Mūsų šalies piliečiui susirgus ir pasirinkus lengvesnę bei modernesnę operaciją artimiausiame užsienyje, iš ligonių kasų neskiriama nė dalelė tos sumos, kuri būtų skirta operuojantis Lietuvoje. Neapmokama ir už pooperacinį nedarbingumo laiką, net vaistai, priešingai nei operuotiesiems tėvynėje, nekompensuojami.
© Corbis
Ligą lydi nerimas

Kai sužinojau, kad turiu įgimtą širdies ydą (prieširdžių pertvaros defektą PPD) ir išgirdau pasiūlymą operuotis, puoliau į neviltį. Suvokiau, kad po širdies operacijų žmonės gyvena ir dirba, bet juodas nerimo šešėlis apsiautė kiekvieną žingsnį. Laimė, man nereikėjo operuotis skubiai.

Pradėjau domėtis gydymo naujovėmis, sužinojau, kad prieširdžių pertvaros defektai likviduojami kateteriais, neatidarant krūtinės ląstos. Dar vėliau išgirdau, kad šis metodas jau taikomas ir Vilniuje, bet aš pavėlavau - pirmieji pacientai jau parinkti. Šias operacijas atlikęs Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro skyriaus vedėjas docentas Eugenijus Kosinskas man patarė vykti operuotis į užsienį. Mat Lietuvoje vargu ar ši naujovė prigis: širdies chirurgai dirba labai sėkmingai, bet defekto uždarymas kateteriais kainuoja brangiau. Šiam būdui pirmenybę teikiančiose šalyse akcentuojami gydymo kaštus atsveriantys privalumai: ligonis mažiau traumuojamas, ligoninėje po intervencijos praleidžia vos kelias dienas, jam nereikia reabilitacijos.

Ar galima tikėtis, kad Lietuvoje bus taikomas prieširdžių pertvaros defekto pašalinimas kateteriais? Nei Kauno medicinos universiteto Kardiochirurgijos klinikos vadovas Rimantas Benetis, nei Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro vadovas Vytautas Sirvydis neteikė tokios vilties. Pastarojo centro medikai minėjo prašę Sveikatos apsaugos ministerijos skirti tam lėšų - per metus maždaug 10 pacientų tiktų būtent tokios operacijos, tačiau pritarimo nesulaukė. E.Kosinskas nepatarė domėtis, ar PPD kateteriais uždarytų privačioje klinikoje - intervencija kainuotų turbūt brangiau nei užsienyje, o medikai neturi tokios patirties, tad komplikacijų tikimybė didesnė.

Be nedarbingumo lapelio

Kaip vis dėlto pasinaudoti šiuo naujovišku gydymo būdu? Viena vertus, sunkumų tarsi nėra - nusiunti medikų išvadas ir tyrimų duomenis į atitinkamą užsienio ligoninę ir sulauki paskirto priėmimo laiko. Tereikia važiuoti, sumokėti ir gydytis. Paslaugos kaina - 7 380 eurų.

Deja, gydymą užsienyje Valstybinė ligonių kasa apmoka tik tada, jei šios ligos Lietuvoje negydomos. Jei pageidauji gydytis naujoviškesniu metodu - mokėk pats. Sveikatos apsaugos ministerijoje ir Valstybinėje ligonių kasoje bandžiau aiškintis, ar negalima gauti bent tą sumą, kuri skiriama PPD operacijai atlikti ir ligonio reabilitacijai Lietuvoje, tačiau išgirdau neigiamą atsakymą. Visus kaštus ligonis turi padengti pats. Paaiškėjo, kad negaliu net tikėtis nedarbingumo lapelio - jį išduodant žmogus turi pasirašyti, kad laikysis namų režimo. O juk išvykstama į užsienį.

Moki avansu

Internetu susisiekusi su keliomis Vokietijos ir Slovakijos gydymo įstaigomis, išsirinkau Berlyno širdies kliniką - priimtiniausią pagal gydymo kainą, patogiausiai pasiekiamą. Joje po PPD uždarymo ligonis laikomas dvi paras, Frankfurte prie Maino, jei komplikacijų nėra, išleidžiamas namo jau antrą parą.

Sulaukusi pranešimo sumokėti avansu už gydymą visą sumą, išsigandau. Valstybinės ligonių kasos specialistai patikino, kad Vokietijos gydymo įstaigos visada to prašo ir keblumų nekyla. Elektroniniais laiškais susitariau, kad avansui pakanka mažesnės sumos, o atvykusi prieš guldama į ligoninę sumokėsiu visą.

Tiesiai iš namų

Berlyno širdies centrą sudaro keli korpusai, apsupti parko, greta - 2 viešbučiai, visus apeiti reikia bent 20 minučių. Iš registratūros į skyrių pacientus palydi kostiumuotas medikas. Nuveda iki reikiamo skyriaus laukiamojo ir paprašo pasėdėti. Laukiamajame - apie 10 žmonių. Iš karto pakvietė keletui tyrimų. Pamatavo ūgį, pasvėrė, kardiogramoje užrašė širdies veiklą. Deguonies kiekis kraujyje nustatomas vos pridėjus aparatėlį prie piršto. Tada paprašo palaukti gydytojo. Prabėga valanda, kita. Per tą laiką sanitarė pasiūlė kavos, atnešė pietus. Keli nekantriausi pacientai paklausėme, kada ateis gydytoja. Išgirdome atsakymą: skyriuje daug darbo. Pirmuosius pacientus gydytojai pakvietė tik po pietų. Mane - tik 16 valandą. Išklausinėjo apie negalavimus, užpildė dokumentaciją operacijai - teko pasirašyti, kad žinau apie galimas komplikacijas. Jei operuojant prireiktų perpilti kraują, užsikrėsti hepatitu ar ŽIV yra 0,01 procento tikimybė. Beje išgirdau, kad keturiasdešimtmečiai pacientai PPD uždarymui kone retenybė: dabar yda paprastai nustatoma ir sutvarkoma vaikams, o jos nejutę jaunystėje paprastai negalavimus pastebi tik pradėję šeštą dešimtį.

Atsisveikinau iki ryte užplanuotos intervencijos. Beje, prieš planinę širdies operaciją Vokietijoje pacientai į ligoninę neguldomi. Vieni atvyksta tiesiai iš namų, kiti įsikuria viešbučiuose prie ligoninės - šias išlaidas taip pat padengia sveikatos draudimas. Lietuviams tai nėra optimalu, nes kainos ligonių viešbučiuose nemažos, pensionuose ar jaunimo namuose - pigiau.

Tik dvi naktys

Ryte pasitinka seselės, pasiteirauja, ar tikrai nieko nevalgei ir negėrei, patikina, kad tuoj ras vietą palatoje, pasako, kada pakvies procedūrai - taip vadinamas PPD uždarymas kateteriais. Žinantiesiems galima patikslinti, kad tai tolygu širdies zondavimo tyrimui.

Ryte ligoniai užsisako maistą: pusryčiams pageidauja sūrio ar dešros, bandelės ar juodos, baltos duonos, jogurto ar apelsino, kivio ar kito vaisiaus, kavos ar arbatos. Pietums gali pasirinkti vištieną, jautieną, vegetarinį patiekalą, garnyrui - bulvių košę, ryžius, pageidaujamas daržovių salotas ir t. t.

Į palatą pakvietė 10 valandą, atnešė ligoninės drabužius, paprašė persirengti ir iš karto nuvežė į operacinę. Joje atsimenu tik vieną klausimą: ar nesu alergiška keliems vaistams. Suleidus narkozę, viskas išnyko. Sąmonę atgavau tik prie palatos. Iš karto prijungė prie kelių daviklių, kurie rodė pulsą, deguonies kiekį kraujyje, kas valandą matavo kraujospūdį. Šie duomenys matomi ne tik ekranėlyje prie ligonio lovos, bet ir gydytojų kambaryje. Nukritus spaudimui, pradėjo skambėti aliarmas, tuoj pasirodė gydytoja ir sesutė su vaistais.

Kitą rytą atliko tyrimą echoskopu, seselė padėjo atsikelti ir priminė: galite vaikščioti. Širdies nemaudė, kojos, pro kurios kraujagyslę vestas kateteris, beveik neskaudėjo, tik kažkokia baimė neleido žengti tvirto žingsnio. Tačiau po kelių ratų ligoninės koridoriuje įsidrąsinau išeiti ir į kiemą. Grįžusi nustebau - mano daiktus iš vienos palatos veža į kitą. “Šioje pusėje guldome ką tik operuotus ligonius”, - paaiškino sesutės.

Prie kiekvienos palatos yra tualetai, nedidelė vaistinėlė su tvarsliava, vienkartinėmis pirštinėmis ir dantų pasta išteptais šepetėliais, kremais rankoms - tuo, ko gali prireikti medicinos personalui ir pacientui.

Abejonės neapleidžia

Išleisdama iš ligoninės gydytoja surašė trumpą epikrizę angliškai, priminė, kad 3 dienas turiu nesimaudyti, 3 mėnesius kasdien turėsiu gerti flaveksą, dar tris - aspiriną, mėnesį vengti sunkesnio nešulio, pusmetį - didesnio fizinio krūvio. (Beje, flaveksas, kainuojantis daugiau kaip 200 litų mėnesiui, Lietuvoje ligoniams paprastai kompensuojamas, tačiau tik ne patiems pasirinkusiems modernesnį gydymo metodą.)

Išėjau iš ligoninės negalėdama patikėti, kad širdies yda jau “užlopyta”. Tarsi ir nieko nedaryta, tik nedidelės žaizdelės nuo adatų dūrių liko kirkšnyje ir rankoje. Prieš skrydį į Lietuvą dar nueiname prie Brandenburgo vartų ir į Berlyno zoologijos sodą. Įspūdingos erdvės. Vis galvojau, kad po PPD uždarymo tradiciniu, Lietuvoje naudojamu būdu dar tik iš reanimacijos palatos būčiau pervežta į paprastą. O dabar vaikštau, grožiuosi Berlynu, jaučiuosi beveik kaip ekskursijoje.

Išleistų tam pinigų negaila. Tik nesuvokiu, kodėl Valstybinė ligonių kasa nepadengia bent tos sumos, kuri būtų skirta tradicinei PPD uždarymo operacijai Lietuvoje. Juk šalies medikų išvados tikina, kad tokia man buvo būtina. Būkim neturtingi, bet teisingi. Nemanau, kad teisinga prašyti padengti visą modernaus gydymo sumą modernesnėje ligoninėje svečioj šaly. Kas kita ta dalis, kuri būtų skirta žmogaus gydymui Lietuvoje. Juk mokesčius aš mokėjau ir tebemoku, tik pasinaudoti gydymu negaliu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (34)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (125)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (3)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (99)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (83)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (73)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (178)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...