Ant vieno Vilniaus daugiabučio namo sienos yra užrašas “Saugokitės, Liucija iš 16 buto serga ŽIV”. Kai kurie kaimynai su Liucija ne tik nesisveikina, bet ir į liftą kartu nelipa.
AIDS
© Corbis/Scanpix
“Žinia apie mano ligą pasklido, kai vienoje laidoje mane parodė per televiziją. Po to paauglei dukrai teko mokykloje aiškintis, kuo serga mama, gintis nuo bendraamžių užgauliojimų”, - pasakoja Liucija.

Pasikeitė požiūris į gyvenimą

Sunku patikėti, kad liekna didžiaakė Liucija - trisdešimtmetė trijų vaikų motina. Pirmąją dukterį ji pagimdė būdama vos šešiolikos. Buvusi narkomanė baisiąją diagnozę sužinojo prieš ketverius metus (tiek pat laiko nebevartoja ir kvaišalų).

Pirmoji reakcija į šią žinią buvo noras nusižudyti.

Vėliau išmoko įveikti neviltį ir apsiprasti, jei tai apskritai įmanoma, jau nekalbant apie diskriminaciją, pasmerkimą, kuriuos jaučia iš visų pusių. Dėl kaimynų nepakantumo protingiausia būtų keisti butą. Tačiau jį suteikė Savivaldybė, todėl pasikeisti nėra kaip. Be to, kur pabėgsi nuo negailestingų žvilgsnių? Anksčiau ar vėliau apie tai sužinos ir kitur, įsitikinusi Liucija, nuo aplinkinių pasmerkimo, paniekos tarsi skydais besidangstanti vaikais, savo vienintele paguoda.

Prieš porą metų po stipraus nudegimo moteris gydėsi ligoninėje. Ant jos ligos istorijos didžiulėmis raidėmis buvo užrašyta - “ŽIV infekuota”. Kai laukėsi vaikelio ir apie savo statusą informavo moterų konsultacijos gydytoją, ši nebenorėjo toliau gydyti pacientės. Ir gimdyti Liucijos nenorėjo į ligoninę priimti. Teko tarpininkauti AIDS centro vadovams.

Baisiausia jai apie ŽIV (žmogaus imunodeficito virusą) buvo pasakyti savo draugui, dviejų mažųjų vaikų tėvui. Vaikelius Liucija pagimdė jau sirgdama, bet stropiai laikėsi gydytojų nurodymų, gydėsi, ir jie gimė sveiki. “Dvejų metų dukrytė labai šauni, tikra gražuolė”, - didžiuodamasi pasakoja mama. Jauniausiajai atžalai dar nėra nė metų.

“Mano buvęs draugas yra agresyvus. Bijojau, kad gali net nužudyti, todėl vis delsiau, kankinausi, nesiryždama atskleisti tiesos. Pasakiau tik tuomet, kai jau buvo gimęs vienas mūsų vaikas. Mano nuostabai, draugas reagavo ramiai. Pasakė, kad nieko nepadarysi, reikia gyventi toliau. Laimė, kad jis nuo manęs neužsikrėtė - saugodavomės, visuomet naudojome prezervatyvus”, - sako Liucija.

Prieš kelis mėnesius ji susipyko ir išsiskyrė su draugu, tad dabar vaikais rūpintis tenka vienai. Gyvena iš už juos gaunamų pašalpų - kelių šimtų litų. Auga skolos už komunalinius mokesčius. “Kai apima depresija, lekiu į ŽIV ir AIDS paveiktų moterų asociaciją. Čia sulaukiu ne tik paguodos - maisto nuperka vaikams, kai namuose lentynos tuščios. Praėjusį mėnesį abu mažieji sirgo, o aš neturėjau pinigų vaistams, tai ir jų nupirko”, - Liucija net susigraudina pasakodama apie savo bėdas.

“Kai vaikai paūgės, svajoju dirbti. Kirpėja būti nebegalėsiu, nes po nudegimo sutrumpėjo viena ranka. Tačiau galėčiau darbuotis ŽIV ir AIDS prevencijos srityje. Neseniai buvau išvykusi į Lenkiją, į ŽIV konferenciją. Pamačiau, kad mano likimo draugai, nors jiems daug blogiau nei man, šypsosi, stengiasi gyventi toliau. Grįžau kupina ateities planų padėti kitiems sergantiesiems”, - su užsidegimu pasakoja Liucija apie pasikeitusį požiūrį į gyvenimą.

Susirgusi pasinėrė į studijas

20 metų narkomanijos stažą turinti Regina apie tai, kad yra užsikrėtusi ŽIV, sužinojo prieš penkerius metus, gydydamasi ligoninėje. “Diagnozė sukėlė šoką. Rimtai galvojau gyvenimą užbaigti savižudybe”, - prisimena moteris. Tačiau sprendimą pakeitė - palaikė tuomet dar paaugliai vaikai, nuo kurių tiesos ji neslėpė.

Sūnums dėl mamos diagnozės teko nemažai iškentėti. Pildydama iš mokyklos parneštą anketą Regina nenuslėpė, kuo serga. O auklėtoja apie tai per tėvų susirinkimą viešai informavo visos klasės tėvus. Galima įsivaizduoti, kokie išgyvenimai po to laukė jos sūnų. Gerai, kad jau nebe mažiukai buvo.

“Diskriminaciją jaučiu nuolatos. Kiekvieną kartą, kai susergi, su ja susiduri poliklinikoje ar ligoninėje. Neseniai sirgau ausų uždegimu, tai ant ligos istorijos buvo užrašyta, kad esu infekuota, toks pats įrašas yra ir ant poliklinikoje esančios kortelės. Kas nori, gali perskaityti. O iš odontologo kabineto buvau paprasčiausiai išvyta - pasakė, kad tokių, kaip aš, negydo”, - guodžiasi pašnekovė.

Ji stengiasi neimti į galvą, kai kaimynai stengiasi jos nepastebėti, bijo paduoti ranką. Šiuo metu moteris kasmet 8 mėnesius dirba švirkštų keitimo programoje - važinėja specialiu autobusiuku po miestą, stabtelėdama ties narkomanų ir prostitučių susibūrimo vietomis. Net jie iš pradžių iš jos rankų vengė švirkštus imti.

“Visuomenei labai trūksta žinių, informacijos apie tai, kad mūsų nereikia bijoti, kad neužsikrės kalbėdamiesi ar šalia stovėdami”, - tikina Regina.

Tik susirgusi ji pagaliau ryžosi svaiginimąsi narkotinėmis medžiagomis “užraukti”. “Visą laiką naudojau švarius švirkštus, todėl nebijojau užsikrėsti. Atrodė, kad ŽIV yra kažkur toli ir manęs nepasieks. Bet švirkštus merkdavau į bendrą “širkės” indą, nežinodama, kad taip irgi galima užsikrėsti”, - aiškina moteris. Potraukis narkotikams jai trukdė mokytis, įgyti specialybę, susirasti geresnį darbą. Todėl dirbo, kur pakliuvo: ir darželyje, ir fabrike.

Tačiau neseniai Regina tapo studente. Galima sakyti, būtent dėl viruso. 41 metų moteris studijuoja Pedagoginiame universitete socialinę pedagogiką. Patenkinta ir darbu švirkštų keitimo programoje. Tai vienintelis pragyvenimo šaltinis. Nuo sausio iki kovo, kai programoje yra pertrauka, verčiasi labai sunkiai.

Labai padeda išgyventi mylimas žmogus. Pirmą vyrą palaidojusi Regina buvo ištekėjusi antrą kartą, bet išsiskyrė. Šiuo metu turi draugą, kuris kartu gyvena, ja rūpinasi.

Moterys labiau rizikuoja

Šių metų Pasaulinė ŽIV/AIDS kampanija pagrindinį dėmesį skiria moterims ir mergaitėms. Pavojingasis virusas feminizuojasi - visame pasaulyje daugėja moterų, užsikrėtusių ŽIV. JAV infekuotų moterų skaičius per dešimtmetį išaugo 3 kartus. Lietuvoje ši tendencija taip pat jaučiama. Mūsų šalyje iš visų infekuotųjų moterys sudaro 10 proc. - jų skaičius artėja prie šimto. Vyriausioji, jau mirusi užsikrėtusioji buvo 68 metų amžiaus.

Pirmą kartą mūsų šalyje moteriai ŽIV diagnozuotas 1988 metais. Ši išsilavinusi, intelektuali moteris tebėra gyva, dirba. Nei jos artimieji, nei bendradarbiai apie jos ligą nežino. Šiuo metu Lietuvoje ŽIV diagnozuotas daugiau kaip 90 moterų. Beveik pusė iš jų gyvena Klaipėdoje, 26 - Vilniaus apskrityje. Jei pagrindinis ŽIV/AIDS plitimo kelias praėjusio dešimtmečio pabaigoje buvo intraveniniai narkotikai, tai šiandien vis dažniau užsikrečiama lytinių santykių metu.

Pasak ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacijos narės gydytojos akušerės ginekologės R.Jarašūnienės, nesaugių lytinių santykių metu rizika užsikrėsti ŽIV infekcija moteriai yra 2-3 kartus didesnė nei vyrui. Labiau pažeidžiamos yra moterys po menopauzės, esant nubrozdinimams, plyšimams, gleivinės pažeidimams.

Nuo buvusių kalinių užsikrėtė nepilnametės

Prieš keletą savaičių ŽIV diagnozuotas dviem nepilnametėms, gyvenančioms mažuose miesteliuose. Nepatikslintomis žiniomis, jas užkrėtė iš Alytaus kolonijos laisvėn sugrįžę vyrai.

Specialistai konstatuoja, kad pildosi jų nelinksmos prognozės: niekam nerūpi, kaip toliau gyvens ir elgsis iš įkalinimo įstaigų grįžę infekuotieji, neveikia socialinės paramos sistema tokiems asmenims, todėl jie gali plačiai pasėti virusą.

26 Vilniaus apskrityje gyvenančios infekuotosios augina 13 vaikų. Tik Reginos vaikai jau suaugę. Kitų dar mažyčiai. 5 moterys juos pagimdė jau užsikrėtusios ŽIV. 4 vaikeliai jau vyresni nei 2 metų ir tikrai nepaveldėjo ŽIV.

Dar dvi infekuotosios laukiasi. Tačiau nežinia, ar rizikuos gimdyti, nors gydantis ir paisant gydytojų rekomendacijų rizika susilaukti nesveiko kūdikio tesiekia 2 proc. Baisu pasmerkti vaiką visuomenės paniekai ir pasmerkimui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sugriežtintas „Karklės“ saugumas ir gausus nelegalių radinių biuras (19)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (2)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (85)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (2)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (27)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (149)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (1)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (240)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...