Pasaulinės AIDS dienos proga, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras pranešime informavo visuomenę apie Lietuvoje užregistruotus 127 naujus užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejus, iš kurių 24 moterims ir 103 vyrams. Kaip teigiama pranešime, 89 asmenys (70,1 proc.) ŽIV infekcija užsikrėtė vartodami injekcinius narkotikus, 20 asmenų (15,7 proc.) - heteroseksualių, 5 asmenys – homoseksualių lytinių santykių metu bei 13 asmenų užsikrėtimo būdas nežinomas.
© A.Solomino nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informaciniame pranešime taip pat mini, kad iš viso iki 2010 metų spalio 1 d. Lietuvoje diagnozuoti 1708 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių 1417 vyrų ir 291 moteris. Dauguma (72,2 proc.) ŽIV infekuotųjų asmenų Lietuvoje užsikrėtė ŽIV per injekcinių narkotikų vartojimą, apie 14 proc. - heteroseksualių, apie 6 proc. – homoseksualių santykių metu bei 7,5 proc. užsikrėtimo būdas nežinomas. Taip pat užsimena, kad šalyje registruotas vienas vaikas, kuris ŽIV užsikrėtė nuo ŽIV infekuotos motinos (perinatalinis perdavimas), o pagal amžių, dauguma naujai užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje priklauso 25 - 30 metų amžiaus grupei. Jauniausias užsikrėtęs ŽIV asmuo teturėjo 16 metų, vyriausias – 58, teigiama pranešime.

Komentuodama Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktus duomenis, buvusi ilgametė AIDS centro gydytoja bei AIDS centro pavaduotoja Rūta Jarašūnienė teigė, kad pateikti duomenys yra labai sausi ir mažai ką bylojantys. Pasak gydytojos Rūtos Jarašūnienės, būtų įdomu žinoti, kiek asmenų buvo testuota 2009 ir 2010 metais, kokiam skaičiui iš jų nustatyta ŽIV infekcija.

Komentuodama Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktą informaciją, gydytoja Rūta Jarašūnienė taip pat užsimena, kad apie duomenų patikimumą galima būtų kalbėti tik tada, jeigu būtų lyginamos tirtos rizikos grupės.

Kaip teigiama Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro išplatintame pranešime, per visą ŽIV infekcijos registravimo laikotarpį, paskutinė ŽIV infekcijos stadija – AIDS, Lietuvoje diagnozuota 263 asmenims. Iš viso nuo AIDS Lietuvoje mirė 85 asmenys.

Sergamumo AIDS rodiklis Lietuvoje pernai siekė 1,1 atvejį 100 tūkst. gyventojų. Šis rodiklis toks pat kaip ir Europos regiono šalių vidurkis, tačiau žemesnis nei Rytų Europos regiono šalių vidurkis (1,8) teigiama pranešime, tačiau su šiais teiginiais visiškai nesutinka gydytoja Rūta Jarašūnienė, sakydama, kad tai nėra tikslūs duomenys, kadangi ŽIV užsikrėtusiems šiais metais nebuvo atliekami nemokamai virusologiniai tyrimai. Pasak gydytojos, Rūtos Jarašūnienės, reikėtų kalbėti, kiek naujų AIDS atvejų nustatyta 2010 metais, koks procentas ŽIV naujų atvejų buvo nustatytas AIDS stadijoje, „jei naujai nustatytiems asmenims diagnozuojama AIDS - reiškia, kad infekcija blogai diagnozuojama“, - savo įžvalgomis dalinosi gydytoja Rūta Jarašūnienė.

Ji taip pat užsimena, kad įdomu būtų sužinoti, kokiam kiekiui ŽIV užsikrėtusiųjų šiais metais buvo paskirtas gydymas, tačiau šie duomenys nebuvo paskelbti.

Panašų klausimą kelia ir Asociacijos „Pozityvus gyvenimas" vadovas Jurgis Andriuška, kuris apskritai abejoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktais duomenimis ir juos kritikuoja. Jurgis Andriuška, komentuodamas Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktus duomenis, prisimena Valstybinės ligonių kasos raštą asociacijai, kuriame teigiama, kad iš viso šiuo metu centralizuotai perkamais vaistais gydomi 163 ŽIV liga sergantys pacientai, tad Jurgio Andriuškos teigimu, kyla klausimas, kaip galima iš 2,8 mln. litų užtikrinti gydymą 163 pacientams, kai Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro teigimu vieno paciento gydymui per metus antiretrovirusiniams vaistams vidutiniškai valstybė skiria nuo 26 iki 32 tūkstančių litų. Pasak asociacijos vadovo, Jurgio Ambraškos „nesunku paskaičiuoti, kad už tuos pinigus gydymą galėjo gauti geriausiu atveju apie 100 pacientų, todėl labai keistai atrodo, kai Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras pateikia nepagrįstus skaičius“.

Kalbėdamas apie kokybišką epidemiologinę ŽIV stebėseną ir pateiktų duomenų patikimumą, Jurgis Andriuška, asociacijos „Pozityvus gyvenimas“ vadovas kalbėjo, jog „kai prieinamumas prie ŽIV testavimo Lietuvos piliečiams yra beveik nulinis, kaip galima kalbėti apie jų patikimumą“. Prisimindamas kitas Europos šalis, asociacijos vadovas taip pat užsimena, kad visoje Europoje ŽIV tyrimai nemokami, tačiau Lietuvoje už šiuos tyrimus reikalaujama susimokėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (30)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (342)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (73)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

B. Macron įvardijo, dėl ko kyla vienintelė problema su E. Macronu (9)

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono žmona Brigitte Macron sakė, kad imsis pirmosios...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (358)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (139)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

A. Navalnas: bedarbis V. Putino atstovo sūnus demonstruoja įspūdingus turtus (89)

Rusijos opozicijos politiko Aleksejaus Navalno Kovos su korupcija fondas ketvirtadienį publikavo...

Buto pirkimas – derybos ir realybę atitinkanti suma

Lietuvoje nuo seno priimta manyti, jog nuosavas būstas yra tarsi prigimtinė teisė ir būtinybė.

Hialurono rūgštis ar botulino toksinas: nauda ir pavojai (2)

Šiuolaikinėje visuomenėje grožis išties svarbus. O negirdėjusių apie hialurono rūgšties...

Lietuviai išrinko mėgstamiausią nacionalinį patiekalą (23)

Aplenkę šaltibarščius , kugelį ir kitus tradicinius lietuviškojo stalo patiekalus,...