Kad žmogus būtų laimingas, jis turi būti sveikas, todėl privalo žinoti ir laikytis sveiko gyvenimo hierarchijos – šventvaldės. Žmogaus aukščiausia pakopa yra dvasia, žemesnė – siela, dar žemiau – kūnas.
© Shutterstock nuotr.

Šventvaldė – t.y. hierarchija (gr. hieros+arche, liet. šventas+valdžia), daugiapakopė organizacinė struktūra, sudaranti griežtai reglamentuotus pavaldumo ir priklausomybės laiptus. Griežtumas yra svarbus, nes vežimas griežtai statomas už arklio.

Visi mes dažniausiai linkime sveikatos. Sveikinamės susitikę, nusičiaudėję, o ypač dažnai šio neginčytino gėrio linkime kilnodami taures. Rūpindamiesi savo sveikata, žmonės neretai supranta sveikatą kūnine prasme arba tik psichine – kaip smegenų ar nervų tvarkingą veiklą.

Manau, kad daugiausiai naudos sveikatai teikia buvimas šalia dvasingų žmonių. Todėl reikia stengtis kiek įmanoma daugiau laiko būti šalia tų, kurie niekada nesiskundžia laiko trūkumu, kurių akys kupinos nuostabos, pilnos gyvybės. Tokių dvasingų yra daug... Tai vaikai. „Būkite kaip vaikai”, – sako Jėzus.

Dvasingųjų gausu tarp paauglių ir jaunuolių, vėliau senstant jų, deja, tolydžio mažėja. Tai tie, kurie, pabudę po nakties miego, šypsosi, jaučia saiką, patys sau dainuoja, visada išlieka smalsūs, neklausiami nedalija patarimų, kalbėdami visada kvėpuoja per nosį. Gyvenantys su įkvėpimu nepraranda sugebėjimo stebėtis ir svajoti, nepavargsta mokytis.

Tokie turi tvirtą pamatą sveikatai, jie visada kūrybingi: ar kurdami simfonijas, ar skaldydami malkas. Ypač verta dažniau būti šalia vyresnių žmonių, kurių gyvenimo patirtis puikiai dera su jaunatviškumu. Atlaikę sovietinį bukinimą ir nepasidavę šių laikų svaigių pokyčių gaivalui, jie žino ir taiko esminę harmonijos, lietuviškai sakant, darnos, taisyklę – šventvaldę.

Žmogaus struktūros pakopos

Žmogaus šventvaldėje aukščiausia pakopa yra dvasia, žemesnė – siela, dar žemiau – kūnas. Dvasia – tai pradžių pradžia, dieviška kibirkštis žmoguje. Dvasia (lot. spiritus – dvelksmas, alsavimas) daugelyje kalbų etimologiškai siejasi su kvėpavimu, t. y. gyvybės pagrindu. Dvasia suprantama kaip amžinas sąmoningumas, ji atskiria gyvą kūną nuo negyvo.

Žemesnė pakopa – siela. Ji – savarankiška substancija (substancia lot. būtis, esmė), egzistuojanti kiekvieno žmogaus viduje. Siela – gležna, subtili, t. y. nepačiupinėjama būtis, tai, kas susieja į viena milijardus žmogaus kūno dalelių. Sielą galima laikyti visą persmelkiančia energija, užtikrinančia kūno egzistavimą. Kiekvienas žmogus sielos dovaną gauna gimdamas, bet jai reikia ypač rūpestingos globos ir priežiūros.

Neretai dvasia yra painiojama su siela arba šie žodžiai klaidingai vartojami kaip sinonimai. Žmogaus sielos priedermė – atsakyti sau į amžiną esminį klausimą : „Kodėl aš gyvenu?” Nėra ir nebuvo tokio sveiko proto žmogaus, kuriam nekiltų šis klausimas. Ieškant atsakymo į šį klausimą pasireiškia sielos, kaip dvilypio (gėrio ir blogio) prado, esmė.

Skirtingi pradai

Iš blogio prado – egoizmo (juk reikia atsakyti sau – kodėl aš gyvenu) kyla visos netvarkingo galvojimo ir veikimo paskatos, geismai, norai, kurių esminė priežastis yra baimė. Juk tik iš baimės meluojama, vagiama, pavydima, nekantraujama įgyvendinti norus. Iš jos kyla besaikis turto, valdžios, šlovės troškimas, pavydas. Kokias beišvardinčiau ydas, visos jos kyla iš baimės.

Iš gėrio prado – meilės kyla norai ir siekiai suvaldyti gyvulį savyje (teisingumas, atjauta, pasiaukojimas, išmintis). Nors amžina siela yra kaip didelės talpos nuolat „savaime pasikraunantis” akumuliatorius, tai vis dėlto dovana, kurią, netinkamai naudojant, švaistoma energija veltui – barniams, bėgimui voverės rate, geidulių ir ydingų įpročių spąstuose, gūdžios vienatvės pinklėse ir t.t. – nukenčia ir laikinas kūnas, apninka ligos.

Tik ugdoma siela – sveika

Jei norime būti sveiki, sielos ugdymas ir puoselėjimas turi tapti kasdieniu sakramentu (lot. sacramentum – priesaika, įsipareigojimas) – ritualiniu veiksmu, suteikiančiu Dievo malonę. Klaidingai manome, kad sielovada yra tik Bažnyčios priedermė.

Mamos švelni ranka ir žvilgsnis ar mylinčio tėvo griežtas žodis, tinkamas pavyzdys - argi neugdo vaiko sielos? Juk nesunku pasisveikinti su daugiabučio kaimynu ar pakelti šiukšlę, nusišypsoti nepažįstamam, padėti vargstančiam, nuoširdžiai pagailėti žmogaus, nors ir aptekusio turtais, bet blogai miegančio.

Reguliari sielos mankšta yra svarbesnė už kūno mankštą, o sveikata ypač pasitaiso, kai imi rūpintis kitais.

Sielos skaidrumas labiausiai padeda ištverti negandas, pakelti savo ir artimųjų ligas, netektis, kenčiant padeda neįsileisti nevilties ar pykčio. Įkvėpimas – geriausias sielos maistas arba malda, meditacija, susikaupimas. Nesvarbu, kaip pavadinsi. Mokymas ir auklėjimas, iš kartos į kartą perduodami papročiai per proto ir jausmų lavinimą, kultūra dvasingumo prasme lemia būtent sielos grynumą.

Tam naudojami du sielos įrankiai: sąžinė ir valia. Sąžinė – tai savęs žinojimas. Skirtingų žmonių – skirtingos sąžinės, t.y skirtingas sielos švarumas. Vienas save žino kaip sočiai pavalgantį, patenkinantį lytinius instinktus ir mėgstantį riebius anekdotus, o jei prievartaujama moteris ar maža mergaitė, tai ne jo reikalas.

Jis sąmoningai save tokį žino, jo tokia sąžinė. Kitas atjaučia, kiek galėdamas padeda kitiems, su malonumu dirba – jo kitokia sąžinė. Valia – aštriausias sielos ginklas, reikalingas gyvulio suvaldymui savyje. Vienų atšipęs, kitų nuolat pagalandamas.

Kūno kaip dvasios šventovės sveikata

Trečia pakopa – kūno sveikata, kuri labiausiai priklauso nuo to, kiek esame žmoniški. Svarbu suvokti, kad tik kūno, kaip dvasios šventovės, priežiūra bus veiksminga. Tai universalus kūno sveikatos receptas.

Kai nesaugoma sava, tai nevertinama nė svetima sveikata ir net gyvybė. Tą rodo kraupūs smurto, žudynių, blaivių ir girtų avarijų, savižudybių skaičiai. Nevalyvumas, judėjimo – plaučių vėdinimo – stoka, įvairūs piktnaudžiavimai ir kaip atsvara besaikis noras gydytis ar pagyrūniški skundai prasta sveikata, kaltinant gydytojus, valdžią.

Kenčia sveikata ir tų, kurie lito negaili kūno gydymui, bet tik centą skiria sielai.

Kūno sveikatos šventvaldėje, manau, ypač reikia rūpintis savo oda. Tai – svarbiausias kūno rūbas. Kitas kūno rūbas – drabužiai turi būti patogūs, tinkami metų laikui, žodžiu, sveiki, tik po to gražūs. Svarbu suvokti, kad oda – tai nemirtingos sielos rūbas, kuris turi būti pats puošniausias. Vienodai svarbu rūpintis ne tik išoriškai matoma oda (ją prausti, saugoti nuo sužeidimų), bet ir viduje esančia oda, kuri yra žymiai didesnė nei matoma jos dalis.

Ir plaučių kvėpuojamasis paviršius, siekiantis apie 80 kv. metrų, ir milžiniškas virškinamojo trakto bei kitų kūno ertmių gleivinės plotas irgi yra oda. Todėl taip svarbu, kuo kvėpuojame, ką valgome. Kai dar įsčiose vystosi gemalas, tai oda ir smegenys su nervais išsivysto iš to paties gemalinio lapelio, tik nervų sistema lieka viduje, o oda – išorėje (daug tiesos pasakyme – visos ligos nuo nervų).

Nebus sveikatos, jei taupydami valgysime šlamštą, bet išlaidausime kosmetikai. Negalima drabužiais rūpintis labiau nei oda. Ko vertas rūpestis namais (brangūs tapetai), jei persišaldome dėl netinkamos aprangos. Ko verta karjera, jei sūnus įklimpęs į narkotikus.

Kitas sukčiaudamas pasistato pilaitę, bet jam prakiūra skrandis. Ne pasiaukojantis darbas bendram labui tapo garbės matu, bet neuždirbti turtai ir paikas blizgesys, pasitelkus tralialia kultūrą.

Nežinojimas ir nesilaikymas šventvaldės žmogų veda į nedarną – ligą, o žmonių bendruomenę (gentį, tautą, valstybę) per suirutę – į išnykimą. Jas sugeria sveikesnės tautos ar valstybės. Jei nors keliolika žmonių susimąstys apie šventvaldės taikymo naudą, ne žodžiais, o savo gyvenimo pavyzdžiu užkrės kitus, netrukus pastebėsime bendrą laimės indekso kilimą Lietuvoje.

Šie pamąstymai – ne teologinis ar medicininis traktatas, o tik pastanga pažvelgti, kiek šventvaldės paisymas svarbus visų mūsų sveikatai. Beje, japonai pastebėjo, kad dukters gyvenimo trukmė priklauso nuo mamos, o sūnaus – nuo tėvo ilgaamžiškumo. Daugiau būkime su vaikais ir pasirūpinkime senoliais. Būkime sveiki.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (19)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (71)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (5)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (17)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (52)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (16)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (16)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...