Seimo kontrolierių įstaiga praneša, kad antradienį pas juos buvo suorganizuota apskritojo stalo diskusija dėl asmenų, kuriems teismo nutartimi paskirtos priverčiamosios stacionarinio gydymo medicinos priemonės, teisės į socialinę paramą. Diskusijoje dalyvavę ministerijų, nevyriausybinių organizacijų, Rokiškio psichiatrijos ligoninės bei kitų institucijų atstovai sutiko, kad diskriminuojančią padėtį, kai psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje esančiam asmeniui nėra numatyta jokia parama būtiniausiems poreikiams tenkinti, o kitose laisvės apribojimo vietose esantiems asmenims ji skiriama, reikia keisti, ir svarstė, kaip geriau tai padaryti.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Mane, kaip Seimo kontrolierių, imtis šios problemos sprendimo paskatino dvi priežastys. Viena iš jų ta, kad iš žmonių, esančių psichikos sveikatos priežiūros įstaigose, gauname skundų dėl to, kad būdami ligoninėje metų metus šie asmenys neturi galimybių įsigyti drabužių, pašto ženklų, telefono kortelių ar kitų būtiniausių priemonių. O antra priežastis ta, jog, Seimo kontrolieriams vykdant psichiatrijos įstaigų, kaip uždarų laisvės apribojimo vietų, stebėseną, siekiama, kad būtų sudarytos galimybės pacientams naudotis savo teisėmis ir nebūtų pažeistas lygiateisiškumo principas“, – pranešime spaudai cituojamas apskritojo stalo diskusiją pradėjęs Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius.

Teisę į piniginę socialinę paramą numato Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas, tačiau šis įstatymas nuo 2012 metų sausio 1 dienos eliminuoja galimybę naudotis šia teise tiems, kuriems Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka skirtos priverčiamosios medicinos priemonės.

Pažymėtina, kad, 2011 metų pabaigoje atlikto tyrimo duomenimis, iš 278 Rokiškio psichiatrijos ligoninėje esančių asmenų 121 negauna jokios socialinės paramos iš valstybės, 69 iš jų negauna paramos ir iš artimųjų.

Siekiant išspręsti tokią lygiateisiškumo principą pažeidžiančią padėtį, diskusijos metu buvo išsakytas siūlymas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje esantiems asmenims taikyti panašų socialinės paramos mechanizmą kaip ir suimtiesiems bei laisvės atėmimo bausmę atliekantiems nuteistiesiems. Pastariesiems galimybę gauti piniginę paramą bei būtiniausius reikmenis numato suėmimą ir bausmių vykdymą reglamentuojantys teisės aktai.

Seimo kontrolieriui išanalizavus dabartinį teisinį reglamentavimą taip pat kilo abejonių, ar Rokiškio psichiatrijos ligoninėje besigydantys asmenys nėra atsidūrę blogesnėje padėtyje nei kiti pacientai, kurie taip pat ilgiau negu vieną mėnesį gydosi stacionarinėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, tačiau turi teisę į piniginę socialinę paramą pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą.

Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius apibendrinęs diskusijoje pateiktus siūlymus ketina kreiptis į Vyriausybę, rekomenduojant imtis priemonių pašalinti galiojančių teisės aktų trūkumus ir garantuoti asmenų, kuriems skirtos priverčiamojo pobūdžio stacionarinio gydymo medicinos priemonės, teisę į piniginę paramą.

Diskusijoje dalyvavo Rokiškio psichiatrijos ligoninės, Sveikatos apsaugos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Neįgaliųjų reikalų departamento, Kauno miesto ir rajono savivaldybių administracijų, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“, VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje“, Lietuvos psichikos negalios žmonių bendrijos „Giedra“ atstovai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (44)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (177)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1397)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (7)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (43)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...