Žmonės jautriai reagavo į be rankų likusio jaunuolio nelaimę ir paaukojo kone visą reikiamą sumą, reikalingą lietuviškiems protezams įsigyti. Tačiau pinigai ir toliau bus renkami, nes vien protezų nepakanka.
Valentinas Audzevičius
© "Ūkininko patarėjas"

Iš esmės surinko

Rugpjūtį pas ūkininką uždarbiavęs 22 metų Panevėžio rajono Garuckų kaimo gyventojas Valentinas Audzevičius neteko abiejų rankų. Nelegaliai pas ūkininką dirbusiam vaikinui rankas sutraiškė šiaudų presavimo įrenginys.

Apie šią nelaimę rašė šalies žiniasklaida. Kadangi Panevėžio rajono gyventojas yra našlaitis ir artimų giminaičių, galinčių jam materialiai padėti, neturi, tuo ėmė rūpintis įvairios organizacijos. Kaip paaiškėjo, ne veltui – jautriai į nelaimę reagavę žmonės pakankamai greitai paaukojo visą protezams reikalingą sumą.

Pavyko pagerinti ir gyvenimo sąlygas.

Panevėžio vyskupijos „Caritas“ direktoriaus pavaduotoja Gražina Kacevičienė teigė, kad šiuo metu surinkta beveik 90 tūkstančių litų, reikalingų lietuviškiems protezams įsigyti, tai yra beveik visa reikalinga suma. Tiesa, kiek tiksliai iki vakar buvo paaukota, ji negalėjo pasakyti – buvo išvykusi. Tačiau drąsiai galėjo teigti, kad žmonės dosnūs ir dėmesingi.

Tikriausiai dauguma, nutikus panašiai nelaimei, be aplinkinių paramos negalėtų įsigyti reikiamų protezų. Vieno lietuviško kaina siekia 45 tūkstančius litų, o valstybė kompensuoja tik nedidelę jų dalį. Vokiški, suteikiantys galimybę geriau apsitarnauti, kainuoja jau šimtais tūkstančių litų.

„Žmonės buvo dosnūs ir dėmesingi. Buvo labai gražių ir šviesių situacijų. Esame dėkingi už paramą“, – sakė G. Kacevičienė.

Pinigų reikės ir ateityje

Mažiausia paaukota suma buvo du litai, o didžiausia 3000 litų. Aukojo kiek kas gali, kas kelis litus, kas kelias dešimtis ar šimtus, o kas ir visą tūkstantį ar daugiau. Rėmė ne tik panevėžiečiai, bet ir visos šalies gyventojai, taip pat gyvenantieji užsienyje.

G. Kacevičienės teigimu, vieni pinigus pervedė per bankus, kiti sumokėjo tiesiai į kasą grynaisiais. Moteris teigė pastebėjusi, kad vaikino nelaimei neliko abejingi įvairaus amžiaus žmonės. Ne vienas atvejis buvo ir toks, kad garbaus amžiaus kaimynai susidėjo kiek kas gali, ir stipresnis jų atnešė surinktas kelias dešimtis litų.

Nors pinigai protezams jau surinkti, tačiau, G. Kacevičienės teigimu, jie bus renkami tol, kol žmonės aukos – pinigų reikės ne vien protezams įsigyti, bet ir jiems eksploatuoti. Mat jiems suteikiama trejų metų garantija. Jų detalės brangios, ateityje gali tekti ir perdaryti kai ką – visa tai taip pat kainuos. Tuo labiau kad ir patys protezai sudėtingesni – vaikino abi rankos amputuotos aukščiau alkūnių.

Vokiški modernūs protezai vaikinui gal tiktų dar geriau nei lietuviški, tačiau, G. Kacevičienės teigimu, jie labai brangūs, tad orientuotasi pinigus surinkti gaminamiems mūsų šalyje. Be to, vokiškus reikėtų pritaikyti svečioje šalyje, ten adaptuotis su jais, tad apstu būtų ir kitų išlaidų, o eksploatavimas atsieitų dar brangiau nei mūsiškų.

Priklausys nuo paties

Panevėžio vyskupijos „Carito“ direktoriaus pavaduotoja G. Kacevičienė teigė, kad vaikinui reikės labai daug dirbti, treniruotis, kol pripras prie protezų ir juos įvaldys. Ji tuo daug domėjosi. Jos teigimu, kiek jis su protezais sugebės apsitarnauti, labai priklausys nuo paties vaikino.

„Medikai tikino, kad daug kas priklausys nuo jo gebėjimų, kaip jis išmoks naudotis protezais, kiek pripras“, – aiškino G. Kacevičienė.
Kartu pripažino, kad su jais bus galima atlikti nedaug darbų. G. Kacevičienės teigimu, viliamasi, kad gal galės daugiau atlikti fiziologinių dalykų – apsivilkti, pridėti puodelį prie lūpų.

„Jam reikės gulėti ligoninėje ir mokytis“, – sakė ji. Kartu nerimavo, kad šiuo metu V. Audzevičiaus psichologinė būklė nėra labai gera: „Viskam reikia laiko. Svarbiausia, kad psichologinė būsena pagerėtų.“
Todėl kada galėtų būti sprendžiami protezavimo klausimai, ji negalėjo pasakyti.

Gyvena kitur

Iš karto po nelaimės Ramygalos seniūnija pradėjo ieškoti V. Audzevičiui būsto, mat iki tol vaikinas gyveno palaikėje jo močiutei priklausiusioje trobelėje. Pasak Ramygalos seniūno Valdo Chirv, pavyko surasti būstą su visais patogumais. „Bėdų turgaus“ laida pagelbėjo išspręsti kitas problemas. Pasak seniūno, su jos pagalba visus metus bus mokama ne tik už būsto nuomą, bet ir už komunalines paslaugas. Kad vaikinas su jo drauge Ilona nesušaltų, viena žemės ūkio bendrovė padėjo parūpinti ir malkų.

„Šiltai, tvarkingai gyvena“, – sakė V. Chirv.
Tiesa, seniūnijos darbuotojai vaikino dėl jo psichologinės būklės stengiasi be reikalo netrukdyti– vaikinas dabar nelabai nori bendrauti.

Nubaudė keliais tūkstančiais litų

Spalį teisme nustatyta, kad pas Panevėžio rajono ūkininką Stanislovą Janušką, kurio laukuose nelaimės metu dirbo V. Audzevičius, nelegaliai dirbo ne tik Valentinas, bet ir kitas vaikinas. Už du nelegalius samdinius ūkininkas valstybei sumokės po 4000 litų už kiekvieną. Priėmęs tokią nutartį Panevėžio miesto apylinkės teismas atsižvelgė į ūkininko turtinę padėtį ir amžių. Teisme ūkininkas visiškai pripažino savo kaltę ir tvirtino nelegalių darbininkų nesamdysiantis. V. Audzevičius gali teikti civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (17)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (449)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (96)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (2)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (48)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (4)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....