Sindromas, kuriam būdingas nenugalimas troškimas amputuoti ar sužaloti vieną ar kelias savo sveikas galūnes, pasireiškia labai retai, tačiau yra žinomas psichiatrams. Angliškai šis sutrikimas vadinasi Body Integrity Identity Disorder (BIID) – kūno vientisumo tapatybės sutrikimas (KVTS). Nėra žinoma, kiek žmonių pasaulyje kankina ši negalia – visų pirma dėl to, kad sindromas kol kas nėra išsamiai ištirtas ir net neaišku, kaip jį klasifikuoti.
Medicinos instrumentai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Interneto svetainėje transabled.org, skirtoje sergantiems KVTS, kasdien apsilanko apie 1500 žmonių, o gauti Yahoo! naujienlaiškius, skirtus kovojantiems su amputacijos manija, užsiregistravę 1700 adresų. Paprastai tokie žmonės stengiasi slėpti savo norą tapti invalidais, nes toks noras prieštarauja esminiams žmogaus instinktams. Tačiau paskutiniu metu KVTS sergantys žmonės mėgina į šią negalią atkreipti specialistų dėmesį ir galbūt išsikovoti teisę į chirurginę intervenciją.

Tyrėjai mano, kad šis sindromas turi tas pačias šaknis kaip ir kiti kūno suvokimo sutrikimai, tokie kaip anoreksija, dismorfofobija (antipatija savo kūnui), lytinė disforija (lytinio identiteto sutrikimas). Iš pirmo žvilgsnio šie sutrikimai atrodo vien psichologinio pagrindo, tačiau spėjama, kad jų priežastis galima nustatyti ištyrus įvairių pacientų smegenų sričių anomalijas.

„Tai galima išspręsti tik atlikus operaciją, – patvirtina Seanas O‘Connoras, kuris yra svetainių transabled.org ir biid.info.org administratorius. – Psichoterapija tikrai nepadės. Psichiatrija ir vaistai taip pat to neišgydys. Aš pats išbandžiau daugybę priemonių, daugybę metų sugaišau įvairiems gydymams, įskaitant kognityviąją elgesio terapiją, tačiau niekas nedavė rezultatų.“ S. O‘Connoras mano, kad taip pat kenčia nuo KVTS ir sėdi invalido vežimėlyje, nors paskutiniajam žingsniui – operacijai – vis dar nesiryžta.

Kolumbijos universiteto psichiatrijos profesorius daktaras Michaelas Firstas tyrė šio sutrikimo priežastis ir galimus jo gydymo būdus. 2004 m. jis ištyrė 52 žmones, svajojusius apie amputaciją. Pacientai pasakodavo M. Firstui jaučiantys, jog galūnė „kažkokia ne tokia“, o kai kurie prisipažindavo, kad išvis nepripažįsta, jog ji priklauso jiems. Pasak M. Firsto, jie nebuvo panašūs į sergančius psichozėmis. „Tai reikia pamatyti pačiam, kitaip sunku patikėti, – pasakoja savo įspūdžius M. Firstas. – Šie žmonės sako: „Kiekvieną gyvenimo minutę jaučiu, kad esu ne toks, koks (-ia) turėčiau būti.“ Tačiau tai netrukdo jiems bendrauti su kitais žmonėmis. Jie puikiai suvokia realybę.“

Kitos nuomonės laikosi gydytojas psichiatras Viačeslavas Filašichinas, kuris yra klinikos „Virsmas“ psichiatrijos ir narkologijos skyriaus vedėjas. „Tai psichinė liga ir ji paprastai gydoma neuroleptikais. Dažnai reikalingas stacionarus gydymas“, – įsitikinęs V. Filašichinas, gydęs nemažai tokių pacientų. Pasak jo, KVTS sukelia ir kitus psichinius sutrikimus, todėl ligonis dažnai būna labai sunkios būklės. „Kartais pavyksta pasiekti pagerėjimo ir pacientai vėl gali normaliai gyventi, tačiau ne visais atvejais ši liga išgydoma“, – sako psichiatras.

Šiuo metu nei Rusijoje, nei JAV ligoniai praktiškai neturi jokių galimybių pasiekti, kad jiems būtų atlikta operacija. Jie arba kreipiasi į psichiatrus, arba ryžtasi gana pavojingiems galūnių amputavimo būdams. 2003 m. režisierės Melody Gilbert sukurto dokumentinio filmo „Vientisas“ („Whole“) filmo veikėjas nusišaldė koją sausu ledu. Kitas ligonis persišovė koją šratiniu šautuvu, o dar vienas nuvyko į Meksiką, sumokėjo 10 tūkst. dolerių už nelegalią amputaciją ir labai greitai mirė nuo gangrenos.

Mėginimai išsiaiškinti KVTS priežastis negali nedžiuginti „KVTS bendrijos“ narių. Jie siekia, kad sindromas būtų oficialiai pripažintas ir jie galėtų sulaukti didesnio specialistų dėmesio. O kol specialistai ginčijasi, KVTS pacientai sprendžia savo problemą patikrintais, nors ir pavojingais būdais.

Svetimkūnis

Specialistai kol kas nežino, kaip klasifikuoti KVTS, tačiau išsiaiškino, jog šis sindromas panašus į kitus, gerai išnagrinėtus susirgimus.

Kai kurie specialistai mano, jog KVTS yra apotemnofilijos atmaina. Apotemnofilija – tai seksualinis nukrypimas, kai žmogus jaučia lytinį potraukį galūnės netekusiems asmenims arba susijaudina įsivaizduodamas save invalidu.

Dauguma amputacijos geidžiančių žmonių neigia, kad jų tikslas yra patraukti aplinkinių dėmesį ir sulaukti jų rūpesčio, kaip paprastai daro Miunchauzeno sindromu sergantys asmenys. Miunchauzeno sindromas – tai psichikos sutrikimas, kurį patiriantis žmogus simuliuoja ligos simptomus, kad atkreiptų į save dėmesį.

KVTS yra atvirkščiai proporcingas fantominės galūnės sindromui, kai rankos arba kojos netekęs žmogus ir toliau ją jaučia. Šiuo sutrikimu besiskundžiantys žmonės gali jausti visiškai realų neturimos galūnės skausmą.

KVTS taip pat lyginamas su lytine disforija – kai žmogus savo kūną suvokia ne tokį, koks jis yra iš tiesų. Vyras laiko save moterimi, dvi rankas turintis – vienarankiu.

Egzistuoja psichoneurologinis sutrikimas – svetimos rankos arba Dr. Strangelove sindromas (Stanley Kubricko personažo garbei), kuriuo sergant rankos iš tiesų „nebepriklauso“ šeimininkui: ima judėti savaime.

KVTS skiriasi nuo sutrikimo, dažnai kamuojančio paauglius, dismorfofobijos – nepasitenkinimo savo išvaizda, atskirais veido ar kūno bruožais. Sergant KVTS „atliekama“ galūnė neatrodo bjauri – ji tiesiog nepriimama kaip sava.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (25)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (124)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (220)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (181)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (15)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (4)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (92)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (23)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...