Pastaruoju metu netyla diskusijos dėl ES kovos su narkotikais veiksmų plano 2005–2008 m. Specialistai susirūpino, kad kai kurie politikai nepritaria narkotikų žalos mažinimo programoms, į kurias įeina pakaitinė terapija metadonu – sintetiniu opiatu, kuris registruotas kaip vaistas, ir švirkštų bei adatų keitimas.
© Corbis
Lietuvoje šios programos veikia jau 10 metų ir iki šiol rimtų išpuolių prieš jas nėra pasitaikę. Ar pavyks susitarti ir bendromis pastangomis ieškoti būdų, kaip užkirsti kelią plintančiai narkomanijai?

ES valstybės, Briuselyje svarstydamos ES kovos su narkotikais veiksmų plano projektą, nepalaikė Lietuvos siūlymo nepritarti plane numatytoms žalos mažinimo programoms. Pasak Narkotikų kontrolės departamento vadovės Audronės Astrauskienės, buvo reziumuota, kad anksčiau panašių diskusijų jau vyko, po jų sutarta, kad kovojant su kvaišalais būtina pasitelkti visas priemones. Medikai teigia, kad tokį politikų elgesį sąlygojo jų kompetencijos stoka.

Dailininko išpažintis

Dailininkas ir dizaineris, metadono programos dalyvis Daumantas Každailis teigia narkotikų nevartojantis jau 10 metų. Jis prisipažįsta, kad tenka būti kompanijose, kuriose rūkoma žolė, tačiau potraukio užtraukti dūmą nebejaučiąs. „Kadaise vartojau viską, kas tik įmanoma. Kodėl? Tarybiniais laikais viskas buvo draudžiama – net mąstyti, kaip nori, nebuvo leidžiama. Norėjosi prieštarauti šiai sistemai, būti panašiam į vakariečius, o narkotikai suteikdavo išskirtinumo pojūtį. Dabar, manau, situacija panaši. Visko norisi – gerų mašinų, gražių daiktų, malonumų, o galimybių ne visada yra, – samprotauja pašnekovas. – Vartodamas narkotikus iš karto pasidarai visiems įdomus. Todėl labai bijau dėl savo dukters. Šviečiu ją kaip galėdamas, tačiau jaučiu, kaip pakylėtai jos bendraamžiai kalba apie žolę“.

Anot D. Každailio, kai pradedi vartoti narkotikus, iš pradžių negali jais atsidžiaugti. Noras jų atsikratyti atsiranda vėliau, kai tai tampa nebepakeliama. Kartais narkomanai bando save apgaudinėti nuo švirkščiamo heroino pereidami prie silpnesnio uostomo kokaino. Tačiau ilgai tai netrunka – sunkesniu gyvenimo momentu vėl grįžtama prie heroino. „Kai ima griūti sveikata, regis, bet ką padarytum, kad nuo šios bėdos pabėgtum. Bet kiek žmogus gali kankintis – anksčiau ar vėliau vis tiek palūš. Kiti bando bėgti nuo narkotikų pakeisdami aplinką. Aš pats buvau išvykęs į Ameriką. Tačiau nuo savęs nepabėgsi“, – pasakoja dailininkas. Mažindamas metadono dozes, D. Každailis sugebėjo atsikratyti priklausomybės ir nuo šio medikamento. Tai pavyksta ne kiekvienam metadono programos dalyviui.

Nesusipratimų virtinė

Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė Ramunė Visockytė, komentuodama tarp politikų ir medikų kilusį ginčą, teigia, kad kai kurie medikai ne visai teisingai suprato komisijos siūlymą nepritarti kai kurioms ES kovos su narkotikais veiksmų plano projekto formuluotėms. „Ne paslaptis, kad tokią skambią sąvoką, kaip žalos mažinimas, yra pasirinkę ir tie, kurie įvairiais būdais bando legalizuoti narkotikus. Neretai programos, susijusios su švirkštų ir adatų keitimu, gauna pinigų iš privačių fondų, kurie irgi suinteresuoti skleisti narkotikų legalizavimo ideologiją. Mes manome, kad užtektų įrašyti, jog turi būti teikiamos kokybiškos, visapusiškos paslaugos narkomanams. Tuomet kiekviena šalis galėtų dirbti taip, kaip jai reikia. Negalima palikti galimybės šiuo veiksmų planu pasinaudoti – ypač tiems, kurie suinteresuoti, kad narkomanų būtų daugiau“, – mano pašnekovė.

Pasak R. Visockytės, formuojama darbo grupė, kuri kurs sistemą užtikrinti visas įmanomas paslaugas narkomanams: detoksikaciją, visavertį gydymą, reabilitaciją ir reintegraciją. Seimo narė įsitikinusi, kad pinigų šioms reikmėms yra, tiesiog reikia juos teisingai perskirstyti, – kova su padariniais pasirodė esanti neveiksminga. Penkiems Lietuvos priklausomybės ligų centrams, kurių didžioji dalis – alkoholikai, šiemet skirta 8 mln. Lt. Narkomanija – tik viena iš 200 priklausomybių rūšių. Bene didžiausia mūsų bėda, anot medikų, – alkoholizmas (Lietuvoje yra apie 70 tūkst. alkoholikų).

Vienos dienos gydymas tiek ginčų sukėlusiu metadonu kainuoja 1,5–2 Lt. Narkomanas kasdien kvaišalams išleidžia apie 50 Lt. Šiuo metu metadono programoje dalyvauja apie 400 asmenų. Apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu, turintiems invalidumo grupę, nėščiosioms, auginančioms mažamečius vaikus, sergantiems sunkiomis infekcinėmis ligomis(ŽIV, AIDS, hepatitu C) už gydymą sumoka Valstybinės ligonių kasos. Vilniaus, Klaipėdos, Alytaus apskrityse metadonas apmokamas iš savivaldybių lėšų. Pasak R. Visockytės, pagal šią sistemą daugeliui žmonių, kurie ir kelia didžiausią pavojų visuomenei, metadonas lieka neprieinamas. „Be to, prie metadono irgi priprantama, o jį detoksikuoti sunkiau nei kitus narkotikus, todėl jo negalima vartoti metų metus. Taip pat ir švirkštų bei adatų keitimo punktuose neturėtų būti aptarnaujami visi lankytojai. Klaipėdoje man yra pasakoję, kad narkomanai tokiu būdu pasiima po keliasdešimt švirkštų, pripildo juos narkotikų ir pardavinėja dozes“, – pasakoja pašnekovė.

Gelbėjimo misija

Pasak Vilniaus priklausomybės ligų centro direktoriaus Emilio Subatos, nei Lietuvoje, nei ES valstybėse vieno būdo, kaip padėti narkotikų vartotojui, nėra. Tačiau ES šalyse senbuvėse metadonu gydytų asmenų skaičius išaugo nuo 320 tūkst. 1999 m. iki 410 tūkst. 2003 m. „JAV narkomanas, paprastai turintis sveikatos ir socialinių problemų, per metus valstybei kainuoja 43 200 dolerių. Jo išlaikymas įkalinimo įstaigoje, kurioje jis neretai atsiduria, kainuoja 39 600 dolerių. O štai stacionaraus narkotikų vartotojo gydymo išlaidos – 12 467 doleriai, pakaitinio gydymo metadonu – 3 500 dolerių“, – teigia medikas. Palyginkime: Lietuvoje sepsio (sunkios uždegiminės organizmo reakcijos dėl infekcijos, nuo kurios dažnai kenčia narkomanai) vienos dienos gydymas kainuoja 1–3 tūkst. Lt.

Nors narkotikų žalos mažinimo programos nepadeda atsikratyti narkomanijos problemos, vis dėlto narkomanas, kuriam nereikia prasimanyti pinigų kvaišalams, visuomenei kelia kur kas mažiau grėsmės. Be to, narkomanai dėl nusilpusios sveikatos dažnai serga užkrečiamomis atviromis tuberkuliozės formomis bei hepatitu C.

E. Subata, svarstydamas, ar verta valstybei investuoti, kad padėtų narkotikų vartotojams, pateikia dar vieną pavyzdį: „Į mus kreipėsi 17-metis Artūras, beveik metus vartojantis heroiną. Iš pradžių kelias dozes jis gavo nemokamai, vėliau, kad gautų pinigų kasdienei dozei, ėmė platinti heroiną tarp savo draugų. Subūrė jų apie 10. Jaunuolio gydymas buvo sėkmingas, tačiau jo laukia ilgas kelias, nes vis dar jaučia didelį potraukį heroinui. Jei vaikinas būtų pakliuvęs teisėsaugos organams, jo gyvenimas galėjo būti sužalotas“.

Ne panacėja

Pasak Kauno priklausomybės ligų centro direktoriaus Tautvydo Zikaro, metadonas – tikrai ne panacėja nuo narkomanijos, vis dėlto gydymas juo gali būti veiksmingas, kadangi Lietuvoje labiausiai kvaišinamasi heroinu. O metadonas kaip tik tinka vartojantiems opiatus. Švedijoje metadono beveik atsisakyta – ten vyrauja kokainas. Lietuviams ši narkotikas tiesiog per brangus.

„Narkomanų gydymą reglamentuoja labai aiški tvarka. Kokį gydymą pacientui skirti, sprendžia trijų asmenų gydytojų komisija. Narkomanas pasirašo sutartį, kuria įsipareigoja elgtis taip, kaip joje nurodyta. Jeigu tenkintume visų norus, metadono programoje mūsų centre dalyvautų apie 300 žmonių. Dabar jų yra 99. Pirmiausia žmogui siūloma išbandyti kitus būdus. Norint pasveikti užtenka ir detoksikacijos. Šiuo metu vienai merginai, regis, netgi pavyko atsikratyti narkotikų gydantis vien ambulatoriškai. Tai kur kas geriau nei vartoti metadoną. Mes stengiamės, kad metadono dozes žmogus mažintų, kol visai jo atsisakys. Tačiau yra grupė narkomanų, kuriuos vadiname beviltiškais. Jie narkotikus vartoja 10–20 metų. Motyvuoti juos atsisakyti priklausomybės jau neįmanoma. Todėl būna, kad žmogus metadoną vartoja visą gyvenimą, kartu dar švirkščiasi narkotikus. Kita vertus, jam reikia jau ne 30 dozių per mėnesį, o tik 4–5. Tai reali pagalba“, – teigia pašnekovas.

Palyginkime: Ispanijoje, pasak mediko, metadono galima laisvai įsigyti kiekvienoje vaistinėje, mat šioje šalyje narkomanija – problema Nr. 1. Išgijusiųjų skaičius neįspūdingas – ir Lietuvoje, ir kitose valstybėse. „Bet kaip sako žydai – jei išgelbėjai vieną žmogų, išgelbėjai pasaulį“, – šypteli T. Zikaras.

Oficialiais duomenimis, Lietuvoje yra per 5 tūkst. švirkščiamųjų narkotikų vartotojų. Realiai jų gali būti keliskart daugiau.
Lietuvos AIDS centro duomenimis, 2005 m. Lietuvoje buvo registruoti 1002 ŽIV infekuoti žmonės.
Pakaitinę terapiją metadonu šiuo metu gauna apie 400 pacientų. Vien Klaipėdos priklausomybės ligų centre per 9 metus metadono programą praėjo 235 asmenys, 23 iš jų sugebėjo visiškai atsisakyti ir pakaitinės terapijos.
Lietuvoje narkotikų platintojas nuteisiamas 5–6 metams. Singapūre už tai gresia mirties bausmė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (334)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (88)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (96)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (12)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (204)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (2)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Tikroji elegancija: grožio konkurse pristatytas įspūdingas koncepcinis „Mercedes-Maybach“ (19)

Į šia savaitę Kalifornijos valstijoje vykusį dailiausių transporto priemonių konkursą „...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (28)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos (1)

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...