Daugelis artėjančių švenčių laukia su baime. Vėl legali proga išgerti, pasigerti, užgerti... Paskui pykčiai, sunkios fizinės ir moralinės pagirios. Šito bijo ne tik tie, kurie švenčių blaiviomis akimis neišvys. Labiau už juos švenčių bijo jų artimieji. Jie žino - šventės bus sugadintos.

© Corbis
Dažnai sulaukiame tokių artimųjų klausimų: „Ką daryti, kas gali padėti?“. Tuo domisi ir alkoholikai, kurie pasiruošę keisti savo gyvenimą. Daugelis sako girdėję apie Minesotos, arba Dvylikos žingsnių, programą ir teiraujasi, ar ji iš tiesų veiksminga.

Sukūrė Amerikoje

Dvylikos žingsnių programą 1935 metais JAV sukūrė pirmieji savipagalbos grupių įkūrėjai. Vėliau profesionalai, įsitikinę šios programos veiksmingumu, ėmė taikyti jos principus savo darbe, padėdami alkoholikams sveikti. Pirmasis centras, kuris pradėjo plėtoti šį gydymo modelį, buvo Amerikoje, Minesotos valstijoje, todėl pradžioje programa ir buvo pavadinta šios valstijos vardu. Dabar pasaulyje ši gydymo programa daugiau žinoma Dvylikos žingsnių gydymo modelio pavadinimu.

Gydo ne tik nuo alkoholio

Gydymo nuo alkoholizmo modelį, kuris remiasi Dvylikos žingsnių programa, šiandien jau galima vadinti tradiciniu. Ši programa yra labiausiai paplitusi pasaulyje ir ją taiko kone visi pažangiausi priklausomybės ligų centrai, reabilitacijos ir kitos įstaigos, gydančios ne tik nuo alkoholizmo ar narkomanijos, bet ir nuo kitų priklausomybių - lošimo, darbo, kito žmogaus, maisto, sekso, kompiuterio, pirkimo – priklausomus žmones.

Ši programa dažniausiai vykdoma stacionare ir trunka 28 dienas. Kai kuriuose centruose ši trukmė gali nežymiai skirtis, kai kur taikoma ir ambulatorinio tipo programa.

Reikia prisipažinti sau

Jei kalbėsime apie alkoholizmą, Dvylikos žingsnių programos bendras tikslas yra padėti pacientui išmokti blaivumo, jam aktyviai dalyvaujant savitarpio paramos grupės (anoniminių alkoholikų) veikloje.

Pirmiausia pacientas turi pripažinti ir susitaikyti su tuo faktu, jog yra priklausomas nuo alkoholio. Kitas etapas – savo bejėgiškumo suvokimas ir nuoširdus noras priimti pagalbą.

Ligos nepripažįsta

Turbūt visi žmonės, kurie yra susidūrę su alkoholizmo pažeistais asmenimis, akivaizdžiai mato, kaip žmogus neigia girtavimą ir iš to kylančias pasekmes. Kitas akivaizdus požymis – priklausomi nuo alkoholio žmonės nenori kreiptis pagalbos ir su girtavimu bando tvarkytis patys, nežiūrint to, kad daugybę kartų nesėkmingai tai bandė daryti.

Priklausomybė nuo alkoholio yra progresuojantis sutrikimas, pažeidžiantis kūną, protą ir dvasią. Todėl sveikimo procesas – tai ne tik alkoholio ir kitų svaiginančių medžiagų atsisakymas, tai ir gyvenimo būdo keitimas, įsitikinimų, mąstymo bei elgesio korekcija, mokymasis kontroliuoti ir reikšti emocijas neapsvaigus, naujų vertybių suradimas ar prarastų susigrąžinimas.

Jaučiasi vieniši

Programos efektyvumas paremtas tuo, kad tai visapusiškas bei intensyvus gydymas, vienu metu nukreiptas į visus alkoholizmo aspektus: fiziologinius, psichologinius, moralinius ir socialinius klausimus. Pagrindinis darbas vyksta grupėse, akcentuojant grupės poveikį ir reikšmę, norint išsivaduoti iš priklausomybės. Bendravimas su kitais pacientais turi gydomąjį poveikį, o priklausomybių konsultantai per visą gydymo laiką būna kaip patarėjai, padedantys suvokti problemas ir atrasti būdą, kaip jas spręsti.

Priklausomybė nuo alkoholio dar vadinama “vienišumo liga”. Žmonės su šia priklausomybe dažniausiai yra vieniši, jų gebėjimas laisvai, saugiai ir sąžiningai bendrauti su kitais yra žymiai sutrikęs. Pavartojus alkoholio ar kitų svaiginančių medžiagų, atslūgsta įtampa, nerimas, atsiranda tariamas pasitikėjimas kitais ir savimi, susidaro iliuzija, kad gyvenimas yra saugus. Dalyvaudami grupinėje psichoterapinėje programoje, pacientai pradeda mokytis geriau bendrauti be svaiginančių medžiagų, įgauti patyrimo nebūti vieniši. Jiems yra sudaromos sąlygos saugiai dalintis savo problemomis ir jausmais, padedama pamatyti blogiausias puses ir, svarbiausia, nebijoti pasmerkimo, kadangi visi grupės nariai yra susirinkę vienam tikslui – sveikti nuo priklausomybės. Grupėje dalyvauja pacientai, atvykę skirtingu laiku, todėl labai svarbus patirties perdavimas vienų pacientų kitiems.

Apgaudinėja ir save

Žmonės, priklausomi nuo alkoholio, yra tikri chameleonai ir dėl šios ligos ypatybių yra apgaulės bei saviapgaulės meistrai. Vienas iš programos uždavinių yra padėti pacientui suvokti saviapgaulės prigimtį ir mokytis gyventi sąžiningai, neapgaudinėjant visų pirma savęs. Dažnu atveju savęs apgaudinėjimą pirmiausia pastebi aplinkiniai, todėl dalyvavimas grupėje ir turi didelę reikšmę, kadangi labai sunku išklysti iš kelio, kai esi apsuptas žmonių. Sugrįžimas prie vartojimo, kuris dar vadinamas atkryčiu, dažniausiai ir įvyksta tada, kai asmuo pasuka iš „mes“ kelio. Priklausomi nuo alkoholio žmonės mintimis ir elgesiu nukrypsta į ligos atkrytį beveik kasdien. Kuo artimiau ir sąžiningiau žmogus yra susijęs su kitais, tuo didesnė tikimybė išvengti sugrįžimo prie alkoholio vartojimo. O jeigu atkrytis ir įvyksta, jį dažnu atveju lengviau nugalėti.

Kai kuriems žmonėms pasipriešinimą sukelia tai, jog Dvylikos žingsnių programa akcentuoja dvasingumo reikšmę. Čia reikia pabrėžti, kad dvasinis komponentas yra programos pagrindas, pacientui siūloma pačiam ieškoti aukštesnės jėgos nei žmogus. Bendruomenės jėgos suvokimas gali padėti žmogui lengviau suvokti už jį didesnę jėgą, o dėmesys, supratimas ir palaikymas, kurį perteikia sveikstantys asmenys vieni kitiems, beviltiškam ir bejėgiui žmogui suteikia viltį, pasitikėjimą, pasiryžimą ir dėkingumą, kas yra sveikimo pagrindas.

Būtina griežta disciplina

Minesotos modelio programoje labai svarbūs yra nuoseklumas ir disciplina. Stacionarinis gydymas pasižymi griežta ir nuoseklia dienotvarke, kuri suteikia išorinę discipliną, kol pacientas mokosi vidinio disciplinuotumo.

Svarbiausi komponentai, naudojami pagalbos teikimo procese:

1. Pažinimo - pacientai supažindinami su alkoholio ir kitų svaiginančių medžiagų poveikiu jų psichikai, jiems padedama suprasti, kaip jų mąstymas gali prisidėti prie piktnaudžiavimo alkoholiu ir neigimo, suteikiama informacija apie tai, kaip ir kokios neigiamos pasekmės (fizinės, socialinės, teisinės, fiziologinės, finansinės, dvasinės) gali atsirasti, jei ir toliau bus vartojamas alkoholis.

2. Emocinis - pacientams perteikiamas savipagalbos grupių (anoniminių alkoholikų) sveikimo programos požiūris į emocijas ir kaip tam tikros emocinės būsenos (nerimas, pyktis, pavydas, euforija, vienišumas ar kt.) gali žmogų vėl priversti vartoti alkoholį ar kitas svaiginančias medžiagas, pacientai supažindinami su kai kuriais emocinių problemų sprendimo praktiniais būdais, kuriuos taiko sveikstantys alkoholikai.

3. Elgsenos - padedama suprasti, kaip alkoholizmas paveikė gyvenimą ir kaip dauguma įpročių skatino vartoti alkoholinius gėrimus ar svaigintis kitomis medžiagomis.

4. Socialinis - pacientai skatinami ir toliau po gydymosi stacionare reguliariai lankyti Anoniminių alkoholikų draugijos grupių susirinkimus ir aktyviai dalyvauti jų veikloje. Be to, skatinama susisiekti su draugijos nariais visada, kai tik pasireiškia noras vartoti alkoholį.

5. Dvasinis - pacientams suteikiama viltis, jog jie pajėgūs įveikti norą svaigintis. Jie skatinami ieškoti ir įgyti pasitikėjimą jėga, stipresne už jų pačių valią, kuri padės jiems nugalėti norą vartoti alkoholį ir pakeisti gyvenimo būdą. Pacientai skatinami pripažinti savo charakterio trūkumus, konkrečius neetiškus poelgius bei žalą kitiems, kurią jie padarė piktnaudžiaudami svaigalais, ir siekti tą žalą atlyginti.

6. Dienoraštinis - pacientai, padedami konsultanto, analizuoja savo jausmus, išgyvenimus praeityje ir dabartyje, mokomi savianalizės, įvertina savo mąstymą, jausmus bei poelgius raštu. Pacientai mokomi kasdienės analizės ir planavimo, o tai suteikia galimybę pamatyti pokyčius ir apsidrausti nuo klaidų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (56)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (95)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (20)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (127)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (7)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Lenkijos dienraščiui R. Paksas papasakojo painaus sąmokslo teoriją: su manim elgėsi kaip su D. Trumpu (133)

Nušalintasis Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas pokalbyje su vienu didžiausiu Lenkijos...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus (1)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Tik keli ingredientai – ir nuostabi morkų sriuba garuos ant jūsų stalo

Ruošiant šią sriubą man labiausiai patinka kepinamo kario kvapas, kuris pasklinda po visus...

Katalonijos teroristų kuopelė: kas žinoma apie jos narius (1)

Keturi įtariami teroro išpuolių Katalonijoje vykdytojai antradienį pirmąkart stos prieš teismą,...