Jau kitą mėnesį Visuomenės sveikatos centro specialistai planuoja patikrinti, kaip laikomasi saugos ir higienos reikalavimų uostamiesčio sporto klubuose. Tačiau ne visų sporto klubų savininkams teks dėl to nerimauti. Nė viena už jų įregistravimą bei kontrolę atsakinga tarnyba net negali tiksliai pasakyti, kiek šiuo metu mūsų mieste veikia sporto klubų.
© Corbis
Anksčiau netikrino

Atsikratyti per žiemą priaugtų kilogramų ir išjudinti sustingusius raumenis pavasarį į sporto klubus suplūsta šimtai įvairaus amžiaus moterų bei vyrų. Už mėnesio abonementą sumokėję nemenką pinigų sumą – priklausomai nuo treniruočių skaičiaus, klubo vietos ir pavadinimo kaina svyruoja nuo pusės iki vidutiniškai pusantro šimto litų – klaipėdiečiai tikisi maloniai praleisti laiką, gauti kvalifikuotų trenerio patarimų bei pagerinti savijautą.

Tačiau niekas negali garantuoti, kad tiek populiaresniuose, tiek mažiau žinomuose sporto klubuose teikiamos paslaugos yra kokybiškos, o sąlygos sportuoti – saugios, atitinkančios higienos reikalavimus.

Iki šių metų kovo 1 d. uostamiesčio sporto klubus turėjo tikrinti Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos specialistai. Tačiau, pasak minėtos inspekcijos Klaipėdos skyriaus vyresniosios valstybinės inspektorės Ilonos Bumblienės, buvo tikrinama, kaip vykdomi šalia sporto klubų veikiančių soliariumų, saunų, baseinų įrengimo bei eksploatavimo reikalavimai, bet ne pačių klubų veikla. Be to, tikrinama buvo tik didžiausių, plačiai besireklamuojančių klubų papildomų paslaugų kokybė.

Klubų skaičiaus nežino

Prieš du mėnesius uostamiesčio sporto klubų kontrolė buvo perleista Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistams. Patikrinimo reidus žadama pradėti jau kitą mėnesį. Tačiau šios įstaigos Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Asta Šlepetienė prisipažino kol kas nežinanti, kiek uostamiestyje veikia sporto klubų.

Į šį klausimą tiksliai negalėjo atsakyti ir miesto savivaldybės Sporto ir kūno kultūros skyriaus vedėjas Irenijus Zaleckis. Valdininko teigimu, skyriaus žinioje yra 118 klubų, tačiau informacijos turima tik apie pusę iš jų – maždaug šešias dešimtis sporto organizacijų, kurių veiklos programos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto.

Paaiškėjo, kad įregistruojant sporto klubą ne visada būtina turėti licenciją. Valstybinio registro centro Klaipėdos filialo Juridinių asmenų registravimo skyriaus vyriausiosios specialistės Audronės Budrienės teigimu, jeigu klubas įregistruojamas kaip visuomeninė pelno nesiekianti organizacija – nuo praėjusiųjų metų vasario 14 d. jos vadinamos asociacijomis, veiklai plėtoti licencijos nereikia.

Šiuo metu mieste įregistruota apie šešis šimtus asociacijų. Tačiau nėra žinoma, kuo jos realiai užsiima, nes duomenis apie veiklą teikti neprivalu.

Tikslaus uostamiestyje veikiančių sporto klubų skaičiaus nežinojo ir Klaipėdos teritorinės statistikos valdybos specialistai.

Griežti reikalavimai

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytoja Asta Šlepetienė pasakojo, kad pagal 2004 m. sausio 1d. įsigaliojusią higienos normą HN 123:2003 „Patalpų ir įrangos, skirtų kūno kultūrai ir sportui, higienos reikalavimai“ sporto klubai turi atitikti griežtus standartus.

Treneris privalo turėti jo kvalifikaciją patvirtinantį dokumentą, suteikiantį teisę ribotą laiką atlikti teorinį arba praktinį mokymo, treniravimo darbą kūno kultūros ir sporto srityje.

Sportuojančiųjų grupių dydis nėra reglamentuojamas, tačiau vienam žmogui turi tekti ne mažesnis nei 3,5 kv. m plotas.

Sporto įranga, inventorius turi būti techniškai tvarkingi, kasdien kruopščiai prižiūrimi – dezinfekuojami specialiais skysčiais. Pasak specialistės, jokiu būdu negali būti konvejerio, t. y. po vienos sportuojančiųjų grupės negali iš karto ateiti kita.

Sporto salėje turi būti ne tik geras natūralus ir dirbtinis apšvietimas, bet įrengta kokybiška vėdinimo sistema. Vėdinti ir valyti patalpas, kuriose sportuoja dešimtys žmonių, kasdien reikėtų nuo 2 iki 5 kartų.

Kiekviename sporto klube turi būti įrengti tualetas bei dušas. Higienos normose netgi nurodyta, kiek žmonių gali jais naudotis. Dušų kabinų skaičius nustatomas skaičiuojant vieną ragelį penkioms persirengimo vietoms. Moterims turi būti skirti 1 unitazas ir 1 praustuvė 30 persirengimo vietų. Vyrams – 1 unitazas, ne mažiau kaip 2 praustuvės 135 persirengimo vietoms ir 1 pisuaras 45 persirengimo vietoms.

Apie sveikatą neklausia

A. Šlepetienės teigimu, susižeidusiam ar traumą patyrusiam žmogui treneris privalo mokėti suteikti pirmąją pagalbą, o vėliau išsikviesti greitąją pagalbą. Todėl medicinos slaugytoja treniruočių metu gali ir nebudėti.

Pirmą kartą į treniruotę atėjusio asmens treneris turėtų paprašyti pažymos apie sveikatos būklę, paklausti, ar norintysis sportuoti neserga lėtinėmis, užkrečiamomis ligomis, pavyzdžiui, nagų grybeliu. Tačiau neretai treneris ne tik nereikalauja pažymos, liudijančios, kad asmens sveikatos būklė leidžia jam lankyti pasirinktas treniruotes, bet net žodžiu apie tai nepasiteirauja. O pastebėjęs, kad žmogus per treniruotę vangiai atlieka pratimus arba visai nesimankština, tik paragina netingėti.

Dėl sėdimo darbo ir mažo fizinio aktyvumo nugaros skausmais besiskundžianti 27 metų klaipėdietė Kristina per pusmetį pakeitė tris sporto klubus. Mergina jaučiasi nusivylusi – po mėnesio neteisingai atliekamų pratimų su svarmenimis prasidėjo raumenų spazmai, o nugarą suskaudo dar labiau. Po intensyvių stepo treniruočių skaudėjo kelių sąnarius. Aerobika skausmą sumažindavo, tačiau per treniruotę Kristina nemokėjo susireguliuoti kvėpavimo, greitai pavargdavo. Šiuo metu baseiną lankanti mergina gailisi, kad pirma nepasikonsultavo su gydytoju, o sveikatos sutrikimų atsikratyti tikėjosi remdamasi trenerių patarimais.

Pervargti negalima

Pasak bendrosios praktikos gydytojo Virginijaus Kontrimo, kai kurie klaipėdiečiai prieš pradėdami sportuoti vis dėlto kreipiasi į medikus. Šiemet pas specialistą jau apsilankė apie dešimt klaipėdiečių – įvairaus amžiaus moterų bei vyrų, norėjusių pasitikrinti, ar jų sveikatos būklė leidžia lankyti pasirinktas sporto treniruotes.

Specialisto teigimu, didžiausia tikimybė patirti traumų yra neteisingai kilojant svarmenis, lankant imtynių, mažiausia – aerobikos, plaukimo treniruotes. Tačiau svarbu neviršyti savo galimybių – pavyzdžiui, norėdami kuo greičiau ir pigiau patobulinti kūno linijas žmonės neretai pasirenka per didelį fizinį krūvį. Geriausia intensyviai sportuoti ne daugiau kaip 3-4 kartus per savaitę. Perlenkus lazdą galima pakenkti stuburui, sąnariams, širdies veiklai, persitempus organizmui gali pradėti trūkti mineralinių medžiagų, dėl ko atsiranda kaulų pakitimų. Kenčia ir nervų sistema – kamuoja galvos skausmas, nemiga, nuovargis, silpnumas.

Nepatartina sportuoti sergantiems sunkia širdies, inkstų patologija, turintiems rimtų regos sutrikimų, patyrusiems galvos traumą žmonėms.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (134)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (57)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (5)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (95)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (15)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (100)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (12)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...