Skausmas
© Corbis/Scanpix
„Ar seniau girdėjo kas apie AIDS ar kempinligę, apie negirdėtus naujus virusus? – klausė L.Rimkuvienė. – Netgi gripas kasmet puola vis kitoks. Bet dabar nebemiršta žmonės nuo džiovos, raupų, choleros, šiltinės ir daugelių kitų senesnių laikų ligų“.

Kaimo gyventojų pagrindinis šių dienų negalavimas – sąnarių ligos. Tai pasakyti galima tik apie vyresnio, netgi senyvo amžiaus žmones. Tačiau jų kaimuose – daugiausia. Tai žmonės, išlipę iš kolūkių laikais avėtų drėgnų guminių batų. Įtakos sveikatai turėjo ir sunkūs fiziniai darbai. Šių laikų rykštė – alergija. Nuo jos ypač kenčia vaikai, nors ir suaugusieji vis dažniau ima skųstis dusuliu ar niežuliu.

Gydytojos nuomone, kad dėl to kalčiausias – atmosferos užterštumas, pernelyg didelis „chemizuoto“ maisto vartojimas. Tad dėl alergijos nereikėtų kaltinti nei žydinčių augalų, nei džiūvančio šieno. Juk minėti procesai ir darbai per amžius vyko, bet žmonės dėl to nesirgo.

Jau susirūpino

Gydytoja Laima džiaugiasi, kad jos aptarnaujamos teritorijos žmonės daug atsakingiau pradėjo žiūrėti į savo sveikatą. „Pirmaisiais Nepriklausomybės metais buvo juodas tarpsnis. Žmonės save buvo taip apleidę, kad net darėsi baugu, – pasakojo L.Rimkuvienė. – Į gydytoją kreipdavosi tik tuomet, kai jau nebepasikeldavo, kai skausmų nebeiškęsdavo. Jei norėdavai tokį ligonį nukreipti pas specialistą, nė už ką nesutikdavo“.

Šiandien situacija pasikeitė iš esmės. Žmonės jau patys rūpinasi savo sveikata, o kaimo ambulatorijos, kaip ir didžiųjų miestų gydymo centrai, dalyvauja įvairiose prevencinėse programose. Tačiau pacientai ir toliau linkę diagnozuoti sau ligas patys ir netgi reikalauti vienokio ar kitokio gydymo. Tai ypač dažnai pasitaiko tarp klimakterinio amžiaus moterų. Beje, kaime gyvenantiems vyrams pagiriamųjų žodžių gydytoja daug nerastų, nes šie ir dabar gana vangiai ieško gydytojos pagalbos.

Skauda nebūtinai ligotą vietą

Gydytoja sakė, kad labai dažnai pas ją ateina pacientai, skųsdamiesi vieno organo skausmais, tačiau paaiškėja, kad skausmo kaltininkas – visai kitur. Ypač sunku nuspėti galvos skausmų priežastis. „Galvą gali skaudėti dėl daugybės priežasčių: dėl skrandžio, dėl virškinimo sutrikimų, dėl stresų“, – aiškino L.Rimkuvienė.

Ir VL žurnalistę net keliolika metų periodiškai kamavo tarpumentės skausmai. Jie prasidėdavo nuo peties, o paskui nuslinkdavo žemyn ir taip suimdavo, kad ir net žvaigždutės akyse pasirodydavo. Dėl to buvo apkaltintas stuburas, ataugos, todėl gelbėtasi masažais ir šildymais, kol galiausiai po vieno itin aštraus priepuolio paaiškėjo, kad tai – tulžies akmenligė. Chirurgams iš kūno „išridenus“ akmenėlius, baigėsi ir peties skausmai. Arba štai pacientui iki dantų griežimo skauda šoną, skausmas pereina į pilvą, o pasirodo, kad kalta – stuburo atauga. Gydytoja tvirtina, kad dėl skausmų stubure kartais žmonės jaučia tarsi būtų širdies ritmas sutrikęs.

“Iš tikrųjų organizmas turėtų „dirbti“ taip, kad nė nejaustume atskirų organų veiklos, – aiškino gydytoja. – Jei imi jausti vieną ar kitą organą, vadinasi, harmonija jau sutriko, ir tik gydytojas gali pasakyti, kur prasidėjo negalavimas“.

Gydytoja primena ir liaudyje meškaligės vardu žinomą sutrikimą, kai, labai susijaudinus, žmogui paleidžia vidurius, nors tai nieko bendra neturi nei su maistu, nei su pačiu virškinimu.

Kalti nervai

Gana dažnai girdime sakant, kad visos ligos - nuo nervų. Gydytoja Laima patikslina, kad tokį posakį medikai ir pacientai dažnai supranta skirtingai.

„Žmonėms žodžiai „nuo nervų“ asocijuojasi su psichikos sutrikimais, su stresais. Medikai tai vadina neuropatija, kai vieno organo sutrikimas turi įtakos visam organizmui. Kuo silpnesnė žmogaus vegetatyvinė nervų sistema, tuo ryškiau tai jaučiama. Nors, aišku, stresai, kasdienė įtampa, nuolatinis skubėjimas ir pan., be abejo, turi neigiamos įtakos sveikatai. Tai, beje, taip pat yra šių laikmečių rykštė.“

Ligos – delne

Kelmiškė Vida Petkuvienė VL tikino, kad visi žmogaus vidaus organai telpa delne ar pėdoje. „Norite tikėkite, norite ne, bet prieš keletą metų aš ir pati tuo netikėjau, – dėstė V.Petkuvienė. – Tačiau šiandien žinau, kad tyrinėdama savo delną tikrai galiu nusistatyti koks mano organas - nesveikas“.

Moteris pasakojo, kad prieš keliolika metų visai netyčia į jos rankas pateko popieriaus lapas su nupieštu žmogaus delnu ir ant jo sužymėtais organais. Vakare, sėdėdama prie televizoriaus, ėmiau delną spaudinėti kitos rankos pirštais. Netoli riešo, mažojo pirštelio pusėje, taip nudiegė, kad iš skausmo net aiktelėjau. Popieriniame delne toje vietoje buvo nurodyta tulžies pūslė. Kadangi jaučiausi visiškai sveika, tai bemat pamiršau. Bet po poros mėnesių man operavo būtent tulžies pūslę. Prieš keletą savaičių skausmingą vietą aptikau tarp didžiojo ir bevardžio pirštų. Medikai rado rimtų šlapimo pūslės problemų“.

Gydytoja priminė, kad žmogus neturi jausti nė vieno savo organo, bet jei kurį nors pajunta, vadinasi, jis ir sunegalavo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...