Keturios gimdymo namuose šalininkės Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) apskundė Lietuvą, kurioje, jų vertinimu, nesudaromos sąlygos pasirinkti gimdymo vietą, būdą bei sąlygas ir gauti kvalifikuotą pagalbą gimdymo ne ligoninėje metu.
© Shutterstock nuotr.

Viena iš skundą EŽTT inicijavusių aktyvisčių Elena Kosaitė-Čypienė BNS teigė, kad gydytojams draudžiama padėti moterims, nusprendusioms gimdyti ne ligoninėje.

"Lietuvoje moteris, kuri nusprendžia gimdyti namuose, kuri sąmoningai, ilgai ruošusis priima tokį sprendimą, yra paliekama visiškai likimo valiai. Lietuvoje nėra leidžiama gydytojams profesionalams padėti moterims, kurios nusprendė gimdyti ne ligoninėje. Gydytojai gali susidurti su atsakomybe", - aiškino ji.

Lietuvos Vyriausybės atstovė EŽTT Elvyra Baltutytė BNS sakė, kad Lietuva dėl šio skundo yra gavusi EŽTT klausimų, į kuriuos turi atsakyti per keletą mėnesių.

"Neseniai gavome šitą peticiją, turime atsakyti į klausimus ir tada EŽTT spręs, ar priimtinas tas skundas, ar nagrinės jo esmę teismas", - teigė E.Baltutytė.

Jos aiškinimu, teismas ne visada prieš priimdamas sprendimą dėl skundo klausia šalių pozicijos.

"Ne visada užklausia, kartais jis pats iš karto atmeta, jeigu jam viskas yra aišku, kad yra nepriimtinas. Jeigu jis negali to pasakyti, tai tada užklausia šalių", - teigė ji.

Pasak į EŽTT besikreipusių moterų, daugelyje Europos šalių įprasta, kad medikų pagalbos sulaukia ir namuose ar mažuose gimdymo centruose gimdančios moterys.

"Viena iš pareiškėjų, Ona Valainienė, kreipėsi į Vilniaus ligonines prašydama suteikti pagalbą gimdymo namuose metu. Gavusi neigiamus atsakymus dėl teisinio pagrindo tokioms paslaugoms teikti nebuvimo, kreipėsi į LR Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymu imtis šios institucijos kompetencijai priskirtų veiksmų problemai spręsti. Sveikatos apsaugos ministerijai atsisakius imtis bet kokių veiksmų, pareiškėja tokį neveikimą apskundė ir Lietuvos teismui", - sakoma aktyvisčių žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Jame pažymima, kad EŽTT 2010 metais byloje Ternovszky prieš Vengriją yra išsakęs poziciją, kad pasirinkimas gimdyti namuose – teisė, kuri turi būti užtikrinta. Teismo sprendime rašoma, kad teisė pasirinkti gimdymo sąlygas (vietą, būdą bei aplinkybes) yra ginama Europos žmogaus teisių bei pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos. Taip pat pabrėžiama, kad sprendimas gimdyti namuose apima sveikatos priežiūros specialistų dalyvavimą.

Be to, minėtame pranešime žiniasklaidai nurodoma, kad pastaruoju metu tuo pačiu pagrindu Strasbūro teismui jau yra įteikti skundai prieš Čekiją, Bulgariją ir Kroatiją.

EŽTT puslapyje nurodoma, kad skundą dėl situacijos nusprendus gimdyti ne ligoninėje pateikė keturios vilnietės: E.Kosaitė-Čypienė, I.Rinkevičienė, E.Zakarevičienė ir O.Valaitienė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (337)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Pramogos Palangoje, kurios patiks ir vaikams, ir suaugusiems

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (56)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (1)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (53)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (275)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (4)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (26)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...