Pirmosiomis metų dienomis gydymo įstaigose nemažai sumaišties sukėlė sausio 1-ąją įsigaliojęs atnaujintas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas. Į polikliniką atėję ligoniai ligos istorijoje turi pasirašyti, kad sutinka su skiriamu gydymu, o išrašomi iš ligoninės - kad jų gydymas baigtas. Parašo taip pat reikalaujama, ar ligonis sutinka kalbėtis su žurnalistais, teikti ar ne informaciją apie jį ne tik žiniasklaidai, bet ir jo šeimos nariams.
© Corbis
Ne visi ligoniai supranta, kodėl jie turi pasirašyti, kokia čia “rašymosi” manija. Sunerimę ir gydytojai. Daugelyje ligoninių dabar - raštų “kūrimo” vajus: norėdami apsidrausti, medikai rengia raštų formas, kurias įvairiais atvejais turės pasirašinėti pacientai.

Nežino, dėl ko pasirašo

“Už kažką pasirašiau. Turbūt už tai, kad gydytojas man išdavė ligos istorijos išrašą”, - abejodama svarstė pensininkė Regina (vardas pakeistas), vakar po beveik dviejų savaičių gydymo išrašyta iš vienos Kauno medicinos universiteto klinikos. Moteris nenorėjo skelbti nei savo, nei gydytojų pavardžių.

Vakar pakalbintos kelios iš Kauno medicinos universiteto (KMU) Akušerijos ir ginekologijos klinikų išrašytos ligonės žinojo, dėl ko turėjo pasirašyti išvažiuodamos į namus.

Akušerijos ir ginekologijos klinikos Ginekologijos skyriuje besigydžiusi kaunietė Lina Gudelevičienė mano, jog toks parašas reikalingas ir gydytojams, ir ligoniui. “Tikriausiai taip geriau: mus gydytojai informuoja, o mes pasirašome, kad visa informacija mums buvo suteikta”, - svarstė L.Gudelevičienė.

Ligoniams pasirašyti tenka ne kartą. Reikia paciento raštiško sutikimo operacijai, anestezijai, invazyviniams tyrimams.

Atsidūrę panašiose situacijose, kai medikų pagalbos prireikia skubiai, dauguma ligonių sako, kad jų parašas tokiais atvejais būna formalus. Dažnai net nesuvokia, dėl ko ir kur pasirašo.

Žodinio sutikimo nepakanka

Ligonių skundus nagrinėjančių instancijų specialistai tvirtina, kad daugiausiai nesusipratimų, nusiskundimų medikais kyla ne dėl kokių nors gydymo klaidų, nesuteiktų paslaugų, bet dėl nesusikalbėjimo, per mažai informuojant ligonius apie jiems taikomą gydymą, ligos prognozes.

Vakar Santariškių universitetinėje ligoninėje su žurnalistais susitiko ligonis, kuriam neseniai persodinti negiminingi kaulų čiulpai. Ir nors ligonis mielai sutiko kalbėtis, fotografuotis ir papasakoti apie jo ligą, prieš pat pokalbį gydytojas paprašė, kad ligonis raštu išdėstytų savo sutikimą ir jį pasirašytų. Medikai tvirtina, kad jie taip daro vadovaudamiesi įstatymu.

Pasirašyti prašoma ne tik tų pacientų, kurie gydosi stacionare, bet ir poliklinikose. Į KMUK Konsultacinę polikliniką atvykę ligoniai turi pasirašyti, kad supažindinti su ligos diagnoze, tolesniu tyrimu bei gydymu, komplikacijomis ir “kitomis aplinkybėmis, galinčiomis turėti įtakos gydymo rezultatams bei pasekmėmis, atsisakius siūlomo gydymo. Su siūlomu tyrimu, nuskausminimu ir gydymu (operacija) sutinku”.

Perlenkta lazda

Valstybinės medicininio audito inspekcijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Ramunė Navickienė tvirtina, kad pacientui turi būti paaiškinama, kodėl gydymas ligoninėje baigtas.

“Ligoniui reikia išaiškinti, kad tyrimai, medicininiai duomenys rodo tokį sveikatos pagerėjimą, jog toliau nebetikslinga jo gydyti stacionare. Su tuo supažindintas pacientas turi pasirašyti. Taip reikalauja įstatymas. Tai naujiena, - teigė R.Navickienė. - Taip pat turi būti užtikrinama, kad šeimos gydytojas gautų visą informaciją apie jo paciento gydymą stacionare, tolesnes rekomendacijas, kaip jį gydyti ambulatoriškai, kokius vaistus naudoti ir pan.”.

Jei ligonis nesutiktų pasirašyti, tokiais atvejais, pasak R.Navickienės, šį faktą reikia užfiksuoti: kada, koks ligonis atsisakė pasirašyti ir tai turi paliudyti keletas žmonių pasirašydami atitinkamą raštą.

Nauja įstatymo norma, anot R.Navickienės, drausmina abi puses: ir medikus, ir ligonius.

“Įstatymas įpareigoja gydytojus nepamiršti aiškiai informuoti savo ligonių, ką jie išėję iš ligoninės turi daryti, kad sveiktų. Aukščiausiasis Teismas dar prieš dvejus metus nutarė, kad gydytojo prievolė nesibaigia paciento gydymu ligoninėje. Išleidęs pacientą iš ligoninės, gydytojas turi jį įpareigoti, jei reikia, apsilankyti pas šeimos gydytoją, atlikti būtinas procedūras ar tyrimus, - sakė R.Navickienė. - Antra vertus, turi būti abipusė atsakomybė už sveikimo procesą. Pacientai turi laikytis medikų nurodymų, kad neatsitiktų taip, jog gydytojai rūpinosi, gydė ligonį, o išleistas į namus jis nesilaikė rekomendacijų, laiku nenuėjo pas šeimos gydytoją ir jo sveikatos būklė pablogėjo”.

Už pasekmes atsakingi patys ligoniai

“Užvakar paryčiais į mūsų Kliniką atvyko moteris, kurios ligos diagnozė - negimdinis nėštumas, trys litrai kraujo pilve, kraujospūdis krenta, skubam teikti pagalbą, o prieš tai dar turime ligonei duoti kažką pasirašyti”, - pasakoja KMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Nadišauskienė.

Ji įsitikinusi, kad ligonius reikia išsamiai nuolat informuoti apie taikomą gydymą, tyrimus ir kita.

Medikai nori apsidrausti

“Antra vertus, žodžio prie popierėlio neprisegsi: jei medikas ligonį informavo, o pacientas to nėra patvirtinęs savo parašu, to niekaip vėliau neįrodysi”, - sakė profesorė R.Nadišauskienė.

Kauno medicinos universiteto klinikų valdymo tarnybos direktorius Edmundas Varpiotas teigė, jog įstatymas įpareigoja pacientui suprantama forma paaiškinti, kodėl jo tolesnis tyrimas ir gydymas ligoninėje nėra mediciniškai pagrįstas. “Turime paaiškinti ligoniui, kodėl jis išrašomas namo ir jis turi pasirašyti. Taip ligonis tik informuojamas: jo sutikimo nereikia”, - tvirtino E.Varpiotas.

Šiuo metu KMU Klinikose rengiama atitinkama rašto forma, kuri bus pateikiama kiekvienam stacionaro ligoniui pasirašyti.

Žmonės piktinasi, kad taip medikai stengiasi tik save apdrausti. Kiek žmonių taip gerai išmano mediciną, kad kvalifikuotai galėtų nuspręsti, koks gydymas konkrečiu atveju jam bus geriausias? Ar taip visi gyventojai verčiami tapti savamoksliais medikais? Ligoniai įsitikinę, kad atsakomybę už gydymo pasekmes norima perkelti ant jų pačių pečių. Išaiškėjus medikų klaidoms, ligonis, vadovaudamasis Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu, gali kreiptis į teismą ir reikalauti, kad jam būtų atlyginta žala. Tačiau kiek ir kokios įtakos bylos baigčiai turės iš ligonių gydymo metu ar net prieš jį paimti parašai?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (10)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (98)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (200)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (206)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (20)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (36)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...