Greitosios pagalbos medikams iš Ignalinos rajono poliklinikos teko į ligoninę gabenti moterį, kuri, nespėjusi net ant kušetės prigulti, pagimdė negyvą kūdikį. Preliminariose medikų išvadose teigiama, kad vaikas gimdyvės įsčiose buvo negyvas daugiau nei parą. Manoma, kad dėl seno krešulio placentoje nėštumas galėjo būti patologinis, tačiau prieš tris dienas iki nelaimės moterį apžiūrėjusi ginekologė liūdnos baigties požymių nepastebėjo.
© Reuters/Scanpix

Nesėkmingas gimdymas uždavė daugybę klausimų

Kaip DELFI pasakojo pati gimdyvė, moteris buvo nėščia aštuntą mėnesį. Prieš tris dienas iki nelaimės jai pasirodė kraujingos išskyros, todėl ji kreipėsi į savo ginekologę.

„Gydytoja pasiūlė gultis į ligoninę, tačiau aš paprašiau, jei galima, manęs neguldyti. Tuomet ji mane išsiuntė nusipirkti lašinę. Esą gal viskas bus gerai. Po lašinės iš tiesų pasijutau geriau. Apžiūros metu mane dar pasvėrė, pamatavo, paėmė kraujo tyrimams. Grįžusi namo, kaip gydytoja liepė, gulėjau, ir labai džiaugiausi, kad viskas susitvarkė“, - pasakojo pašnekovė.

Veiksmas vyko trečiadienį, liepos 14 d., tačiau penktadienio, liepos 17-tosios, vakarą moteriai pradėjo mausti pilvo apačią. Ignalinietė tikina, kad skausmas nebuvo stiprus, todėl net minties nekilo, kad tai gali būti sąrėmiai. Ji pamaniusi, kad vaikutis spardosi.

„Naktį taip pat praleidau ramiai, antraip būčiau vyrą kėlusi ir prašiusi skambinti greitajai. Tačiau ryte tokie skausmai prasidėjo, kad kentėti nebegalėjau. Nusprendėme su vyru bėgti į polikliniką, manėme, kad pagalbą ten gausime greičiau. Tiesiog buvome visiškai pasimetę. Poliklinika mums buvo vos per gatvę. Vyras išsigandęs ėjo priekyje, aš paskui kapanojausi“, - nelaimės dieną prisimena moteris.

Kadangi buvo šeštadienis, poliklinika buvo tuščia. Moteris pasisakė galinti tuoj pagimdyti. Registratūros darbuotoja vyrą išsiuntė atnešti moters paso, kurio esą reikės ligoninėje, pacientę nuvedė į šalia esantį kabinetą, kuriame buvo kušetė, o pati tuoj pat dingo.

„Aš ir atsigulti nespėjau – po kelių sąrėmių taip ir pagimdžiau stovėdama. Padėjau vaikutį ant kušetės ir nesavu balsu pradėjau šauktis pagalbos. Nė gyvos dvasios nebuvo. Galiausiai pasirodė vyras, apkabino mane ir pradėjo verkti. Mat suprato, kad vaikutis negyvas. Tuomet susirinko ir visi kiti – registratorė, greitoji, budinti gydytoja, kuri dar pradėjo rėkti ant vyro – esą kaip gi aš galėjau pagimdyti viena, reikėjo laikyti kūdikį“, - pasakojo moteris, tarsi atgal sukdama siaubo filmo juostelę.

Jos šeimos nariai teigia, kad ligoninės medikai jiems paaiškinę, kad kūdikis įsčiose buvo negyvas mažiausiai dvi dienas, bet neatmetama versija, kad jis buvo miręs ir anksčiau. Mat jo organai esą suirę. Ar ši versija pasitvirtins, paaiškės maždaug po mėnesio, kai bus gauti tyrimų rezultatai.

„Gydytojas mums aiškino, kad jau pačioje pradžioje vaisius vystėsi nenormaliai. Placentoje buvo senas krešulys. Virkštelė buvo per ilga tokio amžiaus kūdikiui, o placenta buvo tokia maža, kad medikams nesuprantama, kaip kūdikis galėjo vystytis. Jie sakė pirmą kartą tokį atvejį matantys“, - pasakojo sutuoktinių giminaitė.

Ji piktinosi, kad poliklinikos medikai kratosi atsakomybės, ir visą kaltę verčia pačiai pacientei. Esą ji pati laiku nesikreipė, kreipėsi ne ten, kur derėjo. „Dalis tiesos yra, bet negi gydytojas už nieką neatsako? Medikė turėjo pateikti argumentus, kodėl pacientei reikia gultis į ligoninę, užuot palikus jai pačiai spręsti. Kaip paprasta moteris gali žinoti, ką reiškia tos išskyros – ar jį jau praranda kūdikį, ar čia nieko baisaus? Pagaliau jei kūdikis nuo pat pradžių vystėsi nenormaliai ir jei placentoje buvo krešulys, ar nebuvo įmanoma to pastebėti echoskopu bei rekomenduoti daryti abortą? Abortas šiuo atveju būtų mažiau skausmingas nei beveik išnešioti kūdikį, bet pagimdyti jį negyvą“, - sunkiai ašaras tramdė pašnekovė.

Pirminėje Valstybinio patologinio centro, į kurį kreipėsi Švenčionių rajono ligoninė, išvadoje teigiama, kad patologinės anatomijos tyrimo metu konstatuota vaisiaus vidaus organų autolizė (savaiminis suirimas), buvusio placentos dalinio atsidalijimo požymiai, hipoplastiška (nepakankamai išsivysčiusi) placenta, ilga, net 82 cm siekianti virkštelė su tamproko sukimosi aplink savo ašį požymiais. Be to, buvusiam kūdikiui nustatyta hipotrofija (svorio rodikliai atsilikę nuo normos). 35 savaičių ir 48 cm ūgio kūdikis svėrė vos 1633 g. Galutinės išvados, kaip jau minėta, bus skelbiamos po mėnesio.

Taigi ženklų, kad kažkas ne taip, gydytojai turėjo pakakti, juolab kad echoskopijos metu įvertinama placentos branda, vaiko svorio rodikliai.

Tačiau ignalinietė tikino, kad gydytoja nieko neminėjusi nei dėl mažo kūdikio svorio, nei dėl placentos. „Sužinojusi, kad turiu problemų su akimis, ji mane kategoriškai nusiuntė pas okulistą ir gerai padarė, nors aš sakiau, kad nereikia. Tačiau šįkart dėl būtinybės gulti į ligoninę ji tikrai nebuvo tokia kategoriška. Žinoma, prisiimu ir aš pati dalį kaltės“, - atviravo moteris.

Medikai mato daugiau pacientės klaidų nei savų

Šeima, auginanti sėkmingai pagimdytą šešių metų dukrelę, ketina kreiptis į Valstybinio medicininio audito inspekciją, kad ši ištirtų, ar gydytojai nepritrūko kompetencijos prižiūrint nėščiąją. Tuo tarpu Ignalinos rajono poliklinikoje savo ruožtu vyks vietinis auditas.

„Visą šitą įvykį svarsto vietinis įstaigos auditas, aiškinsimės, kokios buvo mūsų klaidos, kas daryta neteisingai. O kadangi tai visgi naujagimio mirtis, manau, įvykis bus tiriamas ir aukštesniu lygiu“, - teigė poliklinikos vadovė Džiuginta Kajėnaitė.

Anot medikės, moteris ketvirtadienį atėjo pas ginekologę jau kraujuojanti. Į ligoninę, kaip liepė gydytoja, ji gultis atsisakė. Tuomet jai sulašino lašinę ir išaiškino, kad jei kraujavimas nesiliaus, jei kartosis skausmai, ji nedelsdama kviestų greitąją, o jei neišvažiuos, kad pasirodytų rytojaus dieną. Tą dieną ji nepasirodė, o atėjo šeštadienį, kai dirbo tik budinti gydytoja.

„Seselė, nuvedusi ją prigulti ant kušetės, nulėkė į antrą aukštą pakviesti gydytojos ir paskambino į greitąją. Kai poliklinikos darbuotojos nusileido apačion, vaikas jau buvo gimęs. Pasirodo, visą naktį moteris kentėjo sąrėmius, o ryte, kai jau nebegalėjo kentėti, atėjo pas mus. Kodėl ji ėjo į polikliniką, aš nesuprantu. Jai buvo sakyta kreiptis į greitąją. Kadangi Ignalinoje akušerijos skyriaus nėra, greitoji veža, kur moteris pageidauja – į Švenčionis arba Visaginą“, - savo versiją pasakojo poliklinikos vadovė.

Paklausta, ką mananti apie tai, kad moters nėštumas galėjo būti patologinis nuo pat pradžių, Dž. Kajėnaitė teigė kol kas žinanti tik tiek, kad nėštumo pradžioje pacientei grėsė persileidimas, todėl ji turėjo nedarbingumo lapelį.

„Kol kas žinome tik preliminarias išvadas, kad daugiau nei parą prieš gimstant kūdikis buvo negyvas. Girdėjau, kad jam yra visokių keistų dalykų, taigi turėtų būti kažkas daugiau. Tačiau dar reikia sulaukti tyrimo išvadų“, - sakė medikė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (43)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų (5)

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (128)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (77)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (23)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (10)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....