Ketinimai uždaryti Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės vaikų filialus Šilutėje ir Giruliuose sukėlė prieštaringas reakcijas. Nuogąstaujama, kad panaikinus šias gydymo įstaigas tuberkulioze sergantys vaikai bus negydomi arba gydomi nepakankamai. Dėl prasto gydymo jie esą gali susirgti užkrečiama tuberkuliozės forma, tuo keldami pavojų aplinkiniams.
Ligoninė, gydytojai, medikai
© ELTA
Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės vyriausioji gydytoja Violeta Baravykienė įsitikinusi, kad tokie nuogąstavimai nepagrįsti. Medikė teigia, kad uždaryti vaikų tuberkuliozės ligonines reikia, nes, kol jos veikia, švaistomi pinigai, kuriuos būtų galima skirti atvira tuberkuliozės forma sergančių suaugusiųjų gydymui.

Ligonines uždarys

Vaikų tuberkuliozes ligonines ketinama uždaryti jau spalio pradžioje, nes jose nėra tiek ligoniukų, kiek lovų. Jau apskaičiuota, kiek bus skirta pinigų personalo išeitinėms išmokoms. „Vaikai dėl to, kad uždarysime ligonines, nebus nuskriausti. Jie gaus tokį ambulatorinį gydymą, koks priklauso. Bus stengiamasi palengvinti jų socialinę buitį, pasirūpinta, kad mokyklose tokie vaikai gautų nemokamą maitinimą. Iki 2006 metų numatyta, kad Klaipėdos apskrityje bus palikta tik 30 lovų vaikams, sergantiems tuberkulioze. Jų turėtų visiškai pakakti“, - pasakojo V. Baravykienė.

Medikės teigimu, iki šiol Lietuvoje tuberkuliozė buvo gydoma chaotiškai: „Visoje šalyje sergantiems tuberkulioze vaikams buvo skirta 400 lovų, kai jų reikia ne daugiau kaip 120. Klaipėdos apskrityje tokių lovų buvo 70 ir jas stengtasi bet kokia kaina užpildyti, siekiant gauti pusantro milijono litų, skirtų vaikų tuberkuliozės gydymui. Todėl iš visos apskrities būdavo surenkami bėdžių vaikai, kuriems, pavyzdžiui, rausdavo rankutė, neišsiaiškinant dėl ko atsirado paraudimas – dėl tuberkuliozės, dėl alergijos ar dėl vakcinos. Dabar be reikalo išlaikydami 70 vaikų lovų mes patiriame didelius nuostolius, nes turime darbuotojams mokėti atlyginimus, išlaikyti patalpas“.

Sprendžia kasos

V. Baravykienė klausė, kam reikalingos tokios vaikų tuberkuliozės ligoninės, kuriose nėra diagnostikos prietaisų, specialistų, o vaikams skiriamas toks gydymas, kurio galbūt visiškai nereikia. Vaikams duodami pagrindiniai tuberkuliozei gydyti skirti vaistai. Tokiu būdu ligoniukai įgyja atsparumą jiems.

Medikė sakė, kad vaikams apskritai nereikalingos tuberkuliozės ligoninės, nes jie gali susirgti tik paprastai aplinkiniams nepavojinga lokalia tuberkulioze. Užsikrėsti tuberkulioze, pasak V. Baravykienės, galima tik nuo suaugusio žmogaus, skiriančio bacilas į aplinką.

„Tuberkuliozės gydymu mūsų šalyje domėjęsi užsieniečiai buvo pašiurpę, kai sužinojo, kiek mes išlaikome vaikų lovų, kai lokalia tuberkulioze visoje apskrityje serga vos devyni ligoniukai. Užsieniečiai klausė, kodėl mes surenkame ir izoliuojame vaikus nuo įprastos jiems aplinkos, taip žalodami juos psichologiškai. Latvijoje ir Estijoje jau seniai buvo sumažintas sergantiems tuberkulioze vaikams skirtų lovų skaičius, supratus, kad jos nereikalingos“, - pasakojo medikė.

V. Baravykienė sakė, kad tuberkuliozės gydymo situacija Lietuvoje apskritai yra absurdiška. Jai keista, kad ligonių kasos, o ne medikai sprendžia, kiek tuberkulioze sergantys ligoniai turi būti gydomi: „Norėdami pratęsti gydymą mes turime apie tai raštu pranešti ligonių kasoms, o ten – nori leidžia pratęsti gydymą, nori – ne. Reikia žiūrėti, kad sergantys atvira tuberkulioze žmonės gautų socialinę globą ir slaugą, o ne apgydyti ir išrašyti juos iš ligoninės“.

Kitų šalių patirtis

Neseniai viešėjusi Norvegijoje V. Baravykienė buvo sužavėta tuo, kaip ten visuomenė žiūri į tuberkulioze sergančius žmones. Ji pasakojo, kad ten, skirtingai nei Lietuvoje, tokiais ligoniais yra rūpinamasi, stengiamasi jiems padėti. Susirgę tuberkulioze ir ją išsigydę norvegai apie tai pasakoja mokyklose, spaudoje, aiškina, kaip pasveiko, ir skatina gydytis kitus. „Pas mus atvirkščiai - žmonės slepia savo ligos diagnozę, nes tokių ligonių visuomenė šalinasi, nenorima juos priimti į darbą. Taip ligonis patenka tarytum į užburtą ratą: jis neturi pinigų pragyvenimui, o sergantiems tuberkulioze labai svarbu gerai maitintis, turėti šiltą būstą“, - aiškino gydytoja.

Medikė pastebėjo, kad latviai taip pat yra įvedę neblogą atsparios tuberkuliozės profilaktikos ir gydymo strategiją: „Šiuo metu latviai jau nebe apgydo, bet stengiasi išgydyti žmones, sergančius atvira tuberkulioze. Jie tokius ligonius stacionariai gydo 24 mėnesius. Ligoniai gydomi trijose skirtingų kategorijų ligoninėse.

Geriausia gydymo įstaiga ten yra Rygoje veikiantis tuberkuliozės ir plaučių ligų centras, kuriame yra 70 lovų, skirtų atsparios tuberkuliozės gydymui. Jeigu čia gydomas ligonis pradeda girtuokliauti, jis perkeliamas į kiek prastesnę ligoninę, o jei trečią kartą, paguldomas į prasčiausią gydymo įstaigą. Bet nėra taip, kad ligoniai būtų negydomi“, - sakė V. Baravykienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (33)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (21)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (85)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1123)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...