Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, pagal kurias nebūtų apmokamos pirmosios 3 ligos dienos, Seime sukėlė tikrą mūšį. Oponentai teigė, kad neetiška Lietuvos gydytojus ir visą visuomenę kaltinti apgavystėmis. Esą ligų daugėja todėl, kad žmonės netenka darbo, priversti dirbti trumpiau, todėl atranda laiko ir sveikatai. Tuo tarpu socialinės apsaugos ir darbo ministras buvo nepajudinamas: tegu Seimo nariai, užuot vaidinę, kokie jie jautrūs, pasiūlo kitus pinigų šaltinius.
© Corbis/Scanpix
„Sakoma, kad panaši sistema yra daugelyje šalių. Tai yra netiesa. Taip yra tik Čekijoje. Estai planuoja tokią tvarką įvesti tik nuo liepos, o mes net ir juos norime aplenkti. Latviai, švedai nemoka tik vieną dieną. Juk galėtume mokėti mažiau, bet nepalikti žmogų visai be pinigų. Tačiau į tokius siūlymus buvo pasakyta – per mažai sutaupysime“, - piktinosi buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.

Anot jos, bėda dar ir ta, kad žmogui, kuris 20 metų mokėjo „Sodrai“ įmokas, šios 3 dienos nebus įskaičiuotos į darbo stažą pensijai, nes tuo metu jis liks neapdraustas. Jeigu žmogus dažnai serga, tokių dienų per gyvenimą gali susidaryti daug. Esą jei Vyriausybė mano, kad šios pataisos taps prevencija nuo piktnaudžiavimo ligos pašalpomis, reikėtų bausti tuos 2 ar 3 proc. nesąžiningų medikų ar darbuotojų, o ne visus sergančiuosius.

Dar daugiau abejonių V. Blinkevičiūtei kelia siūlymas žmogui, kuris prarado darbą, ligos pašalpą mokėti tik 5 dienas. „Juk yra baisių ligų, kurios tęsiasi metų metus. Pavyzdžiui, vėžys. Žmogus visą gyvenimą mokėjo mokesčius, o praradęs darbą jis netenka valstybės paramos? Tai ir nekrikščioniška“, - pataisas siūlantiems dešiniesiems „įkando“ Seimo narė.

„Nesistebiu, kad tauta tokios blogos nuomonės apie Seimą, jeigu jis visus apšaukia apgavikais. O ar neturėtų padidėti sergamumas, jei perpus sumažintas atlyginimas, jei žmonės gąsdinami atleidimais. Prisiimkite atsakomybę, ir žinosite, kodėl sergamumas padidėjo“, - kolegei antrino Algirdas Sysas.

Anot jo, sergamumo statistika gali būti išpūsta. Pavyzdžiui, sausio mėnesį žmonių sirgo mažiau nei prieš metus. Tuo tarpu net tada, kai dar nebuvo tokių drastiškų siūlymų, Lietuva buvo viena iš lyderių pagal žmonių mirtis darbo vietoje. Lėtinėmis ligomis sergantys žmonės taip bijodavo prarasti darbą, kad dirbdavo iki mirties.

Esą toks taupymas, kai žmonės eis į darbą sirgdami, ateityje pareikalaus dar didesnių finansinių išteklių.

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis tiesiai šviesiai rėžė kaltinimus Rimantui Dagiui. Esą ministras, prieš apkaltindamas visuomenę piktnaudžiavimu, turėjo gauti sveikatos specialistų, Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinės sveikatos tarybos išvadas. ES egzistuoja 5 draudimo modeliai ir nei vieno jo negalima perkelti tiesiogiai, nes žmogų ligos patale saugo visas socialinis paketas. Šios pataisos iškraipo sudėtingą draudimo reguliavimą. „Tai didelė R. Dagio atsakomybė ir vertėtų suabejoti, ar jis „atitinka“ užimamas pareigas“, - teigė Seimo narys.

Tačiau ministro visi šie pareiškimai nesugraudino. Jis sutiko, kad kitose šalyse ligos pašalpos našta perkelta ant darbdavio pečių, todėl žmogus be pagalbos nelieka, tačiau Lietuvai tokio kelio nesiūlo.

„Ar mes galime užkrauti darbdaviui šią naštą Lietuvoje? Vargu, ar verslas šiandien galėtų ją panešti. Pinigai iš niekur neatsiranda, „Sodros“ biudžetas neguminis, pažadais jis negyvena. 90 proc. draudimo sistemos mes paliekame, pajudiname tik šią mažą dalį. Jei dabar to nepadarysime, vėliau kaina bus dar didesnė. Nurodysite realius pinigų šaltinius, užuot rodę, kokie jūs jautrūs. Mes tikrai svarstysime pasiūlymus“, - kaltinimus atrėmė Vyriausybės narys.

Tuo tarpu Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Donatas Jankauskas kritikuojančiai opozicijai priminė, kad patys jie „Sodros“ biudžetą esą ir „nustekeno“. Per vienus metus biudžeto rezervą turinti įstaiga tapo su didžiuliu deficitu.

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos toliau bus svarstomos ketvirtadienį. Mat atsirado naujų pasiūlymų, kurių Seimo nariai dar nespėjo peržiūrėti. Dauguma jų susiję su pašalpos mažinimu, tačiau apmokant visas dienas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (44)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (177)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1397)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (7)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (43)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...