Anot ataskaitos, kas nenatūralu, tas – rizikinga. Cheminiai produktai, estrogenai, pesticidai, konservantai, dažai – tai vieni iš pagrindinių krūties vėžio atsiradimo kaltininkų.
Kosmetika
© K.Šatūno nuotr.
Anot mokslininkų, reiktų labiau atsižvelgti į šių produktų daromą poveikį žmogui, teigiama Europos Parlamentui mokslininkų grupės pristatytoje vėžio priežasčių tyrimo ataskaitoje.

Europos Sąjungoje per paskutinius 20 metų moterų, sergančių krūties vėžiu, skaičius žymiai padidėjo. Kodėl išsivysčiusiose šalyse ši liga pasireiškia vis dažniau?

Per savo gyvenimą šia liga suserga viena moteris iš dešimties. Ir nors pažengę gydymo metodai šiuo metu suteikia didesnę viltį išgyti, vis dėlto tai neapsaugo moterų nuo didėjančios susirgimo rizikos. Tai rodo ir tyrimai – beveik visose ES šalyse pastebimos panašios tendencijos.

Pasak Londono universitete jau daugelį metų šią sritį tyrinėjančios Andreas Kortenkamp, ypatingą vaidmenį ligų atvejų didėjimui turi aplinka.

A. Kortenkamp ataskaitoje remiasi skandinavų tyrimu, kuriame nurodoma, jog 27 proc. vėžio susirgimų atvejų lemia genetiniai faktoriai ir 67 proc. – aplinka. Japonų emigrantų, gyvenančių JAV, atvejis taip pat paminėtas: Japonijoje krūties vėžio susirgimai yra reti, tuo tarpu JAV gyvenančių japonų emigrantų susirgimų atvejai žymiai dažnesni bei nuolat augantys.

Tarp pavojingiausių medžiagų paminėti estrogenai. Estrogenai – tai moteriškieji lytiniai hormonai (estradiolis, estriolis, folikulinas). Kontraceptinės tabletės, kurių sudėtyje yra šių hormonų, padidina riziką susirgti. Nepalankiai veikia ir įvairios priemonės menopauzei nutolinti.

Tačiau tai – ne vieninteliai veiksniai. Tyrime atskleidžiama, kad krūties vėžio priežastimi dažniausiai yra cheminės medžiagos, kurių pilna mūsų aplinka.

Sąrašas ilgas, tai – insekticidai (pesticidai, skirti kovai su vabzdžiais), herbicidai (pesticidai, skirti kovai su piktžolėmis), konservantai, antioksidantai, įvairios kosmetinės priemonės, kremai nuo saulės. Alkylfenoliai (kuriuos randame daugelyje rašalo, valiklių dažų, plastiko produktų sudėtyje), taip pat estrogenų receptorius veikiantys pyretroidas ir metoksichloras.

Šis sąrašas toli gražu nėra baigtinis. A. Kortenkamp pabrėžia, jog „toksine prasme stebėtinai mažai šiuo metu naudojamų cheminių produktų yra pagaminti prideramai ir saugiai“. Ataskaitoje rašoma ir apie nerimą keliantį „kokteilio efektą“. Skirtingi produktai, naudojami kartu, gali turėti neigiamą pašalinį poveikį, tuo metu, kai atskirai ištirti laboratorijose, jie atrodo saugūs.

Taigi, mokslininkai, pateikę ataskaitą ES parlamentui, įsitikinę, jog reiktų iš naujo įvertinti cheminius produktus, supančius mus namuose, darbo vietose ar maisto pramonėje.

Kaip sumažinti susirgimo riziką?

1. Valgykite daug vaisių ir daržovių.

2. Pirkite kiek įmanoma daugiau natūralių produktų.

3. Kiek galima venkite cheminės produkcijos, ypač sode ir namų buityje naudojamų pesticidų, dažų, valiklių, taip pat asmeninei priežiūrai skirtų cheminių produktų (pvz., kosmetikos).

4. Jei įmanoma, užuot naudojus kremus nuo saulės, pasilikite pavėsyje ar apsigaubkite labiau dengiančiais rūbais, nepamirškite kepurės nuo saulės.

5. Negaminkite maisto mikrobangų krosnelėse.

6. Stenkitės, kad kuo mažiau į rinką patektų mūsų hormoninę sistemą sujaukiančių produktų – kuo mažiau pirkite cheminių gaminių, informuokite pažįstamus žmones, kovokite už savo teises turėti galimybę gauti švarią produkciją ir gyventi švarioje aplinkoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (31)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (132)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (18)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (226)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (193)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (19)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (7)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (97)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...