Nieko neįtariantis pašalietis, klaidžiojantis po Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, mažų mažiausiai žiopteli iš nuostabos atsidūręs tamsiame koridoriuje, iki lubų pripildytame senų kaukolių. Tarp jų įsispraudusios švyti baltos Anatomijos katedros kabinetų durys. Tiesa, vienos jų veda į auditorijas ar kabinetus, o kitos – į šiurpių eksponatų pripildytus kambarius. Silpnų nervų pirmakursiams patariama atidžiai skaityti užrašus ant durų.
Kaukolė
© Corbis/Scanpix
Girdisi lankytojų klyksmai

Fakultete įsikūręs Medicinos istorijos muziejus išmėtytas po kelis kambarius trijuose aukštuose. Todėl norint pamatyti visus eksponatus tenka prašyti muziejaus vedėjos Silvijos Stakulienės pagalbos. Kasmet ji čia atveda pirmakursius, kuriems dėsto medicinos istoriją.

„Deja, studentai vis mažiau domisi istorinėmis relikvijomis. Dabar jie mokosi iš knygų ir nagrinėja nuotraukas kompiuteriuose. Nors dar prieš trylika metų atidžiai tyrinėdavo spirite ir želatinoje bei dervoje užkonservuotus organus“, – pasakojo S.Stakulienė.

Muziejus atgyja tada, kai pasirodo moksleivių grupės. Vaikai dažniausiai iškart veržiasi tiesiai prie šiurpiausių eksponatų. Tuomet emocijos liejasi per kraštus. Vieni alpsta, kiti klykia, o tretiems šoko terapija padeda atsikratyti žalingų įpročių.

„Viena šeštokų mokytoja pasakojo, kad, pamatę nuo dervų pajuodusius plaučius, net dvylika jos moksleivių metė rūkyti“, – šypsodamasi prisiminė dėstytoja.

Nuotraukose – maršalo smegenys

Muziejuje yra eksponatų, kurie sulaukia ir tarptautinio dėmesio. Vienas jų – didžiulė knyga, kurioje saugomos Lenkijos politinio veikėjo Józefo Piłsudskio smegenų nuotraukos. Jos padarytos iškart po mirties, kai tyrinėtojai bandė išsiaiškinti, ar jo smegenys buvo kitokios, nei paprastų žmonių.

„Daugelis jį laikė genijumi ir turbūt nusivylė pamatę, kad bent jau anatomiškai jis nesiskyrė nuo paprastų mirtingųjų“, – svarstė S.Stakulienė. Ir nors prie J.Piłsudskio širdies kapo sostinės Rasų kapinėse rikiuojasi turistų eilės, lenkai į Medicinos istorijos muziejų beveik neužsuka.

„Pasirodo vos vienas kitas, apie šią knygą girdėjęs iš draugų vilniečių“, – gūžtelėjo pečiais muziejaus vedėja. Kitame kambaryje, sulaukiančiame svečių iš svetur, saugoma nuo 1830 m. sukaupta džiovintų kaulų ir atskirų kūno dalių kolekcija.

Kruopščiai nudažyti raumenys, kraujagyslės ir nervai žmogaus sandarą parodo kaip ant delno. Daugelį metų tai buvo didžiausia kolekcija Baltijos šalyse, tačiau per sovietų okupaciją dauguma eksponatų buvo išvežti į Kijevą (Ukraina). Kolekcijai priklauso beveik 10 tūkst. kaukolių. Daugelis jų sudėtos į lubas siekiančias spintas koridoriuje, kasdien pasitinka studentus.

Pagalba filmų kūrėjams

Didelėse dėžėse sukrauti senovinių vaistų buteliukai, šūsnimis sukabinti plakatai vis dar laukia eilės tapti tikrais muziejaus eksponatais. Deja, kol kas jiems neužtenka vietos. Tiesa, kai kurie jų pasirodo televizijos ekrane.

„Į mane dažnai kreipiasi režisieriai, ieškodami autentiškų daiktų istoriniams filmams. Skolinosi ir aparatūrą, ir tarybinių metų švirkštų.

Pasirodo, kad niekur kitur tokių rasti neįmanoma“, – pasakojo S.Stakulienė. Kai kuriuos kelių dešimčių metų vaistų buteliukus ji kaupia ir pati.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (44)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (177)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1397)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (7)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (43)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...