Labai sunkios būklės skrandžio vėžiu sergantį sutuoktinį taksi į Santariškėse esantį Vilniaus universiteto Onkologijos institutą atvežusi vilnietė buvo priblokšta, kai medikai ilgą laiką atsisakė apžiūrėti jos vyrą, nes šis buvo atvežtas ne greitosios pagalbos, o taksi automobiliu.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Maža to, prieš mirtį didelius skausmus dėl po chemoterapijos seansų kilusių komplikacijų kentęs vyras ligoninėje buvo iškeiktas, kad esą veidmainiauja ir maivosi.

Tokios aplinkybės paaiškėjo Lietuvos apeliaciniam teismui išnagrinėjus vienos vilnietės Onkologijos institutui pareikštą ieškinį dėl žalos atlyginimo dėl jos sutuoktinio mirties.

Vilniaus apygardos teismas buvo nusprendęs našlės ieškinį atmesti kaip nepagrįstą, tačiau į bylos subtilybes apeliacine tvarka įsigilinusi trijų teisėjų kolegija buvo kitokios nuomonės ir sprendimą pakeitė – iš Onkologijos instituto ieškovei priteisė 7 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimą.

Teismas priėjo išvados, kad gydytojų veiksmai neturėjo priežastinio ryšio su sunkiai sirgusio vyro mirtimi, nes medicina negali išgydyti visų ligų, tačiau vis dėlto nusprendė, jog du instituto medikai nesivadovavo gydytojų profesinės etikos nuostatomis.

Bylos duomenimis, dar 2004-ųjų balandžio 15-ąją Onkologijos institute ieškovės sutuoktinis buvo operuotas dėl progresuojančio skrandžio vėžio ir dvylikapirštės žarnos nepraeinamumo. Po operacijos per tris mėnesius vyrui buvo atlikti keturi chemoterapijos seansai, po kurių pacientui nekilo jokių komplikacijų.

Vėliau, rugsėjo pradžioje, jau penktojo chemoterapijos seanso metu pacientui buvo skiriamos didesnės vaistų dozės, o po gydymo ligonis buvo išleistas į namus – medikai nepastebėjo jokių komplikacijų. Rugsėjo 19-ąją, pablogėjus sveikatos būklei, vyras su žmona taksi automobiliu atvyko į ligoninę, kur ligonis buvo perkeltas į reanimaciją, o kitą dieną mirė sustojus širdies veiklai.

Ieškovė teismui aiškino, kad dėl jos sutuoktinio mirties yra kalti medikai, laiku jam nesuteikę pagalbos. „Anksčiau vyras gerai jautėsi, todėl galėjo ilgai gyventi“, – moteris buvo įsitikinusi, kad sutuoktinis mirė Onkologijos instituto medikų abejingumo ir aplaidumo.

Teismas nenustatė, kad medikų veiksmai turėjo priežastį ryšį su ligonio mirtimi.

„Nors sveikatos priežiūros įstaigas ir pacientus sieja prievolė užtikrinti atidumo, rūpestingumo, atsargumo ir kvalifikuotumo laipsnį, tačiau gydytojas dėl objektyvių priežasčių (individualių konkretaus žmogaus organizmo ypatumų ir jame vykstančių biologinių procesų, medicinos mokslo ir praktikos raidos lygio) negali garantuoti rezultato“, – teismas nusprendė, kad medikų parinktas gydymas atitiko nustatytą diagnozę, medicinos pagalba iš esmės buvo suteikta teisingai, parinkta ir taikyta gydymo metodika buvo teisinga ir moksliškai pagrįsta.

Tačiau teisėjams užkliuvo dviejų Onkologijos instituto gydytojų elgesys su vėžiu sirgusiu vyru ir jo sutuoktine.

Pasak teismo, Lietuvos gydytojų sąjungos profesinės etikos kodekse nurodyta, kad gydytojas užtikrina tokį rūpestingumo laipsnį, kokio tikimasi iš sąžiningo asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo; palaiko su pacientu gerus santykius, kurie grindžiami abipusiu pasitikėjimu ir pagarba; dėmesingai ir atidžiai išklauso paciento skundus; gydymo metu dėmesingai stebi pacientą, informuoja apie gydymo rezultatus, rekomenduoja tolimesnę priežiūrą ar gydymą, perduoda paciento priežiūrą kitam gydytojui (sveikatos priežiūros įstaigai) ir kt.

„Byloje esantys įrodymai patvirtina, kad minėtų nuostatų nebuvo laikomasi“, – pažymėjo teismas.

Teisėjų teigimu, gydytojai su sunkiai sirgusiu vyru elgėsi atsainiai, nerūpestingai, nepagarbiai – po penktojo chemoterapijos seanso pacientui nebuvo rekomenduotas ambulatorinis gydymas, jo žmona buvo priversta pati rūpintis, kokiais vaistais palengvinti sutuoktinio fizinį skausmą.

Teismas rėmėsi ir ikiteisminio tyrimo metu (vėliau jis buvo nutrauktas) surinktais duomenimis – ieškovė pareigūnams nurodė, kad mirties išvakarėse sutuoktinį atvežusi į ligoninę nuo vieno gydytojo sulaukė priekaištų ir ilgą laiką nepriėmė ligonio, nes šis esą atvyko su taksi, o ne greitosios pagalbos automobiliu.

Be to, moteris nurodė, kad tas pats gydytojas jos vyrą „išbarė, liepė neveidmainiauti, nesimaivyti“.

„Nors, kaip nustatyta, gydytojų veiksmai nelėmė ligonio mirties, tačiau rūpestingumo, dėmesingumo ir atsakingumo stoka sukėlė pacientui ne tik fizines, bet ir dvasines kančias“, – teismas mano, kad gydytojų požiūris į jos sutuoktinį ieškovei taip pat sukėlė dvasinius išgyvenimus ir skausmą.

Priteisdamas 7 tūkst. Lt neturtinės žalos atlyginimą teismas pabrėžė, kad ieškovė sutuoktinį lydėdavo į gydymo įstaigą, rūpindavosi juo, o po jo mirties pablogėjo jos psichikos būklė, ji užsisklendė savyje, jaučia nuoskaudą, jog tenka gyventi vienai. Be to, jai atsirado baimė ir nepasitikėjimas medikais, jų gydymo metodais, sutriko fizinė sveikata.

Teisėjų kolegijos nuomone, „kartėlį dėl sutuoktinio praradimo ir nepasitikėjimą medikais“ sukėlė dviejų Onkologijos instituto gydytojų nepagarbus ir atsainus elgesys ieškovės sutuoktinio atžvilgiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (288)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (25)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...