, nors įstatymais kol kas nėra draudžiama jų pradėti, pavyzdžiui, 8 val. šeštadienį. Vis dėlto, anot specialistės, dėl didelio triukšmo policiją galima kviesti ir dieną.

Tačiau pareigūnams tikrasis darbymetis prasideda nuo 18 val. Per parą sostinės policininkams triukšmadarius tenka raminti apie 40–60 kartų.

Netrūksta ir kuriozų. „Kai kuriuos žmones erzina, kai blokiniame name girdisi, kaip uždaromos durys ar iš spintelės traukiama patalynė. Pareigūnai sėdi, klauso, bet šiuo atveju žmonėms tenka aiškinti, kad viešoji rimtis netrikdoma. Neretai kreipiasi vieniši, pagyvenę žmonės, kuriems trukdo net įprasta žmonių kalba. Jei skundai nuolat kartojasi, tokiems žmonėms ieškome psichologo. Einame ir pas kaimynus. Tačiau jei pažeidimo nėra, galime apeliuoti tik į jų žmoniškumą“, – pasakojo Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkė Dalia Kedavičienė.

Anot policininkų, kartais tenka tramdyti ir per aistringai besimylinčias poreles. O vienas pareigūnas L.T. prasitarė pats per radiatorius kaimynui daužantis dėl triukšmo. „Policijos kviesti negaliu – iškart apkalbos prasidės“, – guodėsi šis.

Triukšmadariai gudrauja

Beje, nubausti pažeidėjus nėra paprasta. „Kartais triukšmadariai pastebi atvažiuojant policiją ir muziką pritildo. Jei, be pažeidėjo, buvusio triukšmo niekas daugiau nepaliudys, bausti negalime“, – teigė D.Kedavičienė.

Triukšmo matuoklių pareigūnai neturi ir, panašu, neturės. Mat išmokti jais naudotis, anot D.Kedavičienės, gana sudėtinga. Vis dėlto už viešosios rimties trikdymą policininkai gali nubausti ir be matuoklių. „Iš pradžių žmogus gauna raštišką įspėjimą, kuris saugomas mūsų archyve metus. Jei tai nepadeda, numatyta bauda iki 300 Lt. Paprastai kaip etaloną pasirenkame viduriuką – 150 Lt. Jei žmogus gailisi, bauda mažėja, jei yra sunkinančių aplinkybių – didėja“, – pasakojo pareigūnė. Tačiau taip tramdomi tik akiplėšos. O ką daryti, jei kaimynas kasdien iki išnaktų garsiai klausosi televizoriaus ar radijo? „Triukšmo matavimo tyrimai atliekami tik esant nuolatiniam triukšmui, pavyzdžiui, dėl kavinių“, – nepaguodė D.Kedavičienė.

Tokį tyrimą Nacionaliniame sveikatos tyrimų centre galima užsakyti iš savo kišenės. Vieno kambario ištyrimas kainuotų apie 45 Lt. Jei nepavyks triukšmadarių už rankos pagauti iš pirmo karto, teks pakloti ir daugiau. O taip, anot specialistų, pasitaiko dažnai. Gavus tyrimų rezultatus, reikės kreiptis į policiją, Visuomenės sveikatos centrą. Taigi su kaimynais prasidės karas. Tiesa, jei praradote viltį su jais susitarti gražiuoju, toks pagąsdinimas gali padėti.

Izoliuoti rizikinga

Kitas būdas išspręsti šią problemą – mėginti patiems pasirūpinti garso izoliacija. Tačiau ekspertai tvirtina, kad tai ne išeitis. „Jei jums kaimynas bilda virš galvos, jis turi tvarkyti savo grindis, o jūs tik kentėti galite. Jam reikėtų atlupti grindis, užpilti išlyginamąjį sluoksnį, įdėti izoliuojamąją medžiagą, tada vėl pilti cementą ir sudėti grindis“, – L.T. pasakojo bendrovės „Paroc“ rinkodaros direktorė dr. Audronė Endriukaitytė. Anot specialistų, sutvarkyti kvadratinį metrą grindų, priklausomai nuo medžiagų ir darbo, apytiksliai gali kainuoti apie 200–300 Lt.

Sienoms izoliuoti siūlomi karkasai iš gipso kartono plokščių bei mineralinės vatos. Tačiau tuomet sienos pastorėtų mažiausiai 7 cm, tiek pat nusileistų ir lubos, o rezultatas lūkesčių nepateisintų. Mat triukšmas sklinda ne tik pro sienas, bet ir šakučių lizdus, ventiliacijos angas, kitus plyšius. „Žinoma, garsas sušvelnės, tačiau stulbinamų rezultatų tikėtis neverta“, – įspėjo A.Endriukaitytė.

Perkantiems naujos statybos būstą ekspertė primygtinai siūlo reikalauti sertifikato, įrodančio, kad pastatas buvo patikrintas dėl garso izoliacijos. Jame turėtų puikuotis bent C raidė.

Na, o pigiausias apsisaugojimo nuo triukšmo būdas – ausų kištukai. Kai kurie skundžiasi, kad nuo jų skauda ausis, girdisi širdies plakimas, tačiau, kaip sakoma, šuo ir kariamas pripranta.

Ką reiškia decibelai

• 30 dB(A) – šnabždesys, girdimas

1 metro atstumu;

• 50 dB(A) – lietus; • 50–60 dB(A) – įprasta kalba; • 60 dB(A) – elektrinė barzdos skutimo mašinėlė; • 85 dB(A) – sunkvežimis; • 90 dB(A) – riksmas; • 80–140 dB(A) – garsi muzika; • 95–110 dB(A) – motociklas.

Didesnis nei 30 dB(A) triukšmas jau trikdo miegą. Didesnis nei 80 dB(A) triukšmas sukelia agresiją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (42)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų (4)

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (127)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (77)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (23)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (10)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....