Prestižinės Panevėžio miesto mokyklos tėvai skambina pavojaus varpais: 5-ąją vidurinę puola utėlės. Per šiuos mokslo metus tai jau trečias parazitų antplūdis švietimo įstaigoje. Savo vaikų stojusių ginti tėvų pasipiktinimą kelia mokyklos vadovų neveiklumas užsimerkiant prieš augančią problemą.
Utėlė
© Corbis/Scanpix
Kitų miesto švietimo įstaigų direktoriai atvirai pripažįsta, kad nešvarių vaikų mokyklose daugėja.

Vadovo pozicija piktina

Kad 5-ojoje vidurinėje mokykloje utėlės tampa kone stichine nelaime, pripažino ne vieno jos auklėtinio mama. Tačiau viešai skelbti savo pavardžių moterys neišdrįso. „Vaikai yra žiaurūs. Pagalvokite, kas bus, jei mes atvirai pasakysime, kad jie į namus iš mokyklos grįžo utėlėti? Mokykloje jie taptų raupsuotaisiais“, – priežastį išlikti anonimėmis nurodė mamos.

Pasak jų, utėlėtumo problema 5-ojoje vidurinėje tęsiasi dar nuo spalio. Tuomet apie ją buvo prabilta vienos klasės tėvų susirinkime. Tačiau, moterų teigimu, viskas ir baigėsi tik kalbomis.

„Direktorius tada tik labai švelniai per bendrą tėvų susirinkimą užsiminė, kad tėveliai pažiūrėtų, ar vaikai švarūs. Dalykiškai apie tai net nebuvo kalbėta, net neužsiminta, kad mokykloje jau yra ta problema“, – vadovo pozicija piktinosi viena iš mamų.

Saugo gerą vardą

Motinų teigimu, antrasis utėlių protrūkis buvo prieš pačius Naujuosius, šiomis dienomis vaikai vėl iš mokyklos grįžta utėlėti. Pasak savo atžalas ginančių motinų, ši problema 5-ojoje vidurinėje buvo, yra ir bus tol, kol vadovybė bandys ją glaistyti.

„Gal taip norima išlaikyti prestižinės mokyklos vardą? Kaip tėvams reikia kalbėti apie utėles, kad direktorius išgirstų? Prieš tris dienas jam tėvai skambino, kad mokykloje yra utėlių. Vadovas tik ironizuoja, neva kas kelia problemą, to vaikas ir yra nešiotojas“, – jautėsi įskaudinta pašnekovė.

Jai keista, kad 5-osios vidurinės direktorius Antanas Doniela netgi vadovų susitikime su Panevėžyje viešėjusi švietimo ir mokslo ministre Roma Žakaitiene laikėsi nuošalyje, kai kiti atvirai kalbėjo apie parazitus puolančias mokyklas.

„Galų gale jis prieis kelio galą, kai motinos supuls savo vaikų ginti. Tą mokyklą reikia iš visų pusių fotografuoti, apie jos gėdą ir tragediją viešai kalbėti, jei patys vadovai tyli. Ar mūsų vaikų teisės nepažeidžiamos, jei jiems kyla realus pavojus mokykloje užsikrėsti parazitais“, – viena per kitą kalbėjo mamos.

Joms keisčiausia, kad atsiradus parazitams mokykla nesiėmė jokių veiksmų, kad būtų patikrinta vaikų švara. „Mūsų niekas net jokių sutikimų neprašė, kad leistume mokytojams ar slaugytojai tai daryti“, – stebėjosi neveiklumu. Dėl savo vaikų švaros susirūpinusio motinos pasakojo vaistams, apsaugantiems nuo utėlių, jau išleidusios ne po vieną dešimtį litų.

Užsikrėsti galėjo per pamoką

Kad mokykloje yra utėlių problema, patvirtino ir pedagogas Raimondas Daukša, savaitgalį sulaukęs sunerimusių tėvų skambučių. „Aišku, apie tai žinau. Galvojau, kad po spalį iškeltos problemos ji išnyko, bet, pasirodo, kad ne“, – svarstė R.Daukša.

Tačiau klasės vadovas teigė šioje situacijoje esąs visiškai bejėgis – su utėlėmis tegalįs kovoti tik kalbomis apie švarą. „Kalbėjausi su mokyklos sveikatos priežiūros specialiste, bet ir jos teisės apribotos – be tėvų leidimo patikrinti vaikų negali“, – aklavietėje jautėsi pedagogas.

Jo nuomone, utėlėmis vaikai galėjo vieni nuo kitų užsikrėsti per kūno kultūros pamokas, kai vienu metu persirengia ir sportuoja net trys klasės. Kad utėlių vaikai būtų pasigavę už mokyklos ribų, auklėtojas abejojo. „Tie, kurie jų turi, nelanko jokių popamokinių užsiėmimų. Jų maršrutas: mokykla – namai“, – teigė R.Daukša.

Teisinasi suvaržymais

Tėvams sunerimus dėl galimos utėlių epidemijos prestižine laikomoje mokykloje, jos vadovai linkę užmerkti akis. Mamų pasipiktinimą sukėlęs 5-osios vidurinės direktorius A.Doniela šiuo metu serga. Jo pavaduotojas Antanas Kumža iš pradžių tvirtino, kad jokių pranešimų iš tėvų apie parazitus nėra sulaukę.

„Kad yra tokia problema, negavome jokių signalų. Netgi nė iš vieno klasės auklėtojo apie tai negirdėjau. Mūsų mokykla labai demokratiška ir jei tokia situacija būtų, tikrai netylėtų nei pedagogai, nei tėvai“, – tvirtino A.Kumža.

Perskambinus vėliau, pavaduotojas teigė jau susipažinęs su esama padėtimi ir žinąs, kad parazitų problema aktuali neva tik vienai klasei. Vis dėlto imtis konkrečių veiksmų jai spręsti, pasak A.Kumžos, nei pedagogai, nei visuomenės sveikatos priežiūros specialistė neturi galimybių.

„Mes tegalime kalbėtis su tėvais, prašyti, kad pastebėję vaikų galvelėse utėlių praneštų mokyklai“, – teigė pavaduotojas. Tačiau iš tokio pranešimo nauda būtų labai abejotina. „Tada kalbėtumėmės su tais vaikais individualiai“, – aiškino A.Kumža.

Pedagogo teigimu, Sveikatos ministerijos patvirtinti reikalavimai mokyklose dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams – absurdiški. „Vaikui suskaudus pilvą jie net „Smegtos“ neturi teisės duoti išgerti, o tikrinti galvų be tėvų sutikimo jokiu būdu negalima. Dabar netgi mokytojas, už gerą darbą paglostęs vaikui galvą, gali būti apšauktas priekabiavimu“, – teisinosi A.Kumža.

Baudų nebijo

Tačiau kitos švietimo įstaigos, siekdamos nuo užkrato apsaugoti vaikus, vis dėlto ryžtasi nusižengti visuomenės sveikatos priežiūrų specialistus apribojančios nuostatoms. „Tegul mus baudžia kas nori ir kaip tik nori. Kažkoks absurdas, kad negalime tikrinti vaiko galvos. Iškilus problemai einame ir tikriname. Jei tylėsime, visą mokyklą parazitais užleisime“, – pabrėžė Skaistakalnio vidurinės mokyklos direktorius Stanislovas Ambrazaitis. Direktorius neslėpė, kad ir jo vadovaujamoje įstaigoje pasirodė utėlių.

„Dvidešimt metų iš slaugytojų nebuvau girdėjęs, kad vaikai vabaliukų turėtų, o šiemet atsirado. Buvome pranešę tėvams – tegu tvarkosi. Reikia pavojaus varpais skambinti, o ne tylėti. Kam tie visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, jei net elementariausių funkcijų neturi teisės atlikti?“ – stebėjosi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka S.Ambrazaitis.

Išeitis yra

Sveikatos apsaugos ministerija vis dėlto nemano, kad visuomenės sveikatos priežiūros specialistai švietimo įstaigose yra beteisiai. Pasak ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos Ritos Sketerskienės, šie specialistai turi dalyvauti ugdant asmens higienos įgūdžius.

„Pastatyti vaiką prieš klasę ir jį tikrinti, žinoma, negalima. Tačiau vykdant pamokėles galima pastebėti, kuris turi tokių problemų. Apie įtarimus turėtų būti pranešta apskrities visuomenės sveikatos centrui. Nuostatos, kad plintant utėlėtumui mokykla negali imtis priemonių, tikrai nėra“, – pabrėžė R.Sketerskienė.

Nors 5-osios vidurinės auklėtinių tėvai pradėjo skambinti pavojaus varpais, Panevėžio apskrities visuomenės sveikatos centro mokykla apie joje susidariusią situaciją neinformavo. Pasak centro vyriausiojo epidemiologo Alfonso Žobako, mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė įtariamąjį privalo siųsti pas šeimos arba odos ligų gydytoją ir apie pasirodžiusias utėles pranešti centrui. „Iš tos mokyklos jokių žinių nesame gavę. Matyt, spręsdama šią problemą mokykla į tai neįtraukė savo specialistės“, – svarstė A.Žobakas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (73)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Populiariausioje Barselonos gatvėje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (29)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (208)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (44)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (21)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (110)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (533)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

D. Trumpo retorika sukėlė nerimą ir Pentagonui (11)

Praėjus vos kelioms dienoms po JAV prezidento Donaldo Trumpo ugningo pareiškimo apie galimą karinę...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (475)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...