Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja Dangutė Mikutienė mėgina nuraminti rinkėjus, nerimaujančius dėl mobiliojo ryšio bazinių stočių, rengiamų ant vandens bokštų, netoli gyvenamųjų namų, vaikų darželių ir kitų visuomeninės paskirties pastatų.
© Corbis/Scanpix
Parlamentarė siūlo sveikatos apsaugos ministrui sudaryti darbo grupę, kuri peržiūrėtų ir pakeistų higienos normas dėl judriojo radijo ryšio sistemų bazinių stočių, dėl elektromagnetinio lauko darbo vietose ir gyvenamojoje aplinkoje. Taip pat ministerijos prašoma parengti metodikas, pagal kurias būtų galima įvertinti mobiliojo ryšio antenų poveikį žmonių sveikatai.

"Pastaruoju metu gaunu labai daug gyventojų laiškų ir surinkta šimtai parašų dėl mobiliojo ryšio bazinių stočių. Gyventojams nėra suteikiama specialistų informacija apie mobiliojo ryšio antenų skleidžiamos spinduliuotės poveikį jų sveikatai, bazinės stotys yra statomos ant vandens bokštų, netoli gyvenamųjų namų, vaikų darželių ir kitų visuomeninės paskirties pastatų. Taigi gyventojai yra sunerimę dėl šios problemos", - teigia Seimo narė D. Mikutienė.

Vilniaus universiteto Radiofizikos katedros profesoriaus Jono Grigo teigimu, elektromagnetinė spinduliuotė iš mobiliojo ryšio antenos gali pakenkti sveikatai. Sutrikimai gali prasidėti nuo neurastenijos, depresijos, vėliau sukelti kraujo vėžį ar kitas onkologines ligas. Tai jau seniai nustatyta užsienio mokslininkų, o Lietuvoje visa tai - gandų lygyje.

"Spinduliuotė veikia ląstelių lygyje, o kad susirgtum - nebūtinai ji turi būti galinga. Nuo korinio ryšio stotelių sklinda apie 40 vatų spinduliuotė. Žmogus, nuolat pakliūvantis į spindulių lauką, anksčiau ar vėliau susirgs. Net Lietuvos higienos normų leidžiama 10 mikrovatų kv. cm spinduliuotė, veikdama akis dieną naktį, jas pagaliau susargdins", - sako jis.

Pasak J. Grigo, jei Lietuvoje būtų vienas telefono ryšio operatorius, stotelių nebūtų tiek daug ir poveikis sveikatai būtų daug silpnesnis. Esant trims operatoriams, elektromagnetinė tarša trigubai didesnė. Tai civilizacijos rykštė. Reikia už ją mokėti sveikata ir pinigais.

Tačiau neištyrus visų faktorių vienareikšmiškai teigti, kad Žibininkų kaimo žmones sargdina būtent mobiliojo ryšio antena, - negalima. Mat įtakos gali turėti ir kitokia, galbūt cheminė tarša.

Kad būtų nustatyta tiksli elektromagnetinė tarša, kelianti pavojų sveikatai, reikalinga aparatūra, matuojanti elektromagnetines bangas platesniu dažnių diapazonu. Tokios Lietuvoje nėra.

Tuo tarpu visuomenės sveikatos specialistai kalbas apie antenų sukeliamą vėžį vadina nepagrįstomis.

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėjos Astos Razmienės, Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai įrodo, kad geografiškai vėžio atvejai pasiskirstę netolygiai, o bazinės stotys teritorijose pasklidusios plačiai ir tolygiai.

Lietuvoje yra 2176 mobiliojo ryšio bazinės stotys, iš jų 678 - Vilniaus, 402 - Kauno, 244 - Klaipėdos, 184 - Šiaulių, 122 - Alytaus, 160 - Panevėžio, 101 - Marijampolės, 126 - Utenos, 64 - Tauragės, 95 - Telšių apskrityse. Žmonių baime pagrįsti pareiškimai apie bazinių stočių kaimynystės sąlygotus sveikatos sutrikimus vis dar dažnai tampa pagrindu viešoms diskusijoms.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (70)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (57)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (15)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1063)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (39)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (82)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (3)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (55)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Pavydėtinos Graikijos princesės gyvenimo akimirkos: 21-erių mergina jau turi viską (18)

Liepą Graikijos princesės Marios-Olympios 21-ojo gimtadienio proga surengtoje ištaigingoje puotoje...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (41)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...