Kaulų retėjimo liga – osteoporozė – senstant visuomenei tampa vis didesniu galvosūkiu. Tiesa, atsiranda naujų vaistų ir gydymo metodų. Deja, Lietuvoje neišnaudojamos visos ligos gydymo galimybės. Apie tai kalbėta ir spalio viduryje Kaune vykusioje tarptautinėje Baltijos šalių osteoporozės konferencijoje.
Vos spustelėjus pirmajam šaltukui, kyla rimtas pavojus sergantiesiems šia liga. Tačiau osteoporozinis lūžis gali ištikti net lipant iš lovos. Pavojingiausias – viršutinės šlaunikaulio dalies lūžis. Po jo net penktadalis žmonių miršta per pirmuosius metus. Prikaustytą prie lovos žmogų dar puola plaučių uždegimas, prisideda kitos iki tol buvusios ligos. Kita vertus, net pusė tų, kuriems po šlaunikaulio lūžio pavyko išgyventi, niekada nebus fiziškai aktyvūs ir judrūs kaip anksčiau. Dažniausiai žmogus tegali apeiti aplink namus. Apie pasivaikščiojimus su vaikaičiais turi pamiršti. O namiškiams – slaugos rūpesčiai.

Klastinga liga

Ne mažiau pavojingi yra slankstelių lūžiai ar jų susispaudimai, nors žmogus gali to momento net nejusti. Tik trečdaliu atvejų dėl ūmaus skausmo kreipiamasi į gydytoją. Bet ir šie dažnai neteisingai nustato negalavimo priežastį manydami, kad tai – disko išvarža, patempimas, radikulitas. Žmogus gydosi skausmą malšinamais vaistais, tepalais. Skausmas gali praeiti, bet ne liga. Po pirmo slankstelio lūžio net penktadaliui ligonių per metus lūžta antras slankstelis. Kai jų lūžta keletas, susidaro vadinamoji kupra, sumažėja krūtinės ląstos apimtis ir kvėpavimo tūris, suspaudžiami vidaus organai, pradeda pūsti vidurius. Tuomet ligonis mažiau valgo, užkietėja viduriai, vargina nuolatinis nugaros skausmas. Tada jau sunku vaikščioti, mat šonkauliai liečia klubo kaulo kraštus ir jų trintis kas žingsnį kelia skausmą. Pakinta figūra, moterims nukąra pilvas. Galų gale apima depresija, stengiamasi mažiau bendrauti, bijoma, kad neištiktų dar vienas lūžis. Akivaizdu, kad gyvenimo kokybė labai pablogėja. Norint to išvengti, reikia laiku diagnozuoti ligą ir ją gydyti.

Šiuolaikiška diagnostika

Osteoporozės diagnostika pagrįsta kaulų mineralų tankio tyrimu. Išsitirti galima Vilniuje, Nacionaliniame osteoporozės centre esančiu osteodensitometru. Sostinėje yra trys tokie aparatai, Klaipėdoje bei Kaune – po du, Panevėžyje ir Šiauliuose – po vieną. Paprastai tiriamas stuburo arba šlaunikaulio mineralų tankis, procedūra trunka apie 20 min. ir dabar kainuoja apie 50 Lt. „Jei šalis būtų turtinga ir gydymas nekainuotų, siūlytume atlikti šį tyrimą kiekvienai moteriai po menopauzės. Jos šia liga serga dažniau nei vyrai“, – sako Nacionalinio osteoporozės centro direktorė daktarė Marija Tamulaitienė. Jeigu nėra tokių galimybių, kaulų mineralų tankį moterims rekomenduojama išsitirti savo iniciatyva maždaug nuo 65 metų.

Kai ginklas išmušamas iš rankų

Osteoporozė yra išgydoma, kaulų tankio mažėjimas – sustabdomas ir jie gali net sutvirtėti. Tačiau gydytis būtina ne mažiau kaip 3 metus, kai kada – 5 ar 7 metus. Deja, pasak Lietuvos osteoporozės fondo pirmininko docento Vidmanto Aleknos, anksčiau šioje srityje buvome regiono lyderiai, o dabar mus ištikęs sąstingis. Lietuvoje osteoporozė gydoma, kai kaulų retėjimą apibūdinantis T lygmuo yra -2,5 ir mažesnis. „Po pusantrų metų tyrimas kartojamas. Sakykime, per tą laiką paciento kaulų mineralų tankis nuo -3 pablogėjo iki -2,4. Tokiais atvejais esame priversti nutraukti gydymą, nors tai daryti būtina. Ginklas tiesiog išmušamas mums iš rankų, negalime gydyti taip, kaip mokame“, – sako V. Alekna.

Baltijos šalių osteoporozės konferencijoje teigta, kad gydymas dvejus metus – tarsi pinigų išmetimas į balą. Liga niekur nedingsta, po kurio laiko osteoporoziniai procesai vėl tampa aktyvūs.

Vėluojama gydyti

Daug lūžių įvyksta tada, kai T lygmuo yra mažesnis nei -2,5, kai jau skiriamas gydymas nuo osteoporozės. Ypač dažnai tai pasitaiko gliukokortikosteroidus vartojantiems pacientams. Šie preparatai skiriami sergant reumatoidiniu artritu, lėtine obstrukcine plaučių liga, Krono liga ir kt. Pacientų gyvenimas pailgėja, bet dažnai kenčiama nuo pašalinio šių vaistų poveikio – kaulų retėjimo. „Daugelyje šalių asmenims, vartojantiems gliukokortikosteroidus, gydymą rekomenduojama pradėti, kai T lygmuo yra -1,5 ir mažesnis. Mūsų šalyje to nėra, todėl daug pinigų išleidžiame gydymui ir prarandame žmones“.

Vaistų naujovės

Tačiau gydytojas V. Alekna džiaugėsi, kad Lietuvą pasiekia naujausi osteoporozės gydymui skirti vaistai. Dabar jau yra tokių, kurie skatina kaulo formavimąsi. Iki tol buvusieji tik stabdė retėjimą. Tiesa, šie vaistai nepigūs – mėnesio kursas kainuoja apie 1500 Lt. Pasirodė ir vaistų, galinčių efektyviai padėti skrandžio dirglumu besiskundžiantiems ligoniams, kuriems kiti vaistai netinka. Preparatas, kurio pagrindas – stroncio ranilatas, veikia ne tik stuburą, bet ir periferinį skeletą. Ši naujovė turėtų būti ypač naudinga seniems žmonėms – ankstesnieji dažniausiai tikdavo tik jaunesniems pacientams. Specialistai tikisi, kad šis vaistas bus kompensuojamas – Lietuvoje tai būtų progresyvu. V. Alekna mini ir kitas naujoves, pavyzdžiui, preparatus, iš kurių organizmas geriau pasisavina kalcį. Tokie preparatai nekompensuojami, nes paprastai registruojami kaip maisto papildai. Tačiau jie nėra brangūs: mėnesio gydymo kursas kainuoja apie 15–20 Lt.

Mūsų šalį pasiekia ir nauji gydymo metodai, pavyzdžiui, vertebroplastika, neurochirurgų atliekama Vilniaus ir Kauno ligoninėse. Kad slankstelis toliau neirtų, jis sutvirtinamas suleidus į jį specialios kietėjančios medžiagos. Tiesa, Lietuvoje kol kas neatliekama balonoplastika, kai į stuburo slankstelį įpučiama tam tikros medžiagos, kuri tarsi balionėlis jį net šiek tiek išplečia.

Namų aplinkos pritaikymas

Su išretėjusiais kaulais galima gyventi ilgai, tačiau tam būtina pritaikyti gyvenimo sąlygas. Kai svaigsta galva, per greitai atsikėlęs iš lovos žmogus gali rimtai susižeisti užkliuvęs už kilimėlio ar laido. Vertėtų įrengti kelią tamsoje apšviečiančias lemputes bei rodykles. Laiptų pakopose įmontuoti atšvaitėlius. Derėtų turėti žibintuvėlį. Sergančiojo šlepetės neturi būti slidžios. Grindų danga – irgi. Po kojomis neturėtų painiotis pašalinių daiktų. Patariama keltis lėčiau, pastovėti prie lovos, kol svaigimas praeis. Yra sukurtos nuo galimų sužeidimų saugančios kelnaitės su paminkštinimais ties šlaunikaulio viršutine dalimi. Lūžus stuburo slanksteliams, padeda korsetai. Juos reikia dėvėti, kai ketiname daugiau dirbti ar ilgiau vaikščioti.

Pirmiausia – pienas

Osteoporozės profilaktika prasideda dar vaikystėje. Svarbiausia – sveikas gyvenimo būdas, judėjimas, pakankamas kalcio ir vitamino D kiekis. Vaikams reikia duoti pakankamai pieno ir jo produktų. Daug kalcio turi fermentinis sūris, jogurtas, varškė, varškės sūris, riebi žuvis, žuvies konservai su kaulais, žaliosios daržovės, pupelės, riešutai. Vitamino D pasigamina būnant saulėje, jo nemažai yra kiaušiniuose, riebioje žuvyje. Ir suaugusieji šių medžiagų turi gauti pakankamai. Kaulai vystosi geriau, kai nemažai judama, sportuojama. Nors suaugusiųjų kaulai susiformavę, jiems irgi būtinas fizinis krūvis – kaulai tvirtėja.

Rizikos veiksniai

*Lytis. Moterys osteoporoze serga dažniau.
*50 metų ir vyresnės. Statistika rodo, kad po 50 metų kas trečiai moteriai per jos likusį gyvenimą lūš kaulas dėl osteoporozės.
*Laikotarpis po menopauzės. Kaulų mineralų tankis mažėja visiems žmonėms maždaug nuo 40 metų. Tačiau po menopauzės jis mažėja greičiau.
*Lytinių hormonų stoka.
*Pašalintos kiaušidės arba menopauzė iki 45 metų.
*Nepakankamas kalcio kiekis maiste.
*Saulės spindulių stygius arba nepakankamas vitamino D kiekis maiste.
*Nepakankama fizinė veikla.
*Buvę osteoporozės atvejai šeimoje.
*Smulkus kūno sudėjimas. Jei svoris – iki 57,8 kg, rizika padidėja. Smulkių moterų kaulų tankis retesnis nei stambesnių.
*Šviesi oda.
*Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu. Tai mažina kalcio įsisavinimą ir veikia ląsteles, lemiančias kaulo augimą.
*Pernelyg gausus kofeino vartojimas (daugiau kaip 3 puodeliai kavos, arbatos ar kolos per dieną).
*Tam tikrų vaistų (kortizono, prednizolono, prieštraukulinių, skydliaukės hormonų, aliuminio turinčių antracidinių preparatų) vartojimas.

Aktuali problema

*Osteoporoze serga 10–12 proc. visų gyventojų.
*Manoma, kad Lietuvoje yra apie 250 tūkst. šios būklės žmonių.
*Paradoksas, bet daugiau sergama saulėtuose Azijos kraštuose.
Įtakos tam gali turėti slėpimasis nuo pernelyg karštos saulės prisidengiant, poilsis pietų metu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (559)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (206)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (28)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (261)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Vėžio pacientams viena klaida mirties riziką padidina net 2,5 karto (4)

Vėžys – sunki liga, kuriai įveikti reikia daug jėgų ir stiprybės. Chemoterapija , kurią...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (1)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...

Naujos kartos automobiliai gali tapti išsigelbėjimu ieškantiems būsto nuomai (4)

Savavaldis transportas – jau realybė. Taksi be vairuotojų važinėja po Pitsburgą, San Franciską...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (17)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Žvilgsnis iš arti: Malaizijos milijardieriaus paveldėtoja dalinasi ištaigingo gyvenimo akimirkomis (2)

Paprasti mirtingieji dažnai ieško progų žvilgtelėti į turtingų ir žinomų gyvenimus. Kadangi...